Rat u Siriji, 2018. godina

121

Rat u Siriji, 2018. godina

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2671
  • Gde živiš: Beograd

Koridor ::Nama je sreca da se ne granicimo s Turcima mada kad pogledam da je realno izmedju njih i nas samo Bugarska koja je u NATO, eto Turaka pred Nis za 48 sati. Treba izuciti ovu njihovu operaciju u Afrinu, uociti slabosti i biti spreman. Da nam je vojska i kadar a i moral iz 1999. satrli bismo sve sto bi Turci mogli poslati na nas. Sad je situacija daleko teza. Turci s jedne strane, Hrvati i Bosnjaci s druge I siptarija. Jebeno...zelim im da zaglibe u Siriji kao u Vijetnamu ameri.

Ma hvala bogu mi necemo morati da brinemo o direktnoj vojnoj opasnosti od Turske, ipak nije ovo 1389...barem se nadam.
Ali dovoljno je da Turska uspostavi stalnu politiku podrske svojim pulenima na Balkanu, koja bi trajala decenijama, i ceka nas tezak vek. Bugare najvise, samo je pitanje kada ce Erdogan zapoceti plansko naseljavanje Bugarske (koja vec ima 600 hiljada Turaka, oko 8% ali teritorijalno skoncentrisani u dve celine), a Bugari demografski propadaju brze od nas. Eto za 20 godina Turaka kao konstitutivnog naroda u Bugarskoj, po principu Albanaca prosle godine u BJRM. A posto su skoncentrisani, nije iskljuceno ni radjanje nekih AP-ova, pa na kraju otcepljenja.

Zatim, podrzavace muslimane u BiH, kao i u Raskoj, a ovo Vodjino bratimljenje sa Erdoganom i Alijinim malim danas me uopste ne ohrabruje. Ugrozena je RS, a u Raskoj ce se pre ili kasnije otvoriti pitanje autonomne pokrajine, pa posle federalne republike pa onda...zna se.
Cim priznamo Kosmet (a cini se da ce se to desiti do kraja godine), zapocece polako zagrevanje u Presevu

A sto se tice direktne pretnje od Turske - Tu je Grcka neminovna meta. Erdogan je, u zvanicnoj poseti Atini, grckom drzavniku izrazio stav da je Sporazum u Lozani bio pogresan i da je potrebna revizija...Makar to rekao privatno, ipak je to rekao u stranoj drzavi, pred kojom vise ni ne krije teritorijalne pretenzije (u pitanju je onaj dugi spor oko ostrva u Egeju, kao i pitanjima muslimanske manjine u istocnoj Trakiji).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32930

Evo turskog konvoja



I jedan dnevni snimak put ka Sakaribu



offline
  • Mrkva 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 21 Jan 2018
  • Poruke: 817

Koridor ::Nama je sreca da se ne granicimo s Turcima mada kad pogledam da je realno izmedju njih i nas samo Bugarska koja je u NATO, eto Turaka pred Nis za 48 sati. Treba izuciti ovu njihovu operaciju u Afrinu, uociti slabosti i biti spreman. Da nam je vojska i kadar a i moral iz 1999. satrli bismo sve sto bi Turci mogli poslati na nas. Sad je situacija daleko teza. Turci s jedne strane, Hrvati i Bosnjaci s druge I siptarija. Jebeno...zelim im da zaglibe u Siriji kao u Vijetnamu ameri.

Ovi ti sigurno neće ratovati. Dnevnopolitičke fraze zarad nekakvih imaginarnih postotaka podrške možeš slobodno odbaciti.

Nego već dulje smatram da treba itekako proučiti dobar dio bitaka za slučaj da se ne preliju na europsko tlo. Nisam siguran da bi NATO standardizirane vojske izdržale nalet raznoraznih fukara pomiješanih s prekaljenim vjerskim ratnicima koji itekako mogu nanijeti dosta štete.

Već sam napisao, najbitniji je balans. Nama bolje paše da se TSK zaglibi u sirijskom blatu nego da opet djeluje po Europi. Nikako ne paše da se osile jer onda zaista postoji direktna opasnost od takozvane zelene transverzale na koju vrše utjecaj. S druge strane niti malo ne paše ni oslabljena turska država jer bi kao takva bila plodno tlo za još gore sukobe kao i migraciju stanovništva. Ne treba biti obdaren znanjem da pogodiš da će i na to utjecati Balkan.

