Najveći desantni ratni brod malezijske RM "KD Sri Inderapura", izgoreo je u požaru koji je izazvao kratki spoj na instalacijama. Ovo je po drugi put da ovaj brod bude pogođen požarom a prvi put to se desilo 2002 godine. Ipak oštećenja od prvog puta su vrlo brzo sanirana iako su troškovi sanacije bili visoki.
Procenjeno je da je brod star 40 godina u izuzetno lošem stanju da bi se ulagala sredstva za njegovu sanaciju.
Da bi brod bio ponovo upotrebljiv potrebno je uložiti sigurno dvostruko više od 68 miliona koliko je potrošeno 2002 godine a takođe bi morao biti remontovan najmanje 36 do 60 meseci.
Zbog svega toga, odlučeno je da se nabavi novi brod kao adekvatna zamena istom.
Srećna okolnost je da je požar na brodu izbio dok je on bio u luci te da niko od 77 članova posade nije stradao. Gotovo 8 sati vatrogasci su se borili da ugase požar a u gašenju je čak angažovan i jedan Kanader.
Brod KD Sri Inderapura, jedan je od tri broda koji su nedavno bili u misiji u Adenskom zalivu kao podrška u borbi protiv somalijskih pirata.
Ovaj brod je bivši inventar američke RM i učesnik je prvog rata u zalivu -
krajem 1994 prodat je malezijskoj RM.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|