Rat Iran - Izrael 2024-2025 godina

137

Rat Iran - Izrael 2024-2025 godina

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11845

Ubijaju gardiste, a kod njih je sve malo drugačije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 7122

Da li su satelitski snimci pogodaka iranskih raketa ažurni kao snimci pogodaka izraelskih? Mislim da nisu, što me i ne čudi.

Odnosno ima li ih uopšte?



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 21703

Neutral-M ::Mislim da bi u slucaju da ameri ulete, kinezi i rusi takodje uletili u pricu.
Ne volim da pravim predvidjanja i da se kockam, ali ovde ulazim dinar da ne bi.

offline
  • ruso  Male
  • Elitni građanin
  • sta stignem
  • Pridružio: 08 Avg 2011
  • Poruke: 2023
  • Gde živiš: Republika Srpska

Do sad sto je Iran uradio je klasican teror bombing. Kao da lansiraju salvu sa ogromnog VBR sa nenovodjenim raketama pa kako zakaci grad koje je bio meta. Onda izadju javno i kazu eto mete su pogodjene, PVO je probijena itd. Kao i ovaj hipersonicni projektil koji je potrosen bezveze, bolje da je pogodio neki vojni objekat tipa aerodrom i unistio hangar sa nekoliko aviona ili skladiste.

offline
  • Pridružio: 01 Avg 2012
  • Poruke: 534

Iran ozbiljno mora da kalkuliše. Hodaju po žici i za sada uspevaju. Izrael pokušava da uvuče Ameriku u sukob, Iran suprotno. Naravno, moraju da prete, to je deo narativa. Ali Fordow je ključ svega. Ako Izrael to ne reši, džaba su krečili. A ne mogu bez američkih bunker baster bombi. Čini mi se da jedino GBU-57 ima kapacitet za to. Ako Iran aktivira proksije, u zavisnosti u kakvog su stanju nakon sukoba sa Izraelom, temperatura može da se dodatno poveća i da Ameri uđu u sukob bez direktnog napada na njih. Takođe bi blokada Hormuza dovela do momentalnog vojnog odgovora. Ovo vrlo lako može da ode u pat poziciju ako ostane ovako. Izrael ne može sam da ugasi Fordow, Iran mora da vodi računa o eskalaciji. Takođe, ako uzmemo iranski balistički potencijal, stanje tih raketa i brojnost, koliko Iran dugo može da ispaljuje salve raketa pre nego što ukoči? Možda 7-10 dana?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 21703

strelac07 ::...
Sta bi u tom slucaju sprecilo Iran da zaspu Izrael sa prljavim bombama?

"Prljava bomba" je jedna od najbesmislenijih ideja ikada.

offline
  • Pridružio: 17 Jul 2023
  • Poruke: 180

@Miliennium
GBU 57 nema kapaciteta da penetrira kroz planinu do podzemnih bunkera, bunker buster bomber koje ima USA jesu glavni krivac zašto je Iran pravio postrojenja duboko u planinama.
Takođe, PVO sistemi na tim planinama imaju veću efikasnost zbog manjka šuma I veće nadmorske visine.
Bunker buster bomba je najlakši cilj PVO sistemima jer je to ogromna i spora meta bez svog pogona.

offline
  • dipl.ing.maš.
  • Pridružio: 15 Apr 2025
  • Poruke: 18

Ja mislim da ne postoji bomba koja može prodrijeti u planinu.
Sve ovo što Izrael pokazuje kao uništene nuklearne pogone u Iranu, to su sve hangari, skladišta i kojekakvi prateći objekti a ono glavno je pod zemljom i nedostupno je Izraelu ma koliko bombi bacio.
Kako god, Izrael ne može poraziti Iran koliko god bombi bacio.
Da li će doći do puča u Iranu, mislim da neće, ma koliko Izrael bombi bacio.
Dugoročno, Iran će izaći kao pobjednik ma kakvu štetu pretrpio.

offline
  • Pridružio: 27 Mar 2022
  • Poruke: 179

Citat:Kada bi to bilo tako jednostavno: "Pogine general - menja ga pukovnik - pogine i on - nema veze može major - ode i major - zna kapetan šta treba da radi - ups zijanio i kapetan - sve OK, daj to poručniku" onda se nijedna vojska ne bi cimala oko bezbednosti svojih komandanata nego bi ih menjala kao na traci jer ljudi ima i samo treba pratiti razrađenu strategiju.


