Poluautomatske puške

8

Poluautomatske puške

offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

Поента је у томе да је и СССР планирао да репетирке замијени полуаутоматским пушкама. Али планови су једно, а живот друго.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Feb 2012
  • Poruke: 21

Evo samo da se nadovežen da je meni uz SVT, najdraži njemački poluautomat G43!!!
Vrhunska puška i šteta šta je njemci nisu izmislili prije i uveli u svoje redove početkom rata......produžili bi ga makar još jednu godinu, a ne sa šugavim Mauzerom!!!

en.wikipedia.org/wiki/File:Walther_G43_8_x_....._Rifle.jpg

panzergruppewest.us/g43.html

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3672

Sudeci po reputaciji koju je imao G43 vrlo je moguce da bi taj rat skratili

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2012
  • Poruke: 133

Upravo u tome i je stvar da su Amerikanci sa tim oružjem kao osnovnim koje se koristilo bili u jako velikoj prednosti naspram recimo Njemaca, koji su još uvijek imali Mauser kar 98 k kao standardno oružje - repetirku koja je kao i sve druge puške toga tipa bila zastarila već sa prestankom prvog svjetskog rata.
I naravno da je u tim uvjetima borbe u kojima se manje više drugi svjetski rat odvijao ( znači borbe na manjoj udaljenosti ali večeg intenziteta , mobilnosti , itd. ) poluautomatska puška imala ogromnu prednost a samim time i onaj koji ju je koristio, prije svega je tu prednost daleko veće brzine paljbe , većeg broja metaka u spremniku, brže punjenje oružja - ukratko veća paljbena moč. E sad što se tiče njemačke G43 i njenih prethodnika - sigurno da se pokazala puno bolja nego Mauser repetirka , ali je takoreći prekasno došla a možda je jedan od razloga bio i taj što su prethodni modeli od G43 morali biti znatno usavršeni da bi se došlo do G43 te da bi taj isti mogao ući u masovnu proizvodnju. Usput rečeno mislim da je svima poznato koliko je njemačko oružje uglavnom komplicirano a samim time i zahtjevnije za proizvodnju što je opet nekakav otežavajući faktor u svemu tome.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3672

G43 je prilicno losa konstrukcija i SVT je bio bolje napravljen ali je na los glas dosao zbog lose obucenosti sovjetskih vojnika.Sto se proizvodnje tice nije ni Garand bas jeftin jer je vecina delova masinska obrada .I Nemci i Sovjeti su kasnije poceli sa uvodjenjem PAP u naoruzanje a prvobitni modeli G41 i SVT38 su se prilicno lose pokazali.To je i jedan od razloga sto su zadrzali repetirke kao osnovno naoruzanje do kraja rata.

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2012
  • Poruke: 133

ALBION101 ::G43 je prilicno losa konstrukcija i SVT je bio bolje napravljen ali je na los glas dosao zbog lose obucenosti sovjetskih vojnika.Sto se proizvodnje tice nije ni Garand bas jeftin jer je vecina delova masinska obrada .I Nemci i Sovjeti su kasnije poceli sa uvodjenjem PAP u naoruzanje a prvobitni modeli G41 i SVT38 su se prilicno lose pokazali.To je i jedan od razloga sto su zadrzali repetirke kao osnovno naoruzanje do kraja rata.


Slažem se s tobom , ali šta hoću reći - u odnosu na SVT i G43 Garand je ipak bio bolji , samim tim što je usvojen kao osnovno oružje i masovno je korišten i očigledno je pokazao i više nego dobre rezultate , dakle pokazao se kao pun pogodak. To ne znači da je taj Garand bio apsolutno savršen i bez ijedne mane , ali je činjenica da je korišten na svim terenima i u svim uvjetima gdje je američka vojska djelovala i zamijenjen je tek u razdoblju poslije korejskog rata sa M14 puškom.Da li se SVT i G43 mogu pohvaliti makar sličnom pričom ? Baš i ne.Ovo što kažeš nije bio Garand jeftin za proizvodnju , pa istina i nije baš ali se zasigurno svaki proizvedeni isplatio. G43 koliko god bio loš i nesavršen , svejedno bi bio bolji suparnik naspram američkog Garanda i ruskog Mosin Naganta ili SVT-a , negoli je to bila Mauser-repetirka. Da su Njemci ranije razvili poluautomatsko oružje kako treba i uveli ga u masovnu upotrebu kao što su to učinili Amerikanci, rat bi zasigurno bio bar malo povoljniji za njemačku stranu jer bi se sa aspekta pješadije i pješačkog oružja takva puška iznimno dobro uklopila u njihovu blitzkrieg taktiku. A upravo je to i takvo oružje Njemcima kronično nedostajalo još od početka rata ( poluautomatsko i automatsko ) , nije ga bilo u dovoljnim količinama i zbog toga su uvelike koristili recimo zarobljene ruske špagine i SVT - ove. A kad su napokon odlučili koliko toliko omasoviti upotrebu takvog oružja - najprije uvođenjem G43 a kasnije i uvođenjem STG 44 , ratna sreća se već okrenula debelo protiv njih i naravno u takvim okolnostima više ni to novo uvedeno oružje nije moglo znatnije utjecati na tijek i konačni ishod rata.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Ја не спорим да је Гаранд изузетна пушка, али није прва која је ушла у наоружање једне армије, ако полуаутоматкса пушка...

