Ramonda Nathalie/ Ramonda serbica – simbolika

Ramonda Nathalie/ Ramonda serbica – simbolika

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Simbol dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Dan primirja, 11. novembar



Dan primirja u Prvom svetskom ratu koji se obeležava 11. novembra, kao potsećanje na trijumfalni put srpske vojske od 1914. do 1918. godine, obeležava se uz nošenje bedža koji predstavlja kombinaciju Ordena albanske spomenice i Natalijine ramonde.







Od značaja je prvo reći nešto o samoj biljci...

Ramonda serbica (srpska ramonda, kolačić ili cvet feniks) je endemska (lokalna) biljka centralnog Balkana iz porodice Gesneriaceae.(skrivenosemenica) Ramonda serbica je ostatak suptropske flore Evrope i Mediterana, najverovatnije afričkog porekla. Veoma je slična biljci Ramonda nathaliae i smatra se da se od nje poliploidijom odvojila još tokom tercijara u samostalnu vrstu. Ovo je višegodišnja, zimzelena, zeljasta biljka.

Stanište ove biljke su pukotine krečnjačkih stena, najčešće u zaštiti šumske vegetacije. Živi u klisurama i nižim planinskim grebenima na nadmorskoj visini od 150—1800 metara. Češće se nalazi u brdskom i nižem planinskom regionu na nadmorskim visinama od 300 do 1000 m. Naseljava samo severno eksponirane stene. Ramonda serbica sa drugim biljkama obrazuje reliktne hazmofitske zajednice od kojih su najznačajnije Ceterachi-Ramondaetum serbicae i veći broj zajednica zipa Musco-Ramondaetum serbicae. Takođe na staništima gde se preklapa sa Ramonda nathaliae, u zonama simpatrije, obrazuje subasocijaciju Ceterachi-Ramondaetum serbicae ramondetosum nathaliae.

Ugroženost
Zbog nepristupačnosti najvećeg dela staništa, nije primećeno opadanje brojnosti populacia ove biljke. Međutim pristupačni delovi staništa (stene pored puteva) kao i male lokalne populacije su u velikoj meri redukovane i na ivici su nestanka zbog eksplatacije od strane sakupljača. Prema istraživanjima u istočnoj Srbiji (Sićevačka klisura, Jelašnička klisura, klisure severnih padina Šar planine) brojnost populacije na 5 m² varira od 10-350 jedinki. U uzrasnoj strukturi pretežno se javljaju reproduktivni (zabranjeno)i. Mlađe uzrasne klase su česte u zajednicama sa mahovinom.

Kolekcionarsko skupljanje za herbarske zbirke i botaničke bašte predstavlja jedan od najznačajnijih faktora ugrožavanja. Biljka je takođe ugrožena i uništavanjem prirodne šumske vegetacije čime se menjaju mikroklimatski uslovi, kao i izgradnjom hidroakomulacija u kanjonima.

U Srbiji je Ramonda serbica/natalli zaštićena.

Ramonde su otporne na velikim visinama.
Rasprostranjenost: Rtanj, severne padine Svrljiških planina (Pleš, Pernatica, Julijanska planina), klisura Miljkovačke reke, klisura Lazareve reke kod Zlota, Jelašnička klisura, Radovanski kamen kod sela Jelašnica, Sićevačka klisura (Kusača, Oblik), Ćiflik između Bele Palanke i Pirota, Koprivnik iznad Peći, Rugovska klisura, klisura Sušice, Žljeb; izvor Drima iznad sela Radavac, kanjon Ibra, klisure bočnih pritoka Ibra (Godulja, Crna reka), Koritnik, klisura Prizrenske Bistrice, klisure severnih ogranaka Šar planine (Matos, Rusenica); Ošljak, Paštrik.

Ramonda serbica je endemit (lokalna bilja) centralnog dela Balkanskog poluostrva. Naseljava sledeće zemlje: Albaniju, Bugarsku, Grčku (Epir), Republiku Makedoniju, Srbiju, Crnu Goru.Najviše u istočnoj Srbiji i severozapadnoj Bugarskoj i druga, veća od Crne Gore, preko južne Srbije (Kosovo i Metohija), Republike Makedonije, Albanije do Grčke.

Ramonda Nathalie i Ramonda serbica



Jednu vrstu Ramonde pronašao je Josif Pančić, 1874, prvo na Rtnju, a onda i u Sićevačkoj klisuri, i nazvao je srpska (serbica). Deceniju kasnije, 1884, doktor Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, sanitetski pukovnik, sakupljač i proučavalac lekovitog i drugog bilja, pronašao je u okolini Niša, koju je, zajedno sa Josifom Pančićem, sa kojim je bio prijatelj I saradnik, opisao kao novu vrstu pod imenom Ramonda Nathaliae, u čast srpske kraljice, kneginje Natalije Obrenović, supruge kralja Milana Obrenovića.
Nosi naziv još i Ramonda Nissana odnosno niška ramonda. „Ono što je za floru Srbije bio Pančić, to je za floru ovog dela Srbije bio Petrović. “

Interesantno je inače da je najveća raznovrsnost lekovitog bilja upravo na jugu Srbije!