Naravno da sve ima svoje limite a nije i da im je Izrael roka svaki dan novog generala ...
Vidjeli smo na primjeru rusije koliko je bilo smjena komandnog kadra i koliko se prizeljkivaju odredjene smjene ...

Vise sam napisao post u smislu da nije sve tako crno za Iran ... Ubili im generale i rat je gotov kako neki pisu. Siguran sam da kvalitetne zamjene postoje ali naravno kvalitetnih zamjena nema u nedogled.
Zato je uvjek dobro imati kvalitetan sistem tako da prilagodjavanje novog kadra ide sto brze. Smatram da Iran nije banana drzava ipak tu ima neke istorije i tradicije ...

Uostalom vrijeme ce pokazati sve kao i uvjek ...

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2341
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Poenta svega je to da izrael u mnogome zavisi od amerike i saveznika. Ne treba zaboraviti raubovanje i kvarove na sistemima isto tako i na avionima.
Takodje pvo sistemi su zavisni od radara i od raketa. A videli smo da proizvodnja bas nece moci da nadomesti prangijanje ukoliko se nastavi.
A Iran sam pod sankcijama pravi sve ovo sto stize na ciljeve u Izraelu. Nema ni Iran raketa za u nedogled, ali mislim da ima vise nego izrael pvo sistema i raketa.
Sada je bitno utvrditi da li je Iran uspeo da izgubi mamce ili prave sisteme.
Narativ o ubijenim generalima ne treba olako shvatiti iz razloga sto je pitanje iako je pogodjen bunker ko je bio uopste u njemu i da li su generali pobijeni po svojim kucama uopste. Pisem ovo iz razloga sto su i jedni i drugi potvrdili pogibije generala jedni da bi se hvalili a drugi da izraelci pomisle da su uspeli a generali komanduju s drugih mesta.
Problem izraela je mala teritorija gusto naseljena, citamo o velikom broju aviona u naoruzanju dovoljno je irancima da saznaju odakle polecu i da ih zdrmaju i smanje im broj aviona.
Sto se tice gubitka sirije to jeste veliki udarac za iran bili su blizu izraelu ali nisu to uspeli sacuvati odnosno nisu napali izrael kopneno. Sada izrael ima vap sirije i iraka i mnogo je blizi iranu.
Pitanje za upucene u vojnopravnu problematiku da li iranski sistemi pvo smeju obarati izraelske avione u VAPu sirije ili iraka,?
Pitam iz razloga sto sirijci sem onog jednog F16 pogodjenog s angarom S200 i f-35 sto je poljubio rodu i otpisan nisu gadjali izraelske avione a imali su i buk i s300. Nisu hteli smeli .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1472 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 15 sakrivenih i 1369 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Abebe Bikila, aca018, AK - 230, aleksmajstor, Anunakiii, bbrasnjo3, Bilmez25, Bojke549, bokicacar, bokisha253, brandža84, branko7, Bubimir, BWG, cavatina, CCCP, chichabg, coaaco, cojapop, Colt D, cuvarkuca, dejno, delrey, desmeki, Dimitrise93, Dixtrix, djboj, Djuza, Dovla 1980, draganl, drimer, dusanobr, Džekson, Georgius, goxin, GT, hyla, ILGromovnik, ivan_8282, Ivoo, Jablan, Jan, Jeremija98, jodzula, Jose, Kajzer Soze, Karakan, kojotuzamku, krokodokodil, Laske, M74AB3, Magistar78, Medojed, mercedesamg, Mi lao shu, Miki281, moldway, mrm, nelezele, nixos, ozz, ozzy, Panter, PlayerOne, Polemarchoi, Povratak1912, proka89, promajauglavi, redstar72, sedan, Shajlok, Sirius, slowhand, Smiljkovich, SOM, tihi-posmatrac, vathra, vjetar, vladaa012, Vladoj, vuksa72, wizzardone, Wrangler, zubri, zvomar, zzapNDjuric99