Pukovska zastava

11

Pukovska zastava

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24129


Pukovska zastava dobrovoljačke divizije

Citat:Izvor: Digitalna Narodna biblioteka Srbije

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24129

Citat:Nastavak putovanja prema srpsko makedonskoj granici. Dolazak u Prokuplje oko 12 h. Upoznavanje sa istorijom čuvenog Gvozdenog puka iz ovog mesta. Ovde ćemo saznati zašto je pešadijski puk “Knez Mihajlo” tokom Balkanskih ratova dobio epitet Gvozdeni puk, a prisetićemo se njihovog učešća u Cerskoj bitci i njegovom trećem komandantu, pukovniku Milivoju Stojanoviću kojem je kompozitor Stanislav Binički posvetio kompoziciju "Marš na Drinu". Zastava Gvozdenog puka koju ćemo videti u muzeju je najodlikovanija zastava srpske vojske a posebna čast joj je ukazana i time što je kovčeg sa posmrtnim ostacima Kralja Petra, od 100 pukovskih zastava bio prekriven upravo ovom. Poseta muzeju i spomeniku palim borcima u centru grada.

Doduse broj od 100 pukova nije tacan ali da li se mozda prava ( ne replika ) zastava Drugog puka cuva bas u muzeju u Prokuplju ? Confused

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883



Застава из Топличког устанка, Музеј Топлице (Прокупље)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24129

^

Hvala ... ipak to nije ona prava pukovska zastava sa onim grbovima i natpisima ..

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

Wink

Наравно, на сајту музеја постоји преглед просторија и ова застава из Топличког устанка је једина која се може видети, пуковских застава нема. Једино ако није у сталној поставци па је приказана на некој изложби.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24129

^

Da ali sad se postavlja pitanje odakle pukovska zastava Drugog puka ako je pomenuto da je pohranjena sa kraljem Petrom Prvim Oslobodiocem ???

Znaci da ona u originalnom obliku poostoji i danas i onda je zapravo u VM ?

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

ray ban11 ::^

Da ali sad se postavlja pitanje odakle pukovska zastava Drugog puka ako je pomenuto da je pohranjena sa kraljem Petrom Prvim Oslobodiocem ???

Znaci da ona u originalnom obliku poostoji i danas i onda je zapravo u VM ?



Nije pohranjena. Samo je njome bio prekriven odar kralja Petra.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24129

^

Hvala kolega .. bilo je informacija da je ta zastava pohranjena sa kraljem ali to nije .. Dakle ona je medju onih 47 pukovskih zastava a koje su dodeljene 1911g .( jedna u Parizu i 3 zastave znaci nedostaju iz tog prvog `kontigenta` )

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Već je neko napisao da su dve uzeli četnici iz muzeja, tako da je u pitanju samo jedna.
A ako je neka u beču, onda je ukradena iz muzeja. Ili je neko prodao zastavu za kantu masti i položaj u okupacionoj upravi.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 955 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 3 sakrivenih i 912 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 90SIN, b_z_b, Bbbggg1979, bbrasnjo3, bojanM84, BUDDAR70, Cigi, Darth Malak, Demi87, Dorcolac, Dovla 1980, Dzoni2412, ekipo26, GeoM, HogarStrashni, Imperator_Aleksandr_lll, JimmyNapoli, Kibice, Kruger, ladro, Lance Guest, ljuba.b, LostInSpaceandTime, mnn2, Mzee, N.e.m.a.nj.a., Orc, Panter, Promising0, Radula, sap, Sarmat, stegonosa, t.e.m.p.l.a.r., Tas011, vaci, Vladimir90, Vlado82, xAlex2, Zorge