|
Poslao: 06 Jul 2008 09:44
|
offline
- Pridružio: 27 Apr 2008
- Poruke: 1429
|
tako je. u principu ja i o ovome govorim.. mada mislim da je pokretac ove teme imao dovoljno objasnjenja da napravi razliku sta je mauzerov koncept prema ostalih...
Ove stranice koje si skenirao daju neka objasnjenja za automatike oruzja... ali:
ovde jos treba da se doda AUTOMATICNOST putem sile ( energije ) sa strane, evo ja cu da postavim moj omiljen M 134 princip rada automatike-elektricni motor.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ili njegov rodjak: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 06 Jul 2008 10:42
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 27352
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Saglasan sam. Ovo je takodje korisna gradja. Kad budemo imali vremena pozabavićemo se i ''kartečnicama'', odnosno preteči automatskog oružja koje je radilo na ''kurblu''. Ljudi su oduvek želeli da povećaju vatrenu moć, a ti pokušaji su stvarno impresivni.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Dec 2020 02:30
|
|
|
Gledo snimke pucanja sa montaze i iz ruku. Da ima trzaj unazad pri toj kadenci bi tresao citavo vozilo ili ispadao iz ruku. Ocigledno je da se impuls prenosi na kruzno kretanje cijevi. Al opet ne i za rad sistema, jer amerikanci koriste elektromotor za tu svrhu. Ako se dobro sjecam i rusi su napravili getling varijantu ali se ne koristi elektromotor.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Dec 2020 08:59
|
offline
- Recce
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 18 Apr 2011
- Poruke: 6367
|
Originalno, gatling nije automatsko oruzje jer za rad koristi spoljasnji izvor energije (sto ima svoje dobre i lose strane). Rusi imaju nekoliko razlicitih oruzja gde je primenjen sistem rotiranja vise cevi. U avijaciji napr koriste Shipunov GSh -6 (30 mm) sa gasnim sistemom ili GSh G-7,62 koji funkcionise na istom principu. I sva ta oruzja, uprkos znacajnoj masi imaju trzaj koji zahteva posebnu "kolevku" da bi se uopste mogli kontrolisati. Pomenuti avionski top koji se montirao podvesno imao je tendenciju da odcepi i zavrne metalnu oplatu, americki GAU-8A oko koga je bukvalno izgradjen A-10 utice na pravac leta tokom dejstva itd...
Imao sam priliku da isprobam Minigun M-134. To oruzje u kalibru 7,62 ima skoro 40 kg (malo je tezi od Browninga M-2) i ima masivno postolje. I veruj mi, uprkos svemu tome ima trzaj. Teorijski, predpostavljam da bi sa njim moglo da se ispali desetak metaka "sa kuka" (kao i sa M-2 sto sam imao prilike da vidim uzivo) ali prakticnost takve primene je izvan ljudske logike.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Dec 2020 23:23
|
|
|
Jeste da je razlika u metku ali opet nevjerovatno je stabilan.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Jan 2023 16:32
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 27352
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Ево мог малог доприноса овој теми. Ко има стрпљења (а на војном форуму то се подразумева ) нека погледа овај текст...
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|