Štab kralja Aleksandra u steni

Štab kralja Aleksandra u steni

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Mali Zvornik -- Iza crnih metalnih vrata, teških više desetina kilograma, počinje hodnik, okrečen u belo, izbetoniran, omalterisan i sa kablovima za elektroinstalaciju, a već posle prve krivine udesno tama kakva se, valjda, sreće samo u zemljinoj utrobi. Novinar „Blica“ obišao je oko 1,5 kilometara podzemnih hodnika, odaja i prostorija skrivenih u utrobi obronaka planine Boranje, na samoj obali Drine, kraj starog železničkog mosta kralja Aleksandra Karađorđevića u Malom Zvorniku.

Temperatura je stalno ista, između 14 i 16 stepeni, a vlage skoro da i nema

Do table sa prekidačima za struju mora se uz pomoć baterijske rudarske lampe. U ulozi vodiča, sveštenik malozvorničke crkve prota Mileta Tovarović sa izuzetnom lakoćom snalazi se bez osvetljenja kroz hodnike koji su iskopani od 1932. do 1934. godine za potrebe Kraljevine Jugoslavije. Stručnjaci su odabrali stenu koja se spušta do obale Drine da u njoj izgrade skrovište i podzemni grad. Stena šuplja, puna pećina i hodnika, imala je sve potrebno za vojne stratege. Baš tu, u lavirintu tunela, u dubini kamenog brda, po naređenju kralja Aleksandra Karađorđevića izgrađeno je sklonište, kraljevo ratno komandno mesto.





Kralj Aleksandar Karađorđević

- Gradnja je započeta 1932. godine i u ovom podzemnom gradu napravljeni su hodnici, dvorane, sale za vrhovnu komandu, kralja, vladu, stražu i gardu, kao i crkva. U sedamdestak odaja moglo se smestiti od tri do pet hiljada ljudi. Tuneli su iskopani u obliku krsta, a vidljivi su ostaci kapele i kraljevska česma - počinje priču otac Mileta, čovek koji od 1999. godina istražuje podzemni grad.



Koračati hodnicima kojima je tri dana hodao kralj Petar Drugi Karađorđević, pre nego što je 12. aprila 1941. godine prešao u Bosnu i nastavio put u izgnanstvo, osećaj je kakav se može doživeti samo obilaskom prostorija u kojima osim slepih miševa i tmine, zvuk stvaraju jedino kapljice s plafona.
Crkva u steni



U steni je ulaz u prostor u obliku krsta koji podseća na pećinsku crkvu. Do 2003. godine mislilo se da je to samo ulaz, a najveće zasluge za njegovo otkrivanje ima sveštenik Mileta. Kada su očišćena dva unakrst prokopana hodnika od po 33 metra, ukazao se i oltarski deo. Poslednjih godina obavljaju se i bogosluženja.




Opširnije o ovome čitajte u štampanom izdanju "Blica" od subote, 19. februara 2011. godine.

Dopuna: 19 Feb 2011 11:15

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/236437/Stab-kralja-Aleksandra-u-steni









Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25689
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Kako to da se za ovo ne zna u Vojno-istorijskom arhivu? Nije ovo mala stvar. Odoh da kupim ''Blic''.



offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Bas sam ovo sinoc procitao i nikako mi nije jasno da mesto nije poznatije... Valjda ce se neko setiti da napravi ozb.reportazu i da istrazi i prikaze tunele.

offline
  • snik 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 21 Apr 2009
  • Poruke: 450

Bio sam u ovoj pećini desetak puta, na svoju ruku, sa društvom. Nažalost, nemam drugih podataka do ovih već postavljenih u ovom tekstu. Pećina ima 3 ulaza, četvrti je zazidan i na njega je postavljen mermerni spomenik borcima NOB-a. Dok vrata nisu postavljena, pećina je služila kao dom beskućnicima, a posle su u njoj gajene pečurke. Naravno, kao sto to kod nas obično biva, ne postoji nikakvo obeležje, a i broj onih koji znaju čijim ukazom je napravljena i ko je u njoj boravio je izuzetno mali. Pop Mileta je dosta doga učinio da se mesto takoreći otkrije i da se o njemu nešto sazna, ovaj oltarski prostor koji se vidi na slici je izdvojen, dok u samom bunkeru postoji kapela, ukrašena... grafitima i potpisima, a cim bi drugo?
Inace, postoje lovacke price kako od bunkera vodi tunel, ispod korita Drine, do Kula grada u Zvorniku.

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2010
  • Poruke: 320

Par slika ulaza

http://v5.cache3.c.bigcache.googleapis.com/static......_counter=1


http://v4.cache8.c.bigcache.googleapis.com/static......_counter=1


poz.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Sirius ::Kako to da se za ovo ne zna u Vojno-istorijskom arhivu? Nije ovo mala stvar. Odoh da kupim ''Blic''.
Ja sam samo čuo priče ali ništa detaljo o ovome. Čudim e da smo stotinu strana prevrnuli o "Željavi" a ovo je po mom mišljenju daleko interesantnije, gotovo arheološka lokacija!

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2010
  • Poruke: 320

Kraljevo sklonište
Preko puta starog mosta u Malom Zvorniku u brdo je iskopan čitav sistem tunela i podzemnih prostorija. Ovaj svojevrsni mali grad pod zemljom napravljen je 1931. godine kao jedno od ratnih skloništa kralja i vrhovne komande. Prema kazivanju Malozvorničana, u ovom skloništu je aprila 1941 svoju poslednju noć u otadžbini proveo mladi kralj Petar II Karađorđević pre odlaska u izbeglištvo. Premda sklonište još uvek nije u potpunosti istraženo, zna se da je sistem tunela dugačak oko dva kilometra, da je izgrađen u obliku časnog krsta, da se unutra nalaze ostaci kapele, oltarski prostor, odaja za kralja, bunar sa vodom i sve drugo što je potrebno za duži boravak pod zemljom. Pretpostavlja se da je sklonište povezano sa tunelom koji vodi ispod korita Drine, koji je nastao prirodnim putem. Ovo nesvakidašnje sklonište može da bude velika turistička atrakcija Malog Zvornika.

http://www.paunpress.com/user/tur.php?id=968

http://www.infozvornik.com/index.php?option=com_co.....mitstart=3

Ima toga još mislim da nije nepoznato.

poz.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1306 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 9 sakrivenih i 1239 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Ben Roj, Bobrock1, bojcistv, bokisha253, Boris90, brundo65, comi_pfc, CrazyDiablo, crnitrn, dekan.m, deLacy, Denaya, DPera, DragoslavS, gorican, gorval, hatman, ikan, Istman, JimmyNapoli, Karla, Kibice, kunktator, kybonacci, Litostroton, Magistar78, Marko Marković, MB120mm, mercedesamg, Mercury, mik7, mile23, nebkv, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, novator, nuke92, oldtimer, opt1, panzerwaffe, repac, rovac, sasa87, SR-3m, Srle993, Stoilkovic, theNedjeljko, vladaa012, vobo, wizzardone, wolf431, wolverined4, Wrangler, xoxxvelja, yrraf, Zerajic