Akcija Raduša - 1972. Upad terorista u SFRJ

28

Akcija Raduša - 1972. Upad terorista u SFRJ

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25481

https://otporas.com/tko-je-dvadeseti-covjek-nepozn.....rko-mijic/
Interesantan tekst.
No za 20 čoveka sad ima kamara kandidata pa se tako i ovaj u tu kamaru javlja..
http://povijest.blogspot.com/2005/06/tko-je-frane-.....0.html?m=1

Na žalos originalnu knjugu Đorđa Ličine 20 čovek sam nekom pozajmio na čitanje i zaboravi gde je da iskopam tamošnji podatak ko je po njemu taj 20i...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7071

ostoja ::

Ovo može da posluži kao šlagvort ovoj temi


Mislim da je tada imao legitimacije hrvatskog MuPa ali zavisi kako ko tumači.



offline
  • Deneb 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 14 Dec 2018
  • Poruke: 318

Ono sto puno ljudi tada nije znalo a i danas ne zna , da je sestra od pokojnog Busica veci ekstrem od njega samoga , a to je tesko za napraviti.
Marija Busic je danas zastupnica Hrvatske u EU parlamentu.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 126

Ljubuški: Otkriven spomenik pripadnicima terorističke grupe Feniks

nasahercegovina.info/index.php/2021/09/18/.....pe-feniks/

...

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2014
  • Poruke: 2136

Да се подсетимо:

https://www.novosti.rs/c/drustvo/vesti/1113000/ust.....o-14-ljudi

У СФРЈ је тада на снази још увек била смртна казна.
Терориста Иван Јелић осуђен је на смрт.
Остало је забележено да је упутио молбу југословенском председнику Титу да му помилује живот, али је он то одбио.
Погубљен је стрељањем у дворишту затвора у Београду у рано јутро 2. новембра 1968 год.

online
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25216
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Bugojanska grupa je naziv za 19 pripadnika hrvatske ekstremne emigrantske organizacije Hrvatsko revolucionarno bratstvo (HRB) koji su u leto 1972. godine ušli na teritoriju tadašnje Jugoslavije s ciljem dizanja ustanka koji bi srušio tu državu, odnosno obnovio NDH. Akcija Bugojanske grupe bila je poznata pod šifrom Operacija Feniks, dok su jugoslovenske vlasti akciju njene likvidaciji nazivale Operacija Raduša 72.

Dve decenije pre nego što će se SFRJ raspasti na nacionalne komade u krvavom građanskom ratu, snažno su se aktivirali procesi koji su počeli da razaraju tkivo socijalističkog društva

Hrvatsko proljeće, Masovni pokret ili Maspok koji je svoju kulminaciju doživeo tokom 1971. godine, imao je jasnu nacionalističku i separatističku težnju. Napad na federalni sistem počeo je sa ekonomskim pitanjima, raspodele nacionalnog dohotka ostvarenog turizmom, te sume novca koju Hrvatska izdvaja u fond nerazvijenih republika.
Gotovo istovremeno na agendu dolazi nacionalno pitanje.

Na tragu deklaracije Matice hrvatske o nazivu i položaju Hrvatskog jezika iz 1967 - godine, Maspok je zahtevao priznanje hrvatskog jezika kao zvaničnog jezika u Hrvatskoj i njegovu ekskluzivnu upotrebu u školama, medijima i državnom aparatu što je praktično značilo proterivanje srpskog jezika iz Hrvatske

Zahtevi su bili i posebna nacionalna hrvatska banka, hrvatska armija i odvojeno od jugoslovenskog, predstavništvo u Ujedinjenim nacijama

Drugarice i drugovi Zagrepčani! Etatisti, unitaristi, velikosrpski šovinisti nude nam Jugoslaviju kakvu ne želimo i nećemo – rekla je, između ostalog, predsednica CK SK Hrvatske Savka Dabčević Kučar na jednom od protesta u Zagrebu.

Vrlo brzo će pokret, dodatno podstican studentskim štrajkovima, izgubiti Titove simpatije, čelnici će biti tretirani kao nacionalisti, neki smenjeni sa svojih pozicija, neki i hapšeni.

Sa druge strane, Maspok je uživao nesumnjive simpatije hrvatske političke, dominantno proustaške emigracije, koja je, nakon neuspešnog otpora u prvim posleratnim godinama, čekala trenutak da ponovo snažno stupi na scenu.

Neki analitičari zbivanja bili su skloni tvrdnji da je politička destabilizacija jugoslovenskog sistema bila u direktnoj planiranoj vezi sa radikalnim metodama teroritičkih grupa.

Početak sedamdesetih godina obeležio je veliki broj terorističkih akcija širom sveta i u samoj jugoslaviji..među različitim pokretima koji su nastali u hrvatskoj emigraciji, najekstremniji je bio pokret Hrvatsko revolucionarno bratstvo.