Ја сам направио малу грешку коју је зорге и исправио, а прва полуаутоматкса пушка била је АВС-36, која је од 1936 до 1938 направљена у чак 65 800 примерака, што је сврстава као прву полуаутоматску пушку са којом је једна армија била наоружана.

СССР је ушао у други светски рат са преко 1 000 000 пушака СВТ-40.

Украјинац Мирослав Симич-Кривонос припадник УУА који се борио против совјета, је у својим сећањима на СВТ-40 рекао и ову реченицу: Направила ју је Русија, а направљена је да је користе Немци. А све због тако прецизне производње, са пуно ситних опругица, пре је лчила на немачку пушку него л ина руску...

offline
  • Sam svoj gazda ,sam svoj majstor.
  • Pridružio: 19 Jul 2008
  • Poruke: 416
  • Gde živiš: U Srbji brale

Mislim da se MAS 49/56 najduže zadržala u upotrebi od svih poluautomata ,Francuska je koristila sve do uvođenja FAMAS-a.

offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

Полу аутоматске пушке су се појавиле крајем 19. вијека, и било је експериментисања са њиховим увођењем у наоружање. један од познатијих модела од прије 1.СР је мексички Мондрагон. http://world.guns.ru/rifle/autoloading-rifles/mex/mondragon-r.html http://world.guns.ru/rifle/autoloading-rifles/mex/mondragon-e.html. Али све је остало на покушаима. Зашто? Па постои неколико разлога:
-РЕПЕТИРКЕ-1886. Французи умођењем пушке Лебел М-1886 изводе револуцију у развоју репетирки. Сама пушка је била скуп већ виђених решења (обртночепни затварач и цјевасти магацин), али је метак 8х50Р био револуционаран. Био је то први савремени метак, на бездимни барут. Боња балистика је омогућавала већи домет, мања маса метка- већи б/к, бездимни баруд за разлику од црног није стварао дим кои је ометао нишањење. Нијемци су са својом М-1888 са кутијастим магацином, још више повећали брзину паљбе. Дакле репетирке су омогућиле дотле незамисливу брзину паљбе на великим даљинама.
-МИТРАЉЕЗИ-су се појавили средином 19.вијека. То су били механички митраљези коима је била потребна спољна енергија за рад. Нај познатији је амерички Гатлинг. 1884. Максим је конструисао први ''прави'' тј. аутоматски митраљез.До краја 19. вијека, га је знатно усавршио, а појавили су се и други употребљиви модели. Крајем 19. вијека митраљези који користе муницију на бездимни барут су веома употребљива оружја и почетком 20. вијека се масовно уводе у наоружање.
-ПОЉСКИ/ДИВИЗИЈСКИ ТОПОВИ- крајем 19. и почетком 20. вијека масовно се у састав пјешадијских дивизија уводе пољски брзометни топови калибра 75-77мм. Они користе муницију на бездимни барут и углавном шрапнеле.
Значи боиште је презасићено оловом и челиком. Па се поставља питање има ли потребе ја још већим повећањем ватрене моћи. Такође поставља се питање поузданости полуаутоматских пушака у ондосу на репетирке. Даље, питање цијене, морамо имати у виду да је то вријеме масовних армија,можда је уштеда у разлици цијене репетирка-полуаутоматска пушка могла да се уложи у прече ствари. Па питање обуке, у случају рата вршена је мобилизација, питање је колико би резервисти били вјешти у руковању полуаутоматским пушкама, ипак репетирке су једноставније, а за доубуку није било времена, такође није било довољно времена ни за обуку новопозваних војника, кои нису ни служили војни рок. и на крају питање производње, По ступању у рат требало је отпочети масовну производњу пушака, а мноки квалификовани радници би били позвани у војску. Значи у производњи би морала бити ангажована мање квалификована радна снага, па је једноставност битна. Све су ово ствари о коима се морало размишљати, мада неки за неувођење полуаутоматских пушака окривљују само конзервативизам генерала.
Први озбиљан напор у увођењу полуаутоматских пушака су учинили Французи увођењем модела РСЦ1917. http://world.guns.ru/rifle/autoloading-rifles/fr/rsc-m1917-r.html

offline
  • Pridružio: 28 Feb 2009
  • Poruke: 872
  • Gde živiš: najlipsi grad na svitu

evo nesto ceprkam po netu i nasa sam da je prva puska polutomatskog rezima rada koja je usla u upotrebu u nekoj vojsci bila ceska ZH29 u kalibru 7.9x57
krajem 20tih godina proslog stoljeca





http://www.youtube.com/watch?v=e5dyjhcxGMI

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1407 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 5 sakrivenih i 1352 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, 357magnum, amaterSRB, Atomski čoban, bigfoot, bojank, darkangel, DeerHunter, Dežurni pod palubom, Dorcolac, Georgius, GveX, ikan, Insan, ivan1973, ivan979, jukeboxer, kinez88, kunktator, kybonacci, LUDI, Luka Blažević, mercedesamg, milenko crazy north, milos.cbr, misa1xx, mnn2, nebkv, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, Neretva, oganj123, oldtimer, panonski mornar, panzerwaffe, ruger357, ruma, sap, sasa87, Sirius, slonic_tonic, Smajser, stegonosa, Tvrtko I, vladaa012, voja64, wolf431, zlaya011, 1107