Sovjetski radio uređaji za vezu

1

Sovjetski radio uređaji za vezu

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35600
  • Gde živiš: ovalni kabinet

SOVJETSKE VEZE: JEDNOSTAVNE, POUZDANE ALI RANJIVE
(Soviet communications: simple, reliable bat vulnerable)
Tekst objavljen u Jane's Defence Weekly, 21 jun 1984


Ovo je osvrt i analiza zaplenjenih telekomunikacionih uređaja iz vozila sovjetskog porekla u opisu zapadnih stručnjaka


Za vecinu elektronske opreme proizvedene u Sovjetskom Savezu, tipican je predajnik R-123, ugradjen u borbena vozila, na primeru tenka T-55. Ovaj uredjaj ilustruje kontrast dobrog projekta i cvrste jednostavne konstrukcije sa ogranicenom raznovrsnoscu komponenata, od kojih su mnoge potpuno zastarele prema zapadnim standardima.
U uredjaju R-123 korisceno je nekoliko poluprovodnika i neke jednostavne polaminijaturne vakuumske elektronske cevi. Konstrukcija polusklopova je izvedena štampanjem na stakloplastici, uz vrlo dobru kontrolu kvaliteta.

U mnogim slucajevima upotrebljena je koža kao zaptivni materijal.
U uredjaju su obiino korisceni odlivci, a kablovske uticnice su slabog kvaliteta i izradjene od plastike.
Ta tehnologija bi se mogla porediti sa tehnologijom zapada iz 50-ih godina i u mnogim elementima je slicna uredjaju C-42 iz tog perioda.
Neke oznake na uredjaju R-123 ukazuju na to da je on bio u proizvodnji jos u drugoj polovini 70-in godina.

Ispitivanja uredjaja su pokazala da dobro radi i da verovatno ima vrlo veliko medjuvreme izmedju kvarova i da je ocigledno nacinjen za upotrebu u vrlo sirokom dijapazonu temperatura.
Uredjaj ima frekventni opseg od 20-51,5 MHz u dva frekventna podrucja, sa 25 kHz praznine izmedju kanala. Snaga predajnika je 25 i 50 W, sto mu daje domet 25-50 km.
Osetljivost prijemnika je 0,5 mikrovolta za cujnost signala od 10 decibela. Potrosnja je 7 A pri predaji, 3 A prilikom prijema.

Mada je svaki uredjaj snabdeven bogatim kompletom rezervnih delova, za efikasno odrzavanje u poljskim uslovima potrebni su dobro obuceni tehničari. Interesantno je zabeleziti da uz rezervne delove, koji su nadjeni a svakom vozilu, nigde nije bilo dijagrama elektronskih kola, niti shema uredjaja.
Uredjaj nije modularne konstrukcije, mada vecina polusklopova ima ispitne tačke s oznacenom voltažom. Ispitni uredjaj spada u radioničko sredstvo.
Radio je ugradjen u kutiju od dyostruko livenih ploča, koja je montirana na plitak nosač sa amortizerima. Ako je to potrebno, radio se moze montirati na plafon kabine.
Postoji otvor za isušivanje, ali ne i isušivač ili indilkator vlažnosti.
Tipičan komplet (iako samo jedna od varijanata)čine dva uredjaja R-123 sa jednom štap antenom, pri cemu je jedan iskljucen dok drugi vrši predaju. Postoje i druge mogućnosti, uključujući VHF i HF kombinaciju. Štap antena je na 20 MHz na cetvrtini talasne duzine i tad je podešena za rad na VVF.
Kod vecine zapadnih ugradjenih sistema servisiranje se vrši zamenom pojedinih panela ili kablova. To omogucava
široka primena vodonepropusnih utikačia i uticnica presvučenih metalom, što je vrlo skupo.
U tenku T-55 nema drugih utikaca i uticnica osim onih na radio uredjaju, agregatu ili opremi posade. Kablovi u. uredjaju završavaju se buksnama. Kada se kutija otvori ceo eletetronski sklop se moze izvaditi pošto je
pričvršćen na poklopac, dok je sa ostalim delom kutije spojen jednim utikacem.
Kutija je izradjena od metalnih ploca i ceo sistem je vrlo jeftin.