Primijetio sam da osjetnu turkofobiju kod određenih upisa. Ne mogu braniti te stavove ali držimo se racionalnosti. Ne paše niti jaka, a još manje ni slabija Turska.

offline
  • ok 
  • Građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2012
  • Poruke: 232

Turkofobija ili ne daleko im bila kuća što bi rekao neka se igraju tamo ! Jer oni ni ne kriju njihove težnje ka dominaciji u regionu i nikada nisu promenuli ćud a kockice su se poklopile da mogu da igraju razne igre do te mere da je pomalo postalo tragikomično ,do juče švercovali naftu od isis i oborili Ruski avion a danas kupuju s-400 od Rusa i pucaju na isis i naravno sada kada potpisan sporazum za oružije može svečano da se tamane i Kurdi to jest da se nastavi gde su stali pre više decenija sa sve novim sultanom koji konačno dobio odrešene ruke da se igra sa tenkićima i vojskama na širem nivou ! O ovome nebi mogao ni film da se snima ko svet toliko frakcija umešano toliko dvoličnosti medju velikim silama na sve strane laganja mazanja,pretnje a kraj se ne nazire ni izdaleka !

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

victoria ::
Kakva je SRPSKA računica u ovoj formuli ? Mi kličemo Putinu,Putin gaji u saksiji neo-osmanizam,neo-osmanizam ima ambicije i prema delovim Balkana naseljenim Srbima gde podržava islamizaciju ?!


U kontekstu Sirije:

U ovoj računici naše je da posmatramo Siriju. Sirija nije naš rat, niti su Kurdi nešto što treba da podržavamo jer ukoliko se stvori kurdska država oni neće požuriti da investiraju u nas. To je valjda jasno svima. Nemaju pare Kurdi, već Turci. Rusi nisu u dobrim odnosima sa Turskom zbog baklave i bureka već zbog para.
Mislim da bi i mi trebali da se priberemo malo i da batalimo emocije kada su ove stvari u pitanju. Svaka čast Kurdima na velikoj želji da dobiju državu, svaka čast Sirijcima kako se drže u sukobu, svaka čast Turcima koji žele da unište Kurde, ali da se mi ugradimo i da profitiramo.

Po pitanju rusko-turskih odnosa, njihovog manifestovanja na Balkanu i kakva je položaj Srbije:

Mi smo u relativno dobrom spoljnopolitičkom položaju jer mi nismo EU i možemo da vodimo znatno slobodniju spoljnu politiku. Možemo da direktno pregovaramo sa Turskom i Rusijom ma koliko nam ovi, iz EU, pričali da moramo da izjednačavamo spoljnu politiku sa Briselom.
Ja mislim da će doći trenutak da nas ovi iz EU mole i kume da uđemo preko reda samo da se spasu Rusa i njihovog uticaja. Ako to ne unovčimo kako treba, onda smo propali. Bitno je da na vlasti ne dolaze snage koje imaju stav „Evropa nema alternativu“.
Kao što sam rekao, nama odgovara „put ka EU“ (bar ovo što se zvanično priča) ali da nam oni lupaju packe i da ga što više produže kako bi se mi bolje ugradili – uzeti im pare iz predpristupnih fondova bez nekih čvrstih obaveza (Turci su po istom šablonu već uzeli neke pare od EU pre par godina).
Nema potrebe da sad pričamo šta lično mislimo o Kurdima ili o Turcima. To što lično mislimo nije bitno, niti nas iko pita da se izjašnjavamo.

