Iran

197

Iran

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2009
  • Poruke: 572

su47berkut ::Инспектори ИАЕА изјављују да су за време провере иранских атомских објеката открили недостатак урана, јављају страни медији на основу извештаја међународне агенције. Иранска страна није могла да објасни нестанак урана.

У ИАЕА сматрају да тај уран може бити искориштен као материјал за атомско оружје. САД и друге земље Запада су уверени да Иран прави атомско оружје, Техеран одбацује све оптужбе.

http://serbian.ruvr.ru/2012_02_25/66861210/


Lijepo im dopuste ulazak i pregled nuklearnih postrojenja a oni ga i dalje optužuju da pravi atomsko oružje.

Istovremeno im Izrael prijeti napadom a poznato je da su jedina nuklearna sila u regionu koja još uz to nikada nije bila pod nadzorom IAEA.
Pa stvarno Iranci imaju strpljenja sa ovim inspektorima.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Sep 2011
  • Poruke: 440

azarakhsh ::

Lijepo im dopuste ulazak i pregled nuklearnih postrojenja a oni ga i dalje optužuju da pravi atomsko oružje.

Istovremeno im Izrael prijeti napadom a poznato je da su jedina nuklearna sila u regionu koja još uz to nikada nije bila pod nadzorom IAEA.
Pa stvarno Iranci imaju strpljenja sa ovim inspektorima.


pa dobro, cinjenica je da ga prave
a nemaju oni nikakvog strpjenja, niti se tu radi o strpljenju, vec i Iran igra svoju igru, da kupi sto vise vremena. Ako obezbjedi za sebe ovu godinu da ga ne napadnu, iduce godine imamo novi odnos snaga na terenu.
Pa cu biti smjeo da spekulisem, da ce Siriju da napadne koalicija EU i arapske zemlje, a da ce se sa Iranom pozabaviti USA



offline
  • ruso  Male
  • Elitni građanin
  • sta stignem
  • Pridružio: 08 Avg 2011
  • Poruke: 1920
  • Gde živiš: Republika Srpska

[/quote]Pa stvarno Iranci imaju strpljenja sa ovim inspektorima.[/quote]

Imaju stpljenja zato sto im je potrebno vrijeme.

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2009
  • Poruke: 572

Ma da su sigurni da ga več nemaju već bi ga odavno napali. Ko zna da li su već koju prošvercovali iz Pakistana i integrisali na svoje MRBM pa bi u jednom potezu Izrael nestao u oblaku dima.
Nema nikakvog načina da budu 100 % sigurni.
Tu je i nesigurno raspoloženje u Arapskim državama koje sigurno ne žele dati podršku tom napadu a koji bi možda doveo do vala "kraljevskih jeseni" koji bi potpuno izmjenile političku kartu regije sigurno na štetu Zapadnih interesa.
Ne radi se ovde da Amerika želi da spriječi Iran da napravi atomsko oružje več da ga onemoguće u tehnološkom napretku koji je uzeo maha u Iranu. Mogao bi jednog dana posteti dovoljno močan da se oko njega počnu okupljati i ostale države regije pa da dobijemo neku varijantu Srednjeistočnog vojnog i ekonomskog saveza koji bi razmišljao svojom glavom.

Atomsko oružje po sebi je strogo defanzivne namjene jer bi svaka upotreba rezultirala pogibeljnim posljedicama za onog ko ga upotrebi po gotovo protiv USA ili Izraela.
Može imati samo funkciju da spriječi te države da napadnu Iran istim oružjem ili da mu hebu majku kao Iraku jer time ipak preuzimaju rizik da postanu mete istog.

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 831

ko zna sta su rusi u medjuvremenu prodali iranu,mislim na protivbrodske rakete i pvo sisteme.eto vidite sta je sa sirijom nisu ih niti ce ih napasti dok je tu rusija i kina!

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2009
  • Poruke: 572

Da je Iranu potrebno atomsko oružje jasno je svakom.

Ovi inspektori su samo agenti sa zadatkom da utvrde da li Iran sigurno ima ili nama atomskog oružja.

Ukoliko budu sigurni da ga nema to bi bio signal za napad kao i u Iraku.

I Izrael ga je odavno imao pa ga je testirao tek 10-tak godina kasnije.

