Dragutin Matić

Dragutin Matić

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818



Njegova fotografija ušla je u udžbenike, arhive, muzeje, knjige iz istorije, ukrašavala je bine i pozornice, pozivnice za razne skupove, omote knjiga („Solunci govore” Antonija Đurića, „Moj otac Oko Sokolovo” Blagoja Matića) i gramofonskih ploča („Marš na Drinu”). On je postao simbol nepokornosti, herojstva i nepobedivosti, odanosti narodu i otadžbini. Dugo se nije znalo ko je junak sa slike koja je obišla svet, a ni on sam punih pedeset godina nije znao da njegova ratna slika kruži po svetu.

Sada se već zna da je reč o Draguti nu Matiću, ratniku iz Zaplanja, najpoznatijem izviđaču srpske vojske, koga su, u vreme dok se nije znalo ko je na slici, prozvali Oko Sokolovo, ili su ispod slike pisali: „Voj- ni izviđač snimljen negde na Drini pred povlačenje srpske vojske preko Albanije.”

Sve o njemu javnost je saznala nakon što je njegov sin Blagoje Matić, dopisnik „Politike” iz Niša, sedamdesetih godina prošlog veka, napisao knjigu „Moj otac – Oko Sokolovo”, koja je objavljena 1998. godine povodom 80-godišnjice proboja Solunskog fronta. Istim povodom, ispred opštinske zgrade u Gadžinom Hanu otkriven je spomenik koji je osvetio vladika niški Irinej, sadašnji patrijarh. Zanimljivo je da i sam Blagoje dugo nije znao da je junak Oko Sokolovo u stvari njegov otac.

Dragutin Matić rođen je 10. januara 1888. godine kao najmlađe čedo, šesto po redu, od oca Peše i majke Nevene, u zaplanjskom selu Kaletinac, u podnožju Suve planine. Rano je ostao bez majke, a potom i bez oca, pa je brigu o njemu preuzeo najstariji brat Đorđe, zbog čega su ga zvali Dragutin Đorin. Predanje kaže da Matići vode poreklo iz okoline Prizrena, a u Zaplanje su se doselili posle Kosovskog boja.

Pre nego što će poći u vojsku, a zatim u ratove koji su se ređali jedan za drugim, Dragutin se mlad oženio Krunom Ranđelović iz obližnjeg Sopotinca. Do polaska u vojsku imao je četvoro dece, a po završetku vojevanja dobio je i sina Blagoja, koji će napisati knjigu i približiti javnosti život najslavnijeg ratnog izviđača.

Početkom 1910. godine otišao je na odsluženje vojnog roka u Beograd. Regrutovan je u tada najelitniji rod – konjicu, jer su u porodici čuvali konje, a kasnije je prekomandovan u pešadiju. Jahao je rame uz rame sa princom Đorđem Karađorđevićem, za koga je govorio da je „šašavo hrabar”. U vojsci ga je zatekao Prvi balkanski rat, nastavio je u Drugom balkanskom, a potom je izbio i Prvi svetski rat.

Evo kako Blagoje beleži očevo svedočenje:

– Završimo sa Turcima „loše-crno”, prođe Kumanovska, prođe Bitoljska bitka. Čekam, veli, civilno odelo. Ali, opet ratna truba: rat sa Bugarima. I njih, reče, sredimo. Opet bez civilnog odela. Dolazi Prvi svetski rat – Cer, Kolubara. Albanija, Krf, Solun, Kajmakčalan...

Gazilo se preko ljudi, ukrštali su se točkovi kuhinja i lafeta, kola i topovi, konji su se propinjali i međusobno ujedali gotovo podivljali od šibanja i draža vozača, često se nije moglo ni napred, ni nazad.

Dragutin Matić, dete bez detinjstva, dečak bez dečakovanja, momak bez momkovanja. Čuvar ovaca, koza, goveda, konja. Onda pečalbar. Pa vojnik i ratovanja, ratovanja. Dve godine vojnik konjanik, sedam godina ratnik.

Dragutin pet decenija nije znao da je njegova fotografija obišla svet. Prisećao se da se pred polazak na zadatak oko njega motao neki novinar koga su vojnici zvali Rušnjak, zbog ruskog imena, slikao ga i otišao.

– A on, taj ratnik Oko Sokolovo nije ni znao da je snimak uspeo, da je fotograf reporter preživeo i da je njegov ratni lik ovekovečen. I tek posle pedeset godina od fotografisanja – ratnik vidi sebe. Iznenadi se, zanemi, zaćuti, filmskom brzinom kroz misli mu prelete ratni dani, drugovi, gladovanja, ranjavanja... Jest, to sam ja, zaista me slikao – piše njegov sin Blagoje u knjizi „Moj otac Oko Sokolovo”.