Slemovi su udobni,sa nausnicama od antilop koze.
Medjutim, izgleda da nedovoljno štite od oštrih izbočina u tenku.
Mikrofon je tipa laringofona, sto ma daje prednost lakog prenosenja glasa operatora na radio. Slabost ovakvog mikrofona je u tome sto on ne iskljucuje buku i sto je stvarno efikasan jedino kada je maska vec iznosena.
Interesantno je uporediti uredjaj R-123 s ranijim R-113 koji nema poluprovodnike i koristi vakuumske cevi starije generacije. Serijski brojevi na nekim komponentana uredjaja
R-113 ukazuju na to da je on bio u proizvodnji do sredine 70-ih godina.
Vecina ovih uredjaja FM opsega je ugradjena na tenkove T-54.
Njegov frekventni opseg je 20-22,575 Hz sa prazninom izmedju kanala od 25 kHz. Snaga predajnika je oko 14 V, što mu omogucuje domet od 20-25 km. Osetljivost prijemnika je 0,4 mikrovolta za cujnost signala od 10 decibela, dok je potrošnja 8 A prilikom predaje i 3 A prilikom prijema.

Iako je frekventni opseg znatno ogranicen, radio je mnogo jednostavniji za upotrebu, a promena frekvencije se moze izvrsiti mnogo brze nego na uredjaju. R-123. Mada neimpresivan prema zapadnim standardima, uredjaj R-113 se pokazao prihvatljivijim jer zahteva nizak nivo obucenosti operatora. Medjutim, kao i R-123 on je bio laka zrtva ometanja,obmane i drugih elektronskih dejstava.
Drugi borbeni radio-uredjaji, kao R-393, koriste sličnu tehnologiju. R-393 je sintetiziran prijemnik i predajnik koji pokriva opseg od 3,024-22,852 MHz sa korakom od 8 kHz (prijemnik), osim podrucja od 3,088-3,256, koje nije pokriveno, i opseg 3-22, 960 MHz (predajnik). Predajnik pokriva opseg od 3-6 MHz sa korakom od 10 kHz, opseg od 6-12 MHz sa korakom od 12 kHz i opseg preko 12 MHz s korakom od 40 kHz.
On moze biti postavljen i na svaku medju frekvenciju, koristeci promenljive frekventne oscilatore, ali sa izvesnim gubitkom stabilnosti.
Izlazna snaga, zavisno od frekvencije, kreće se od 13-24 W.

Primopredajnik R-126, koji se koristi u mrežama pesadijske cete i voda, pokriva frekventno podrucje od 48,5-51,5 MHz. To je jednokanaini stalno podeseni radio s podelom skale po 100 kHz. Izlazna snaga je 0,3 W. Slican uredjaj, R-352, pokriva opseg od 44-80 MHz i ima tri kristalna kanala sa podelama od 300 kHz.

Primer kompletne radio stanice je R-118 Bm3, VF stanica
montirana na šasiju kamiona GAZ-63. Ona se sastoji od 400-vatnog predajnika R-118 Bm3, koji radi u opsegu od 1,5-12 MHz,
prijemnika R-311, prijennika R 154-2M za rad radioteleprintera,
primopredajnika R-105M, morze odasiljaca R-010, teleprintera ST-67B i pretvaraca 220 V na tecno gorivo. Moguće je daljinsko
upravljanje ovim uređajem sa daljine od 10 km.
Prijemnik R-311 omogucava prijem AM i CW signala u pet opsega od 1,5-15 MHz. Ima osetljivost od 7,5 nikrovolta za glas i 3 mikrovolta za CW. Prijemnik R-154-2M pokriva opseg od 1-12 MHz u tri kanala i koristi se samo za teleprinterski saobraćaj. I.-imopredajnik R-105M pokriva opseg od 36-46, 1 MHz, sa izlaznom snagom između 1 i 1,3 W.

Zaključak-
Ocigledno je da ce sledeća generacija radio-uredjaja koji ulaze u upotrebu u OS SSSR biti izradjena uz veću primenu tehnologije poluprovodnika, što će usloviti smanjenje velične i energetskih zahteva. Međutim, zahtevi rukovodjenja i komandovanja i raspolozivi nivo operatora i sluzbe odrzavanja ostaće u osnovi isti, tako da ce i koncepcija sistema ostati jednostavna ali će biti manje osetljiv na elektronska dejstva zapada.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Apr 2009
  • Poruke: 37
  • Gde živiš: Žitište