A kakav je psihološki efekat postiglo vidjeli smo 1973. kada su se Sirijski tenkovi jednostavno zaustavili iako im je bio otvoren put prema rijeci Jordan i dalje u Galileju nakon što su uništili 7. i 188. IDF oklopnu brigadu.

offline
  • 1199 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 845

nemezisx ::Da, gledaj samo koliko im okice cakle oko Irana,pogotovo nemcima, cenim da budu nezavisni od ruske nafte i gasa. Toliko se guraju u red a vojno nemogu ni da dodju do njih. ili pak ono "petorica i nemacka"(po cemu li je u rangu sa njima ni nuk ni...)Sto mrzim takve koji na sva usta pricaju svasta i samo se uvuku u necijoj senci, jer sami ne mogu nista Slazem se da moraju da otimaju njihova privreda je gladna svega sto nemaju.
Ma znam pricu o mitsubisijevom logu. Wink


http://de.wikipedia.org/wiki/Nukleare_Teilhabe

Ovoliko da nemaju nuklearno naoruzanje... jednostavno koriste americko....

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Bombardovanje Irana je već simulirano

Izrael vojno sposoban za napad na Iran

Pregovori između predstavnika Međunarodne agencije za atomsku energiju, IAEA, i vlasti u Teheranu opet su prekinuti, odnosno propali. Inspektori IAEA kažu da im domaćin nije omogućio da posete sva mesta za koja se sumnja da su lokacije iranskog tajnog vojnog nuklearnog programa, a Teheran to naravno energično demantuje.

Istovremeno, zapadni mediji spekulišu i sumnjaju da li je Izrael uopšte vojno sposoban da samostalno izvede operaciju bombardovanja iranskih nuklearnih postrojenja ne bi li tako zaustavio iranske atomske ambicije. Pa su zato u Izrael pohrlili svi mogući funkcioneri Vašingtona da uvere Izraelce da ne učine ono „što ne mogu da učine”.

Pa onda „Njujork tajms”, koji se poziva na „američke odbrambene zvaničnike bliske Pentagonu” izražava sumnju u izraelske mogućnosti, jer bi Izraelcima „trebalo najmanje 100 aviona koji bi prešli ukupan put od oko 3.000 kilometara”. Vrlo je zanimljiva ta sintagma „Njujork tajmsa” o „odbrambenim zvaničnicima bliskim Pentagonu”.

Ako su odbrambeni zvaničnici – onda je to Pentagon, ako nije Pentagon – onda nisu zvaničnici. I kakvi su to zvaničnici koji govore o problemu potrebe od „najmanje 100 borbenih aviona” za takvu složenu operaciju, kada se zna da Izrael raspolaže avijacijom od 600 borbenih aviona, od čega je 110 aviona tipa F-15, i čak oko 400 aviona tipa F-16. Odgovor na sve moguće dileme da li je Izrael vojno sposoban za takvu operaciju jeste potvrdan: da, Izrael ima kapacitete, znanje i sredstva za tako nešto. Osim toga, Izrael je scenario eventualne operacije bombardovanja iranskih postrojenja za nuklearna istraživanja ili proizvodnju atomskog oružja već proigravao.

Pre nekoliko godina izraelska avijacija imala je veliku i vrlo složenu vežbu, pri čemu je oko 250 borbenih aviona, F-15 i F-16, odletelo do granice teritorijalnih voda Španije, tamo kružilo oko pet minuta, i zatim su se svi avioni vratili u matične baze. Izraelski avioni približili su se teritorijalnim vodama Španije skoro do Gibraltara, doleteli su iz raznih pravaca, u vazduhu su borbene grupe bile odvojene i do 150 kilometara, ali svi su se avioni našli iznad zamišljenih ciljeva u minut istovremeno, što je dovoljno jasno pokazalo da se radi o vežbi sinhronizovanog udara na više prostorno udaljenih ciljeva.

Tokom leta borbene avione gorivom su snabdevali avioni-tankeri, KC-130 iz 103. i 131. skvadrona, i avioni-tankeri KC-707 iz 120. skvadrona izraelskih vazdušnih snaga. Istovremeno sa tom vazduhoplovnom vežbom u Izraelu se odvijala i velika vežba celokupnog sistema PVO, kao i masovna mobilizacija svih struktura civilne zaštite. Skoro celokupno stanovništvo bilo je u skloništima. Ako sve to nije bila vežba za mogući sukob s Iranom, onda je sigurno bila za doček vanzemaljaca.

Izrael ima superiornu avijaciju koja može da doleti do Irana i izvrši udare po određenim ciljevima. Avioni F-15 i F-16 mogu da prođu kroz vazdušni prostor Jordana ili Iraka bez većih problema. Jordan sigurno neće ometati izraelske avione, jer znaju kako bi se to završilo, a Iračani sada i nemaju PVO.

Izraelci mogu da koriste i vazdušni prostor Saudijske Arabije, jer Rijad ne želi da Iran postane regionalna sila koja još ima i atomsku bombu. Preko Saudijske Arabije, pa onda u niskom letu iznad Perzijskog zaliva, da ih ne bi otkrili iranski radari, izraelski avioni mogu relativno lako da se nađu iznad svojih meta. Svaki avion F-15 i F-16 može da ponese po četiri američke specijalne bombe GBU-28 koje prodiru duboko kroz zemlju, beton i čelik i tek onda eksplodiraju. Te bombe zovu „ubicama bunkera”, a njihovu kupovinu dogovorili su predsednik SAD Džordž Buš i izraelski premijer Ehud Olmert još 2007. godine. Izrael je tada kupio i bombe GBU-39 za gađanje manjih ciljeva.

