Irak

15

Irak

offline
  • Artiljerac
  • Pridružio: 07 Nov 2009
  • Poruke: 3128

Remaining US troops still face danger in Iraq

BAGHDAD – Lt. Ryan Alexander stands thigh-deep in a dark grove of reeds and palm trees, hunting for rockets. Officially, the U.S. combat role in Iraq is ending this month, but Alexander and his platoon are under orders to keep insurgents from using the south Baghdad field as a hiding place for Katyushas.

"We're going to be doing this as long as they tell us," Alexander said in a near-whisper in the steamy pre-dawn air, his machine gun slung over his shoulder. Behind him, Iraqi Lt. Wassan Fadah Hussein had his handgun out and ready for action.

In the near distance came a gunshot. "Sounded like a little boom," Alexander drawled.

The number of U.S. soldiers in Iraq dipped Tuesday to 49,700, dropping below the 50,000 threshold ahead of the end-of-the-month deadline set by President Barack Obama. But the war is not yet over for the remaining troops, who will continue to put themselves in danger on counterterror raids and other high-risk missions that aren't called combat but can be just as deadly.

Until the end of 2011, U.S. troops will mostly focus on training Iraqi soldiers and police to take over the nation's still-shaky security. They will counsel Iraqi officials on how to endear themselves to their citizens, whether through handing out soccer balls to kids or building irrigation systems for farmers.

But they will also still be on security patrols — like the one that Iraqi police said was hit by a roadside bomb Tuesday in the southern city of Basra, with no casualties immediately reported. And they will still be dying — the 4,416th U.S. soldier to die in Iraq was killed in a Basra rocket attack earlier this week.

http://news.yahoo.com/s/ap/20100824/ap_on_re_mi_ea/ml_iraq



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2405
  • Gde živiš: mirna bačka

U Ankari se plaše novih nemira u susednoj zemlji, pogotovo što u Bagdadu ni sedam meseci posle parlamentarnih izbora ne mogu da sastave funkcionalnu vladu Povlačenje američkih borbenih jedinica iz Iraka izazvalo je primetnu zabrinutost u Turskoj, pogotovo što je Bagdad praktično već sedam meseci bez vlade. To bi moglo da otvori mnoge još neisceljene rane, koje godinama krvare između različitih grupa, da ponovo pretvori tu zemlju u stecište raznih terorističkih organizacija.
U Ankari je održan sastanak Vrhovnog saveta bezbednosti u kome sede čelnici države, vojske i službi bezbednosti. Novinari su jedino saznali da je na dnevnom redu višečasovnog sastanka bila borba protiv terorizma i situacija u Iraku posle povlačenja glavnine američkih vojnika. Dok zvaničnici ćute i prate razvoj situacije, oni koji se bave strateškim pitanjima u regionu upozoravaju na mogući nepovoljan razvoj u Iraku, koji bi, ukoliko poprimi šire razmere, mogao (in)direktno da se prelije i preko turskih granica.
„Mene najviše zabrinjava mogućnost sukoba između Kurda i Arapa, ili šiita i sunita, što bi moglo da ima direktan uticaj i na Tursku”, upozorava Sedat Lačiner, koordinator Međunarodne organizacije za strateška istraživanja (USAK). To će se teško izbeći ukoliko duboko podeljeni političari u Bagdadu uskoro ne nađu zajednički jezik i ne stvore vladu. Pogotovo što će se i preostalih 50.000 američkih vojnika povući u 2011. godini.
Turski zvaničnici su u više navrata pokušavali da posreduju između iračkih političara kako bi formirali funkcionalnu vladu, ali bez uspeha. Duboke podele, koje vuku korene još iz ere Sadama Huseina, nije lako premostiti, pogotovo što su se one još više produbile posle američke vojne intervencije. Nasilje ne jenjava. U julu je ubijeno više od 530 ljudi, civila i vojnika, najviše u jednom mesecu u poslednje tri godine.
„Borbe između Arapa i Kurda u severnom Iraku mogle bi da dovedu do destabilizacije tog dela zemlje. Posledice toga bi se sigurno osetile i u Turskoj”, kaže Serhat Erkmen, ekspert Centra za bliskoistočne strateške studije. Pogotovo što u tom delu Iraka živi i više od milion Turkmena, koje Ankara, s obzirom na zajedničko poreklo, nikako ne bi mogla da ostavi na cedilu.
Turkmeni pretežno žive u regionu Kirkuka gde su otkrivena velika nalazišta nafte. Posle sticanja autonomije Kurdi pokušavaju da se samostalno uključe u unosan biznis čemu se protive u Bagdadu. Taj spor bi sada mogao da se zaoštri, pogotovo što Arapi tvrde da je posle pada Sadama Huseina etnička slika tog regiona, doseljavanjem Kurda, veštački promenjena .
Irački Kurdi, kojih ima više od četiri miliona, stekli su izvestan stepen autonomije pošto su svesrdno pomogli Amerikancima u obaranju režima Sadama Huseina. Pitanje je, međutim, da li će se oni sada time zadovoljiti. Strahuje se da bi, u slučaju većih poremećaja, mogli da proglase nezavisnost. To bi izazvalo lančanu reakciju, iste težnje na četvoromeđi Turske, Irana, Iraka i Sirije. U ovom regionu sada živi najmanje 20 miliona pripadnika tog naroda, više od polovine u jugoistočnoj Anadoliji.
Oni koji prate tamošnja strateška kretanja upozoravaju da bi moglo da dođe i do oživljavanja terorizma u Iraku. Ta zemlja bi ponovo mogla da se pretvori u stecište – ne samo pripadnika Radničke partije Kurdistana (PKK) koji godinama imaju uporišta na severu Iraka – nego i članova Al Kaide, turskog Hezbolaha i drugih probisveta koji love u mutnom. U tom slučaju, Ankara se ne bi ustezala da sa vojskom upadne u Irak i da se tamo obračuna sa kurdskim separatistima. To bi moglo da izazove haos u kome se ne bi znalo ko u koga puca, pogotovo što se irački Kurdi protive takvim operacijama turske armije.

