|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 19:43
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2018
- Poruke: 2337
|
Napisano: 11 Avg 2024 19:39
Citat:Ruska policija ima oko 700 000 pripadnika, mogli bi mozda da oforme neku svoju PJP od onih psihovizicki najposobnijih i da ih koriste u ovim situacijama...
Или да једноставно ОС РФ почну радити свој посао?
Dopuna: 11 Avg 2024 19:43
Citat:Vojska ide na vojsku a ne civili naoružani automatima, policija ili bilo ko drugi.
Управо то. На форуму се измишља топла вода.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 19:49
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2384
|
Citat:
I to sto vuku iz daleka nije problem, jer daleko je Moskva, a jos dalje Staljingrad, pogotovu za izmrcvarene ukre, nego se nerviram jer gledam reprizu haosa poslije Balakleje i Izjuma 2022.
Haosa koji se sprecava jednom jebenom operativnom i zadejstvovanom brigadom u rezervi, 50 km duboko iza granice. Po jedna takva brigada da cuci u Kursku, Voronjezu, Orelu I Brijansku, i sto rece insan ne bi ni bilo ukro upada.
Rusi su definitino imali neku jedinicu u pozadini. Da nisu 100% bi drugog dana gledali Ukrajince u Sudži i Korenevu, a verovatno i dalje. Nisu Ukrajinci usporili sami od sebe. Ipak su napredovali na više osovina na kojima im je prvog a pogotovo drugog dana pružen otpor. S obzirom na broj osovina koima su napredovali Ukri, kao i rastojenje izmedju njih, mislim da je ta Ruska jedinica ranga bar puka ili brigade. Ne verujem da je bilo šta manje od toga bilo sposobno da uspori Ukrajince na tolikom broju osovina kojim su napredovali. Sad, verovatni problem kod ove jedinice je sledeći, pošto je prihvatila borbu nije više imala efektiva da uradi neki lokalni kontanapad koji bi značajnije vratio Ukrajince i dodatno ih poremetio. Sad Rusi prikupljaju jedinice za kontranapad.
Kod Balakleje Ukrajinci su ako se ne varam u prvom ešalonu upotrebili elemente dve brigade na par osovina. I prošli kao kroz sir Rusku odbranu i brzim mobilnim grupama zašli duboko u Rusku pozadinu i počeli praviti pometnju i haos medju Ruskim redovima. Jedino u reonu Balakleje su naišli na značajni otpor. Ovde, iskreno ja ne vidim nešto što bi ličilo na toliku pometnju. Ne ide baš kako bi trebalo ovo prikupljanje Rusa, ali daleko je to od haosa što je vladao kod Izjuma. Ukri su koliko toliko izolovani i nije im dopušteno da se domognu veće dubine. A opet ponavljam, to ne bi bilo moguće da nije bilo neke Ruske jedinice u pozadini koja je prihvatila borbu krajem prvog i početkom drugog dana Ukrajinskog upada. Verovatno su ova dva tenka njena ( koliko se sečam u pitanju su dva T-62 a ne T80...).
Sudza unistena dva ruska T-80 BVM tenka GEO.LOK.51.204726,35.231752
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Kapiram ja šta si hteo reći. Dok bi se ova vijala sa Ukro grupama kao i sad. Ta brigada (optimalno mehanizovana) bi se posle pokretanja iz Kurska, iz hoda svom silinom u punom sastavu, stuštila na Ukrajinski klin i prepolovila ga na pola. Presekla linije snabdevanja i napravila haos medju Ukro logistikom. Toliki da bi u naletu mogla stići i do samog Sumija.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 19:54
|
offline
- Pridružio: 13 Feb 2020
- Poruke: 680
|
Danas je zraobljen novi potpuno citav t80bvm sa gorivom i municijom, maltene neostecen. Sto opet pokazuje da je u pitanju bezanija totalna .. slabo se kaznjava kod Rusa to napustanje polozaja i ostavljanje citave tehnike. Tako su Zupark novi ostavili neostecen i zapalili preko livade. A jedan kosta 25 miliona i nema ga mnogo.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 19:56
|
offline
- šumar bk2

- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Maj 2005
- Poruke: 4109
- Gde živiš: Beograd
|
Citat:Predstavnici „Francuske legije“ u redovima Oružanih snaga Ruske Federacije u zoni SVO.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 20:02
|
offline
- Shinobi

- Počasni građanin
- Pridružio: 08 Apr 2022
- Poruke: 733
|
Asimetrican odgovor Ukra ako nista drugo a ono ima ozbiljan potencijal da pomjeri mnoga dupeta u Kremlju.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 20:13
|
offline
- Pridružio: 08 Sep 2010
- Poruke: 1378
|
Shinobi ::Asimetrican odgovor Ukra ako nista drugo a ono ima ozbiljan potencijal da pomjeri mnoga dupeta u Kremlju.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Рекао бих да је то зато што је ФСБ задужен за гранични појас до 25км са својим јединицама као што је увијек и био.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 20:13
|
offline
- Željava73

- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 05 Jun 2024
- Poruke: 2
- Gde živiš: Subotica
|
Na osnovu dosadašnjeg toka SVO Rusija ni naredne 3 godine, nema šanse da posadi Ukrainu za pregovarački sto i izdejstvuje potpisivanje nekog sporazuma koji im odgovara. Samo operacija Kijev... ili ja ne vidim dobro. To da je OSU pred pucanjem je daleko...
To vide samo analitičari u aktuelnostima.
Danas slušam pukovnika Španovića koji reče:
FAB3000 pravi krater 15m dubine i 300m prečnika, pa dragi pukovniče nije NUK ali ajde da mu oprostimo možda je imao lapsus.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 20:13
|
offline
- Kenanjoz
- Počasni građanin
- Pridružio: 21 Jun 2016
- Poruke: 810
|
nemkea71 ::Napisano: 11 Avg 2024 19:39
Citat:Ruska policija ima oko 700 000 pripadnika, mogli bi mozda da oforme neku svoju PJP od onih psihovizicki najposobnijih i da ih koriste u ovim situacijama...
Или да једноставно ОС РФ почну радити свој посао?
To bi bilo idealno, ali posto se iz nekog razloga ne desava... mislim mozda kada odu izvesni ljudi i dodju neki sposobniji, ali da ne zalazimo sada u to.
Naravno ta hipoteticka verzija PJPa bi imala ulogu da uspori jedinice ukro vojske prilikom ovakvih prodora, dok ne dodju "jace" snage ruske vojske.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Avg 2024 20:14
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
Denaya, naravno da su Rusi imali neke snage tu na samoj granici ili deset kilometara iza (Sudza). ALi to nije rezerva. To je prva linija odbrane. I oni su primili napad. I zadrzali sta su mogli.
Ali nije bilo podrske. Nije bilo nikoga iza da reaguje drugi dan. Za to sluzi rezerva. Koju Rusi opet nisu imali. Ni takticku, ni operativnu.
Kod ovakvih prodra tajming je sve. Mora da se odmah reaguje, inace se gubi kontrola nad situacijom, i iz uloge fronta u borbi, koji mozda i popusta ali manevrise i cuva borbeni poredak, i oslanja se na susjede, prelazis u ulogu vatrogasca u sumskom pozaru. Koji gleda na koju ce stranu vjetar da okrene pa da jure tamo da gase.
Kad je narusen borbeni poredak fronta, onda je odbrambena bitka izgubljena. Moras da se izvlacis, napustas teritoriju, gubis vezu sa susjedima, ostaju rupe, i bokovi gdje nema nikoga.
I ovo ti pokazuje koliko jedan u sustini mali takticki prodor sa daljom eksploatacijom moze da bude zajeban. O tome pricam vec godinu dana. Kad pukne linija, kad protivnik udje iza ledja u manevarski prostor, krpiti to je veliki problem. I ako se ima snaga, nista nije garantovano. A ako se nema snaga (rezervi), onda imamo nejasnu situaciju deset dana i prazne price. I evakuaciju sto iljada civila.
|
|
|
|
|
|