Toplo bruniranje

4

Toplo bruniranje

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

Poliranje brunira se ne radi na starim komadima, posto je na njima brunir vec ostecen, vec se radi odmah. I u pitanju nije puder,nego rottenstone i pumice, dva materijala koji su drobljene stene.

Inace postupci koji su ovde opisani dovode do kvaliteta brunira na nivou juga, tj bas na nivou na kome se to ovde radi. Osnovni tekst je nastao iz tradicionalnih engleskih metoda, no prevod je prilicno falican, a i stare engleske recepture ne mogu direktno da se prenose.

Tipicna nasa industrijska lupetanja, sve sto su zanatlje znali, mi odbacimo u industriji. I onda se cudimo sto napravimo desetorazredni proizvod. I RR i jugo se prave od potpuno istog materijala, i na isti nacin, razlika je samo u panji i sitnicama, koje smo mi odbacili.

Recimo, ne sticenje unutrasnjosti cevi od brunira je tipican primer nase nebrige. U normalnim radionicama na poliranje unutrasnje trase cevi se potrose sati, bilo lapingom olovnim lapom, bilo elektrohemijskim poliranjem, a onda ga neko potopi u brunir koji tu polituru nagrize. Hoce malo sutra. Unutrasnja trasa cevi se stiti toplootporniom smolom, koja sprecava bilo kakav kontakt brunira sa celikom unutrasnjosti cevi.

Ajmo prvo oko temperature. U smesi Amonijum nitrat sluzi za podesavanje temperature kljucanja tecnosti. Kausticna soda je agent za nagrizanje, koji vrsi bruniranje, ali ne radi kada je sam rastvoren u vodi, posto je temperatura preniska, pa se ne postize odgovarajuca boja.

Boja brunira i njegova debljina i kvaitet zavise pod vrste celika i temperature brunira. Temperatura tecnosti za bruniranje se podesava tako sto se ako je visoka u tecnost dodaje voda, ali tek kada se tecnost ohladi, posto je dodavanje vode u toplu tecnost dovodi do njenog prskanja. Preniska temperatura se resava dodavanjem amonijum nitrata. Kontrola je termometar, i temperatura kljucanja. Dugo kuvanje bruinira dovodi do povecanja temperature, posto isparava voda, a dugo stajanje u nehermetickom pakovanju dovodi izmedju dva bruniranja dovodi do smanjenja temperature posto je amonium nitrat higroskopan, pa privlaci vlagu iz vaduha.

Po vadjenju iz brunira ispiranje se vrsi u sto meksoj vodi to bolje, nekada se koristila kisnica, a danas zbog zagadjenja vaduha je kisnica kisela, pa se izbegava, i koristi se demineralizovana voda. Ispiranje brunira cesmovacom, ili tvrdom vodom dovodi do stvaranja fleka, i kasnije ubrzava otpadanje brunira i stvaranje korozije, posto u bruniru uvek ostaju tragovi kalcijuma.

Posle ispiranja predmet se zagreva barem pola sata na temperaturi od 120 stepeni, da bi se osiguralo potpuno isparavanje vode, i potapa tako vruc u ulje.

Zatim sledi poliranje rotenstonom i pumicom, koji ujednacavaju povrsinu, i dovode do sjanijeg izgleda povrsine, posto sve neravnine dobijaju ujednacenu orijentaciju.

Ne vidim ni jedan razlog da neko ko raid bruniranje u kucnim uslovima zaobilazi i jedan korak koji se zaobilazi u industriji a ciji je cilj povecanje kvaliteta proizvoda.

No, ako cilj nije duboki sjajni brunir, kao na recimo Colt Pitonu, ne vidim ni jedan razog za koriscenje toplog brunira. Mnogo bolju zastitu pruza konvertovani hladni brunir, a i lakse se izvodi. Zastita je deblja, prihvata vise ulja, a i nema kuvanja opasnih hemikalija.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Okt 2015
  • Poruke: 24

Ja se slažem sa vama da treba štititi unutrašnjost cevi kod novog oružja, ali se u kućnoj radinosti naj češće reparira oružje koje je prilično dotrajalo i čije cevi i nisu u besprekornom stanju.



offline
  • Pridružio: 18 Jan 2016
  • Poruke: 15

Hoce li glaviti dijabola na vazdusnim puskama, kada se stvori brunir u cevi?

offline
  • Pridružio: 03 Okt 2015
  • Poruke: 24

Neće , uradio sam bar dvadeset vazdušara i niko nije imao tih problema. Ja sam do sada pisao o bruniranju u kućnim uslovima, uzimajući u obzir da će se raditi pohabano i manje vredno oružje, kome može koliko toliko da se popravi izgled i zaštita. Ja prvi ne bih kod kuće radio svoje oružje koje sam skupo platio, nego bih ga odneo u dobru puškarsku radionicu i platio kvalitet. Jedino ćeš morati da zameniš dihtung kožu na cevi, ona strada.

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2016
  • Poruke: 15

To ok, dihtung u cevi sam izvadio. Posle vikenda cu brunirati pa cemo videti na sta ce ispasti.

Znaci najbolja procedura je, posle kuvanja u bruni, izvaditi i isprati u vrucoj destilovanoj vodi, onda zagrejati fenom delove (taman se i osuse od vode) i tako zagrejan ubaciti u ulje par minuta.

offline
  • Pridružio: 03 Okt 2015
  • Poruke: 24

Da,tako je.

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2016
  • Poruke: 15

Ako nekome treba termometar imam na prodaju neka mi se javi.

Inace sam danas radio bruniranje, lepo je ispalo, samo sto sam dodavao sodu i AN jos dodatno na onu meru i kuvao sam podosta, ako ne bar 2h, valjda sto nisam dostigao jaku temperaturu zbog sirokog suda, jebem li ga, ne znam sta ga je mucilo.

Bruna kada se ohladila presuo sam u balon plasticni sa sve talogom - jesam trebao talog da bacim ili ne?

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

Procitaj gore, dobio bi visoku temperaturu da si dodao jos AN. Trebao si to da uradis, posto je bruniranje na manjim temperaturama manje postojano, a zna i da bude razlicite dubine, pa korozija brze pocne.

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2016
  • Poruke: 15

Waldorf and Statler ::Procitaj gore, dobio bi visoku temperaturu da si dodao jos AN. Trebao si to da uradis, posto je bruniranje na manjim temperaturama manje postojano, a zna i da bude razlicite dubine, pa korozija brze pocne.

Veruj mi da sam trpao AN-a kao lud, i ugusio se iako sam imao masku i nisam mogao da podignem temperaturu visu od 115 stepeni. Smesa je maltene pocrnela od AN-a, kuvao sam duze i dobilo je super crnu boju, otporna je na grebanje. Ako ne budem bio zadovoljan koristicu istu smesu pa cu dodati samo AN-a.

offline
  • Pridružio: 03 Okt 2015
  • Poruke: 24

Da li si izmerio temperaturu na kraju kuvanja.
Ukuvavanjem se povećava koncetracija brunokora.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 833 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 3 sakrivenih i 816 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ben Roj, Bokiboks, dragoljub11987, kuntalo, kybonacci, MilosKop, novator, nuke92, Simon simonović, slonic_tonic, SR-3m, Zikapk, zlaya011, šumar bk2