Simbolika cveta


Natalijina ramonda (Ramonda nathalie) i Ramonda serbica, biljka čija je simbolika višestruka za srpski narod. Poznata i kao cvet feniks - Serbian phoenix flower jer i kada se potpuno osuši ako se malo zalije, može da oživi, baš kao što je iz pepela vaskrsla i srpska vojska u Prvom svetskom ratu.

Srpski cvet "vaskrsnuća"-kap vode ih vraća u život (od 270.000 vrsta cvetnica samo 30 ima tu sposobnost) U narodnom govoru se naziva i vaskršnji cvet jer pored toga što osušena kada se zalije oživi kao feniks, cveta u vreme Vaskrsa. Veruje se da je samo zahvaljujući toj osobini ramonde su prezivele ledeno doba. U Evropi, osim ramondi, svega dve vrste imaju ovu sposobnost anabioze /ponovo vraćanje u zivot/.

U narodu su poznate i kao kolačići. Sposobnost vraćanja u život je otkrio ruski botaničar Pavel Černavski koji je ovu biljku 1928. godine stavio u svoj herbarijum. Nakon što je slučajno prosuo vodu po herbarijumu, prethodno potpuno suva biljka je procvetala. Ovo slučajno otkriće je iste godine objavljeno u Ruskom botaničkom žurnalu. Ramonda iz stanja prividnog odsustva života (anabioze), koje može trajati mesecima a možda i godinama, nakon rehidratacije vraća u potpunosti svoje fiziološke funkcije za 8 do 10 sati.



Raste na istoku Srbije i na Kajmakčalanu.



Na naučnim institutima širom sveta, za proučavanje su interesantne baš –biljke koje imaju sposobnost vaskrsavanja- kao i one koje imaju sposobnost adaptacije na niskim temperaturama i uspevaju na nepristupačnom reljefu.







Predpostavljam da se koristi naziv natalli, a ne serbica jer ramonda raste na nekim drugim krajevima sveta iako je retka I zakonom zaštićena I ugrozena biljka.

Prosto je prava šteta što se tako jak simbol kao što je ramonda serbika ili natali ne nalazi i na nekom amblemu iii grbu već samo na obelezju - simbolu primirja u ww1.

Nije samo simbol vaskrsenja odnosno ponovnog radjanja srpske vojske već i srpskog naroda.
Što bi značilo da za nas još ima nade.

Kao simbol koji ostavlja jak utisak mogla bi se naći i na nekim drugim amblemima i heraldičkim obeležjima...


Ramonda natalli i Georgijevska lenta

Georgijevska lenta je simbol pobede i otpora, crno- narandžasta lenta simboliše pobedu u Drugom svetskom ratu, viteštvo i borbu /narandžsto i crno kao vatra i barut/, simbol borbe nad fašizmom, al i simbol spajanja Rusije i Srbije, / ili crna i zlatna kao simbol carske Rusije, postoji podela oko te simbolike narandžastog i crnog.

Lenta albanske spomenice na kojoj simbolično stoji ramonda je svetlo zeleno - crne boje, moze se tumačiti kao boja zivota, prirode i zemlje-ponovno rodjenje (zelena) i smrti stradanja (crna), dva simbola zajedno čine simbol stradanja prilikom povlačenja preko Albanije al i vaskrsnuća. Golgota i Vaskrs.







Motiv na poštanskim markama...






Izvor:
https://sh.wikipedia.org/wiki/Zna%C4%8Denje_boja_u_heraldici
http://www.zvrk.rs/Zanimljivosti/Priroda/ramonde/index.htm
http://www.zvrk.rs/Zanimljivosti/Priroda/ramonde/02.htm



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Слава неумрлим херојима!

ПС
Нацо, свуда те има... Zagrljaj



offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2510
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

Једини споменик у Србији у облику Наталијине рамонде, цвета који је симбол Дана примирја, налази се у Трстенику....

https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1301260/c.....foto-video


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1329 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 7 sakrivenih i 1278 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, Areal84, babaroga, bladesu, Brana01, cenejac111, cikadeda, CikaKURE, Dimitrije Paunovic, Dorcolac, DPera, draganl, Faki-Valjevo, galijot, GandorCC, Georgius, hyla, ikan, kihot, kolle.the.kid, krkalon, Krvava Devetka, kybonacci, Lieutenant, ljuba, markF, Mcdado, mercedesamg, Milos ZA, MilosKop, milutin134, Miroljub1979, Mixelotti, nemkea71, nick79, Parker, prashinar, procesor, robert1979, S-lash, Smd, vathra, 79693