offline
- šumar bk2
- Elitni građanin
- Pridružio: 24 Maj 2005
- Poruke: 2211
- Gde živiš: Beograd
|
Možda može i da se smesti u ovu temu, kako Američka komanda gleda na budućnost borbe protiv dronova a tiče se strategija koje imaju u planu. Trudio sam se maksimalno oko korekcije prevoda:
Citat:U Komandi specijalnih operacija SAD u toku su opsežne rasprave i reforme, uzimajući u obzir iskustvo borbenih dejstava u Ukrajini.
Komandne jedinice sada imaju zadatak da se bore protiv neprijateljskih bespilotnih letelica ne samo u vazduhu, već i pre njihovog direktnog lansiranja. Detalji operacija nisu dati, ali se navodi da one mogu uključivati sprečavanje ili, u najmanju ruku, ometanje proizvodnje ili isporuke bespilotnih letelica, čak i pre početka sukoba.
Snage za specijalne operacije mogu imati zadatak da prikupljaju obavještajne podatke ili izvršavaju druge indirektne zadatke, uključujući i okvire pristupa na nivou cele države, koji se mogu obavljati i pre izbijanja sukoba.
I dalje postoje pitanja o tome kako tačno mogu biti sprovedene ovakve operacije i koliko mogu biti efikasne, naročito protiv velikih nacionalnih država u uslovima kada nema neposrednih borbenih dejstava.
Zanimljiv primer takvih operacija nalazi se u dokumentu „Vizija za 2021. godinu i dalje“.
( https://vvv.soc.mil/USASFC/Documents/1sfc-vision-2021-beiond.pdf )
Izmišljena epizoda u ovom dokumentu opisuje scenario u kojem „Zelene beretke“ nadgledaju navodno kinesko gradilište u stranoj zemlji. Oni zatim pomažu lokalnim snagama da diskretno „izvuku“ nacrte koji pokazuju tajne planove za korišćenje objekta u vojne svrhe. Tada lokalna samouprava preduzima mere za zatvaranje građevinskog projekta. Iako to nije izričito navedeno, doprinos specijalnih operacija SAD u ovoj hipotetičkoj operaciji takođe se, očigledno, vrši na prikriven ili potpuno tajan način.
U dokumentu se mogu naći informacije o planovima za formiranje kompanija „zelenih beretki“ usmerenih na uništavanje „teško dostupnih ciljeva“. Možda će ove kompanije za poraz složenih ciljeva (HTD) na kraju zameniti snage za reagovanje na krize (CRF), koje su deo „zelenih beretki“, čije se pitanje nedovoljne upotrebe postavljalo više puta. Osnovna suština zadataka ovakvih kompanija vraća se na prvobitne zadatke „zelenih beretki“ i specijalnih snaga GRU tokom Hladnog rata, ali sa proširenijim mogućnostima i spiskom mogućih meta i metoda.
https://t.me/milinfolive/128166
Uvođenje novih programa obuke i centara za školovanje i obuku kadra, kao i razmena iskustava sa Ukrajincima:
Citat:Znanja stečena tokom proučavanja iskustva upotrebe bespilotnih sistema u Ukrajini od strane američke vojske postepeno se integrišu u obrazovne programe. U Centru i Školi Specijalnih Namena po imenu Džon Kenedi, šestonedeljni „Kurs integracije robotike i bespilotnih sistema“ (RUSIC) pojavio se u programu za jedinice specijalnih snaga.
Prve dve nedelje kursa obuhvataju proučavanje pravila Federalne uprave za vazduhoplovstvo za korišćenje dronova i učenje za rad sa bespilotnim letelicama registrovanim u okviru programa kursa. Treća nedelja uključuje pilotske lekcije o protivmerama sistema elektronskog ratovanja i korišćenju dronova u koordinaciji sa Android timom za svest (ATAK) ( https://t.me/milinfolive/120465 ). U četvrtoj nedelji, polaznici kursa uče da rukuju sistemima protiv dronova i uče šta da rade kada takvi sistemi nisu dostupni. U petoj nedelji, učenici prave sopstvene bespilotne letelice i uče kako da rukuju baterijskim blokovima sa različitom nosivošću, između ostalog i lekcije neophodne za obuku saveznika. U poslednjoj nedelji učenici izvode vežbe kojima se proveravaju sve stečene veštine. Pored registrovanih dronova u okviru programa, polaznici kursa uče i upravljanje komercijalnim dronovima, izradu FPV dronova i upravljanje zemaljskim robotskim platformama.
