offline
- Mixelotti

- Administrator
- zidam zgrade i fasade ........... i armiram-betoniram, utovaram-istovaram i nikad se ne odmaram
- Pridružio: 14 Dec 2005
- Poruke: 24530
- Gde živiš: na istoj lokaciji ali promenih četiri države
|
Napisano: 09 Jun 2011 21:41
Piše: Nataša Mataušić
Diana Budisavljević (1)
Diana Budisavljević 1891-1978
Diana Budisavljevic (Obexer), rodila se u Innsbrucku, u Austriji 1891. godine. Tu je upoznala i svojeg buduceg supruga, dr. Julija Budisavljevica, pravoslavnog Srbina, koji je radio kao asistent na kirurškoj klinici. Vjencali su se 1917. godine. Kada je 1919. godine dr. Budisavljevic imenovan za profesora kirurgije na novoosnovanom Medicinskom fakultetu u Zagrebu, napuštaju Innsbruck i sele u Zagreb.
Vec od listopada 1941. godine zajedno s vecim brojem suradnika nastojala je pomoci pravoslavnim ženama i djeci zatocenim u logorima NDH, kao i osobama koje su u velikim transportima, preko Zagreba, odvođene na prisilni rad u Njemacku. Ta je njena aktivnost među upucenima bila poznata kao »Akcija Diane Budisavljevic«. Akcija je tijekom rata, a narocito 1942. godine po svome opsegu, broju sudionika i broju od oko 10.000 spašene djece prerasla u jednu od najsloženijih i nedvojbeno najhumanijih akcija takve vrste na podrucju NDH i citave okupirane Europe.
U lipnju 1942. godine teror nad srpskim pravoslavnim stanovništvom dostigao je kulminaciju napadom
udruženih njemackih, domobranskih, ustaških i cetnickih snaga na Kozaru i okolna, po partizanima oslobođena sela. Tijekom ofenzive cijeli je kraj bio osvojen, popaljen i uništen. Mnoštvo civilnog pravoslavnog stanovništva, uglavnom žena, djece i staraca našlo se u zbjegovima (oko 68 000). Transportirani su u Koncentracioni logor Jasenovac, odnosno logor Staru Gradišku. Dio izbjegloga stanovništva upucivan je u Slavoniju, Đakovacki kraj, Moslavinu i Bilogoru. Dio je ostao u logoru, gdje je vecina ubrzo likvidirana, a za rad sposobni muškarci i žene, izdvojeni su i odvedeni na prisilni rad u Njemacku. U logoru Stara Gradiška i logorskim ekonomijama Mlaka, Uštica i Jablanac ostao je, bez ikakve skrbi, veliki broj djece, od dojencadi do cetrnaestogodišnjaka. Cekala ih je sigurna smrt.
Raskužna postaja
Nakon što je saznala za djecu koja se nalaze u logorima Jasenovac i Stara Gradiška, poduzela je, po cijenu vlastitog života i života clanova obitelji, akciju njihovog spašavanja. Na njezin poticaj u akciju se ukljucio i Kamilo Bresler iz Odjela za skrb Ministarstva udružbe (Ministarstva socijalne skrbi), kao i Hrvatski crveni križ, među cijim je clanovima bilo više suradnika Narodno-oslobodilackog pokreta. Najbliži suradnik i jedan od glavnih organizatora smještaja djece bio je spomenuti Kamilo Bresler, po profesiji ucitelj, po opredjeljenju humanist i antifašist. I mnogi su drugi Zagrepcani, poput nekih lijecnika, medicinskih sestara, ali i radnika i intelektualaca, sudjelovali u akciji spašavanja i zbrinjavanja djece. Diana u svome dnevniku kao najbliže suradnike izdvaja Marka Vidakovica, Đuru Vukosavljevica, Ljubicu Becic, suprugu slikara Vladimira Becica i njihove dvije kcerke Miru i Veru, te Veru Cerne i Dragicu Habazin, glavnu sestru Crvenog križa koja je vodila prihvatnu stanicu Crvenog križa na zagrebackom Glavnom kolodvoru. Tamo im je od velike pomoci kao rezervni domobranski casnik bio dr. Eugen Pusic. Neke sudionice akcije bile su uhapšene i obješene ili odvedene u ustaške i njemacke logore i tamo ubijene.