Gušenje Maspoka i obračun sa reformistima u okviru hrvatske komunističke partije je bio inicijalni momenat za teroirste iz HRB -a da krenu sa akcijom . Ustašku emigraciju je masovna podrška pokretu navela na mišljenje da je antijugoslovensko raspoloženje jako i da je pravi trenutak za dizanje ustanka.

tako će se , nekoliko meseci po gušenju pobune rukovodstva ck sk Hrvatske, dogoditi najozbiljniji pokušaj oružane pobune, upadom grupe ekstremista u Jugoslaviju i formiranjem baze u području Srednje Bosne. na prostoru planine Raduša.

Na teritoriju Jugoslavije, 20. juna upalo je devet emigranata iz Australije i 10 nosilaca jugoslovenskog pasoša od kojih je sedam boravilo u Austriji, a tri u SR Nemačkoj.
U pripremama je učestvovalo više od 20 ljudi, ali su neki u međuvremenu odustali, tako da je na kraju ostalo 19 terorista. Grupu, koja će u javnosti postati poznata kao Bugojanska grupa, predvodili su ustaški ekstremisti braća Ambrozije i Adolf Andrić, rodom iz Tuzle.

Potera za teroristima je trajala skoro mesec dana, a na kraju je ubijeno 15 terorista, dok su četvorica uhapšena. S druge strane, poginulo je 13 pripadnika JNA, Teritorijalne odbrane i milicije, što su bili ogromni gubici, s obzirom na brojčanu nadmoć koju su imali. Posle ovog događaja, doneta je odluka o formiranju specijalnih jedinica koje će biti obučene za rešavanje sličnih situacija.

Koliko su akcije proustaških terorista uspele da uzdrmaju bezbednosni bedem bivše države i koliko je Maspok, i da li je, bio samo težnja za liberalizacijom i demokratizacijom Titove Jugoslavije ili jasna separatistička težnja, za emisiju ''ZONA DEJSTVA'' govori dr Bojan Dimitrijević, iz Insituta za savremenu istoriju.


Operacija Raduša 72: Terorističke akcije ustaške emigracije i gušenje „Hrvatskog proljeća"

online
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25216
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Feniks 72

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17753


Citat:Protivteroristička akcija koja je promenila sve: Vojna policija se rađa iz kontraobaveštajne službe

offline
  • Pridružio: 06 Sep 2018
  • Poruke: 13

VJ ::Citat:53. godišnjica upada skupine Tolić-Oblak u tadašnju Jugoslaviju
07/07/2016
Bilo je to na današnji dan, 7. srpnja 1963. godine, kada su članovi Hrvatskog revolucionarnog bratstva (HRB), poznatiji kao skupina „Tolić – Oblak“, upali na područje tadašnje Jugoslavije.

Iako su uspjeli izvršiti diverziju na željezničkoj pruzi pokraj Delnica, ova akcija nije uspjela, jer je većina sudionika uhićena i osuđena na duge zatvorske kazne. No, za Akciju skupine Oblak – Tolić s pravom se može kazati da je bila prethodnica jedne od najpoznatijih akcija koju su izveli pripadnici HRB-a – u bivšoj Jugoslaviji – akciju Feniks, koja se dogodila 1972. godine.


kamenjar.com/53-godisnjica-upada-skupine-to.....goslaviju/


Да ли је било писања о овој групи у ондашњој штампи, мислим непосредно после свих дешавања? Хвала

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7071




Naletjeh na "dokumentarnu prozu" sefa Jugoslovenske vojne misije u Berlinu Antona Kolendica vezanu za atentat/teroristicki napad "ustaske emigracije" na njega kao sefa + personal Misije 30. juna 1969.
Knjiga se nije bavila direktno temom prodora teroristicke grupe 1972 ali nudi dosta dobru opservaciju ustaskog pokreta od 1945 baziranog u zemljama Zapada. I ne samo to vec i svjedocenja vezana za gastarbajtere, lokalne Germane te sam polozaj grada Berlina u tim zanimljvim vremenima sezdesetih i sedamdesetih. Naravno ima i nekih stvari tipa "revolver na bubanj", "Vincesterka iz koje je ubijen Kenedi" ali to je tada kao i danas bilo prihvatljivo frljanje sa izrazima.
Mislim da negdje postoji i "crna legenda" ovog slucaja, mozda slicna i sa slucajem Rolovica oko toga ko je bio krajnji i stvarni narucilac ovog terorizma. Narocito oko potenciranja revolvera koji je koristen u napadu, nesto tu nije smjelo biti napisano. Postoji i pasus oko sukoba sa "detasmanom" svestenika Zagrebacke nadbiskupije oko naplate crkvenih poreza po zakonima Bundes republike od jugoslovenskih gastera.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1277 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 8 sakrivenih i 1231 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Atomski čoban, Bluper, bojank, Boris Bosiljčić, Boris90, ccoogg123, cenejac111, cinoeye, comi_pfc, dekan.m, Demostant, Denaya, doktor1964, Dr.Strangelove, Excalibur13, flash12, FOX, GenZee, ILGromovnik, ivica976, Joja, Karla, Kriglord, laki_bb, mercedesamg, Milometer, Mixelotti, Mlav, Ne doznajem se u oružje, nenad81, procesor, slonic_tonic, Srki94, Stoilkovic, YU-UKI, zdrebac, 1107