Dodaci na ustima cijevi

1

Dodaci na ustima cijevi

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

Napisano: 17 Jan 2016 10:29

Temu pokrecem sa idejom da se nabroje i objasne razliciti dodaci na ustima cijevi, odnosno da se rasvijetli njihova funkcija. Nedavno je na temi o Siriji potegnuto ovo pitanje ali posto je to pogresno mjesto objasnjavanje, mislim da je daleko bolje pokrenutu posebnu temu na odgovarajucem dijelu foruma. Pa da krenemo.
Prvi dodatak koji cemo spomenuti je zastitnik usta cijevi.


Samo ime kaze koja je funkcija ovoga dijela. Usta cijevi je potrebno zastititi jer su sklona ostecenjima usljed grube terenske manipulacije kao i zbog neadekvatnog ciscenja cijevi. Ostecena usta cijevi mogu drasticno da naruse preciznost tako da je nastanak ovog dodatka vrlo logican. Kod nas se zastitnik usta cijevi mogao naci na starim AP M-70 i M-70A, na svim serijama PM M-72 kao i na puskama M-48. Kod AP i PM je sluzio prvenstveno kao zastita navoja i djelimicno kao zastita usta cijevi kod nosenja oruzja. Kod popularnih "tandzara", stitio je polja i zljebove od ostecenja prilikom ciscenja do kojeg je lako dolazilo upotrebom konopca i celicne sipke.
Drugi dio bi bio tromblon (ne tromblonski dodatak kao sto se cesto cuje).
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Moze biti montazno/demontaznog tipa ili trajno montiran. Kod nas je prvi tip bio zastupljen kod AP i M-48 a PAP M-59/66 drugi. Namjena istog je ispaljivanje tromblonskih mina.
Lanser rucnih bombi je uredjaj koji sluzi za ispaljvanje razlicitih tipova rucnih bombi.

Iako je postojao jos u JNA, svoju slavu kod nas dozivljava pocetkom 1990-ih. U pitanju je "casa" uradjena od celika ili masivnijeg komada aluminijuma koja se navrce na usta cijevi. U nju se umece rucna bomba koja se ispaljuje tromblonskim ili manevarskim metkom.
Pojacnik trzaja ili odbijac gasova.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Namjena ovog dodatka je da pojaca trzaj cijevi kod onih oruzja/orudja koja rade na ovom principu. Kod nas je bio zastupljen kod PM M-53 (najcesci slucaj). Princip rada je jednostavan. Barutni gasovi koji bi istekli iz cijevi su pomocu ovoga dijela usmjereni unazad. Zahvaljujuci posebno profilisanom zavrsetku na ustima cijevi, ovi gasovi bi bili onda iskorisceni da pojacaju prirodan trzaj cijevi unazad i da na taj nacin omoguce pravilan rad automatike. Jedan od razloga za cest zastoj na preradjenim MG 42 i M-53 je bio u razlicitim precnicima otvora za prolaz zrna a koji je nastao zbog naknadnog ubacivanja tzv. opruznika u zatvarac. Ali to je vec za neku drugu temu.
Povratnik barutnih gasova je imao slicnu namjenu kao prethodni dio.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Odnosno, sluzio je da obezbijedi dovoljnu kolicinu barutnih gasova kod onih oruzja koja svoj princip rada baziraju na pozajmici barutnih gasova. U nasem slucaju je najzastupljeniji u obliku onog hromiranog "sarafa" koji se nalazio u RAP-u (tacnije, torbici za okvire) za AP. Isto tako, pomenuti dio je vrlo bitan kod Zastavinog automata M-92 za pravilno funkcionisanje automatike mada je u kombinaciji sa narednim dijelom.
Skrivac plamena.http://www.paluba.info/smf/index.php?PHPSESSID=kasirtvts20os9psfcmo0l3qa2&action=dlattach;topic=17942.0;attach=400211;image
Jos jedan dio koji se moze naci na M-53. Samo ime kaze koja je njegova funkcija. Posto plamen na ustima cijevi moze biti (i jeste) znacajan demaskirajuci znak, potrebno je eliminisati ga. Jedno od rjesenja je obicna komora koja ima zavrsetak u obliku lijevka. Ali postoje i drugacija rjesenja kod PA orudja gdje je na ustima cijevi samo montiran pomenuti lijevak.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Razbijac plamena je drugi odgovor na gore pomenuti problem.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Tu se najcesce radi o dodatku koji ima aksijalne proreze na sebi. Umjesto da barutni gasovi i dio nesagorjelog baruta izadje na prednjem dijelu cijevi i da baci plamen "od dva metra", ovdje dolazi do ranijeg mijesanja sa atmosferom. Na taj nacin plamen je skracen ali ima nesto vecu sirinu. Svejedno, plameni potpis je znatno umanjen sto doprinosi efikasnijem maskiranju. Kod nas je kod streljackog naoruzanja bio zastupljen na PASP M-76 i na mitraljezu M-84. Razbijaci plamena takodje imaju i blagi efekat gasne kocnice sto je naredni dodatak o kojem ce biti rijec.
Gasna kocnica je prevenstveno zastupljena na art. orudjima raznih kalibara kao i na snajperskim puskama velikog kalibra.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Mogu biti aktivne, reaktivne i aktivno-reaktivne. Prve imaju otvore pod uglom od 90 stepeni u odnosu na osu cijevi, druge pod nekim "ostrim uglom" i trece su kombinacija postojeca dva rjesenja. Odnosno, gasovi prvo udaraju u dijelove kocnice koji usmjeravaju gasove pod 90 stepeni da bi onda drugi dio kocnice ih usmjerio unazad. Gasna kocnica smanjuje trzaj oruzja/orudja unazad a kao posljedica rezultante sila desava se i redukcija odskoka cijevi kod streljackog naoruzanja. Ali to nije osnovna namjena gasne kocnice.