Dječiji logor u Sisku ljeto 1942.
Djeca u logoru Stara Gradiška, lipanj 1942.
Kako su djeca iz logora mogla biti otpremljena samo legalnim putem, Diana Budisavljevic uspjela je preko satnika (kapetana) njemacke vojske Alberta von Kotziana dobiti dozvolu za preuzimanje djece iz logora. Odjevena u odoru sestre bolnicarke Crvenog križa i zajedno s njima, dva puta je odlazila u logor Stara Gradiška, tri puta u Jablanac i jednom u Mlaku, kako bi preuzela djecu i prebacila ih u Zagreb.
U Zagrebu su djeca najprije bila smještena u bolnice i slicne prihvatne ustanove, gdje im je pružena, u izuzetno teškim ratnim uvjetima, sva dostupna njega. Iz Zagreba su zatim djeca bila odvedena u djecja prihvatilišta u Jastrebarskom, Reci, Sisku i Gornjoj Rijeci, od kojih je ono u Sisku bilo u doslovnom smislu djecji logor. Usprkos skrbi, mnoga su djeca, a narocito ona mlađa, umrla od bolesti i iscrpljenosti, odnosno posljedica boravka u logoru. Tek u kolovozu 1942. godine dobivena je dozvola da se djeca iz logora mogu udomiti u obiteljima. Udomljavanje se obavljalo preko Karitasa Zagrebacke nadbiskupije.
»Akcija Diana Budisavljevic« sakupljala je, sve do kraja rata, novcane priloge, te priloge u hrani, odjeci i lijekovima povremeno, preko Crvenog križa slana zatocenicima logora. Kartoteka s popisom preko 10.000 djece i albumi s njihovim fotografijama koje je izradila uz pomoc suradnika trebali su poslije rata poslužiti roditeljima i/ili rođacima za identifikaciju i preuzimanje djece. No, odmah po oslobođenju u svibnju 1945. godine, na zahtjev Ministarstva socijalne politike, odnosno Odjeljenja zaštite naroda, oduzeta joj je, kao nepodobnoj osobi, sva ova dragocjena dokumentacija. Nakon toga prestala je s radom i povukla se iz »javnog« života. Umrla je u svome rodnom Innsbrucku
1978. godine.
Usprkos objavljenom »Dnevniku Diane Budisavljevic« i novijim teorijskokritickim radovima na predmetnu temu, moga pitanja oko njenog djelovanja ostala su i dalje otvorena. Tko joj je i pod kojim motivima i/ili uvjetima ishodovao dozvolu za preuzimanje djece iz logora i zašto baš tada? Koliko je djece doista spašeno iz ustaških logora? Zašto joj je oduzeta sva kartoteka s podacima o djeci i gdje je naposljetku i zašto upravo tako završila? Zašto drugi preuzimaju zasluge za njezin rad? Zašto su o njenim zaslugama šutjeli i njeni najbliži suradnici? Ova i još mnoga druga pitanja povezana s njezinim djelovanjem i razlozima njezina zanemarivanja traže istinite i sustavnim istraživanjem utvrđene odgovore.
Naime, u dosadašnjoj strucnoj i znanstvenoj literaturi, kao uostalom i publicistici, koja tretira teme iz razdoblja Drugoga svjetskoga rata ime Diane Budisavljevic se rijetko ili uopce ne spominje, a kada se i spominje, uglavnom, joj se ne pridaje uloga i znacaj koju je stvarno imala. Njenog imena nema u udžbenicima povijesti, enciklopedijama, leksikonima, nema ga ni među heroinama bivše Jugoslavije. Niti jedna škola, djecji vrtic ili ulica ne nosi njezino ime.
