Sukobi u jugoistočnoj Aziji (Tajland, Kambodža, Mjanmar...)

10

Sukobi u jugoistočnoj Aziji (Tajland, Kambodža, Mjanmar...)

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

Vojna hunta pokusala da izvuce pare iz Amerike
Exclusive: U.S. blocked Myanmar junta attempt to empty $1 billion New York Fed account - sources
Arrow https://www.reuters.com/article/us-myanmar-politic.....ce=twitter



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

Protesti ne staju,a ni zrtve....
Arrow https://twitter.com/AFP/status/1373528551341785093/photo/1



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

^^^Dok traju protesti,vojska paradira
Arrow https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12351197@egNews

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1401

Paradiraju jer im je dosao u posetu zamenik ministra odbrane Rusije Aleksandar Fomin. Puno ruskih generala je bilo tamo od kako je doslo do puca.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32530

I to nakon što je vojska ubila 114 osoba u jednom danu nakon što je svrgnula s vlasti izabranu vladu u zemlji.

Specijalni izvjestilac UN-a za ljudska prava u Mjanmaru Tom Endruz, rekao je da je vreme za agresivniju i konkretnu akciju jer rieči upozorenja dosad nisu bile dovoljne da zaštite živote ljudi.
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021.....id=1833819

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

U Mijanmaru napadnute dve avio baze
В Мьянме произошло нападение на две авиабазы
Citat:Атаки на две авиабазы совершены 29 апреля ранним утром в Мьянме. Об этом сообщает агентство Reuters, пишет ИА REGNUM.
По информации, первое нападение было совершено на авиабазу недалеко от центрального города Магуэ, который находится в центральной части Мьянмы. В результате него на авиабазе прогремело три взрыва.
Также указывается, что, по словам очевидца, второй атаке подверглась авиабаза, которая находится в городе Мейтхила, располагающемся к северо-востоку от Магуэ. В ходе нападения по ней было выпущено пять ракет.

Arrow https://www.aex.ru/news/2021/4/29/227874/

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

^^Sad im oborise i helikopter
Arrow https://dambiev.livejournal.com/2311758.html

Citat:On May 3, 2021, ethnic rebels from the Kachin Independence Army (KAN) in Kachin State, Myanmar, shot down an army aviation helicopter of the Myanmar Armed Forces.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96554

^^^Uzvratili vazdusnim udarima
Airstrikes continue after KIA shoots down junta helicopter in Momauk
Citat:The Myanmar military launches air attacks on Kachin and Karen villages after losing strategic bases to ethnic armed organisations
Arrow https://www.myanmar-now.org/en/news/airstrikes-con.....-in-momauk

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

djox ::^^Sad im oborise i helikopter


Raketa

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1401

Odlicna analiza situacije u Mijanmaru + komentari na clanku su zlata vredni (google translate)

https://www.moonofalabama.org/2021/05/aiming-at-ch.....anmar.html

Citat:У циљу Кине, САД, Велика Британија покрећу етнички герилски рат против Мјанмара
Ако се питате шта се дешава у Мјанмару, нема потребе да тражите даље од ових карата.

Кини је потребна нафта, али њен главни морски пут опскрбе кроз Малачки тјеснац је рањив.

Цевне, путне и железничке линије кроз Мјанмар нису само у најбољем интересу Кине, већ су и велика шанса за Мјанмар да се даље развија. Они су у њеном националном интересу.

САД и њихови савезници су непријатељски расположени према Кини. Претња смањењем залиха нафте вероватно је најмоћнији алат у њиховој кутији. Било који алтернативни пут снабдевања за Кину чини овај алат мање моћним. Идеја је тада да се спречи могућа употреба ових рута.

Од свог оснивања након Другог светског рата, Мјанмаром је владала, понекад више понекад мање брутално, његова антиколонијална војска.

Први амерички план да стекне контролу над Мјанмаром био је успостављање „демократске владе“ која ће испунити своје захтеве. 2010. године, под притиском америчких револуција у боји, војска је пристала да дозволи цивилну владу, али је задржала већи део своје уставне и економске моћи. 2016. године на челу нове владе постављена је америчка преферирана кандидаткиња Суу Кии, ћерка бившег војсковође и оца нације Аунг Сан.

Али Аунг Сан Суу Кии се показала националисткињом и убрзо је подбацила у очима америчких режимера. Била је пријатељски расположена према Кини као и војска и била је подједнако агресивна према многим етничким мањинама у Мјанмару. Њен евентуални пад са војском није био око тих питања. Војска поседује кључне индустрије у Мјанмару и Аунг Сан Су Чи, а људи из цивилног друштва који стоје иза ње тражили су место у том кориту.