Dopuna: 17 Jan 2016 10:48

Za smanjenje odskoka cijevi sluzi kompenzator odskocnog ugla.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Princip rada je jednostavan. Dok cistokrvna gasna kocnica usmjerava gasove simetricno, kod kompenzatora je druga prica. On prvenstveno usmjerava "izduvne" gasove na gore i kod pojedinih rjesenja djelimicno u desnu stranu. Dovoljno je sjetiti se Njutnovog zakona akcije i reakcije pa da se razumije rad ovog dijela (kao i gasne kocnice, uostalom). Tehnicki, moguce je izrsiti tzv. portovanje cijevi ("Mag-na-port") sto nije nista do busenje cijevi. Takodje kompenzatori mogu da budu i montazno-demontaznog tipa. Takav slucaj je i sa onim na AP M-70 B1, npr. Gasovi su u tom slucaju usmjereni na gore i u desnu stranu. Ne taj nacin se smanjuje odskok cijevi prema gore i udesno. Naime, stari dobri Kalas ima tu osobinu da vuce udesno pri rafalnoj paljbi pa se na ovaj nacin pokusalo doskociti tom problemu.
Prigusivaci su posebna grupa dodataka na ustima cijevi.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Namjena im je visestruka a prvenstveno su namijenjeni smanjivanju zvucnog potpisa iako imaju i druge pozitivne osobine poput smanjenja trzaja i plamena, kao i dizanja prasine. Posto ima posebna tema o njima, nema potrebe vise pisati.
Naredni dio je nerazdvojivo vezan za same prigusivace ali je moguce da bude poseban dio pa se kao takav i spominje. To je tzv. Nilsenov uredjaj ili "pojacnik" ("booster") kako ga zovu u Americi ali to je pogresan izraz sa tehnicke tacke gledista. Precizniji izraz bi bio linearni razdvajac ("linearni decoupler").
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Jedan od naknadno dodanih dijelova bi bio "stabilizator barutnih gasova". Nisam siguran da postoji neki zvanicni naziv kod nas i vani za ovaj dio. U pitanju je najobicniji cilindar (poput tromblona na papovci) koji doprinosi vecoj preciznosti. Moja pretpostavka je da se barutni gasovi po izlasku iz cijevi tjeraju na takvo kretanje da ne remete balans zrna. Samim tim se smanjuje rasturanje pogodaka na meti. Npr. papovka u svojoj doradjenoj verziji (M-59/66 i M-59/66A) je pokazala vecu preciznost od prvobitnog modela M-59. Slicno je i sa FAL-ovkom itd.
Padose mi na pamet i kojekakvi tegovi na takmicarskim pistoljima. Pomocu njih se dotjeruje balans oruzja i smanjuje odskok.
Jos jedan dio koji mi je pao na pamet su razne vodjice cijevi. Imamo ih na mnogim pistoljima, recimo na nasem TT kao i puskomitraljezima poput M-53. Na osnovu imena se moze zakljuciti da je njihova namjena da pravilno vode cijev oruzja/orudja prilikom dejstva. Kod M-53 je bilo jako bitno drzati ovaj cistim jer je nagomilana garez lako mogal da izazove zastoje.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Moguce je da sam neki od uredjaja izostavio pa cim se sjetim, dodacu i njega.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2403
  • Gde živiš: mirna bačka

