NATO - juče, danas i sutra

435

NATO - juče, danas i sutra

offline
 • pein 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 09 Jan 2012
 • Poruke: 32087

Crnomorska flota Rusije pristupila je praćenju transportno-desantnog broda američke ratne mornarice "Juma“ koji je ušao u Crno more.
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021.....id=1888053Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
 • VJ 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 16 Apr 2014
 • Poruke: 17539

Citat:POSLANIK NOJ U NEMAČKOM BUNDESTAGU: Pošto Srbi ne žele u NATO, oni ne smeju imati svoje žrtve
https://www.novosti.rs/vesti/politika/1015940/posl.....voje-zrtveoffline
 • VJ 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 16 Apr 2014
 • Poruke: 17539

Citat:Karakal w natarciu
-
Samobieżne zestawy przeciwlotnicze, czołgi, haubice, a do tego niemal 800 żołnierzy z Polski, wspomaganych dodatkowo przez sojuszników z Niemiec. Czołgiści z 10 Brygady Kawalerii Pancernej zakończyli właśnie ćwiczenia „Karakal-21” na poligonie w Świętoszowie. Było to dla nich najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100069126883048


offline
 • pein 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 09 Jan 2012
 • Poruke: 32087

Prema njegovim rečima, britanska specijalna vazdušna služba i specijalna brodska služba izvršavaće opasnije zadatke usmerene na suprotstavljanje državama. Komandant brigade će predvoditi "snage specijalne namene" britanske mornaričke pešadije koje će pomagati specijalnim jedinicama boreći se protiv terorizma i obuzdavajući plaćenike širom sveta.
Grupu će činiti 4.000 ljudi, izveštava "Tajms". "Ono što možemo da uradimo je da omogućimo specijalnim jedinicama da se fokusiraju na složenije, kompleksnije zadatke suprotstavljanja Rusiji i Kini.
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021.....id=1892025

Očekujem sledeći COD koji izađe da će Kinezi biti bed gajs NO1 Mr. Green i naravno SAS će uz kompanjone iz SAD da vodi glavnu borbu protiv njih. Mr. Green

offline
 • stug 
 • Elitni građanin
 • Pridružio: 05 Feb 2018
 • Poruke: 2317

Po meni će Wagner biti no1 bad Guy sa sve Putinom iztetoviranim na ruci / leđima fightersa. But seriously: ovo je u biti objava rata Wagneru (kako se kineski pandan zove ne bum znal reč). Razlozi su, naravno, poznati

offline
 • Cigi  Male
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 05 Jan 2011
 • Poruke: 2824
 • Gde živiš: Novo mesto

NATO’s next mission: Find a new boss
Arrow https://www.politico.eu/article/nato-mission-new-s.....successor/
Citat:Put those two imperatives together and three names quickly shoot to the top of the list of prospective candidates: former presidents Kolinda Grabar-Kitarović of Croatia and Dalia Grybauskaitė of Lithuania; and current Estonian President Kersti Kaljulaid.
Tri kandidatkinje za novu šeficu NATO-a.

offline
 • Shomy 
 • Super građanin
 • Pridružio: 04 Jan 2012
 • Poruke: 1390

Prost posmatrač sa strane bi rekao, " sve moj do mojega"🤢🤮

offline
 • VJ 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 16 Apr 2014
 • Poruke: 17539

Citat:Нашите армиски претставници кои учествуваа на традиционалното меѓуармиско првенство во Косово помеѓу армиски претставници од САД, Турција, Хрватска и Косово со залагање и посветеност учествуваа во дводневните натпревари во повеќе војнички дисциплини, како: трчање на 3200 м, склекови, стомачни, навигација, гаѓање со пушка, препреки и друго при што го зазедоа четвртото место.Citat:На армискиот полигон „Криволак“ се прикажаа дел од завршните активности на вежбата „Trojan Footprint 21“ на која учествуваат припадниците на Баталјонот за специјални сили и специјалните сили на Армијата на САД . На денешната вежба имавме можност, за првпат да ги видиме можностите на авионот АС-130, од состав на военото воздухопловство на САД
Во досегашниот тек на вежбата од страна на припадниците на Баталјонот за специјални сили на Армијата на Република Северна Македонија и специјалните сили на Армијата на САД за Европа се прикажа интероперабилноста помеѓу сојузниците при изведување на специјални операции.
Citat:На ревитализираната патна инфраструктура на армискиот полигон Криволак во рамки на вежбата „Одлучен удар 21“ денес се изведуваа повеќе активности со патроли, додека на стрелиштата се реализираа активности со боеви одделенски гаѓања. 🇲🇰🇺🇸🇬🇷 🇧🇬Citat:Реализација на заедничка обука на припадници од специјалните сили од 🇲🇰🇬🇷 🇧🇬 во склоп на вежбата „Одлучен удар 21“ на која ќе се изведуваат голем број на комбинирани вежбовни активностиCitat:Пешадиска чета во напад засилена со минофрлачки вод 120 милиметри од декларираната единица се дел од денешните активности "ОДЛУЧЕН УДАР 21“ 🇲🇰🇺🇸🇬🇷 🇧🇬Citat:Ден да се покаже знаењето и искуството."Одлучен удар 21“ 🇲🇰🇺🇸🇬🇷 🇧🇬

