Privredno kretanje namenske industrije Srbije

503

Privredno kretanje namenske industrije Srbije

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6590

Napisano: 11 Maj 2017 14:53

Bahuss ::
To pitanje postavi Arapima tačnije UAE-ma zašto su ulupali 220 mil. evra u projekat ALAS male privatne firme iz države koja ništa slično nije nikada napravila niti ima fabrike za proizvodnju tako nečega.


Jer je ALAS-u vec bio razvijen mini mlazni motor, a on je srce projekta. ALAS je izgradjen oko tog mlaznog motora. Sve ostalo je vec bilo razvijeno po drugim projektima (ne obavezno nasim).

Oni ALAS-om dobijaju malu i relativno jeftinu raketu, zadovoljavajuceg dometa, kojima mogu da pariraju Iranskoj mornarici. Iranska mornaricka doktrina podrazumeva izmedju ostaloga i veci broj malih i brzih camaca.

Dopuna: 11 Maj 2017 14:56

Citat:
Тестирање и пробна лансирања балистичке ракете из система „шумадија”, домета 300 км, биће обављени ових дана у Пакистану, јер су тамошње пустиње ипак веће од полигона у Никинцима.


Ako je Laza napisao da ce se u Pakistanu obaviti testiranje nije (barem nije u ovome citatu) napisao da su Pakistanci zainteresovani za raketu, ili da planiraju da ucestvuju u razvoju iste.

Sasvim je moguce da je YI iznajmio poligon za testiranje, jer realno nije moguce testirati raketu dometa 300 km u Srbiji.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

@CheefCoach

Mini mlazni motor nije ništa bolji od sličnih u svetu imaš primer francuske firme Microturbo i njihove palete motora TRS 10, 18... koji su pravljeni pre 40 godina, danas oni pripadaju grupi Safran. Ono što je najkoplikovanije u ovoj priči je softer i mozak Alasa i tu je bilo najviše problema.



offline
  • Pridružio: 30 Avg 2011
  • Poruke: 742

Jel moguće da nema nijedan bliži poligon za testiranje nego baš Pakistan ? ako uzmemo da je sve istina bio bi to ogroman korak za nas 300 km nebo je granica Smile

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18906

Citat:Koliko je Ivo Lola Ribar bio ozbiljan industrijski gigant u svetskim razmerama govori i činjenica da je predsednik najpoznatije svetske kompanije za proizvodnju CNC upravljačkih sistema i PLC kontrolera Franuc iz Japana, gospodin dr Seiemon Inaba došao u posetu Loli Ribaru 17. marta 1988. godine. Visokog gosta iz Japana je dočekao predsednik Poslovodnog odbora Lole dr Mihailo Milojević sa saradnicima. Posle obilaska proizvodnih pogona Lole Ribara u Železniku, poslovni razgovori o mogućnostima saradnje Lole i Fanuc-a su vođeni u Skupštini grada Beograda.

Posle uspešno osvojenog CNC upravljačkog sistema :ZA 30CNC na bazi 16-bitne tehnologije, počeo je razvoj modernijeg CNC upravljačkog sistema na bazi 32-bitne tehnologije 1987. godine. Kako bi se brže osvojilo svetsko tržište na plasmanu CNC upravljačkih sistema nove generacije, uspostavljena je saradnja između :ZA Instituta i firme RD Projects Limited iz Londona, koja je formirana u okviru Imperijal Koladža. Ugovor o saradnji su potpisali 1988. godine u rezidenciji britanskog ambasadora u Beogradu Kolin Besant, profesor Imperijal College za nauku i tehnologiju i prof. dr Mihailo Milojević, predsednik Poslovodnog odbora Industrije Ivo Lola Ribar. Potpisivanju ugovora prisustvovao je Britanski ambasador u Jugoslaviji Endrju Vud.

Početkom 1989. godine Ivo Lola Ribar je nabavio i tada veoma savremene SUN-ove razvojne stanice za realizaciju projekta upravljačkog sistema :ZA 300CNC i programabilnog kontrolera nove generacije PA2000. U martu 1989. godine dolazi ekipa od osam saradnika RDP-ija iz Londona u :ZA Institut u Beograd na čelu sa direktorom RDP-ija, kada su verifikovani i uspešno ocenjeni rezultati zajedničkog rada na projektu u prethodnom periodu. Tokom 1989. godine je završeno laboratorijsko ispitivanje i funkcionalno testiranje nove generacije :ZA 300CNC računara za upravljanje obradnim centrima i alatnim mašinama tipa bušilice glodalice i novog programatilnog automata koji je integrisan u taj CNC tipa PA2000.

CNC upravljački sistem :ZA 300CNC je bio sa visokim funkcionalnim karakteristikama, sa mogućnošću simultanog numeričkog upravljanja sa deve osa i prikazan je na najvećem sajmu mašina alatki u Hanoveru 1990. godine i bio konkurentan najpoznatijim svetskim proizvođačima. Imao je integrisanu spregu sa programabilnim kontrolerom PA2000 sa mogućnošću interaktivnog programiranja PLC kontrolera pomoću lider dijagrama. Imao je grafički interfejs za definisanje geometrijskih i tehnoloških parametara alata pri generisanju NC programa, imao je mogućnost preuzimanja solid modela obrada iz CAD softverskih paketa, imao je i DNC komunikaciju za mrežni rad.