»Akcija Diana Budisavljevic« nema analogija u europskoj povijesti toga doba. Jedinstvena je po broju suradnika i ucesnika, po broju spašene djece, po tome što se odvijala u Zagrebu u kojem su se u to vrijeme nalazila najznacajnija njemacka nadleštva i upravni aparat Nezavisne Države Hrvatske.
Smatram da je došlo vrijeme da se šira društvena zajednica upozna s ovom fascinantnom akcijom i jednom izuzetnom ženom, da se prica o njoj temeljena na znanstveno utvrđenim cinjenicama isprica bez ostataka, ocisti od svih ideoloških naslaga i time ispravi nepravda koja joj je ucinjena.
Dopuna: 09 Jun 2011 22:19
Diana Budisavljević (2)
U prošlom broju Glasa opisala sam napore Diane Budisavljević u spašavanju djece iz ustaških logora. Iako je kao nezavisna aktivistica svojim humanitarnom radom dovodila u opasnost i sebe i svoju obitelj, nije nikad odustala od namjere da spasi što veći broj djece i sačuva njihov identitet kako bi im po završetku rata omogućila povratak roditeljima. Rad na kartoteci s preko 12.000 imena djece, koju je vodila zajedno sa svojim najbližim suradnicima, iziskivala je velike napore i opasnosti. Trebalo je, ponekad i u vrijeme policijskog sata, kada je svako kretanje bilo najstrože zabranjeno, obići sve zagrebačke ustanove u kojima su bila smještena djeca, preuzeti popise, uredno ih i točno prepisati, nadopuniti već postojeće podatke… U posebnu bilježnicu – registar upisivala je svaku i najsitniju oznaku na djetetovom tijelu koja bi mogla pomoći pri njegovoj identifikaciji, a naročito ako je dijete bilo bezimeno. Izradila je i pet albuma s fotografijama djece, a u akciju fotografiranja uključili su se mnogi zagrebački fotografi: Foto Tonka, Studio Kovalsky, Foto Zaza… Svako je dijete dobilo svoj broj, ali ne kako ga mnogi zlonamjerno nazivaju logoraškim brojem, već identifikacijski, registarski broj.
Dianin dnevnik
A što se događa po završetku rata? Događaje koje slijede Diana Budisavljević opisala je u svom Dnevniku kojeg su 2003. godine objavili Hrvatski državni arhiv i Javna ustanova Spomen područje Jasenovac:
»25. svibnja 1945.
Prijepodne kod mene dva čovjeka koji, navodno po nalogu Ministarstva socijalne politike (kako se kasnije ispostavilo bili su iz OZNE), zahtijevaju albume s fotografijama djece. Ti isti ljudi su kasnije bili kod gđe Džakula. Ona je imala kopije kartoteke koje smo pohranili kod nadbiskupa. Morala ih je sada predati. I ona i ja smo za predani materijal dobile potvrde.« str. 166
»27. svibnja 1945.
...Poslijepodne mi je dr. Kesić kazao da je moje albume s fotografijama vidio u Ministarstvu (Ministarstvu socijalne politike, op.a.) kod gđe. Ogrizović…«, str.168
»28. svibnja
Oko 10,30 došla je gđica Kogoj. Odmah zatim i g. Madjer s nosačem i portirkom… Kažem mu da sam očajno uvrijeđena. Predajem kartoteku, bilježnice za nalaženje nepoznate djece, registar za fotografije i bilježnicu s popisom posebnih oznaka na djeci… osim abecednog rasporeda imali smo još i poseban raspored, kako bismo po mogućnosti pokušali identificirati što je moguće veći broj nepoznate djece. Bio je to glavni cilj koji smo si postavili za razdoblje nakon rata. Pronalaženje veće, točno popisane djece, nije nikome zadavalo poteškoća. No, željeli smo što je moguće više male djece vratiti njihovim roditeljima. I bila je to sada velika bol, moja i gđe Džakule, da nam se tako naglo naš rad na našoj kartoteci oduzeo i da nam je na taj način bilo onemogućeno to ostvariti. … Morala sam se čitavo vrijeme maksimalno kontrolirati da ne klonem. Bilo mi je strašno teško što se moj višegodišnji rad na ovakav način oduzima…«, str. 168/169.