Na glavi ima srpsku šajkaču, obučen je u vojnički šinjel, naoružan puškom s bajonetom. Slika je stigla čak i do Japana. Japanski psiholog sačinio je studiju o psihofizičkoj napregnutosti ovog ratnika. Iz njegovog pogleda video je kako nepismeni srpski seljak hoće da prodre u tajne velikog manevra neprijatelja i da o tome obavesti svoju komandu.

Dragutin Matić vratio se iz rata oko Božića 1919. godine i nastavio da se bavi zemljoradnjom i drugim seljačkim poslovima. Išao je i u pečalbu, bio je ciglar i ćeramidžija. Živeo je skromno, svoje ratne zasluge nije isticao, niti je od države tražio neke privilegije. NJegova ratna odlikovanja nisu sačuvana. Plašeći se Bugara, njegova žena Kruna je po izbijanju Drugog svetskog rata 1941. godine spakovala odlikovanja i dokumenta u drveni sanduk koji je zakopala u pesak pored reke i sanduk je nestao. Slavni junak Dragutin Matić, poznat kao Oko Sokolovo, umro je u rodnom Kaletincu 1970. godine, desetak dana pred 83. rođendan.

http://www.politika.rs/scc/clanak/300533/Oko-Sokolovo-simbol-nepokornosti



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Jul 2015
  • Poruke: 699
  • Gde živiš: Pripyat

Citat:

Кућа "Ока Соколовог" ускоро у новом-старом сјају


Драгутин Матић, српски војник Солунац, познатији као "Око Соколово", због фотографије која је симбол Првог светског рата, ускоро ће добити музеј у родном Калетинцу код Гаџиног Хана.

Запуштена, урушена, зарасла у коров – тако тренутно изгледа кућа чувеног извиђача из Првог светског рата Драгутина Матића у Калетинцу. Али не још дуго – пошто су је наследници поклонили општини како би постала музеј.

"Једва чекамо када ће бити завршена да би могле да дођу и екскурзије, да људи виде одакле потиче Драгутин Матић, да упознају његов крај, да се види Заплање", наводи Драгутинов праунук Зоран Матић.

За реконструкцију куће и ствари које су се тамо затекле, попут шпорета на дрва, кревета и полица, потребно је четири милиона динара.

"Након реконструкције, кућа Драгутина Матића изгледаће управо онако како је изгледала када је грађена. То значи имаће одлике куће моравског типа, чији је типичан представник угаони трем са кадама, камени под, блатни малтер", истиче Горан Радосављевић из Завода за заштиту споменика културе у Нишу.

Фотографија "Око Соколово", коју је на Дрини направио руски ратни фоторепортер, обишла је свет и налази се у многим уџбеницима. После учешћа у оба Балканска и Првом светском рату, Матић се вратио у родни Калетинац.

У плану је и поправка три и по километра пута до Калетинца, за шта је новац обећало Министарство грађевине.

"Имајући у виду да је ово пољопривредна општина и да се 90 одсто становништва бави пољопривредом, хтели бисмо мало да укључимо и туризам и да се општина развије и туристички", каже Марија Цветковић, председница Општине Гаџин Хан.

Најпознатијем Заплањцу пре две деценије подигнут је и споменик у центру Гаџиног Хана, где се тренутно реновира и плато.


Arrow http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustv.....SPjkZVBiUs



offline
  • Najbolji košarkaš koji
  • je ikada igrao ovu igru
  • Pridružio: 31 Avg 2005
  • Poruke: 3478
  • Gde živiš: Niš

Kuća je gotova, još samo da se restaurira nameštaj koji može da se restaurira.
PS. Slike sam lično ja slikao..

















offline
  • Nebojša Jeremić
  • prodavac magle u penziji
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 2841
  • Gde živiš: Niš bre

https://niskevesti.rs/pre-136-godina-na-obroncima-.....-sokolovo/

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 974 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 9 sakrivenih i 930 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, antonije64, bojcistv, Boris90, Brana01, Cassius Clay, Dorcolac, Georgius, hooraay, Još malo pa deda, Karla, Krvava Devetka, Lieutenant, loon123, Metanoja, milimoj, milos.cbr, milutin134, Misirac, Mixelotti, naki011, powSrb, procesor, S2M, Srle993, Steeeefan, stegonosa, theNedjeljko, vladulns, Yugol33, zbazin, zlaya011, |_MeD_|, 79693