Iskustva akitvnih pripadnika i veterana: Kako nositi pancir, opasač, džepove za okvire, trikovi sa MOLLE sistemom

1

Iskustva akitvnih pripadnika i veterana: Kako nositi pancir, opasač, džepove za okvire, trikovi sa MOLLE sistemom

offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4507

Iskustva akitvnih pripadnika i veterana: Kako nositi pancir, opasač, džepove za okvire, trikovi sa MOLLE sistemom




I ako malo poduži naslov teme, pade mi na pamet da ne bi bilo lose otvoriti temu u kantini gde možemo malo prodiskutovati o iskustvima, podučiti druge kolege ili jednostavno ukrasti neku novu caku.

Svestan da tema najverovatnije neće zaživeti, usuđujem se da je otvorim. Elem, glavni cilj je da mi sa foruma, da kroz neku diskusiju, prospemo neko svoje znanje i iskustvo koje bi prost vojnik pešadinac možda naleteo, pročitao i probao sa svojom opremom. Hej, možda i neki kolega specoš naleti na nešto interesantno i korisno, pa "marne" foru i isproba sa svojom opremom Zagrljaj

I ako postoji tema u regularnom delu foruma tema o pancirima i balističkoj opremi, cilj ovde nije postavljati šta je novo u svetu, već utilizacija opreme koju posedujete, te je otvaram iz tog razloga ovde u kantini

Tako da, kolege, da počnemo! Ziveli

offline
  • Pridružio: 08 Feb 2006
  • Poruke: 2744

Noob pitanje za početak: Zar ne smetaju okviri na chest rig-u? Ili se na modernim bojištima više ne zaleže?

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10358

Sta mislis pod smetaju?

offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4507

kuntalo ::Noob pitanje za početak: Zar ne smetaju okviri na chest rig-u? Ili se na modernim bojištima više ne zaleže?
Pa i nije. Nema "noob" pitanja. Ukoliko pričamo o čest rigu kao što su koristili sovjeti (prsluče preko grudi koje ima džepove za okvire), ukoliko se nosi bez pancira možda ce malo da žulja, sa pancirom ne. E sad, zavisi koliko si natovario okvira na prsa. Ukoliko si stavio u veću futrolu po dva okvira po futroli i okačio ih na grudi (3 kom. što je često slučaj), ume da te odigne od patosa, tj kod ljubljenja patosa si viši za 4 okvira plus pancir

offline
  • Pridružio: 08 Feb 2006
  • Poruke: 2744

Mercury ::Sta mislis pod smetaju?
Odgovori Pečurka, ali ipak - zar nije problem zaleći i puzati sa okvirima na prsima i stomaku? Zar nije moguće da se pritom i okviri uz.ebu? Ovakav raspored mi se uvek činio logičnijim:



Ali prihvatam da verovatno grešim.

offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4507

Počinjem sa serijom postova o osnovama, o kojima velika većina vas zna, ali koji će biti neka osnova za kolege forumaše i slučajne prolaznike na ovom forumu koji se tek susreću sa balističkom i pratećom opremom. Cilj mi je da napišem neke univerzalne osnove koje će biti na Srpskom jeziku, te lako razumljive za početnike sa ovog govornog područja.

Seriju ću započeti sa sistemom MOLLE


Sistem MOLLE


Šta je MOLLE?



