Poslao: 17 Feb 2012 17:26
|
offline
- Pridružio: 30 Maj 2009
- Poruke: 113
|
trebalo bi da je pentrit
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 17 Feb 2012 18:35
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 35191
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Punjena je plastifikovanim heksogenom ili pentritom
|
|
|
|
Poslao: 17 Feb 2012 20:04
|
offline
- Pridružio: 17 Feb 2012
- Poruke: 465
|
Hvala vam na odgovorima .To me je uvijek zanimalo.Moze li mi neko reci zasto pise u tehnickom uputstvu od M-75 da ima 38 grama exploziva.A ja sam izvadio i izvagao digitalnom vagom 49 grama.Je li to neka greska ili je to tolerancija pri punjenju.
|
|
|
|
Poslao: 17 Feb 2012 21:05
|
offline
- lajavi krelac

- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Feb 2011
- Poruke: 2819
- Gde živiš: tamo daleko...
|
Mislim da je ime eksploziva PE-01. U svakom slucaju je koriscen i u MRUD-u. Sto se kolicine eksploziva tice, moze "drasticno" da varira. Ali prakticni efekat je uvijek isti.
|
|
|
|
Poslao: 17 Feb 2012 21:44
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3580
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
ako izostaviš činjenicu da je u udarni mehanizam odvalio klin ispaljen punjenjem 12,7x99mm jedna od pretpostavki bi mogla biti da je detonator bio neispravan, ili da čak nije bio postavljen.
redboy ::EOD ::lajavi krelac ::Iskreno, prvi put vidim ovakvu situaciju. Mora da je neki "biser" iscupao onaj osigurac od bakarne zice da bi ovo izveo. U svakom slucaju, dobro odradjen posao.
P.S. da li je bio uvrnut detonator?
da, u osim stabilizatora ostatak bombe je bio kompletan.
Pozdravljam ekipu, prvi put sam ovdje a inače sam pirotehničar u Hrvatskoj i pitao bi Seada za ovaj BRK koji su onesposobljavali kako se na ovoj trećoj slici kada se bolje pogleda vidi opruga udarne igle da je u dojnjem položaju prema detonatoru?
Moje mišljenje je da opruga udarne igle ne bi smjela biti u dojnjem položaju ako prethodno udarni mehanizam nije odradio svoje!
Inače sve pohvale za onesposobljavanje BRK-a i vidi se da je sve profesionalno odrađeno!
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Apr 2012 19:29
|
offline
- Zerajic

- Ugledni građanin
- Pridružio: 10 Mar 2011
- Poruke: 458
|
cobra ::Moguce je da je M75 ofanzivna dok sam za, M52 siguran da je odbrambena.
Мислим да ти термини сада немају смисла. Ручне бомбе су се разликовале као офанзивне и дефанзивне у вријеме када су имали упаљаче без кашике који се активирају ударцем, као на овом снимку:
http://www.youtube.com/watch?v=hJmzw619BaY
Дефанзивне бомбе су имале успорач и дејствовале су отприлике 4 секунде након ударца у врх упаљача, док су офанзивне биле доста брже. Тачно је и да су дефанзивне биле разорније од офанзивних зато што су офанзивне намијењене за коришћење приликом напредовања тако да може да се баци бомба испред себе а да се настави са кретањем.
Приликом бацања дефанзивне бомбе се бројало до 3 да неријатељ не би имао времена да је врати назад, а приликом бацања офанзивне није било никаквог бројања него се бацала што прије.
Мислим да су офанзивне бомбе у ЈНА биле означене црвеном бојом на поклопцу упаљача.
Код упаљача са кашиком се не може направити таква подјела, колико ми се чини да су успорачи М75 и М52 једнаког трајања. Може се направити подјела по разорној моћи, и у том смислу се на неки начин може рећи да је М52 дефанзивна, а М75 офанзивна, мада, искерено речено, ја не бих ни М75 бацио а да немам мало заклона.
|
|
|
|
Poslao: 18 Apr 2012 21:16
|
offline
- Recce
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 18 Apr 2011
- Poruke: 6231
|
Po (jos uvek) vazecoj vojnoj terminologiji i M-52 i M-75 su DEFANZIVNE rucne bombe i koriste se iz zaklona. U JNA (a i kasnije u "nasledjenim" armijama) ofanzivne bombe su prava retkost i bile su strane proizvodnje, mahom Francuske i jedan model Spanskih (pazite, ne radi se o hemijskim ili "specijalnim" RB). Valjda nam je takva bila takticka orijentacija, sta li...
Pocetkom '90-ih imao sam prilike da vidim malu seriju prototipskih ofanzivnih rucnih bombi na poligonu u Nikincima. Bile su potpuno sfernog oblika, velicine teniske lopte i vrlo lagane. Koriscen je klasican upaljac sa "kasikom" kao na M-75 ali je poluga "kasike" savijena da prati oblik tela bombe i malo skracena tako da se drzala sa dva prsta. Ako se dobro secam, poluprecnik dejstva ove bombe bio je 4 metra (u zatvorenoj prostoriji 5 metara), koriscena je u napredovanju/napadu bez zaklona a dejstvovala je udarnim talasom. Kasnije nigde nisam video da je koriscena.
|
|
|
|
Poslao: 19 Apr 2012 23:37
|
offline
- Pridružio: 10 Mar 2012
- Poruke: 313
|
Recce
A ja mislio:da dafanzivne RB imaju parcad vecih dimenzija,te zbog toga lete(parcad) na vecu udaljenost.Zato se bacaju iz zaklona.
Dok ofanzivne bombe imaju malene kuglice,parcad koje-i zbog male mase brzo gube brzinu,te ima i manji domet.
Sa koje udaljenosti kuglice iz M-75 mogu da izbiju-ozlede oko?
|
|
|
|