Ako su izraelski generali odlično obavešteni šta sve i gde od nuklearnih postrojenja imaju Iranci, a jesu, onda su moguću operaciju bombardovanja do sada sigurno i kompjuterski simulirali barem hiljadu puta. Naravno, nijedan ratni plan ne preživi u potpunosti i sudar sa realnošću, ali šta se dešava od momenta ulaska izraelskih aviona u vazdušni prostor Irana?

Pre svega, Izraelci sada ne mogu da računaju sa strateškim iznenađenjem, kao što su bili iznenađeni Iračani 1981, gađanjem Osiraka u operaciji „Vavilon”, i Sirijci 2007. godine. Iranci se spremaju da dočekaju eventualni udar izraelske avijacije, ali je iranski sistem PVO daleko od tehnologije 21. veka. Čak ni ruski PVO sistem „Tor” tu ne može mnogo da pomogne, jer i Grci imaju „Tor”. Ako ga imaju Grci, imaju ga i Amerikanci, onda i Izraelci. Izraelske grupe aviona imaće vazdušnu zaštitu koju će činiti lovci F-15 bez bombi GBU-28. U borbi sa F-15 nijedan iranski avion nema velikih šansi za uspeh.

Dakle, po cenu vrlo prihvatljivih gubitaka, izraelski avioni mogu da unište deo iranske nuklearne infrastrukture. Neke objekte mogu da unište bombama GBU-28, neke ne mogu. Površinske objekte i instalacije za lansiranje iranskih balističkih raketa mogu da unište. Celokupan iranski nuklearni program mogu da vrate 10 do 15 godina unazad.

No, šta će biti „dan posle”? Hoće li i čime Iran uzvratiti? Balističkih raketa koje mogu dosegnuti Izrael Iranci i nemaju mnogo, samo četiri lansera za 20 projektila „šahab-3”, te 16 lansera za „šahab-1” i „šahab-2”.

S druge strane, izraelska PVO raspolaže sa 17 baterija raketa „houk” poboljšane verzije, šest baterija raketa „patriot”, tri baterije projektila „erou” i sa najmodernijom mrežom radara za gledanje „iza horizonta”, sve locirano kod Hadere, Palmačima, Nevatima i Beršebe. Čak i da Iran lansira rakete na Izrael, vrlo mali broj tih projektila eventualno bi i prošao kroz PVO sistem Izraela. Eventualnom blokadom Hormuza Teheran bi samo pomogao SAD, pa i nekim zemljama Persijskog zaliva, da i one uđu u sukob. Ostaju još teroristički napadi „Hezbolaha”. I cene nafte. I međunarodni odnosi? I to je sve...

Miroslav Lazanski

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Bombardovanje-.....no.lt.html

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 833

Njujork tajms: Iran napustio program razvoja nuklearnog oružja

List piše da je moguće da Iran više želi da poveća svoj uticaj šireći sumnje među drugim državama o svojim nuklearnim ambicijama
Njujork tajms: Iran napustio program razvoja nuklearnog oružja Uvecaj!
IAEA je ranije upozorila na moguću vojnu dimenziju iranskog nuklearnog programa
Američki obavještajni analitičari i dalje vjeruju da ne postoje čvrsti dokazi da je Iran odlučio da napravi nuklearnu bombu, piše Njujork tajms.
Pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, list navodi da se posljednje procjene američkih obavještajnih agencija potpuno poklapaju sa nalazima obavještajaca iz 2007. godine o tome da je Iran napustio program nuklearnog oružja.
Zvaničnici su rekli da je procjena u velikoj mjeri dobila potvrdu i u Nacionalnoj obavještajnoj procjeni 2010. godine u kojoj je iznijet jedinstven stav 16 američkih obavještajnih agencija.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) upozorila je ranije na "ozbiljnu zabrinutost zbog moguće vojne dimenzije iranskog nuklearnog programa", prenio je AFP.
List piše da ne postoji spor između američkih, izraelskih i evropskih obavještajnih zvaničnika oko toga da Iran razvija neku infrastrukturu da postane nuklearna sila
U izvještaju Njujork tajmsa kaže se da ne postoji spor između američkih, izraelskih i evropskih obavještajnih zvaničnika oko toga da Iran obogaćuje uranijum i da razvija neku infrastrukturu da postane nuklearna sila.
Međutim, Centralna obavještajna agencija (CIA) i druge obavještajne agencije vjeruju da Iran sad treba da odluči da li će nastaviti paralelni program za razvijanje nuklearne bojeve glave - program za koji one vjeruju da je suštinski prekinut 2003. godine, naveo je Njujork tajms.
Isti list zaključuje da je moguće da Iran više želi da poveća svoj uticaj šireći sumnje među drugim državama o svojim nuklearnim ambicijama, nego što bi želio da napravi bombu sada.