Sistem MOLLE, odnosno Moli, kako se izgovara akronim, je modularni laki sistem za nošenje tereta (Eng: Modular Lightweight Load-carrying Equipment) koji je standardizovan u svetu. Za razliku od pređašnjih sistema koji su se kačili uz pomoć metalnih gajki ili kopči (sistem ALICE), sistem MOLLE je revolucionaran iz razloga što u opšte ne koristi metal, već tekstil. Samim tim, džepovi, futrole i tobice bivaju višestruko lakše, a obezbeđivanje istih je i višestruko sigurnije nego ranije. Pored smanjenja težine, dobija se i na modularnosti, odnosno, pozicije više nisu fiksne kao kod pređašnjeg sistema, a sa novim sistemom je nestalo i landaranje opreme, ukoliko se naravno propisno okači. Kao i kod gore pomenutog sistem ALICE (All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment), nosači su i dalje gusto pletena najlonska traka koja se ušiva na prsluk, ali nosači na sistemu MOLLE više nisu gromazni, te je aplikacija istih lakša za ušivanje na sijaset druge opreme na kojoj do sada to nije bilo moguće. Pa tako panciri i nosači ploča počinju da dobijaju sistem MOLLE, a do tadašnji sistemi nošenja opreme, kao što je Chest rig ili Borbeni prsluk, gube na važnosti i polako bivaju istisnuti iz upotrebe. Čak neki proizvođači ušivaju MOLLE trake dirketno na neke delove uniforme. Kao što je pomenuto, sistem ALICE je bio glomazan, odnosno debljine opasača (MD NATO opasača kod nas, da ne bude zabune), dok je sistem MOLLE višestruko manji. Debljina trake je svega 1 inča, a širina proreza za kačenje je 1,5 inča. Naspram metalne šnale na sistemu ALICE, sistem MOLLE koristi tekstilnu gurtnu napravljenu od istog materijala kao i traka ušivena na deo opreme koji se nanosi. Od skoro, pored ušivanja traka preko delova opreme, pojavila se i novija verzija MOLLE sistem. Laserski sečeni prorezi, odnosno Laser cut MOLLE. Način upotrebe je isti, ali prednost ove nove verzije je dodatno smanjenje težine dela opreme, a mana povećana cena izrade.


Kako se MOLLE koristi?

Kao što je pomenutno, sistem se sastoji od dva dela, odnosno od ušivenih traka i gurtni koje se nalaze na džepu/torbici/futroli/rancu. Uz pomoć par skica, pokušaću najslikovitije i najlakše objasniti kako izgleda ispravni način kačenja futrole za okvir na pancirni prsluk

Kačenje dodataka je vrlo prosto i sastoji se od par koraka. Prvi je okretanje postavljanje prsluka na ravnu podlogu. Potom futrolu okrećemo na zadnju stranu, odnosno gurtnama prema nama.




Zatim gurtne postavljamo tako da budu u ravni sa prorezima na ušivenoj MOLLE traci. Potom provlačimo gurtne kroz prvi red MOLLE trake i stežemo gurnu do kraja. Na leđima futrole takođe postoje MOLLE prorezi, posto smo gurtnu provukli i stegli kroz prvi red MOLLE trake na panciru, provlačimo je i kroz prvi red MOLLE trake na leđima futrole. Naizmenično provlačenje nastavljamo do poslednjeg proreza koji će se nalaziti na leđima futrole. Provlačimo kroz poslednji red i zaključavamo je uz pomoć drikera.




POGREŠAN NAČIN PROVLAČENJA GURTNE KROZ MOLLE UŠIVENU TRAKU!

Pogrešan način bi bio provlacenje gurtne isključivo kroz MOLLE proreze na prsluku. Bez provlačenja gurtne kroz MOLLE proreza na leđima futrole, futrola neće biti čvrsto osigurana! Posledica toga bi bila spadanje futrole usled otkaza drikera, povećano lupkanje, šuškanje i zveckanje usled hodanja, kao i mogućnost spadanja futrole prilikom kačenja o granje, šiblje, kamenje ili druge objekte na terenu.




Ja se nadam da je dovoljno čitko i dovoljno razumljivo, kao i ova moja prerađena škrabotina. Naravno, ukoliko imate neke sugestije ili bi ste vi želeli da napišete ukratko kako se koristi neki komad opreme, voleo bih da ih čujem odnosno vidim i pročitam ovde na temi Ziveli

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2475



Milion je različitih iskustava i stavova. Evo jedne čkole razvrstavanja opreme po zadatku. Ukoliko situacija tako zatraži, nosač opreme se može odreći dela iste (Ranca)

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7599
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Naveo je da je ovo za pjesadinca koji ide bez vozila.
Oprema na opasacu je bolja ako se ide pjeske . Ako se ide u vozilu zapinjace . Onda je bolje na prsima .

offline
  • Insan 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 12 Okt 2015
  • Poruke: 1586

Evo neka moja iskustva.
Butna futrola.
Sto se tice butne futrole, veoma cesto primjetim na TV , internetu, butnu futrolu na sredini butine (kod nekih cak blize koljenu), sto je rekao bih pogresno.
Ukoliko trake zategnemo na opustenoj nozi, u momentu kada je noga zgrcena pocinje da zulja i remeti cirkulaciju kada se nosi (trci, krece) 12+ sati (pocinje da trne noga), jos veci je problem ako se zategne na zgrcenoj nozi tada futrola postaje labava u trenutku kada su misici opusteni i to sve onako bas lijepo dodje do izrazaja prilikom trcanja, pocne da oblece oko noge.

