Ko je ubio Patrisa Lumumbu ?

1

Ko je ubio Patrisa Lumumbu ?

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35510
  • Gde živiš: ovalni kabinet



Posle gotovo 50 godina na svetlost dana izgleda isplivava prava istina po čijem nalogu je ubijen Patris Lumumba, prvi premijer nezavisnog Konga i osnivač Kongoanskog nacionalnog pokreta.
Naime, dugo se smatralo da su za smrt Lumumbe bili odgovorni vojnici kongoanskog diktatora Mobutu Sese Sekoa koji su ga oteli uz pomoć belgijskih vojnika, nekadašnjih kolonijalnih osvajača Konga te su ga nakon par dana mučenja ubili.
Kongo je kao teritorija uvek bila interesantna i za amerkance a i za nekadašnji sovjetski savez.
Tu su se sukobljavala politička mišljenja i interesi naročito zbog bogatih nalazišta rude uranijuma. Američka strana strahovala je da bi Lumumba kao dokazani borac protiv kolonijalizma kao i žestoki aktivista protiv zapadnih interesa na afričkom kontinentu, mogao da ustupi prava i koncesije nad rudnim nalazištima urana sovjetima i od Konga napravi novu Kubu.
Zbog svega toga, CIA i zapadni saveznici sačinjavaju plan kako i na koji način da izvrši likvidaciju Lumumbe.
Uz pomoć marionete Mobutua i bivših kolonista belgijanaca, organizuje otmicu i smaknuće Lumumbe. Lumumba je pogubljen 17. januara 1961. na malom šumskom proplanku, uz još dva člana vlade.
Čak se navode detalji - kada je ubijen, telo je isečeno i rastvoreno u kiselini. Belgijski policijski komesar Gerard Soete je zadržao dva Lumubina zuba kao suvenir, i prikazao ih na "History" kanalu u emisiji o Lumumbi. Tek 13. februara, kada je Lumumbino ubistvo obznanjeno u javnosti, širom sveta su organizovani protesti. U Jugoslaviji su demonstranti čak upali u Belgijsku ambasadu.
Međutim, dugo se ova priča provlačila u javnosti sve dok nije isplivala prava istina - iako su izvršioci poznati, pravi nalogodavac je britanska služba MI6.
Ovo potvrđuje i priča baronice Park poznatije pod imenom Dafne Park.
Ona je službovala kao konzul i prvi sekretar u britanskoj ambasadi u Leopoldvilu (kasnije Kinšasi). Pre toga je bila na službi u Moskvi a uz sve to obavljala tajne poslove kao oficir britanske službe MI6.Mnogi je nazivaju i "kraljicom špijuna" zbog 40 godina provedenih u aktivnoj službi.
Ona je ispričala članu Doma lordova, Gospodinu Lei pred svoju smrt 2010 godine da je nalog za likvidaciju Lumumbe izdao MI6 što celu priču vraća na početak jer su gotovo 50 godina za ovu likvidaciju svi krivili belgijance.
Međutim, dobri poznavaoci britanske službe MI6 naglasuju da ta služba nema "dozvolu za ubijanje" i da to nije njen "nivo".
Ipak, možda je u slučaju Lumumba napravljen izuzetak.

izvor-
Arrow http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-22006446



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 723

Ah, kako volimo teoriju zavere, i "istine koja izlazi na videlo" ( a koja se naravno zna, ali je lepo napraviti spektakl svakih 20 godina za nove generacije)

Lumumba je prebacen u Katangu, premlacen u avionu, stavljen u zatvor , i po odluci grupe koju su sacinjavali Tshombe, Godefroid Munongo, Kibwe, Kitenge, Grandelet, Son, Gat, Huyghé, Tignée, Verscheure, Segers, Rougefort i ostali, streljan. Kkomandant streljackog voda je bio Julien Gat



offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

nemosav1 ::Ah, kako volimo teoriju zavere, i "istine koja izlazi na videlo" ( a koja se naravno zna, ali je lepo napraviti spektakl svakih 20 godina za nove generacije)

Lumumba je prebacen u Katangu, premlacen u avionu, stavljen u zatvor , i po odluci grupe koju su sacinjavali Tshombe, Godefroid Munongo, Kibwe, Kitenge, Grandelet, Son, Gat, Huyghé, Tignée, Verscheure, Segers, Rougefort i ostali, streljan. Kkomandant streljackog voda je bio Julien Gat


Gledao sam Belgijanca kako ladno pokazuje Lumumbin zub.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1994

Ja sam takođe gledao emisiju o kojoj govori Khales.Nemosave,misliš da je Čombe bio tako važan igrač da o nečemu odlučuje samostalno?

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 723

victoria ::Ja sam takođe gledao emisiju o kojoj govori Khales.Nemosave,misliš da je Čombe bio tako važan igrač da o nečemu odlučuje samostalno?

