Bosanske puške

17

Bosanske puške

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2022
  • Poruke: 374

A koja je za vojsku BiH...AK ili AR?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Jan 2015
  • Poruke: 567

OS BiH posjeduju na svojim skladistima puske i AK i AR i municije u oba kalibra tako da se BiH nece odreci jednog kalibra u korist drugog. To naravno ima i svoje nedostatke i prednosti. Tako da nije nikakva slucajnost sto su bh. puske i iz Ak i iz AR familije. Na to se je islo od pocetka procesa pokretanja vlastite proizvodje automatskog oruzja. Pricalo se je da se radi i na oruzju 12.7 mm za snajper i mitraljez ali o tome se jos nista nema u javnosti.



offline
  • Pridružio: 18 Jul 2022
  • Poruke: 374

Nije to ni jednostavan ni jeftin zadatak standardizirati kalibar. Razumljivo.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39665

Beše OS BiH standardna Ayp M16 a onda bi AK trebalo da su u rezervi.
Pravo je pitanje koliki je kapacitet za proizvodnju ovih AP mesečno i godišnje???

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 754

Koja je to puška AR obrasca koju proizvodi BiH?

offline
  • Pridružio: 08 Feb 2006
  • Poruke: 3056

bobomicek ::Nije to ni jednostavan ni jeftin zadatak standardizirati kalibar.
Onda se nešto radi pogrešno, pre WW2 države (uključujući srpske) su menjale kalibre zajedno s puškama, lagano.
CCCP je u nekih 25 godina prešao sa 7.62X54R na 7.62X39, pa na 5.45X39. US su u manje od 15 godina sa 30-06 prešli na 7.62X51, pa na 5.56X45. Ni jedni ni drugi se nisu preterano potresli zbog toga, možeš misliti koji bi onda problem bio za naše balkanske prćije da pređu na šta god?

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2022
  • Poruke: 374

Pa vidis da neki nemogu zbog zaliha, neki su neodlucni, a neki pokusavaju ali polakooo. Jos je JNA 5.56 odabrala a 35-40 godina kasnije mi jos lamentiramo jel to ipak 7.62, 6.5 ili sto je. I jos ovi ludaci sa .277. ulete

offline
  • Pridružio: 20 Dec 2018
  • Poruke: 3449

Citat:Goraždanski AR-15 kompanije AC Unity u svojoj prvoj javnoj promociji od strane ove kompanije. 🇧🇦 h
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


offline
  • Pridružio: 05 Jan 2023
  • Poruke: 40

Još malo i oni će da zajebu Zastavu.

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2025
  • Poruke: 24

Nadam se da će biti i verzija za civilno tržište

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1084 korisnika na forumu :: 71 registrovanih, 8 sakrivenih i 1005 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 6footboy, A.R.Chafee.Jr., Ailton, Asteker, bakovaca, Banovo Brdo, bunker, cakija, coaa, crazydkure, crnirocko, Daba75, divison, doom83, Dr.Strangelove, dskrlec33, dulleo, Džekson, Electron, Faki-Valjevo, Fructo, Georgius, Ikica977, ivica976, jodzula, Joint Chief, Lotus, Marko Marković, Marko1238, mačković, miki kv, Miler88, Mirage 2000N, mocnijogurt, monomah, MountAndBlade, MrG, Niki2024, oddsock, OKT, pasko2025, pera bager, peradetlić, Pururin, redakzver, repac, rodoljub, savuni, scimitar19, Sevatar, shone34, Siti2, Smiljkovich, Spinosa, sspp, starlights, stokssone, superwhy, synergia, Tandrkalo, troki1971, Tvrtko I, VanZan, vathra, VBoss, Veless, Velizar Laro, voja64, YugoSlav, zemljanin, zokizemun