„Kurs ne obuhvata isporuku municije zbog ograničenja troškova. Naš najveći problem, kao i kod drugih, je obezbeđivanje resursa. Drugi faktor su zakonska ograničenja. Za vežbe obuke, njegovi instruktori koriste odobrenog izvođača za kupovinu gotovih komponenti za bespilotne letelice koje učesnici kursa grade. SAD su sumnjičave prema dronovima strane proizvodnje, posebno prema kineskom DJI, zbog rizika od otkrivanja podataka. „U načelu, vojne jedinice bi trebale imati mogućnost kupovine bilo kojih komponenti koje žele, jer delovi dronova, poput kontrolera leta, ne šalju podatke automatski svojim proizvođačima,“ rekao je vojnik specijalnih jedinica Džoš Šuerman.
Kurs je počeo u oktobru 2023. godine, Centar planira da održava četiri kursa godišnje. Broj polaznika svakog kursa je 24 osobe. Diplomci su takođe sertifikovani kao master-treneri, što im omogućava da obučavaju druge jedinice..
Takođe je saopšteno da je korpus marinaca SAD odabrao tri kompanije za učešće u Programu lake baražne municije, koje imaju za cilj opremanje malih jedinica kamikaza dronovima.
Dana 10. aprila potpisan je petogodišnji ugovor na iznos od 249 miliona dolara za nabavku municije, za koji će konkurisati kompanije AeroVironment, Anduril Industries i Teledine FLIR.
https://t.me/milinfolive/120749
Nastavak:
Citat:Proučavanje iskustva rata u Ukrajini nastavlja da unosi promene u obrazovni proces Centra i Školi Specijalnih Namena koja nosi ime Džon F. Kenedi - glavna obrazovna ustanova za specijalne snage američke vojske.
Trenutno, grupa kadeta u Centru prolazi kroz šestomesečni kurs ukrajinskog jezika kako bi unapredila komunikaciju i razumevanje sa ukrajinskim kolegama, uključujući učesnike specijalnih operacija. Nakon završetka kursa, kadeti će govoriti ukrajinski na nivou 1+ prema skali međuresornog jezičkog okvira, što odgovara osnovnom znanju.
Prema rečima načelnika Centra, generala Gijoma Bopera, Centar preispituje i obuku osnovnih veština, uzimajući u obzir lekcije iz Ukrajine. Inženjerski narednici (specijalnost 18C) sada moraju da nauče kako da grade i uništavaju protivtenkovske jarke - odbrambeni element koji je zaustavio letnju kontraofanzivu ukrajinskih oružanih snaga u regionu Zaporožja.
Dronovi su uključeni u „Robin Sage” – složen test koji kadeti moraju da polože da bi diplomirali u Centru; pored toga, narednici-tobdžije (18B) su započeli obuku sa MANPADS „Stinger“.
Obuka medicinara se menja, naglašavajući potrebu za samostalnošću umesto oslanjanja na brzu medicinsku evakuaciju.
Do 2030. planiraju se i veće promene koje se odnose ne samo na Ukrajinu. Konkretno, biće stvoreni zasebni fakulteti.
Do 2027. godine u Centru će biti otvorena nova akademija neregularnih borbenih dejstava u kojoj će se predavati borbena dejstva u pozadini. Jedan od prvih koraka, ažuriranje doktrine neregularnog ratovanja je već u razvoju, procenjeni datum objavljivanja nove doktrine je zakazan za 2026. godinu.
General Boper je takođe naglasio da bi škola za neregularne borbene aktivnosti mogla uključiti nove pristupe u obuci za elektronsko ratovanje i obaveštajne aktivnosti.
Prema rečima predstavnika za štampu Centra, zbog sveprisutnih dronova i planiranog kursa ( https://t.me/milinfolive/120749 ), biće formirana nova vojna specijalnost usmerena na robotiku.
„Radimo sa vojskom na kreiranju ove specijalnosti MOS-a (VUS), koji će zadovoljiti potrebe Centra, a takođe i reći kako bi Vojska mogla da pristupi tome u većem obimu“, rekao je službenik pres službe.
https://t.me/milinfolive/121140
|