:ZA 3000CNC je imao za to vreme veoma moderno projektovanu hardversku arhitekturu, gde je procesorski modul bio tako konfigurisan da se uz određene manje dopune prilagodi i funkcionalnim zahtevima robot kontrolera. Ovaj upravljački sistem je bio moćan industrijski računar za upravljanje svih vrsta mašina alatki za obradu rezanjem.

Veliki problem za uspešan završetak razvojnog projekta :ZA 300CNC, predstavljao je prekid saradnje i zajedničkog rada sa firmom RDP iz Londona, usled sankcija Organizacije ujedinjenih nacija prema Jugoslaviji, s jedne i s druge strane zbog određenih poslovnih teškoća u kojima se našla firma RDP. Nemogućnost saradnje sa engleskim partnerima, prekid komunikacija sa svetom i druge teškoće uslovile su da je projekat upravljačkog sistema :ZA 300CNC konačno završen i zatvoren tek 1996. godine, iako je instalisan na obradnom centru HMC 500 u CIM laboratoriji :ZA Instituta tokom 1992. godine. Završetak projekta je označen izradom test standardnog radnog komada na obradnom centru HMC 500, prema procedurama i međunarodnim standardima koji se moraju ispoštovati u uslovima predaje mašine alatke sa CNC upravljanjem kupcu na svetskom tržištu.

Veliku šansu za proizvodnu afirmaciju upravljačkog sistema :ZA 300CNC Lola Ribar je imao u petogodišnjem ugovoru sa američkom firmom TREE Machine Tools Co. za plasman obradnih centara tipa HMC-500 na američko tržište, ali sankcije i druge okolnosti su doprinele da ovaj značajan projekat ostane bez značajnije komercijalizacije, već samo kao razvojni projekat sa nekoliko proizvedenih tipova.

Problem razvoja CNC upravljačkih sistema u Loli Ribaru ima globalni karakter. Razvoj kontrolera je veoma propulzivan, jer se za kratko vreme razvija novi model kontrolera na bazi novih mikroprocesora i digitalnih komponenti, a proizvodne tehnologije računarskih sistema postaju sve produktivnije, pa je na svetskom tržištu od nekoliko desetina proizvođača vrlo brzo ostalo samo nekoliko Siemens, Fanuc, Heidenhein, Bosch i Philips, pri čemu je Siemens ostvario potpunu dominaciju na evropskom, a Fanuc na azijskom i američkom kontinentu. Ostali proizvođači CNC upravljačkih sistema nisu mogli da ostvare masovnu proizvodnju sa niskim cenama, veoma visokim funkcionalnim karakteristikama i visokom pouzdanošću u radu. Problem prodaje CNC mašina alatki širom sveta je vezan i za visoko efikasan sistem servisiranja CNC upravljačkih sistema i dugotrajni garantni rok koji Siemens i Fanuc obezbeđuju, dok konkurentni proizvođači to nisu u stanju da ponude svojim kupcima. Svetska ekonomska politika je pokazala da male i siromašne zemlje ne mogu biti u stanju da razviju savremene sofisticirane mikroprocesorske tehnologije na kojima se ostvaruje veliki profit, već da je taj biznis namenjen visoko razvijenim zemljama. Posle sankcija, hiperinflacije, bombardovanja i raspada Jugoslavije, najistaknutiji Lolini inženjeri elektronike našli su za poslenje u najpoznatijim svetskim kompanijama od Evrope, Australije, Kanade i Amerike, gde veoma uspešno i danas rade.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 22

Promašio si "ceo futbal" sa ovim člankom. Tema je namenska industrija u aktuelnom trenutku, a ne šta je potpisivano pre 29 godina

online
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5421

Dosta zanimljivih kadrova, posebno u prvom delu videa:

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2010
  • Poruke: 3858

Novi projekat Ministarstva odbrane i Vojnotehničkog instituta – dvosedi COIN jurišnik

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28879
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Povampirio se JLT iz 1991 Smile

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1447

Боље да конструишу неки мали трактор а ла Томо Винковић, корисније је а и сигурно ће наћи неког купца, за разлику од силних изјаловљених пројеката до сада.

online
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5421

Svojevremeno kada su se vratili sa IDEX-a 2017, Miloradovic je pricao da su sa UAE dogovorili rad na nekim novim razvojnim projektima, mozda je ovo jedan od tih projekata.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1053 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 2 sakrivenih i 1026 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: BraneS, Brankojle, Bubi, Car89, DavidA, Dejan_vw, dejanbenkovic, Djuro2000, Dorcolac, Feller, FileFinder, hyla, jnikola23, MiloradKomadic, Mzee, N.e.m.a.nj.a., Orc, Peruta, proka89, Silvertooth, Tafocus, tajvankanasta, VekiJ, Zeka_Peka, Zimbabwe