Automat .45 ACP "Thompson"

21

Automat .45 ACP "Thompson"

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 754

9x19 i 5.56x45 - 12 grama. .45 ACP - 22 grama. Lično vagao Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 233

bokisha2531
A 5.7×28mm 6 grama, skoro cetiri metka za jedan 45 ACP gde sa 5.7 imas polozeniju putanju, istu energiju na ustima cevi, i vecu probojnost...
Imas skoro ceo borbeni komplet 5.7 za masu jednog okvira tompsona! 😄



offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 754

Sve to stoji, ali je i činjenica da su i metak i sama puška dizajn stariji od 100 godina. Normalno je da novija i modernija rešenja budu bolja.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22252

Da, ali Beretta 1918 je sustinski bolji automat od Tomija.

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 754

@bojank
Nisam ni implicirao da je Tomigun najbolji automat tog vremena. Samo da je iz današnje perspektive besmisleno porediti tadašnja i eventualna današnja rešenja.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22252

Jasno mi je Smile. Zato ga poredim sa tadasnjim.
Tomi je imao dve stvari kao prednost za sebe:
- odlicne okvire, cak je i dobos (od 50 komada, ne onaj od 100) bio pristojno pouzdan i zaista zamenjiv izmedju automata (za razliku od recimo dobosa za PPSh ili Suomi). Pogotovo su regularni okviri bili pouzdani i izdrzljivi na lose ophodjenje sa istima.
- bio je pristojno pouzdan kao celokupno oruzje kao i relativno lak za odrzavanje.

Sve ostalo, od ergonomije do kalibra mu ide u minuse, cak i kada se poredi sa vrsnjacima iz ranih 20ih.
MP-18 je znatno superiorniji kao oruzje, ali je imao onaj nesrecni dobos od Lugera koji je bio muka za punjeje bez alata i dosta osetljiv na prljavstinu.
Bereta 1918 je bila dobra, ali je trebalo malo sredjivanja da se dodje do 1938 modela.
Mozda najbolji iz tog bas ranog perioda je bio estonski Arsenal Tallin M/24, koji je bio MP-18 sa normalnim okvirom.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 233

Bojank
Rekao bi da je imao jos jednu prednost nad pobrojanim automatima, pistoljski rukohvat, kao retka prednos sto se tice ergonomije.
Inace metak 9x19mm je cak i stariji od 45 ACP

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3753

bojank ::Jasno mi je Smile. Zato ga poredim sa tadasnjim.
Tomi je imao dve stvari kao prednost za sebe:
- odlicne okvire, cak je i dobos (od 50 komada, ne onaj od 100) bio pristojno pouzdan i zaista zamenjiv izmedju automata (za razliku od recimo dobosa za PPSh ili Suomi). Pogotovo su regularni okviri bili pouzdani i izdrzljivi na lose ophodjenje sa istima.
- bio je pristojno pouzdan kao celokupno oruzje kao i relativno lak za odrzavanje.

Najveci deo ratne proizvodnje nije imao dobos kao opciju, usteda u proizvodnji. Dodao bih i da je mogucnost pojedinacne paljbe bila prednosti, mogao je nesto i da pogodi na 100m sa pojedinacnom paljbom. Kljuc kod tog okvira je bio dvostruko hranjenje, sva druga resenja sa suzenim ustima okvira su stvarala zastoje, M18, Sten, Mp40, ...

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22252

Apsolutno pogodjeno za okvir.
Jedan od kljucnih aspekata automata, (i svakog drugog automatskog oruzja, ali pogotovo automata sa slobodnim zatvaracem) su dobri okviri sa dvoredim hranjenjem.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 507 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 1 sakriven i 483 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleph_one, Coabelgrade, d.arsenal321, Dorcolac, Feller, goran.vvv, Hyde, Imperator_Aleksandr_lll, Ivan Gajic, Kordon, Lap720, Moldovan, nemkea71, pisac12, Polifon, Pururin, sap, sasa76, ShtagodShtagod, VJ, vlada035, VPV, Zec