|
|
|
Poslao: 16 Jun 2016 08:34
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3574
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
Napisano: 19 Dec 2015 8:05
Dobri,
Na tvojoj slici je Abwurbehalter 1B koji su u inventaru imali Fallschrimjager iliti padobranci i kojim je tokom desanta spuštana sva teška oprema, od minobacača i bestrzajaca, do radio uređaja i medicinskih zaliha. Mislim da je postojalo desetak verzija ovog kontejnera koje sus se razlikovale po broju i rasporedu pregrada u unutrašnjosti i u skladu s tim po namjeni i spoljašnjim oznakama. Čini mi se da su bili opremljeni i dimnim bombama za lakše lociranje.
a na mojoj Michlast Abwurbehalter koji je bio poznat i kao Nachschubbombe grubo prevedno kao bomba za snabdjevanje koji je bio u inventaru Luftwaffe za snabdjevanje trupa na zemlji i to uglavnom za potrepštine.
Dopuna: 03 Mar 2016 9:10
Granata torpedina 87mm, porijeklo Italija, Prvi svjetski rat, lokacija pronalaska Neum, Bosna i Hercegovina.
Dopuna: 03 Mar 2016 10:36
Nakon jedno sat i po proučavanja literature ispravka, Austro-Ugarska granata 9cm M.15. Razlika je minimalna.
Dopuna: 08 Maj 2016 11:32
Ovir municije 6.5mm Carcano. U dimnjaku jedne stare zgrade u Sarajevu prilikom renoviranja pronađeno nekoliko ovih okvira. Kada su očišćeni konstatovali smo da su meci u sjajnom stanju pa će biti ispražnjeni i uvršteni u kolekciju, te dio eventualno doniran Istorijskom muzeju.
Dopuna: 16 Jun 2016 9:34
15 cm JGr. 38 Nb
dimno zrno za teško pješadijsko oruđe sIG33, pronađeno na Ivanjici iznad Dubrovnika. Inače, kao dimna smješa u ovom zrno korišten je oleum...koji lagano curi.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 16 Jun 2016 12:11
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22265
|
Oleum kao pusljiva sumporna kiselina? Ajoj... Barem nije titanijum tetrahlorid
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 16 Jun 2016 13:08
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3574
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
...ili bijeli fosfor...mada ne znam šta je gore!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Jun 2016 00:28
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22265
|
Po ovom vremenu? Kuku lele, ja sam na faksu imao samo demonstraciju i za 30 minuta na 20 stepeni napolju sam umro...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 14 Jul 2016 17:51
|
offline
- Skywhaler

- Legendarni građanin
- vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
- Pridružio: 13 Dec 2013
- Poruke: 6078
- Gde živiš: Esgaroth
|
Citat:Pripadnici Uprave za civilnu zaštitu Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, izvukli su danas iz Save, sa dubine od 11 metara, avio bombu iz Drugog svetskog rata, težine oko 50 kilograma... [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Jul 2016 06:58
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3574
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
avio bomba FAB100AČ 100kg izvučena iz rijeke Save u Brčkom.
avio bomba FAB100M 100kg izvučena iz rijeke Save u Brčkom.
Obje bombe su bile kompletirane upaljačima APUV-M pa pretpostavljamo da su bacane iz horizontalnog leta sa veće visine. Šturmovici su obično nosili bombe kompletirane upaljačima AV-1.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Jul 2016 17:17
|
offline
- Drug pukovnik

- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5731
|
Friško izvađene ?
Kako su detektirane, na kojoj dubini ?
Znam da nije tvoj sektor, ali možda znaš. Da li se ikada češljala Sava oko Broda? Potez od rafinerije do mosta.
|
|
|
|
|
|