|
Poslao: 18 Okt 2025 01:00
|
offline
- Pridružio: 23 Feb 2025
- Poruke: 285
|
Napisano: 18 Okt 2025 0:52
Mislio sam na redenik koji prolazi kroz kanal, kao na topu M55 20mm na BVP M80.
Dopuna: 18 Okt 2025 1:00
SVEVID. ::Тај дубс бофорс 40mm је већ приказан на рендеру за Пасарс 16....а освануо је на Харпасу....додуше топ са коцкастим оквирон од 100 граната на куполи....тако би и изгледо топ са коцкастим оквиром ван возила,не заузима простор унутар возила осим ел мотора можда и десант одвојен од муниције топа...
Проблем мало имамо бофија на стању....куповина виђена.
Nisam se lepo izrazio, ta kopola o kojoj pricam je bila ili na Lazaru ili na nekoj od modernizacija BVP M80. Mislim da je u pitanju bio prikaz naoruzanja na nekom od aerodroma, i mislim da je bilo oblacno. Znaci pre jedno 3 - 4 godine.
Ali na kraju je ispalo da ipak nije Bofors 40mm top, nego je bio sa topom koji je ima vrlo slican zastitnik usta cevi kao sto ima Bofors.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 18 Okt 2025 12:55
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22265
|
Hajde ponovo da ponovim - ne moze radenik na Bofors.
Sta mislis zasto niko ko ga je koristio nije uradio tako nesto?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Okt 2025 03:00
|
offline
- jazbar
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Dec 2009
- Poruke: 16325
- Gde živiš: Lublana
|
Uvod sa uvojem redenika u top bi trebao jedno 2 metra prostora, pošto su projektili dugački preko pola metra. + spremnik municije... Pa bi kupola morala biti od oka, najmanje 3,5 m dugačka i jedno 2,5 m visoka.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Okt 2025 12:20
|
offline
- Pridružio: 15 Maj 2019
- Poruke: 1859
|
Нема потребе за редеником а и нема га кад имаш оквир од 100 граната....
Због чега не виђамо rcws куполе са топом бофорс 40mm на оклопним возилима?
Швејђани и Јужно Корејци су их једини и стављали на оклопна возила.
Али су одустали ,шведу прешли на 35mm.
Због тога ни они нису развијали дубс куполу са бофијем 40mm.
Вероватно унификација на западу није ишла у корист бофија.
Редак је у односу на 30mm и 35mm у кову.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Okt 2025 13:00
|
offline
- Pridružio: 15 Maj 2019
- Poruke: 1859
|
Систем исти као код бофија за бродове....постоји укупно 100 граната оквир на топу се допуњује из магацина у поду....возило је имало куполу са посадом ,није било места за други систем храњења.
Код дубс беспосадне куполе има места за коцкасти оквир са 100 граната.
Исти принцип може да се примени и на бофи 57mm са кутијастим оквиром....
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Okt 2025 12:00
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22265
|
SVEVID. ::...
Али су одустали ,шведу прешли на 35mm...
Zato sto CV-90-40 nije vise u ponudi.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Okt 2025 16:14
|
offline
- Pridružio: 25 Maj 2025
- Poruke: 68
|
Ja se izvinjavam, htio sam u prethodni komentar dodati i ovo ali godine čine svoje.. dopuna
Poprilično slikovito kako hrane top
E koliko je to sve teško ne znam ali sam uvjeren da Lazanski ako može bajkal kupolu 57mm ponijeti može i sve ovo skupa iz k21 a vjerujem i da mu ne treba više od toga.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Okt 2025 16:26
|
offline
- stegonosa

- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Avg 2008
- Poruke: 8218
|
Nije to samo pitanje da li može. Pitanja su i da li mu uopšte treba, koliko to sve košta, da li je i koliko 40mm municija skuplja od 30mm i vredi li sve to te muke.
|
|
|
|
|
|