Datum 28. svibnja nosi i dokument koji je potpisala Tatjana Marinić, tadašnja Načelnica Odjela socijalne zaštite i skrbi. U dokumentu piše: Budući da se kod Vas nalazi kartoteka i ostali spisi o kretanju partizanske djece, dopremljene iz raznih logora i razmještene po zavodima i privatnim porodicama, koja više nema svrhe da se čuva kod privatnika, moli se da je odmah predate izaslaniku ovoga Ministarstva, te će Vam on ujedno potvrditi što je sve preuzeto. (Dnevnik, str 257.). I doista, na istom komadu papira Drago Magjer je rukom nadopisao: »Na temelji gornjeg naloga potvrđujem da sam danas preuzeo od g. D. Budisavljević:
1. Ormarić sa 25 ladica sa kartotekom
2. 5 knjiga za traženje nepoznate djece
3. 1 registar fotografija djece
4. 1 knjigu (teku) registar djece sa oznakama
5. potvrdu o predaji 5 sv. fotografije djece.
Shodno navedenom zaključak bi trebao biti da je sva preuzeta, izuzetno dragocjena dokumentacija, brižljivo i uredno pohranjena u Ministarstvu socijalne politike i da je poslužila namjeni zbog koje je i bila rađena. No, da li je doista bilo tako?
Sredinom svibnja 1998. Ministarstvo kulture RH imenovalo je Povjerenstvo za izradu privremenog muzejskog postava Memorijalnog muzeja u Jasenovcu. Osnovna zadaća Povjerenstva bila je da na temelju pristupačne muzejske, arhivske i druge dokumentacijske građe izradi prijedlog muzejskog postava. Zadatak u to vrijeme nimalo lak jer se u Muzeju više nije nalazio niti jedan muzejski predmet. Sva je građa bila otuđena i u to vrijeme nalazila se, kako smo kasnije saznali, u privatnom posjedu Sime Brdara, bivšeg kustosa Spomen područja Jasenovac u Bosanskoj Dubici.
Originalne fotografije djece
Stoga sam, kao jedna od članica Povjerenstva prvo pregledala svu građu koja se nalazi u Hrvatskom povijesnom muzeju, a koja bi eventualno došla u obzir za izlaganje na privremenom postavu. Nakon pregleda sve stručno obrađene i u muzejske knjige inventara upisane predmete, sjetila sam se velikog broja kartona s nalijepljenim fotografijama djece, a koji su se čuvali u muzejskom depou zajedno s još neobrađenom, ali evidentiranom muzejskom građom. Na papiru kojima su bili zamotani pisao je broj knjige ulaska: 1731. U Knjizi ulaska je evidentiran njihov ulaz u Muzej: 1731/8.2.1966. uz opis: »Fotosi 5 albuma originalnih fotografija djece iz 1942., koja su iz pojedinih ustaških logora dovedena u Zagreb. Albumi sadrže 537 fotografija.« U rubrici odakle predmet dolazi pisalo je: Ivan Pokos/Zagreb/, a način ulaska: poklon.
I tada sam se sjetila jednog neuglednog, već požutjelog papira kojeg sam sasvim slučajno pronašla i na svu sreću sačuvala, kad sam raspremala sobu bivšeg voditelja Zbirke fotografija, filmova i negativa, po njegovom odlasku u mirovinu. Na njemu je između ostalog pisalo:
…Na tavanu Više škole za soc. radnike Nazorova ul. br. 51 nalazi se hrpa fotografija i dokumenata iz vremena rata.