Pomenuo bih samo neke stvari iz istorijskog ugla iz kojih možemo da izvučemo pouku:
Do 1922. godine Turska i Grčka su bile u ratu i Grci su izgubili, dobili su šamar i morali su da se odreknu Megali Ideje i maksime „Grčka na pet mora“ (Jonsko, Sredozemno, Egejsko, Mramorno i Crno). Već 1932-1933. kreću pregovori između Turske, Grčke, Jugoslavije i Rumunije što kulminira osnivanjem Balkanskog pakta 1934. godine u kome Grčka i Turska, 12 godina od rata, garantuju sebi teritorijalni integritet. To samo govori kakvi su odnosi između Turske i Grčke bili tada. Kada je došlo do pokušaja puč pre dve godine, levičar Cipras (po mojoj proceni nije levičar ali da kažem se ovi iz levičarskih partija ne uvrede) je podržao Erdogana protiv pučista i čestitao mu takođe na uspehu. Turska i Grčka, koji su zakleti neprijatelji, kad su interesi onda žmurimo na oba oka. I nikom ništa. Sve funkcioniše. Za razliku od Grka, mi bi da se krljamo sa Turcima kao da je 1804. godina.

Turska ima drugačije viđenje KiM-a, mi imamo drugačije, Rusi imaju drugačije. Mi se povodom toga sada nećemo složiti ali u budućnosti treba da nastojimo da dođe do korekcije turskih stavova i da mi to iskoristimo za krah EU politike na Balkanu. U Bosni i Hercegovini žive Srbi, dobar deo, direktno mi njima puno ne možemo da pomognemo kao država srpskog naroda ali možemo da se izborimo da se sa njih skine neki problem/pritisak i da oni slobodnije deluju kako bi se izborili za svoj položaj i kako bi ojačali svoju poziciju za buduća vremena. Nije dobro da dođe do talasanja tamo od strane nekih bošnjačkih političara i da se otvore neki problem koji Srbija mora da rešava i da troši resurse. Npr. uticajem Turske na bošnjačkog predstavnika Presedništva BiH može da nam olakša da rešimo spor granicu u našu korist.

Sa Turskom treba razvijati partnerske odnose (za sada ekonomske, da budem precizan) i da se mi nametnemo kao jedini pouzdani partner Turske na Balkanu. Na taj način:
-pacifikuje se talasanje u Raškoj oblasti, gde određene usijane glave mute vodu i igraju na kartu islamizacije, posebnosti i sukoba između muslimana i Srba (kako oni često kažu: „velikosrpske ideologije koju sprovodi Beograd“ – Zukorlić je zasad pacifikovan, ostaju još 1-2 političara),
-obuzdava se onaj što talasa u Predsedništvu BiH,
-stvara se atmosfera za ofanzivnije delovanje ka pro-američkim eksponentima (Albanci).

Lek za Tursku, u prošlosti Osmansko carstvo, (bila) je Rusija. Uvek kad zapuca problem po Evropu, Rusi su bili najbolji da je štite. Vremenom se Britancima i Francuzima nije sviđalo da Rusi odlučuju o sudbini Osmanskog carstva (zbog „izlaska na topla mora“) pa su oni nastojali da održe Osmansku imperiju. Sada nije takva situacija ali je približno ista. Rusko-turski odnosi i tek kako će se manifestovati na Balkan gde postoje njihovi eksponenti: Srbija (ruski uticaj) i BiH (delimično turski uticaj + ruski uticaj).
Konflikta u budućnosti će biti na ovim prostorima te je ovo zatišje samo pauza. Bolje da iskoristimo svaku moguću šansu da odložimo sukob kako bi se koliko-toliko pripremili bolje od konkurencije u regionu jer ukoliko se budemo spremali u "pet do dvanaest", obrali smo bostan.

Ja se ne plašim neoosmanističke politike jer je ona propala u Siriji, a bilo kakvo trzanje Turske na Srbiju uključiće i Rusiju, koja će štiti svoje interese tj. Srbiju. Neoosmanska politika je propala jer su proislamističke frakcije, u zemljama gde su dominirale Osmanlije, doživele poraz. Ahmet Davutoglu je bio glavni ideolog te politike, a Erdogan je imao „žvaku“ da proda to narodu. Kada je prvi skinut više nema opasnosti, a ovaj drugi zbog svoje popularnosti igra na kartu islamizma i pozivanje na „umu“ (zajednica svih muslimana). Osetno je smanjena propaganda „spajanje Sarajeva i Alepa jednim auto-putem“, a više se naglašavaju Kurdi. Bar neko moje viđenje.

ok ::Neko spominje da pogoršanje EU i Turske ide prilog Rusiji medjutim ja mislim da to ide prilog Americi koja ne želi jaku EU i pokušaja Nemaca da se otrgnu jednom zauvek zavisnosti od Amerike !

