|
Poslao: 18 Okt 2013 21:59
|
offline
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 127
|
ако може помоћи идентификацији, поменута Алексина пјесма у којој се помиње "Дуги Тома" је настала 1902, г.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 29 Okt 2013 16:21
|
offline
- clan
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 20 Dec 2012
- Poruke: 22
|
vathra ::На овом видеу се види слично оруђе:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Небојша је на другом форуму написао:
Citat:In the original document says
Russia in 1909. donated to Montenegro
4 QF mountain guns 75 mm mod 1901
10 QF field guns 76,2 mm mod 1900
16 BL field moersers 150 mm mod 1870 (???)
4 BL siege howitzers 150 mm mod 1870 (???)
16 BL long field guns 106 mm mod 1870 (???)
Ово топче је чини ми се већег калибра, али је очигледно било застарело - спорометно је - видиш да је цев чврсто везана за лафет и после сваког опаљења мора да се поново намешта.
Vrlo Lako moze biti 150 mm, sprski dugi top od 120 mm izgleda jos teze od ovog a imao je manji kalibar, predpostavljam da je cev morala biti poprilicno debela da bi izdrzala pritisak gasova, zbog toga deluje kao da je veci kalibar. Ako je godina proizvodnje 1870. verovano je celik bio mnogo losija u odnosu na danasnji a mozda se cak radilo i o bronzanoj cevi, ne bi me cudilo za to vreme.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Okt 2013 17:16
|
offline
- ltcolonel

- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4063
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Kod Rusa nije bilo topova mod 1870, već mod 1867 pa mod 1877 i dalje. Zato sam i stavio znak pitanja jer u originalnom dokumentu piše mod 1870 a to ne postoji.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Okt 2013 17:54
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3574
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
sajt sa solidnim informacijama o artiljerijskim upaljačima iz Prvog svjetskog rata.
meni je pomogao u identifikaciji par upaljača za koje tada nisam imao odgovarajuću literaturu.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2013 20:37
|
offline
- clan
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 20 Dec 2012
- Poruke: 22
|
Napisano: 29 Okt 2013 18:13
ltcolonel ::Kod Rusa nije bilo topova mod 1870, već mod 1867 pa mod 1877 i dalje. Zato sam i stavio znak pitanja jer u originalnom dokumentu piše mod 1870 a to ne postoji.
Evo ga model 1867/77, u vatrenom polozaju, nas na slici je u marsevskom pa je teze uporediti:
Dopuna: 30 Okt 2013 20:37
Sad gledam onaj snimak koji je postavio vathra, cini mi se da je isti top, poluga zatvaraca sa leve strane mi izgleda potpuno isto. Ima i te cilindre ispod lafeta, sta god oni bili ( mozda neki ublazivaci trzaja ?).
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Nov 2013 10:50
|
|
|
Sajt o A-U artiljeriji: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] i još jedan dobar sajt: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Maj 2015 23:45
|
offline
- Pridružio: 16 Apr 2014
- Poruke: 20864
|
Napisano: 28 Maj 2015 23:33
KUK,Foto,Portrait,1916,Isonzo,Mörser,30,5cm,Granate,Belgrad,Südwestfront 2
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 28 Maj 2015 23:45
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 17 Jun 2015 01:25
|
offline
- Pridružio: 16 Apr 2014
- Poruke: 20864
|
Weltkrieg 1916.
Der deutsche Kaiser und der bulgarische Zar Ferdinand besichtigen ein erobertes englisches Geschütz auf der Zitadelle in Nisch.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 17 Jun 2015 01:53
|
offline
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 127
|
још једна К&К пропагандна разгледница, превод са њемачког (помоћу google translate) гласи отприлике:
"демолирани српски топови, који су заробљени у побједничкој битци на Сави
Објављено од стране канцеларије К.К. царског Министарства унутрашњих послова"
|
|
|
|
|
|
|
|