Boeing X-48

Boeing X-48

offline
  • Pridružio: 22 Dec 2006
  • Poruke: 398
  • Gde živiš: Zemun

ŠIROKOTRUPNI AVION BUDUĆNOSTI



Od prvih koraka i kratkih skokova avijacije, postojala je težnja da se stvori što univerzalnija letelica, što lakše konstrukcije, a traganje za neobičnim i natprosečno funkcionalnim oblicima je počelo još i pre prvog motornog leta braće Rajt, na samom početku prošlog veka. Pravljeni su avioni i jedrilice oblika ptičijih krila, onih slepog miša, postavljana dva, tri, četiri ili mnogo više nosećih površina, pravljeni su pravi kutijasti zmajevi... a relativno brzo su se pojavili i projekti zvani leteća krila, tj. avioni bez trupa i repa. Kako se aerodinamika razvijala, i kako su pronalaženi novi, otporni i lagani materijali, tako su na red došle i letelice koje su nešto između, tj. kod kojih je obloga krila savršeno i neprimetno spojena sa trupom, dajući tako vanredne letne osobine.

Posebno odeljenje fabrike aviona Boing je u saradnji sa agencijom za svemirska istraživanja (NASA) duboko zašlo u proučavanje aerodinamičkih i praktičnih prednosti koncepta aviona sa stopljenim krilima i trupom. To je karika između letećeg krila i klasičnog aviona. Iako je u načelu reč o civilnom projektu, i vojno vazduhoplovstvo je zainteresovano za njega, kao za višenamenski transportni avion, te mu odatle i tipično ime eksperimentalnog projekta: X-48B. Zašto baš takva oznaka? NASA je planirala da napravi veći leteći model, X-48A, tek oko sedam puta manji od željenog aviona, ali je u međuvremenu budžet prilično skresan, pa su se obratili jednoj engleskoj firmi za pomoć u izradi nove, umanjene varijante.



Cilj je da se nauči što više o letu smanjenog modela na malim brzinama i da se onda ta iskustva primene na realnu, veliku letelicu. Takođe, radi se i na poboljšanoj ekonomičnosti utroška goriva u odnosu na klasične avione sličnih gabarita, a želja je da ta ušteda iznosi i do 30 procenata. Dva modela X-48B su napravljena u Velikoj Britaniji, prema Boingovim specifikacijama. Ti prototipovi imaju raspon trouglastog krila od oko 6 m, sa naglašenim vertikalnim stabilizatorima i kormilima na vrhovima krila. Upravljačke površine se nalaze duž cele izlazne ivice krila, a tri mala turbomlazna motora, montirana veoma neobično, takoreći na leđima aviona, potiskom od oko 7 kN, podižu letelicu mase 230 kg, izrađenu od modernih, kompozitnih materijala. Projektovana brzina je nekih 220 km/h, plafon leta 3.000 m, a njegovo trajanje oko 40 minuta.

Podaci dobijeni sa ovim relativno jeftinim avionima preduprediće eventualne buduće troškove nastale zbog tehničkih nedostataka na velikoj varijanti. Oni bi svakako bili mnogo veći ako bi se ispitivanja vršila na originalnoj i vrlo skupoj letelici. Britanska firma koja je proizvela dva leteća modela, osnovana je 1997. godine pri univerzitetu Krenfild, blizu Londona. Njena specijalnost su bespilotne letelice svih namena. Radi se o profitnoj ustanovi, čiji svi prihodi dolaze od komercijalnih ugovora, iako bi neko, pogrešno, pomislio da je matični fakultet dotira. Zaposleni imaju pun pristup univerzitetskim resursima, a skoro svi su ranije radili na njemu, kaže direktor firme Dejvid Gardner.

Tim okupljen oko ove ideje je već uknjižio 250 časova uspešnih opita u vazdušnim tunelima sa prvosagrađenim modelom. Nakon završetka testova instrumenata, drugi iks je ispitivan na zemlji, u čuvenoj pustinjskoj bazi Drajden, gde su i prvi eksperimentalni avioni imali svoje okršaje sa zvučnom barijerom. Početkom godine, izvršeno je i nekoliko testova u letu. Pokazalo se da se letelica ponaša poput klasičnih kargo aviona, čak i pri simuliranim otkazima motora i sličnim neprilikama koje se događaju u vazduhu. Funkcionalni leteći model, oko dvanaest puta manji od originala, pokazao je da neće biti neočekivanih problema u eksploataciji njegovog velikog naslednika.



Sami modeli nisu tek tako, jednostavno geometrijski skalirani, već su i njihovi dinamički parametri u razmeri. Zmaj letelice je izrađen od karbonfibera, a koncentracija mase i debljine obloge je blizu težišta aviona, pa je na nekim mestima konstrukcija namerno učinjena puno lakšom i tanjom. Modelima se upravlja preko 20 komandnih površina koje se nalaze na izlaznoj ivici krila. Tokom bilo kog manevra, svih dvadeset su aktivne. Iako je Krenfild značajan partner, čija je briga i zemaljska ekipa i ceo karavan pratećih vozila, samo Boing ima pristup avionskim kompjuterima i softveru. Avionima se upravlja bežično, sa zemlje, klasičnim komandama koje čine upravljačka palica i komanda gasa, a za vizuelnu kontrolu su zaduženi HUD ekran i mala kamera pričvršćena na letelicu. Avion će poletati iz baze Edvards, a kao mera zaštite biće ugrađeni padobran i er-beg.

Opiti će početi jednostavnijim letovima, prvo sa nekim izvučenim i fiksiranim komandama, a zatim će biti nastavljeni sve složenijim manevrima i ekstremnim parametrima. Iako će modeli X-48B, zbog svojih malih dimenzija, mnogo brže reagovati na komande nego velika verzija, podaci dobijeni testiranjem će dobro poslužiti za budući računarski simulator. Cilj je da upravljenje budućim Boingom ne bude drugačije od onog modernim avionima slične namene. Kada se uporede gigantski Erbasov A380 i budući Boing, vidi se da je kapacitet putnika i tereta značajno u korist neobičnog aviona oblika raže.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96066

Napisano: 09 Avg 2012 15:32

X-48C makes maiden flight
Citat:Boeing’s X-48C, modified from the X-48B, has made its first flight at Edwards Air Force Base on Aug. 7.



Arrow http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2383




Dopuna: 14 Apr 2013 13:38

X-48C completes flight testing

Citat:Boeing announced that its X-48C research aircraft flew for the 30th and final time Apr. 9, marking the successful completion of an eight-month flight-test program.

Arrow http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2649



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1206 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 3 sakrivenih i 1156 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., AMCXXL, Andrija357, Apok, Asparagus, babaroga, Battlehammer, Boris Bosiljčić, Boris90, Brana01, Bubimir, DonRumataEstorski, Duh sa sekirom, FOX, GenZee, goxin, GveX, havoc995, ikan, ILGromovnik, jaeger, Krusarac, Krvava Devetka, kybonacci, ladro, Lieutenant, ljuba, lord sir giga, Luka Blažević, manda87, mercedesamg, mikrimaus, mkukoleca, naki011, ostoja, samsung, Sančo, sasakrajina, Shinobi, sombrero, suponik, tubular, VJ, Vlada78, voja64, vukovi