offline
  • vukm 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 24 Dec 2010
  • Poruke: 607

Пентагон се активно припрема за рат са Ираном, затражено повећање буџета и надоградња оружја
25. 02. 2012 18:44 | Вол Стрит Журнал
2

Ирански мањи и брзи бродови - конкретна претња америчким снагама (Фото: Адванце.хр)
Вашингтон – Због све већих тензија и потенцијалног избијања рата са Ираном, амерички Пентагон затражио је повећање буџета од Конгреса. Додатних 100.000.000 долара ишло би директно на повећавање војне присутности у Персијском заливу, надоградњу оружја и у сврху што боље припремљености за сукоб против иранских снага, преноси Вол Стрит Журнал.

„Америчка војска жели брзу модификацију оружаних система како би се могли што боље супроставити брзим иранским војним бродовима, али и ракетним системима на обали“, рекао је званичник америчког министарства одбране.

Вол Стрит Журнал пише како ови потези, припремање за потенцијални рат и конкретни кораци јасно приказују до које мере је ситуација напета у Персијском заливу, упркос чињеници да поједини истакнути званичници у Белој кући и министарству одбране настоје „смирити“ реторику.

Одмеравање снага

У извештају се такође наводи већ позната чињеница – америчка војска у Персијском заливу детаљно анализира иранске капацитете и складно томе проналази им слабости, али и предности.

Но, управо када је реч о иранским војним предностима, америчка војска предузима све кораке да се припреми на њих.

По том питању један од америчких официра коментарисао је: „Када непријатељ покаже нове знакове способности, ми се тада питамо што можемо направити да задамо шах-мат. Требали би знати како ћемо предузети све кораке да будемо потпуно спремни“.

Нових 100 милиона долара ићи ће управо у те сврхе, да се инсталирају поједине надоградње како би америчка војска одржала своју супериорност над свим војним елементима.

С друге стране, на таквој близини када се две војске дословно посматрају, Иран засигурно и сам настоји да организује своје снаге да буду што спремније за потенцијални сукоб.

Конкретне надоградње и детаљи

Вол Стрит Журнал у свом извештају преноси како америчка војска већ предвиђа потенцијални конфликт и како би исти изгледао: Иран би брзински минирао цео Хормушком мореуз и покушао својим брзим бродовима напасти америчке бродове. Такође се истиче – „успешан напад Ирана на амерички ратни брод увукао би САД у знатно већи конфликт“, другим речима – поморски окршај у Хормушком мореуз могао би бити увертира у отворени рат између Ирана и САД-а.

У излагању Пентагона америчком Конгресу поједине војне тактике излазе у јавност – америчка војска тако најављује како жели прилагодити анти-тенковско оружје за борбу против иранских бродова. Такође се тражи инсталација аутоматских пушака и оружја мањег калибра које би било ефектније против иранских бродова, јер – како се наводи – амерички бродови дизајнирани су за потребе сукоба са другим бродовима истих величина.

Нових 100 милиона долази након захтева за 82 милиона долара овог јануара, тада је америчка војска тражила да јој се у Персијски залив доставе највеће „анти-Бункерске“ бомбе икада произведене тзв. МОП („Massive Ordnance Penetrator“) тежине 13,608 кг.

Обавештајне службе су до сада сматрале како Иран има између 2,000 и 3,000 мина, већином руске и кинеске производње, но према новим подацима спекулише се како Иран поседује преко 5,000 мина укључујући модерну израду која је снажнија и знатно теже се открива.

Америчка морнарица тренутно има 14 бродова „миноловаца“ који се налази у поморској бази у држави Бахреин. Мекензи Еглед, члан организације American Enterprise Institute, наводи како америчке способности за откривање мина нису на највишем нивоу јер се већ неко време није спроводила надоградња.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 805 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 7 sakrivenih i 761 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Alexandar-1973, babaroga, cavatina, ccoogg123, cenejac111, dankisha, Denaya, DPera, GenZee, goxin, Griffon vulture, hatman, hyla, Karla, Leonov, Marko Marković, Mcdado, mercedesamg, Mercury, milenko crazy north, Milos ZA, MiroslavD, nebkv, NoOneEver Dreams, raketaš, Shinobi, Srle993, stalja, theNedjeljko, tubular, vaso1, vathra, Vlad000, wizzardone, zeo, 1107