Radio uređaji se u zavisnosti od frekvencije na kojima rade dele na VHF i HF uređaje.
Sovjetski radio uređaji su bili ili mobilni radio sistemi koji su se montirali na raznim vozilima,zatim radio relejni uređaji (stacionarni ili mobilni) i manji radio uređaji kojima je rukovao jedan poslužilac i koristili su se za vezu između manjih jedinica (četa,bataljon).
Jedan od najpoznatijih VHF sovjetskih radio uređaja koji se koristio u drugom svetskom ratu je A-7-A.Ovaj uređaj je prvi sovjetski uređaj sa frekventnom modulacijom.uređaj je počeo da se proizvodi krajem 1941 godine i nastao je poboljšanjem uređaja A-4 koji je Georgij Šitikov konstruisao 1938 godine.
Uređaj je uveden u naoružanje za vreme Staljingradske bitke,dalje se modifikovao i poboljšavao i krajem rata se proizvodlo oko 4000 komada mesečno.
Ceo uređaj je bio smešten u drveni sanduk koji je služio za transport i rad,težina komplet uređaja bez izvora za napajanje je 15,5 kg.
Uređaj je imao štap antenu,radio je u frekventnom opsegu od 27-32 MHz,domet na otvorenom prostoru oko 8 km i izlazna snaga oko 1 W.
Ove uređaje je Jugoslovenska armija dobila kao pomoć 1945 godine ali usled prekida odnosa sa SSSR 1948 i nedostatka delova pokušala modifikaciju ovog uređaja sa američkim cevima ali to nije bilo uspešno i vrlo brzo je ovaj uređaj izbačen iz upotrebe.




offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35600
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Radio uređaji R-113 i R-123 (izvor http://www.radista.info/index.htm )



offline
  • Pridružio: 08 Apr 2009
  • Poruke: 37
  • Gde živiš: Žitište

Vojni rok sam služio 92/93 u Užicu,pošto sam na u vojsku došao kao radio amater sa položenom "B" klasom i u principu veza u vojsci Jugoslavije me je jako zanimala starešine na obuci me nisu mnogo zamarale telegrafijom i teleprinteron već su trudili da me upoznaju sa što više uređaja i mobilnih sistema, u to vreme od sovjetskih odnosno ruskih uređaja u operativnoj upotrebi jedino je ostao radio-teleprinterski sistem R-140.
Do tada sam vrlo lako sa mojim dosadašnjim znanjem savladao razne uređaje kao 100-ku,400-ku,razne manje uređaje domaće i strane uglavnom zapadne proizvodnje,pa čak i tada skoro uveden mobilni sistem domaće proizvodnje RTPs-1kw koji je u principu colinssova kopija i ništa me nije toliko oduševljavalo kao R-140.
U to vreme u celoj kasarni bio je samo jedan upotrebljiv R-140 i ja sam imao strašnu želju da i njega lako savladam kao i ostale uređaje međutim...nikad nisam do kraja pronikao u sve tajne ovoga sistema i nikada neću zaboraviti st.vodnika Veličkovskog koji mi je odobravao da sa ovog sistema radim amaterske telegrafske veze to je osečaj koji se pamti ceo životkada na paralelne dipole preko iskrišta grune više od 1000 wati sirove snage.
Još samo da napomenem da je za postavljanje kompletnog sistema R-140 bilo potrebno oko 1h dok su se ostali postavljali za oko 20-30 min.ali zato kada sve prestane da radi R-140 i dalje šteka čak mu ni MINA nemože ništa.

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35600
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Zanimljiv ruski sajt sa predstavljanjem radio uređaja i gomilom audio zapisa "prisluškivanja" avijacije i dr......

http://www.radioscanner.ru/files/

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@...

Sovjetski radio uredjaj za vezu Z-V u VHF talasnom podrucju. Veoma je snazan i pouzdan, a koristile su ga, ili ga jos uvek koriste mnoge vojske. Potice iz 1967.g, a radjen je u nekoliko verzija R-824, R-824M i R-824LAZUR. Svaka verzija je mogla biti kotiscena i u stacionarnoj varijanti.

Na borbenom polozaju sa izvucenom antenom.



Na marsu sa uvucenom antenom. Kao prikljuvno vozilo je agregat 15KVA koji je , u terenskim uslovima, napajao stanicu.




Deo prijemnika R-824




Deo predajnika R-824




Upravljacka kutija sa 6 radnih kanala R-824


offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35600
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Detaljan prikaz i opis ruske radio opreme u vozilima GAZ-66 i BTR-60

Komandno-štabne mašine

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Je li ovo ziva tema? Ima li koga da jos zeli da podelimo uspomene?

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Živa. Čekamo, da neko piše o modernim sistemima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 969 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 0 sakrivenih i 958 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Bubimir, Dorcolac, indja, mean_machine, Mi lao shu, Milos ZA, mnn2, panzerwaffe, procesor, stegonosa