Možda da si odma stavio slike radi lakšeg praćenja teme?



offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

markus ::Možda da si odma stavio slike radi lakšeg praćenja teme?
Ok, ima smisla to sto kazes.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28854
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Na ustima cevi finske RK 95 imamo tromblon koji ima i fukciju razbijača plamena i kompenzatora odskočnog ugla. Ispravljajte ako grešim.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25888

lajavi krelac
Uđi u svoj prvi tekst i umetni sve pobrojane sličice a ima i ja toga pa ti pošaljem na pp da sam uklopiš po nahođenju.
Ideja je odlična za pojašnjenje i edukaciju svima.

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

aramis s ::Na ustima cevi finske RK 95 imamo tromblon koji ima i fukciju razbijača plamena i kompenzatora odskočnog ugla. Ispravljajte ako grešim.


Ne grijesis. Vecina ovih uredjaja se pravi tako da imaju visestruku ulogu. Ili se prave tako da predstavljaju nekakva hibridna rjesenja. Npr, gasna kocnica na AI puskama j radjena tako da bi prije trebala da predstavljaju kompenzator nego gasnu kocnicu. Ipak, prvenstveno su namijenjeni redukciji trzaja a tek onda za odskok.
Odlican primjer je i kompenzator/gasna kocnica/skrivac plamena/nosac noza kod AK74

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25888

Ja bi samo dodao i da je od presudnog značaja kod brzog raspoznavanja nekih modela upravo ovaj detalj na kraju cevi od presudnog značaja u indentifikaciji .
Takođe i podatak da su mnogi skrivači,gasne kočnice.razbijači plamena sa spoljnjim prečnikom od 18mm pa se kao takvi mogu iskoristiti i kao tromblon za ispaljivanje tromblonskih mina.
Na većini oružja iz familije AK je na ustima cevi standardan levi navoj M14x1mm pa se svi ti dodaci mogu međusobno lako menjati.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28854
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Zar ne postoje dva standarda za tromblon, 18 i 22mm?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25888

aramis je apsolutno u pravu i ja sam u brzini pisanja ispustio da je baš NAŠ standard 22mm pa se tako i izvinjavam na brzopletosti..

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28854
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Mislim da je istočni standard bio 18mm, a zapadni koji smo preuzeli 22mm.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 875 korisnika na forumu :: 53 registrovanih, 7 sakrivenih i 815 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 1MAP, A.R.Chafee.Jr., Akiro, ALEXV, BaneM75, bavar357, bbogdan, Bokiboks, Boris BM, Cigi, Clouseau, dacanaldo, Dorcolac, dragan_mig31, DragoslavS, Duce, FileFinder, gagidjuric, Gogi_avio, Igor Antonic, Insan, JankoS, jarovitt, Koca Popovic, ladro, ljuba.b, Marko1238, Michellefromrezistance, Mika_NS, Milos ZA, milutin134, Mineral, mitja2512, Natuzzi, Papadubi, PMsnow, PrincipL, rebro1974, redstar72, Rothmans, S2M, samo opusteno, Sarmat, Simonsen23, Skywhaler, stagezin, synergia, Szigetwar, tamno.nebo, vukajlo71, zdrebac, Zec, zeka013