Избори 2020. године, који су искључили гласање у многим етничким регионима, донели су огромну подршку Аунг Сан Суу Кии. То је узнемирило војску јер се плашила да ће њен главни извор прихода ускоро бити угрожен. 1. фебруара покренула је пуч и ставила Аунг Сан Суу Кии у кућни притвор.

Ово је донело нову шансу да САД интервенишу. Одмах је поново активирала 77 организација „цивилног друштва“ у Мјанмару које финансира кроз издвајање ЦИА Националне задужбине за демократију. Протест је покренут заједно са нападима на кинеске компаније и имовину.

Као што сам описао у у то време :

Дакле, ово је очигледно напор револуције у боји против војске.

Оно што иритира је брзина којом је полетео. Обоји у боји обично захтевају године изградње групе и припреме за вођство. Потребна им је новчана и комуникациона подршка, као и политичка упутства „саветника“ у „западним“ амбасадама. Овде је требало само десет дана да га лансирамо.

2005. Бусхова администрација је гајила мјанмарско „цивилно друштво“ и Суу Кии, која је тада била у кућном притвору. Појавило се у „револуцији шафранове боје“ 2007. године и са циклоном Наргис 2008. године када је Бусхова администрација покушала да искористи одговорност за заштиту (Р2П) да би стала на ноге војним ногама.

Али то је све давно и након што је Суу Кии дошао на власт, није било потребе да се ти напори одржавају у животу.

Па опет - према мјанмарском уставу из 2008. године, војска је и даље била ефикасно на челу. Заједно са великом победом Суу Киија на последњим изборима, можда је био у току дуго планирани „западни“ покушај да се коначно војска уклони из њеног привилегованог положаја и да се земља извуче из кинеске орбите.

Али шанса да се то евентуално догоди је практично нула. Отприлике 70% становништва Мјанмара живи у руралним областима. Протести се јављају само у три велика града Јангону, Мандалају и Најпиитаву и релативно су мали. Војска је немилосрдна и неће имати проблема да сруши демонстранте.

Ко год је лансирао ову глупост, требало би да одговара за угрожавање тих људи.

Као што сам предвиђао протесте и штрајкове, апарат за револуцију боја изазван у облику Покрета за грађанску непослушност (ЦДМ), од тада је престао :

Иако Тхиха није желео да напусти ЦДМ, он такође није желео да изгуби посао усред танкинг економије. После неколико дана вагања, одлучио је да се врати на посао.
„Имам зајам од микрофинансијске компаније који морам да вратим и породицу за издржавање - супругу и петогодишњу ћерку“, рекао је. „Не би ми било лако да нађем други посао, поготово јер бих морао да променим каријеру.“

Било је присутно само неколицина особља када се појавио у својој филијали 20. априла, али број је растао сваког дана; до рока до 29. априла вратило се око 80 одсто, иако још увек нису носили униформе КБЗ-а.

То је сцена која се понавља широм земље, док се десетине хиљада штрајковајућих банкарских радника полако враћају на посао.

Овај амерички покушај револуције у боји против војног пуча није успео.

Сада је време за план Б - сиријски модел: "Ако га не можемо имати, уништићемо га! "

Главна бурманска етничка побуњеничка група тврдила је да је оборила хеликоптер који припада војсци земље. Инцидент се догађа усред континуираних протеста против недавног пуча који је збацио цивилну владу Мјанмара.
Војска за независност Качина (КИА) саопштила је да је хеликоптер оборен у понедељак у најсевернијој мјанмарској провинцији Качин. Наводи се да је летелица уништена након што је мјанмарска војска извела ваздушне нападе на побуњенике.
...
Снимке које круже интернетом показују да је хеликоптер - вероватно транспортно-јуришни авион Ми-17 - задобио очигледан погодак из преносног ракетног бацача ракета.

Кацхин (црвени) на североистоку и Карен (наранџасти) на југоистоку имају дугу историју борби против бурманске (тамнољубичасте) већине и за аутономију у Мјанмару. Током Другог светског рата Бурма се под војском Аунг Сан борила на страни Јапана да избаци колонијалну силу Британију из Бурме. Британија, која је у то време такође контролисала Индију, користила је Качина и Карен за герилски рат против јапанских бурманских посредничких снага.


веће
У оквиру великог пројекта Куад за борбу против Кине, те старе везе су сада поново активиране. Бивши индијски амбасадор МК Бхадракумар објашњава пројекат:

[Т] оперативни део скривен од погледа концентрисан је на стварање „владе у егзилу“ (владе националног јединства.) Паралелно с тим, британски МИ6 је покушао да окупи главне мјанмарске етничке сепаратистичке герилске групе, подстичући их да искористе предности хаос да се отвори други фронт.
Заправо, од тада се развио одређени степен близине између бурманских демонстраната у Јангону и Мандалају с једне стране и небурманских мањинских етничких група с друге стране. Упркос историји међусобне антипатије, они данас имају конвергенцију како би искрварили војску. То је невероватна коалиција будиста и хришћана, али како амерички аналитичар опрезно процењује, изводљиво је:
...
У сваком случају, средином априла, Карен Натионал Унион одиграо је први већи оружани напад на војску, Најстарија побуњеничка група у Мијанмару (коју је првобитно створила британска колонијална сила као свог пуномоћника.) Такви напади су од тада постали уобичајени.