On se vracao tri puta na vlast,Avion u kojem je putovao je "otet" 1967,sleteo u Alziru, bio uhapsen, a nakon toga drzan u kucnom pritvoru do 1969, kada je umro od "kljenuti srca". sahranjen je u Belgiji

Da, Combe je bio vrlo vazan igrac u mecu izmedju (bivsih)kolonijalnih gospodara (i njihovih preostalih interesa), i razlicitih revolucionarnih/oslobodilackih africkih pokreta, gde se su dzepne africke drzavice stvarale na dnevnoj bazi, i nakon kratkog vremena nestajale

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1994

Ako pogledaš fotografije(u Encikolopediji Svet posle Drugog svetskog rata)na kojima je Moise Tshombe(valjda sam dobro napisao) videćeš da je na većini njih u pozadini neki "bledoliki".Rekao bih da je on bio samo "noćni čuvar" u Union miniere sa dodeljenom mu titulom predsednika(uglavnom počasnom) "nezavisne" Katange.

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 723

victoria ::Ako pogledaš fotografije(u Encikolopediji Svet posle Drugog svetskog rata)na kojima je Moise Tshombe(valjda sam dobro napisao) videćeš da je na većini njih u pozadini neki "bledoliki".Rekao bih da je on bio samo "noćni čuvar" u Union miniere sa dodeljenom mu titulom predsednika(uglavnom počasnom) "nezavisne" Katange.

da, i Sadam Husein, i Bin Laden su imali nekog belog iza sebe, pa su ipak bili vazni igraci. belac u pozadini Combea nije imao vojnu silu koja je bila spremna da se dalje igra po Africi, jer su troskovi rata i odrzavanja , bili veci od profita obrade jeftine sirovine.Combe i Mobutu su je imali

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7050

Napisano: 08 Apr 2013 2:03

Čombe i Mobutu bili su samo predstavnici crnačkih plaćeničkih legija sa južnoafričkim plaćenicima kao osiguranjem tih legija odnosno osiguranjem izvora finansiranja (provincije Katanga i Kasai). Tako da je "Belgijanac" držao sve u svojim rukama. Bakar je tada imao veću važnost nego danas nafta, kobalt, uran, dijamanti isto. U Belgijskom Kongu osim Belgijanaca i Amerikanci, Francuzi, vjerovatno i Britanci su imali svoj dio.
Problem sa Lumumbom bio je u tome što je u Leopoldvilu direktno belgijskom kralju Boduenu očitao lekciju o masovnim ubistvima od strane kolonizatora do zahtjeva da se upravne strukture Sosijete Ženerala i Union Minijera presele u Kongo. Sve se to dešavalo u Belgijskom Kongu, gdje su se Belgijanci prema lokalnom crnačkom stanovništu odnosili kao prema domaćim životinjama. Jednostavno, Lumumba je bio preveliki državnik, a premali političar i to je platio glavom uz gnušanje Belgijanaca što im je jedna crnčina držala lekcije ( i potraživala račune). Pošto su u prisustvu snaga UN "završili" sa Lumumbom (uhvaćen u dijelu Konga gdje nije trebalo biti plaćenika), između Mobutua i Čombea, Zapad je izabrao Mobutua. Bio je veća ološ, a Zapadu i više nego koristan idiot. Kongo su zatim odrali više nego da je ostao kolonijom.
A čitavu stvar trebale su prvo da spriječe, a zatim i da riješe snage UN. Bile su daleko jača vojna sila, ultimativno snažniji bilo od Mobutovih bilo od Čombeovih bandi plaćenika. Ali nisu uradili ništa.
Generalni sekretar UN Dag Hameršeld uputio se 1961 u tadašnju Sjevernu Rodeziju, današnju Zambiju koja sa graničila sa Katangom, no iznad pograničnog grade Ndole gdje je trebao da sleti, njegov putnički avion najvjerovatnije je oboren od strane plaćeničkih letačkih posada na aerodromu Kamina opremljenih sa tri mlazna aviona Fuga Magister.
Do 1964. Zapad je omogućio Žozefu Mobutu da postane "Mobutom" na čitavoj teritoriji Konga. Mobutu je odmah krenuo u zaduživanje, gradnju megalomanskih objekata, koruptivnu državnu upravu, izgradnju kulta ličnosti uz urlikanje oduševljene mase na stadionima. Projekat "kongoanskog puta u nacionalsocijalizam" nazvan je "zairizacijom" uz preimenovanje Konga u Zair. U novom Zairu, Mobutu se silom obračunavao sa lokalnim narodima i iste (teritoriju i ljude) davao kao koncesiju zapadnim kompanijama uz vođenje ekstravagantne spoljnje politike gdje je bio rado viđen gost.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

...A ja sam bio treći razred osnovne škole i sećam se tih demonstracija. To su bile državno organizovane demonstracije (kao i sve pre toga - protiv tršćanske krize, itd, itd), ali je u tim demonstracijama prvi put došlo kod nas do remećenja javnog reda i mira u većem obimu i s većim brojem lica (kako smo, mnogo kasnije, naučili u PJM). Prevrtani su automobili, lupani izlozi...Neki demonstranti su se previše ''uživeli'' u ulogu ''dešavanja naroda'' pa je to krenulo onako kako je krenulo...

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 156

Tad je prvi put demolirana ambasada neke Evropske drzave...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1031 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 3 sakrivenih i 1008 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bokisha253, BORUTUS, cenejac111, FileFinder, GandorCC, Georgius, helen1, hyla, jaeger, Još malo pa deda, ladro, Mi lao shu, mik7, Mixelotti, nesa1962, ostoja, Pikac-47, Srle993, vukovi, 79693