Ukrajinski balisticki raketni sistem Grom-2

5

Ukrajinski balisticki raketni sistem Grom-2

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Moram malo da banalizujem stvar, zapad nije sklon lako da deli tehnologiju, većina vrata prema istoku su zatvorena. Tako dolazimo do proste činjenice da nije bilo rada ZINVOJ-a, VTI-a i inih instituta do perioda o kome se ne piše na forumu, a to je ipak prošli vek, Ukrajinci i slavno Južnoe bi u 2017 namotali k.... od ovce a ne komoru motora.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Hm nemoj biti tako rezolutan , motali su oni komore prije nas , učili smo mi jako puno od njih , ja u biblioteci imam bar stotinu knjiga koje su napisali sovjetski autori , preuzimao sam licencu za kompozitne dijelove na Streli, i uvodio tehnologiju suhog namatanja. . Na bazi sovjetske licence i političke odluke je formiran taj pogon u Prilepu u okvirima Sarajevskog koncerna Energoinvest, kasnije je u taj pogon prebačena i tehnologija mokrog namatanja lansera za Osu.

Meni baš i nije jasna ta priča o ukrajinskoj raketi i o doprinosu kolege Samakoskog u razvoju te tehnologije u OKB Južnoe . Činjenica jeste da do sada nisam obraćao pažnju u kom zavodu su rađene komponente ili motori za velike balističke rakete na kruto gorivo. Možda je razvoj išao kroz Južnoe , a proizvodnja u nekom sibirskom zavodu, slično kao u jugi razvoj je išao kroz VTI , a oprema je ostala razbacana po republikama .

Pred raspad države VTI je imao najviše znanja u državi o toj tehnologiji , ali nije imao ništa od opreme, najbolja je oprema tada bila u Trivalu u Kamniku i na njoj je išao razvoj motora za Veru. Da je donesena odluka o usvajanju te kompozitne varijante onda bi se zajedničkim snagama Unisa i Energoinvesta izgradila nova tvornica na teritoriji BiH , ne bi se nitko normalan upuštao u tu avanturu da Prilep ili Kamnik vode kolo. Tim prije što je već tada bilo jasno da će se Novi Avion raditi u kompozitnoj strukturi.

Jedino tumačenje koje mi pada na pamet jeste da u Ukrajini do razvoja ove rakete nije bila u primjeni tehnika mokrog namotavanja već isključivo suho ( sa prepregom ) . E sad i to je malo čudno jer se svi suvremeni avioni i dijelovi raketa na zapadu proizvode po suhom postupku .



Budemo pametniji za koji dan dok malo to istražimo .



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Ma znam da se puno učilo pa i znanja kralo, i da stvari znatno sežu u prošlost i na istoku i na zapadu. Zato sam u startu se ogradio da banalizujem stvar. Nego ono što mene zanima je kako ti komentarišeš "gruvanje" jednog od dva proizvedena motora? Meni se gledanjem snimka čini da je došlo prvo do požara koji je u par desetinki sekunde zahvatio ceo motor koji je potom eksplodirao.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Radni tlak je dosta visok , neuobičajeno za tako velike motore . Konstruktori motora su se očito našli pred hrpom problema prije svega sa termozaštitom. I pretpostavljam da su išli svjesno na veliki tlak tako su dobili veliki potisak i relativno kratko vrijeme rada. Ima to rezona gorivo je sa velikim impulsom , a to se ne dobija bez visokih temperatura.

Sve se to sabralo i karbonska struktura je popustila , nije to ništa neuobićajeno u tim prvim fazama rada

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Relativno i uvjetno rečeno kratko vrijeme rada motora. Računam da je u pitanju 35-40 sekundi.
Držim da je geometrija goriva takva da potisak bude dosta konstantan, tlak isto i kad se izvrti to što imamo od podataka dođe se na 40 sekundi rada motora. Tlak od 130 bara je zaista duplo veći od tlakova u sličnim motorima, time i vrlo uski kritični promjer.

Drugi stupanj rakete Pershing-2 je prilično dobar kao referenca, 2250kg goriva, Isp 279, potisak 134 kN, vrijeme 46 sekundi.

