Četnički pokret u Staroj Srbiji i Maćedoniji

18

Četnički pokret u Staroj Srbiji i Maćedoniji

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883


Илија Трифуновић



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Илија Трифуновић

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Sudeći po tekstu, i nije bio neki veliki patriota i ratnik. Više je, izgleda, voleo da izgleda kao patriota i ratnik.

Zna li neko od naših kolega istoričara nešto više o borbi kod sela Šumata Trnica 1912 godine?
To je u Pčinji, selo Bogu iza leve cipele, imala tridesetak stanovnika u vreme kad sam ja radio u Trgovištu, a sada, po priči koju sam nedavno čuo, desetak.



offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

Чета војводе Крсте Трговишког



Vranjska oblast u gerilskim akcijama na Balkanu krajem 19. i početkom 20. veka
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Prema knjizi o Pčinjskom kraju, koju je napisao doktor Momčilo Zlatanović sa učiteljskog fakulteta u Vranju, Krsta Trgoviški je još 1902. godine uzeo oružje u ruke, a ostavio ga tek krajem formiranja Kraljevine SHS, pošto je, u medjuvremenu, uspeo da učestvuje u Ilindesnskom ustanku, pa u borbama protiv bugara do 1908, pa protiv turaka do 1912, pa opet u ratu sa bugarima 1913, pa u velikom ratu ...

Inače, u narodnim predanjima u krajevima oko Trgovišta, mu se pripisuju (možda i zasluženo?) čak i neverovatne sposobnosti (pre svega npr. seksualne)

Da ponovim još jednom pitanje, ima li ko kakve podatke o borbi kod Šumate Trnice?

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3621
  • Gde živiš: ZR

Извиљавам се, прво што дуплирам постове, али међу "ознакама" нико ни да запљуне?
Наиме, кум има у колекцији значку која је очигледно међуратна, везана за неко од четничких удружења.
Има ли неко од колега сазнања или идеју шта је конкретније у питању?




Дакле бомба Васић ВТЗ, типична за четнике, загонетна скраћеница око лобање и укрштених костију...

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3621
  • Gde živiš: ZR

Тако сам и претпостављао, само је збуњивало оно З и О, док су СЧ логични.
Хвала!!!

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22289

VJ ::Чета војводе Крсте Трговишког



Opala, Schuetzen takmicarska puska sa Martinijevim mehanizmom u svajcarskom stili (i verovatno iste proizvodnje)... Kostala je lepe pare.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 865 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 1 sakriven i 852 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Cicumile, draganl, goran.vvv, Ice, Jozo74, maksi007, saputnik plavetnila, scimitar19, Siti2, Slingshot, tooooom, vjetar