Ameri ne žele ekonomski slabu EU. Oni žele kontrolu nad EU tj. da EU prati spoljnu politiku SAD i da EU bude pouzdano tržište za američku privredu (oproban model posle Drugog svetskog rata) ne bi li se na taj način istisnuli Kinezi (zbog svojih jeftinih proizvoda) i Rusi (zbog svojih energenata). Na taj način Ameri nastoje da EU ekonomski vežu za sebe, a Kinu i Rusiju oslabe preuzimajući njihove uloge na tržištu EU. Velika Britanija je dosta kočila EU, a London je bio potrčko i koji se uvek šlihtao SAD i naglašavao svoju posebnost (podrška operacijama u Iraku, funta, queen, Londonska magla, kišobran, leva i desna noga Dejvida Bekama itd 😊 ). Da budem iskren, Britanci nikad nisu bili deo Evrope i uvek su je ksenofobično nazivali „Kontinent“ (oni su očigledno kontinent za sebe). Sada Britanaca više nema jer nemaju uticaja na politiku EU. Ukoliko bi Turska ušla u EU onda bi Nemci imali protivtežu i ne bi mogli tako lako da igraju na svoju ruku jer bi Ameri lako potpalili Turke da se malo slobodnije ponašaju. Nije isto kada imaš 3-4 miliona Turaka u Nemačkoj i kada se na njih natovari još 60-70 miliona njih. Sada Ameri u EU igraju na kartu rusofobije Poljske i pribaltičkih zemalja ne bi li se ove zemlje konfrontirale sa Rusijom i poremetile odnos EU i Rusije. Države tzv. Stare Evrope gledaju stabilnost, Ameri traže banana države da ratuju umesto njih.

Amere boli to što Turci nisu više na njihovoj strani već igraju žestoko na svoju ruku i pregovaraju sa državom koju su Ameri proglasili za neprijateljsku.
Po pitanju Bliskog istoka, odlazak Turske iz NATO/američkog uticaja, imaće dalekosežne posledice za NATO i SAD tako da je njima u interesu da restartuju odnose sa Erdoganom (npr. pokušaji da se pomire Turska i Kurdi).
Prema mom mišljenju monolitnost EU (u kojoj bi bila i Turska, koja je pride NATO članica) svakako da pogoduje Amerima zbog stvaranja jednog kompaktnog zida prema Rusiji.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2543
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

ne treba zaboraviti ni iran,koji cuti (precutna saglasnost)po pitanju turske intervencije u siriji protiv kurda.
sve su to igre,o kojima malo znamo.samo na kraju vidimo rezultat.nije ovo utakmica pa da gledamo navijacki.
nas je interes ,hoce li nasa namenska jos bolje raditi.

offline
  • ok 
  • Građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2012
  • Poruke: 232

gama ....Jaka ekonomija EU znači i veća autonomija od USA ! Ne kaže se dzabe amerika kine evropa dobije gripu i to nije oproban model od ww2 nego to traje i dalje od ww2 a Nemačka je ta koja želi što veću autonomiju od amerike upravo kroz EU a Turska neće ući nikada ama baš nikada u EU baš što si naveo kao većinski imali bi ogromno pravo glas na odluke EU što bi jako uzdrmalo neka temena koja su ionako na klimavim nogama od silnih migracija naroda zato je ulazak Turske u EU samo san i zato Turska okreće politiku ! Amerika nek prvo sebe spase jeftinih Kineskih proizvoda jer i olimpijsku reprezentaciju komplet im obukli made in china što je izazvalo revolt sportista i nemogu više zaustaviti tu ekspanziju Kine a EU je kako god okreneš okrenuta nakraju Ruskim resursima a Rusija Evropskim potencijalima tehnike korišćenja tih resursa i kakve god sankcije udaraju uvek nakraju saradjuju na nečujnom nivou jer ipak je Rusija deo Evrope kako god okreneš ! A šta se tiče nas u svemu tome treba da ćutimo i da kupimo mrvice koliko možemo i da se ugradjujemo gde možemo jer nećete moliti niko za ulazak u EU zbog nekakvog uticaja Rusa kojima smo poklonili NIS pa nisu baš nešto rekli preterano ni hvala ! Upravu si Britanija nikada nije bila evropa ali nikada nije trebala da se šlihta Americi jer su oni ipak mladji i stariji brat a kraljevska porodica ima neverovatan uticaj u svetu i dalje ! Što se tiče Turaka sve je to lepo i fino što smo dobri i što ulaže u Pazarski deo a šta mu u glavi sam bog zna jer očigledno moramo i mi da mu se šlihtamo ne samo da bi došli do nekog dinara već i zbog stabilnosti u nekim delovima zemlje i poboljšanja odnosa a nemoj da zaboraviš da su njima ipak bliži ti delovi stanovništva nego mi po svemu .....