Jedino što po ovoj računici to gorivo relativno sporo gori na tako visokom tlaku 7-8 mm/s, ali opet kad se usporedi sa poznatim kompozitnim gorivima sličnih raketa, zakon gorenja za njih i kaže tako nešto. Veliki udio amonia perklorata i visoka temperatura gorenja, 3400 K.

I kroz balistički proračun, sa nekih 3750kg ukupne mase, raketa sa takvim motorom (264, 40x68) ima finu parabolu do 500km sa tjemenom na 110 km. Ako se želi reducirati domet na 300km, gorivo smanjenog impulsa 235 i to je to.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Napisano: 09 Jan 2018 14:13

Segmenti Iskander motora







Dosta se može iz ovih komada ''pročitati''. Čini se da je komora (plašt i danca) iz raznorodnih materijala, metal u svakom slučaju, rekao bih titanska danca i čelični plašt. Mlaznica metalna (vjerovatno sa umetkom) zavarena za poklopac zadnjeg danca, poklopac znatno većeg promjera od prednjeg na kojem je montiran upaljač. Promjer poklopca govori o formi goriva u zoni mlaznice, može se samo predpostavljati da li je cilindar ili zvijezda, ali u svakom slučaju velika startna površina gorenja. Mlaznica moguće utopljenog tipa.
Na trećoj i četvrtoj slici se vidi unutrašnjost komore, vide se podužne štrafte, crne i bijele. Rekao bih da je to posljedica zvijezde i slivera koji ostaju neizgoreni ili samo nagore (crne štrafte). Očekivao sam da sa unutrašnje strane plašta ostane nešto termoizolacije, ali ovdje se čini kao da je ''obrijana'' dok se u dancu (slika 2) vidi dosta neke sgorene mase, vjerovato izolacija.

Dopuna: 09 Jan 2018 20:43

Slab odziv...možda matematika i mehanika privuče...



Procjenjujem 72 šarafa M16 (144mm2) na diobenim promjeru cca 800mm, temperaturne i strukturne uvjete možemo pretpostaviti i iz Von Mises-a se može doći do okvirnog tlaka u komori.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Uf gdi me nađe sa tom gomilom šarafa , prije dvadesetak godina sam računao neku prešu, spoj cilindra i danceta na preši , i zovem kolegu Zečevića da vidim što on kaže na to , a on mrtav hladan kaže " znam lika u Zagrebu koji to najbolje kuži, potrošio je silnu državnu lovu na ta istraživanja " i izdiktira mi broj telefona , i ja sav zaokupljen sa tim šarafima i ne razmišljajući sa mobitela zovem svoj kućni broj . Naravno da sam mu ...sve po spisku.

Baš se i ne vidi koliko su šarafi duboko u dancetu , ali su sigurno vitki i otanjenog stabla , polirani i glatki ko pasja muda, legura sa kromom i niklom za poboljšanje poćinje sa 5 u JUS normi.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Šrafovi sa prednje strane, doduše ima blata i trave ali...

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

tu je lako, to je pripala . Mala rupa malo šarafa

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

U današnje doba je te složene oblike uz pomoć FEM-a relativno lako konstruirati, odnosno bolje reći provjeriti konstrukciju. Tu je jedna hrpa sila, momenata i opterećenja raznoraznih i za ''ručnu'' metodu vrlo mukotrpno za računati.
Fahrutdinov i Koteljnikov su napisali jednu jako dobru knjigu, Konstruiranje i projektiranje raketnih motora na tvrda goriva (1987.g) i iz nje uz primjere ovaj spoj bi mogao izgledati ovako nekako.



Ako izbacim momente, smična opterećenja, navoj i ostalo i promatram čisto vlačno opterećenje, ovih 72 šarafa M16 sa svojih nekih 1250 Mpa u poboljšanom stanju, u projektnom računu nose silu od 540 tona što na površini rupe odgovara tlaku od 107 bara i to je onako realno za očekivati.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1410 korisnika na forumu :: 33 registrovanih, 9 sakrivenih i 1368 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, Arahne, babaroga, bagor10, bigfoot, cifra, CikaKURE, Dannyboy, debeli, Dimitrise93, draganca, Georgius, hatman, ILGromovnik, JOntra, kovinacc, lord sir giga, LUDI, Mixelotti, oganj123, raptorsi, RiV, robert1979, ruma, S2M, Shinobi, shone34, Skywhaler, SlaKoj, Trpe Grozni, Vlada78, zziko