Citat:Ексфилтрација на извидувачката патрола и прелет на два авиони F16 како дел од вежбата „Одлучен удар 21“.🇲🇰🇺🇸🇬🇷 🇧🇬Citat:Припадниците на водот од 2.пешадиски баталјон кои учествуваат на меѓународната вежба "KFOR 29" во Хохенфелс, Германија преку успешната реализација на утврдените вежбовни активности претставува одлична можност за приказ на претходно стекнатите вештини од обуката.Citat:Вод батаљона војне полиције који ће нас представљати на међународној вежби ′′ Иза хоризонта-21 ′′ у наредних месец дана у Р. Бугарска ништа не препушта случајности у погледу пуних припрема. Очекујемо достојан приказ врхунских тренинга.
Citat:Нашите припадници од 2 пешадиски баталјон кои учествуваат на меѓународната вежба "КФОР 29" во Хохенфелс Р. Германија, со несмален елан ги извршуваат активностите кои се приближуваат кон своето финале. Очекуваме нови искуства и научени лекции.Citat:По повод завршувањето на скоро две декади долгото учество на Армијата во мисиите на НАТО – „ИСАФ’’ и „Одлучна поддршка’ во Авганистан , денеска во касарната „Илинден“ на свечена церемонија припадниците на Армијата на Република Северна Македонија од последната ротација ќе го предадат државното знаме на Република Северна Македонија кое гордо се вееше изминатите години в заедно со знамињата на останатите држави учесници во мисијата и ја отсликува храброста, одлучноста и професионалноста на припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои со својот ангажман во мировната мисија го одбележаа овој период од нашата понова историја. Моменти од симнувањето на државното знаме од јарболите на главната команда во Кабул и главната команда на КОСА-ГГ од страна на последниот контингент во мисијата „Одлучна Поддршка“.
Citat:Освен во планински услови армиските припадници константно се обучуваат и за извршување задачи на поголеми водени површини. Обуката која ја изведуваат припадниците од извидувачките водови од составот на 1. пешадиска бригада на Охридското езеро има за цел да ги подобри нивните вештини во совладување на техники на пливање, давање прва помош на давеник, совладување на водени препреки со помош на формациски и прирачни пловни објекти.
Персоналот покажа посветеност и висока психофизичка подготвеност во извршувањето на дадените задачи.
Citat:ште една успешно изведена обука во падобранство која е една од поризичните и понапорни обуки на припадниците од специјалните армиски единици. На обуката која е дел од билатералната воена соработка со грчките вооружени сили според НАТО стандардите за специјални единици, покрај припадници од баталјонот за специјални сили овојпат учествуваа и нивни колеги од флајтот за пребарување и спасување од воздухопловниот ВИНГ.Citat:Приказ на обученост и стручност при изведување на оперативните процедури од страна на припадниците од баталјонот на воена полиција кои учествуваат на меѓународната вежба "Beyond horizon"


offline
 • VJ 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 16 Apr 2014
 • Poruke: 17539

Citat:Die Bordschützen des NH-90 verfügen zum Selbstschutz und zur Unterstützung abgesessener Truppen an jeder Seite über ein MG3 oder ein schweres Maschinengewehr M3M.https://www.facebook.com/Bundeswehr/?ref=page_internal

offline
 • pein 
 • Legendarni građanin
 • Pridružio: 09 Jan 2012
 • Poruke: 32087

Mladi američki marinac, u dobi od 20 godina, kojem se zamjerila američka mornarica, stoji iza spaljivanja milijardu dolara vrijednog američkog ratnog broda Bonhomme Richard, pokazala je istraga. Skupa sabotaža američkog vojnog broda dogodila se prošle godine dok je brod bio pred San Diegom, a prema službenim dokumentima u koje su uvid dobili američki mediji, riječ je o Ryanu Maysu (20) iz Kentuckyja.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/volim-miris.....c-15093165

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 787 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 6 sakrivenih i 745 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Asparagus, Ben Roj, Bobrock1, cenejac111, croato, dankisha, darios, dule10savic, elenemste, jackreacher011011, Jahorina, kikisp, Kruger, Kubovac, MB120mm, MILO-VAN, Milos ZA, MiroslavD, mrvica78, nemkea71, NoOneEver Dreams, nuke92, opt1, Panter, panzerwaffe, pedjolino76, Posmatrac77OKB, raketaš, RiV, rodoljub, shone34, vranjanac29, yufighter, zixmix