Pravilan nacin bi bio da, futrolu spustimo malo ispod kuka, tako da gornja traka od futrole prelazi preko prepone tik ispod genitalija, u tom slucaju nemoramo mnogo jako zatezati trake a futrola nece obletati oko noge ni u najzescem sprintu.
Inace nisam ljubitelj gore navedena futrole, ako bih mogao sam da adaptiram opremu, pogotovo za ratna dejstva, pistolj bih nosio na panciru ili na opasacu sa nekom tak. futrolom gdje istoj nece smetati pancir.

Pancir
Sto se tice pancira, znam kako isti netreba koristiti. :-)
Imali smo odredjene aktivnosti, dan bio suncan, izuzetno jako sunce a prohladan vjetric i mi onako umorni i oznojeni (bez rezervne odjece) skinemo pancire da malo u hladovini odmorimo. Sutra dan, od nas 5 svi fasovali temperaturu a jedan nakon par dana pocetak upale pluca.
Znaci no -no skidati pancir sa sebe kada si oznojen.
Savjet, kod izbora pancira pored zastite, obavezno gledati dali isti ima sa unutrasnje strane trauma jastucice koji takodje omogucavaju i cirkulaciju vazduha.

offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4507

kuntalo ::Mercury ::Sta mislis pod smetaju?
Odgovori Pečurka, ali ipak - zar nije problem zaleći i puzati sa okvirima na prsima i stomaku? Zar nije moguće da se pritom i okviri uz.ebu? Ovakav raspored mi se uvek činio logičnijim:



Ali prihvatam da verovatno grešim.


Ne gresis, ali ono sto je tebi logicno mozda nekome ne pase ili nema formacijski takvu opremu da to odradi Ziveli

Sto se tehnickog dela tice, puzanje i zaleganje, kao i sjebavanje okvira, ajde odgovoricu obrnutim redosledom.

Sjebavanje okvira, ukoliko je okvir ubacen kako treba, odnosno da donji deo okvira strci i da je okvir osiguran kako treba u futroli, nemas nikakvih problema. Neki formaciski duze futrole za okvire sa jezikom koji ide preko njih, tako da imaju dodatnu zastitu.

Zaleganje, kao sto napomenuh, ukoliko je u kengur dzepu koji je usiven u nosac ploca (primer LBT 6094 nosac ploca) ili ukoliko koriste kao ovi nasi singl futrolu za okvire, onda nema problema. Dabl ili tripl futrola je vec problem. Kad zalegnes si solidno vec odignut i tada moze da smeta prilikom puzanja

Opet, nekima to odgovara i spremni su da zanemare neugodnost prilikom zaleganja, sve zavisi ko sta vole Ziveli

Ja npr sam nosio tri okvira napred u kengur dzepu ili onom trostrukom tako dzepu, a ostalo trpao na bokove. Trudio sam se da mi prednji i zadnji deo tela budu sto manje opstruisani iz tih razloga (puzanje, zaleganje ili manje taktikul radnja, sedenje u stolici ili vozilu)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 996 korisnika na forumu :: 52 registrovanih, 4 sakrivenih i 940 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AleksSE, amaterSRB, Centauro, dankisha, darkangel, Daxi184, doktor1964, dragoljub11987, drimer, Dukelander, Dvojac005, Excalibur13, Fabius, Gargantua, Georgius, Goran 0000, goxin, hatman, HrcAk47, Još malo pa deda, kikisp, kjkszpj, Koca Popovic, krkalon, kubura91, kybonacci, Marko Marković, MB120mm, milenko crazy north, milos97, Misirac, mrav pesadinac, nenad81, oganj123, Ognjen D., Panter, pein, raketaš, robert1979, S-lash, Sančo, Shinobi, Skywhaler, Srle993, vathra, Vladko, vobo, VP6919, wizzardone, zziko, Žrnov, šumar bk2