Bili su ponosni ratnici

25

Bili su ponosni ratnici

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25182
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države




У априлу 1971. године, новинарка Љиљана Банићанин посетила је Милунку Савић у њеној кући на Вождовцу, том приликом написала је репортажу коју ће стопирати уредништво које је проценило да је текст националистички и да велича српског хероја. Чланак ће бити објављен двадесет и четири година касније, 9. децембра 1995 године под насловом "Милунка Савић из Гвозденог пука".
Да ли је репортажа била националистичка или само срамотна за једну државу процените сами.


ЗАБРАЊЕНА РЕПОРТАЖА о Милунки Савић
Arrow http://srbin.info/2017/01/12/zabranjena-reportaza-o-milunki-savic/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Ekskluzivno za korisnike foruma Mycity-military:

Istraživajući jugoslovensku štampu između dva svetska rata, pronašao sam jedan detalj iz biografije Milunke Savić. Naime, radi se o pismu koje je uputila Milunka Savić etiopskom caru Hajlu Selasiju u kojem ga moli da joj odobri ulazak u Etiopiju kako bi se borila protiv italijanske vojske. O ovome je pisao list Politika tridesetih godina XX veka.

Koliko je meni poznato, ovaj podatak do sada niko nije pominjao od istoričara koji su se bavili istraživanjem Milunkine biografije.

Za detaljnije informacije, pročitajte članak.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25663
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Napisano: 13 Apr 2017 10:12



Чак ни грађанска одела не могу да маскирају ове ратнике. Када су скинули униформу, пребачени су на грађанске (''цивилне'') дужности, али опет се све вртело око НО, касније и ТО. Оно што Руси нису до данас укинули, код нас је тих година било такође нормална ствар - млади људи, углавном измучени ратом и РВИ (мој отац је имао четрнаест рана), нису бацани у старо гвожђе. Нису могли да иду више на логоровања и занимање, да сваког јутра облаче чизме, али су својом дисциплином и пожртвованошћу и те како поправљали радни просек и дисциплину у грађанским институцијама.

На овој фотографији су , с лева у десно:
-Седи Љубо Бјелајац (родом са Баније), наш кум; са мојим оцем био је лични пратилац Слободана Пенезића Крцуна, утемељитеља ОЗНЕ. Учествовали су обојица у хватању Драже Михајловића.
-Стоји Бранко Ивошевић из Глине, такође Банијац, председник општине који је пре тога радио у УДБИ.
-До њега седи мој отац (трећи с лева), ратни официр Друге пролетерске, крајишник из Гламоча, начелник КНОЈ за Вишеградски округ, где је и пала Дражина банда.
-У средини фотографије Јумлија Хашимбеговић, начелник регрутне службе, резервни официр и првоборац.
-Ту је и Михајло Албуновић, начелник Народне одбране, првоборац.
Најближи фотографу је резервни официр, првоборац са Кордуна Милан Корда.

Време снимања фотогафије - ране седамдесете, дан града. Председник општине је , наравно, одмах дошао међу ратне другове, баш у друштво које му је највише и одговарало.

Dopuna: 28 Jun 2020 12:09

Овакве документе ми, који се бавимо методологијом израде научног рада и истраживања друштвених појава називамо изворима прве врсте. Неки од ових људи су на горњој фотографији (мој отац и његов кум).
Овај лево, на фотографији, ставио је лично Дражи лисице на руке. До краја живота је живео под лажним именом и презименом, релативно честим на Кордуну и Банији. Сигуран сам да уредник фотографије ''Борбе'' није знао ни делић историјске истине (мој отац, десно на фотографији, и овај лево, били су лични пратиоци Слободана Пенезића), али се тамо, очигледно, нашао неко ко је дошапнуо репортеру - ''сликај ову четврорицу..нећеш зажалити''.

Жао ми је што ово нервира митомане и ''историчаре'' из ''Погледа'' и целу ту екипу, али историја се не може прекрајати. Сигуран сам да су и Дражини пратиоци били изванредни ратници (не би поживели толико), али победили су паметнији, јачи, храбрији, лукавији, бољи....


Dopuna: 06 Dec 2020 11:13

Ову слику сам, вероватно, већ негде објавио, но данас је посебан дан. На данашњи дан мој добри стари (тако сам га увек звао - Стари, онако - по крајишки, и кад је он био млад човек) преселио се 1989. својим ратним друговима. После 14 рана, разних болештина и преданог рада (није се штедео, шта год да је радио), на ВМА је завршио свој овоземаљски пут.
Све је то део неумитности живота, али два детаља ме држе у убеђењу да ништа на овом свету није случајно.
Моја прва унука, Маша, родила се на рођендан мог оца, а он је умро на рођендан моје кћерке Наташе, али и унуке Наталије. Ако сам ово компликовано написао, да поједноставим - моја друга унука Наталија родила се на рођендан моје кћери Наташе (најлепши рођендански поклон), а мој Стари је на тај дан преминуо. Ето како живот и смрт корачају упоредо и смишљају само себи јасне приче.

Фотографија је снимљена на мом првом маршу у Бесмртном пуку у Волоколамску, фортпосту Москве.

offline
  • Mirko S. Kojotovski
  • po zanimanju genije
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 342
  • Gde živiš: Banja Luka, DDR(Dodik Demokratische Republik)

U Banjaluci otkrivena Spomen-ploča Milanu Tepiću

Nakon toliko godina... Smile

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2522
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

У среду, 27. априла 2022. године, у 19 часова, у Галерији Прометеј, ул. Светозара Милетића 16, у Новом Саду, биће отворена изложба - Заборављени хероји Великог рата - Деветорица браће Вајагић.

Прича о заборављеним јунацима Вајагићима оживела је у Србији после скоро сто година. Били су Срби из Босанске Крајине који су после аустроугарске анексије Босне и Херцеговине 1908. године емигрирали у Америку. Из рударског градића Гери, држава Индијана, стигли су као добровољци на Солунски фронт.

Учествују др Предраг М. Вајагић, др Никола Вајагић, председник удружења "Браћа Вајагић" и Драган Видојковић, потпредседник Удружења "Обилић 1912-1918"

Исте вечери биће представљена и књига " Добровољци војске Краљевине Србије - деветорица браће Вајагић ".

Организатори су Издавачка кућа Прометеј и Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца "Обилић 1912-1918" Нови Сад.

https://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/zabora.....35986.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 970 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 9 sakrivenih i 917 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, bigfoot, Bobrock1, bojankrstc, BRATORIII, cavatina, cenejac111, CikaKURE, esx66, Excalibur13, FOX, galerija, HrcAk47, Koridor 11, Krvava Devetka, kuntalo, Leonov, Lošmi, Matija, mercedesamg, milanovic, Milos ZA, MilosKop, Misirac, Mlav, mnn2, Petarvu, Pikac-47, procesor, Rakenica, Simon simonović, Steeeefan, Stoilkovic, Sumadija34, Trpe Grozni, vathra, Vatreni Zmaj, vladulns, W123, ZetaMan, zillbg, zxstole