Данас је такозвана Влада националног јединства објавила намеру да успостави Војску Савезне уније - војну силу пребегалих из снага безбедности, побуњеничких етничких група и добровољаца. Ово би био прекретница која би трансформисала антивојну агитацију у оружани обрачун са војском. Мијанмар улази у пресудну фазу на којој је стајала Сирија 2011. године.

Преносна ракета Ман Ман (Манпад) коју је Кацхин користио против хеликоптера војске Мјанмара није дошла ниоткуда.

Мора да је потекао из МИ6 или ЦИА-е кроз широко отворене границе Мјанмара са Индијом, чланицом Куад-а. (Одредбе о терену за Карен у близини тајландске границе вероватно су сложеније јер је тајландска војска и сама под притиском америчке револуције у боји и не би желела да помогне у таквим напорима.)

С више страна индијске границе постоји више етничких група које могу и које ће се користити за вођење герилског рата против војске Мјанмара. Бесплатним залихама модерног оружја које им је на располагању могу створити значајну штету.

У међувремену, Јуан Гуаидо попут изгнаника, „Влада националног јединства“, користиће се за претварање да постоји стварно противљење војној влади. „Војска Савезне уније“ биће копија „Сиријске националне војске“ - изгубљеног окупљања плаћеника и различитих група ратних вођа. Вероватно ће се ускоро појавити и пропагандна организација попут „белих кацига“.

Нада је да се распламса широки грађански рат који ће онемогућити реализацију било којих кинеских пројеката у Мјанмару.

Бхадракумар открива да је пројекат добро координиран :

Амерички државни секретар Антони Блинкен разговарао је са индијским колегом С. Јаисханкаром најмање три пута у исто толико месеци од преузимања војске у Мјанмару. Свакако, индијска сарадња је пресудна за успех англоамеричког предузећа у Мјанмару.

Мијанмар је био на истакнутом месту на састанку министара спољних послова Г7 у Лондону 3-5. Маја. Џајшанкар је отпутовао у Лондон и састао се са Блинкеном. Ниједна страна није открила детаље, али извештај Деутсцхе-Веллеа означио је да је „Кина била на врху дневног реда док су министри спољних послова Г7 разговарали о низу питања људских права. Обраћање мјанмарском пучу и руској агресији такође је било на помолу “.

Додаје се да су министри Г7 гледали видео снимак владе Мјанмара о националном јединству како би „министре обавестили о тренутној ситуацији на терену“. Заједничко саопштење издато након састанка у Лондону посвећује пуно пажње на Мјанмару (ставови 21-24). Изражава „солидарност“ са владом националног јединства и издаје позиве на свеобухватне санкције против војске Мјанмара, укључујући ембарго на оружје.

Родне муке побуна никада нису отворене за јавност, јер обавештајне агенције укључују глумце у игру. Ситуација у Мијанмару достигла је ту тачку. Ово је прва велика несрећа УК након Брекит-а („Глобал Бритаин“) на светској сцени. Као и често у модерној историји, Лондон ће водити са задње стране.

Противпотезе америчким и британским плановима долазиће из Русије и Кине. Недељу дана пре пуча руски министар одбране Сергеј Шојгу посетио је Мјанмар. 27. марта заменик руског министра одбране Александар Фомин био је присутан годишњој паради поводом Дана оружаних снага у Најпидидоу.

Русија има нафтне интересе у Мјанмару и продаје оружје својој војсци. Спречава било какве мере против Мјанмара у Савету безбедности УН. У знак да зна шта је у питању, упозорио је да би санкције против војске могле довести до пуног грађанског рата.

Кина је до сада остала тиха по том питању. Покушаће да задржи ниски профил. Свака отворена кинеска интервенција не долази у обзир, али кинеска помоћ може постати важна ако или када влада Мјанмара дође под финансијски стрес.

Тужно је видети да ће још једна мала земља, која не жели ништа друго осим да остане сама, ускоро бити уништена у „западном“ покушају да Кину задржи. Прокcи рат између великих сила, од кога неће имати користи нико осим већ богатих људи.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 852 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 0 sakrivenih i 843 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bluper, bojank, goxin, Neutral-M, robytz, Romibrat, SR-3m, TBF1D, wizzardone