|
Poslao: 02 Jun 2026 15:20
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
9x19 i 5.56x45 - 12 grama. .45 ACP - 22 grama. Lično vagao
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 02 Jun 2026 16:08
|
offline
- Pridružio: 05 Jul 2025
- Poruke: 233
|
bokisha2531
A 5.7×28mm 6 grama, skoro cetiri metka za jedan 45 ACP gde sa 5.7 imas polozeniju putanju, istu energiju na ustima cevi, i vecu probojnost...
Imas skoro ceo borbeni komplet 5.7 za masu jednog okvira tompsona! 😄
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Jun 2026 19:29
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
Sve to stoji, ali je i činjenica da su i metak i sama puška dizajn stariji od 100 godina. Normalno je da novija i modernija rešenja budu bolja.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Jun 2026 23:21
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22252
|
Da, ali Beretta 1918 je sustinski bolji automat od Tomija.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2026 11:12
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
@bojank
Nisam ni implicirao da je Tomigun najbolji automat tog vremena. Samo da je iz današnje perspektive besmisleno porediti tadašnja i eventualna današnja rešenja.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2026 11:40
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22252
|
Jasno mi je . Zato ga poredim sa tadasnjim.
Tomi je imao dve stvari kao prednost za sebe:
- odlicne okvire, cak je i dobos (od 50 komada, ne onaj od 100) bio pristojno pouzdan i zaista zamenjiv izmedju automata (za razliku od recimo dobosa za PPSh ili Suomi). Pogotovo su regularni okviri bili pouzdani i izdrzljivi na lose ophodjenje sa istima.
- bio je pristojno pouzdan kao celokupno oruzje kao i relativno lak za odrzavanje.
Sve ostalo, od ergonomije do kalibra mu ide u minuse, cak i kada se poredi sa vrsnjacima iz ranih 20ih.
MP-18 je znatno superiorniji kao oruzje, ali je imao onaj nesrecni dobos od Lugera koji je bio muka za punjeje bez alata i dosta osetljiv na prljavstinu.
Bereta 1918 je bila dobra, ali je trebalo malo sredjivanja da se dodje do 1938 modela.
Mozda najbolji iz tog bas ranog perioda je bio estonski Arsenal Tallin M/24, koji je bio MP-18 sa normalnim okvirom.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2026 11:54
|
offline
- Pridružio: 05 Jul 2025
- Poruke: 233
|
Bojank
Rekao bi da je imao jos jednu prednost nad pobrojanim automatima, pistoljski rukohvat, kao retka prednos sto se tice ergonomije.
Inace metak 9x19mm je cak i stariji od 45 ACP
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2026 12:09
|
offline
- ALBION101
- Legendarni građanin
- Pridružio: 12 Jan 2011
- Poruke: 3753
|
bojank ::Jasno mi je . Zato ga poredim sa tadasnjim.
Tomi je imao dve stvari kao prednost za sebe:
- odlicne okvire, cak je i dobos (od 50 komada, ne onaj od 100) bio pristojno pouzdan i zaista zamenjiv izmedju automata (za razliku od recimo dobosa za PPSh ili Suomi). Pogotovo su regularni okviri bili pouzdani i izdrzljivi na lose ophodjenje sa istima.
- bio je pristojno pouzdan kao celokupno oruzje kao i relativno lak za odrzavanje.
Najveci deo ratne proizvodnje nije imao dobos kao opciju, usteda u proizvodnji. Dodao bih i da je mogucnost pojedinacne paljbe bila prednosti, mogao je nesto i da pogodi na 100m sa pojedinacnom paljbom. Kljuc kod tog okvira je bio dvostruko hranjenje, sva druga resenja sa suzenim ustima okvira su stvarala zastoje, M18, Sten, Mp40, ...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2026 13:40
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22252
|
Apsolutno pogodjeno za okvir.
Jedan od kljucnih aspekata automata, (i svakog drugog automatskog oruzja, ali pogotovo automata sa slobodnim zatvaracem) su dobri okviri sa dvoredim hranjenjem.
|
|
|
|
|
|