Pet-šest albuma djece palih boraca iz toga arhiva već je preuzeto po prvoborcu Pokos Ivanu iz Zagreba, Mesićeva 36/I tj. djece koja su 1942. otjerana iz svojih domova po ustašama i Nijemcima u konc. logore Stara Gradiška, Sisak i Jastrebarsko. Dokumente je pronašao student završne godine Više škole za socijalne radnike Treputec Jerko »Braco« koji je spomenute albume predao Pokos Ivanu. …
Sada sam već raspolagala nekim informacijama i uputila se u stručnu obradu fotografija iz albuma. Pod stručnom obradom podrazumijeva se upis u Knjigu inventara svih relevantnih podataka o predmetu. Ti dani predstavljaju najmučnije i najteže razdoblje moga rada u Muzeju. Često sam prekidala rad, plakala, ljutila se na sebe, ljutila se na sve one koji su bili krivi za tako strašnu sudbinu te, ničim i nikome krive djece. A onda sam, iako to ne bi smjela biti praksa muzejskih djelatnika, odlijepila jednu fotografiju na kojoj se nalazila snimka malene djevojčice i na poleđini naišla na olovkom rukom pisani tekst: »Djevojčica stara oko 11-13 mj. Ime? Broj? Crne oči. Došla je transportom od 11/10. 42. Iz Grubišinog polja… nečitko kod obitelji (preskočiti ću iz razumljivih razloga ime i adresu obitelji udomitelja) znamenka: stara ranica od vatre na lijevoj podlaktici.« Pa sam odlijepila, još jednu i još jednu i odlučila da ću upisati svaku pojedinu fotografiju i ime svakog djeteta koje je bilo poznato i njegovu sudbinu, najčešće obilježenu malim križićem i datumom smrti.
U kolovozu i rujnu u Zagreb je prema Popisu ratom postradale djece koja su došla, odnosno, proputovala kroz Zagreb i bila na brizi Prihvatne stanice Crvenog križa od 27. srpnja 1945. (HDA, fonf AFŽ, kut 23) stiglo 4.586 djece iz Mlake, logora Jasenovac i Stara Gradiška, od kojih je 2.650 upućeno u Sisak, a 1.936 smješteno u dječja prihvatilišta na Josipovcu u Nazorovoj ulici, odnosno Zavod za gluhonijemu djecu u Ilici. Velika većina ovih fotografija snimljena je upravo na tim mjestima.
Tada sam o Diani Budisavljević znala da je bila tek jedna od mnogobrojnih Zagrepčana/ki koji su sudjelovali u akciji spašavanja djece.
Upitna uloga Tatjane Marinić
Odlukom Vlade RH 2001. godine imenovan je Savjet JUSP Jasenovac. Jedan od njegovih članova bio je i Branko Petrina, koji je preživio logore u Lepoglavi, Jasenovcu i Staroj Gradiški. Volio je navratiti kod mene u Muzej i pričati mi o svojim danima provedenim u logorima i bijegu od sigurne smrti. Dotakli smo se i teme sudbina bezbrojne djece koja su iz ustaških logora dovedena u Zagreb, te 1942. godine i »mojih« albuma. Znao je da Hrvatski državni arhiv priprema objavljivanje Dnevnika Diane Budisavljević i štoviše, uputio me na njezinu unuku Silviju Szabo. U travnju 2003., neposredno pred izlazak Dnevnika, stupila sam s njom u kontakt. Došla je u Muzej i donijela nekoliko stranica albuma od ljepenke iste boje i istih dimenzija. Usporedba rukopisa na poleđinama fotografija bila je nedvosmislena. Radilo se o istom rukopisu. Rukopisu njezine bake Diane Budisavljević. Pitanje porijekla albuma time je bilo riješeno. No, pojavila su se još mnoga druga pitanja, na koja do danas nisam uspjela odgovoriti.