offline
  • NN 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Dec 2007
  • Poruke: 386

Турска је једна настабилна држава где 25% становништва чине Курди.
Демографске тендеције говоре да би за 20ак година Курди могли чинити 40% турске популације. У Турској се рађају Курди док оно што се сматра етничким Турцима нема велики наталитет.
То је разлог за исламизам(неосманизам) тренутне турске валсти, очајнички покушај да се спасе држава. Покушавају Курдима да продају приче о религији(као за време Османлија) уместо националне приче како би елиминисали курдски национлани индентитет и тако их асимиловали у турску нацију. У супротном око 2050 Турска ће бити у огромним проблемима са Курдима.
То несрећни у Сарајеву или Новом Пазару не схватају.
А видим да и ови геостретези из Београда исто се уживели у велики значај Турака.

Путину треба гасовод до Балкана и зато није ишао на комплет заоштравање са Турцима, све остало долази у други план.
А то због тога што су наше и бугарске власти смејурија која се уплаши када их САД амбасадор погледа. Иначе би сада имали Јужни ток и узимали велики новац од транзитних такси, што ће сада радити Турци и Грци.

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2015
  • Poruke: 2401

@Mrkva

E turkofobija, da si ih ti trpio 500 godina razumio bi sta je u pitanju Very Happy

Problem sa Turskom (a tice se Srbije) je sto oni lagano mogu izazvati i odrzavati proxy war (rat na daljinu) uz pomoc Siptara i Bosnjaka (ove druge je Tudjman uspio iskoristiti a da nece Erdogan). Direktan napad Turske je malo vjerovatan u bar narednih 20-30 godina ali ko zna. Ko je prije 5 -6 godina mislio da ce Rusi sipati po Siriji.
Turci ce verovatno pro rjesavati Kurde, i vrlo moguce Grke, pogotovo ako NATO oslabi a i ako ne oslabi NATO, Grcka je na koljenima i ekonomski i vojno i u velikom problemu. Srecom (ironija) Grci ipak stoje na putu Turskom sirenju na Balkan pa ako vec nece ili ne mogu da se bore, neka nama u Srbiju prebace S-300, Leoparde i F-16 pa cemo rado docekati Turke rasirenih ruku Smile

Opet ponavljam, Srbija nema koristi od svrstavanja NI NA JEDNU STRANU u Siriji pa cak ni na Rusku, treba to posmatrati kao dobar film i ne navijati jer smo donji kako god se okrene. Meni bi realno bilo najdraze da IDF sve to poravna do Istanbula....za njih sam siguran da nam nisu neprijatelji (e sad, dal su prijatelji, upitno je)

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3635

victoria ::Gama
Citat:Rusiji i tek kako odgovara Erdogan i njegov konzervativizam jer je i on bolji od pro-američke politike sekularista sa kojima nema dogovora
Kakva je SRPSKA računica u ovoj formuli ? Mi kličemo Putinu,Putin gaji u saksiji neo-osmanizam,neo-osmanizam ima ambicije i prema delovim Balkana naseljenim Srbima gde podržava islamizaciju ?!

Путин "подржава" Ердогана само на БИ,управо због слабљења јужног крила НАТО-а,које је и најјаче.
То за Блакан не важи у "Мурат" варијанти,мислим да чак не важи то ни што се тиче Сирије.
Неће нико дозволити Турцима да се шире како они хоће 100%.

Па нису Руси блесави...мало ли су пута они ратовали са Турцима!? Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 431 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 0 sakrivenih i 423 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, comi_pfc, Marko Marković, mikki jons, milenko crazy north, panzerwaffe, Parker, pein