Преузето из Политике.



offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

Ne kapiram kada kazu da bi povlacenje americkih snaga otvorilo vrata teroristickim grupama?!
Pa sada im je naveca imperijalisticko/teroristicka vojska u zemlji i ne moze biti gore po stanovnistvo izsamaranog i mucenog od strane amerike.
Te male bande i bandice su ipak njihovi ljudi pa neka se i sami nose sa njima. Irak i Bagdad je postojao i pre 5 hiljada godina pa su opstali i ziveli dosta u izobilju dok nisu dosli "oslobodioci" od '90-e do sada su postali najsiromasniji, oboleli od raka i leukemije, neuhranjeni i najveci stepen smrtnosti u svetu po glavi stanovnika.
Napolje sa stranim G.... teroristima a Irak-Iracanima!

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7049

Možda bi Turska trebalo da anketira sjeverni dio Iraka i tako spoji Kurde. A Iran da preuzme južni dio sa Basrom. Suniti bi mogli da se priključe Siriji sa središnjim dijelom. Tako bi svako dobio ono što mu pripada a Kurdi možda i kakvu autonomiju. Jer azijske zemlje su veoma autistične kada je Irak u pitanju. Sa koliko vojnika tamo mogu da uđu Turska, Kina, Indija, Pakistan i ostali i da popune vakum i formiraju vladu. Azijati moraju da se potrude oko Azijata. U protivnom pobrinuće se Mosad i Izraelci.

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja sam mislio da je cepanje i prekrajanje granica zakonom zabranjeno i da se suverenitet i integritet svake zemlje nikada ne dovodi u pitanje (osim Srbije naravno)?

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2405
  • Gde živiš: mirna bačka

Besotted ::Ja sam mislio da je cepanje i prekrajanje granica zakonom zabranjeno i da se suverenitet i integritet svake zemlje nikada ne dovodi u pitanje (osim Srbije naravno)?jeste,ali ako odgovara svetskom policajcu,onda se zažmuri na jedno(ili oba) oko...da amerima to odgovara,već bi kurdi imali državu...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

kljift ::Možda bi Turska trebalo da anketira sjeverni dio Iraka i tako spoji Kurde. A Iran da preuzme južni dio sa Basrom. Suniti bi mogli da se priključe Siriji sa središnjim dijelom. Tako bi svako dobio ono što mu pripada a Kurdi možda i kakvu autonomiju. Jer azijske zemlje su veoma autistične kada je Irak u pitanju. Sa koliko vojnika tamo mogu da uđu Turska, Kina, Indija, Pakistan i ostali i da popune vakum i formiraju vladu. Azijati moraju da se potrude oko Azijata. U protivnom pobrinuće se Mosad i Izraelci.

Tako nesto Ameri nece nikada dozvoliti. Pre svega zbog Irana. Kurdi takodje nisu glupi i ne pada im napamet da ih gazi turska cizma. Ako su iole pametni primiriti ce se a iracki kurdi ce uci u posao sa naftom i malo po malo stvoriti jaku autonomiju sa odlicno opremljenom milicijom a posle ko zna.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7049

Teško da Irak može postati "prokurdski".

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

kljift ::Teško da Irak može postati "prokurdski".

Pa i nece. Samo ce onaj deo gde su vecina biti prokurdski. A tu izgleda ima nafte. Pa ako su pametni nece cackati Turke neko vreme Laughing

offline
  • Artiljerac
  • Pridružio: 07 Nov 2009
  • Poruke: 3128

With U.S. Combat Troops Gone, Iraqis Say "Thanks for the Mess"

http://news.yahoo.com/s/time/20100830/wl_time/08599201444600

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1328 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 3 sakrivenih i 1276 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Acivi, amaterSRB, aramis s, babaroga, bankulen, bojankrstc, Botovac, Bubimir, danilopu, darcaud, DENIRO, Dimitrise93, dule10savic, GandorCC, Georgius, HogarStrashni, HrcAk47, Ivan Campo, Ivan001, kalens021, Kubovac, kunktator, kybonacci, Luka Blažević, milanovic, milenko crazy north, milutin134, Mixelotti, Motocar, mrvica78, nenooo, Panonsky, Panter, robertino, ruma, S2M, Shinobi, sickmouse, slonic_tonic, Smajser, Sumadija34, suton, theNedjeljko, vathra, VJ, Vladko, vukovi