Zašto je Tatjana Marinić, koja je zasigurno znala pravu ulogu Diane Budisavljević u akciji spašavanja djece i koja se na poziv dr. Kamila Breslera zajedno s učenicama Škole za odgajateljice u Rudama uključila u akciju i pomagala djeci smještenoj u Jastrebarskom i Reci, odlučila na tako drastičan čin, kao što je oduzimanje cjelokupne dokumentacije o djeci?
Kakva je uloga u tome bila tadašnjeg ministra socijalne politike Jurice Draušnika, kome su upravo Diana Budisavljević i njezina Akcija spasila djecu iz logora Stara Gradiška?
Zašto je dr. Kamilo Bresler, jedan od njenih najbližih suradnika i glavni organizator prihvata i smještaja djece u Zagrebu, Jastrebarskom i Reci, smijenjen sa svoga položaja načelnika odjela, a zamjenjuje ga upravo Tatjana Marinić?
Albumi su restaurirani i sačuvani
Dakle, da rezimiramo. Albumi s fotografijama djece, koje je u izuzetno teškim ratnim uvjetima uspjela načiniti i kroz sve ratne godine sačuvati, kako bi roditelji, rođaci ili znanci, mogli identificirati djecu koja bi na taj način mogla biti vraćena roditeljima, po direktivi Tatjane Marinić oduzeta su Diani Budisavljević, uz obrazloženje da nema svrhe da se čuvaju kod privatnika. Ali, nažalost nisu poslužila namjeni za koju su mukotrpno rađeni. Odloženi su zajedno s drugim dokumentima na tavanu Više škole za socijalne radnike u Nazorovoj ulici. Pukim slučajem pronašao ih je 1966. godine Jerko Treputec i predao ih Ivanu Pokosu. Ne znajući o kakvom se »blagu« radi, ovaj ih je proslijedio Muzeju revolucije naroda Hrvatske. Trebalo je proći još 30 godina da shvatimo o kakvim se dragocjenim fotografijama tu radi.
Danas su albumi stručno obrađeni, restaurirani po svim pravilima struke i pohranjeni u depou Hrvatskoga povijesnog muzeja na Trgu žrtava fašizma. Nose inventarni broj 11734. Broj tek nešto manji od sveukupnog broja djece bez roditelja koja su tih okrutnih ratnih godina prošla kroz ili ostala u Zagrebu.
Neke napomene uz osobe koje se spominju u tekstu:
Ivanka Džakula, jedna od najbližih suradnica Diane Budisavljević, a naročito na prepisivanju kartoteke s podacima o djeci. Preuzimala je u Caritasu pisma u kojima su roditelji na prisilnom radu u Njemačkoj pitali za djecu i ukoliko se u kartoteci našlo takvo dijete odmah odgovarala roditeljima.
Dr. Branko Kesić, specijalist socijalne medicine. U travnju 1942. radio je kao vojni liječnik na Kordunu i obavještavao Dianu Budisavljević o katastrofalnoj situaciji i nevoljama djece bez roditelja na Kordunu. Od prosinca 1942. organizator zdravstvene zaštite u Zdravstvenoj središnjici državnih namještenika.
Slava Ogrizović, književnica, supruga profesora matematike Bogdana Ogrizovića, ilegalna aktivistica NOP-a. 1944. nakon što joj je muž obješen u zagrebačkoj Dubravi odlazi u partizane. Po završetku rata jedno vrijeme djelatnica u Ministarstvu socijalne politike.
Gđica Kogoj, nažalost nisam joj do sada uspjela utvrditi ime, možda kćerka ili rođaka dr. Franje Kogoja, predstojnika za kožne i spolne bolesti u Zagrebu. (»Odlazim prof. Kogoju zbog jakogispadanja kose. Od odlaska ljeti u logore ispalo mi je više od polovice kose i ono još uvijek traje.«, str. 110)
Madjer ili Mahjer, djelatnik Ministrastva udružbe, a potom Ministarstva socijalne politike.
|