Pozdrav. Vec duze vreme sam pratio rad foruma I citao razne textove na njemu. Sad sam se registrovao sa namerom da I ja malo pocnem da filozofiram oko nekih tema.
Tema koju bih otvorio je vezana za evropski stil ratovanja u 16. I prvoj polovini 17. veka. U odnosu na neke druge teme, ta tema na nasim prostorima po mom misljenju nije dovoljno zastupljena, a to itekako zasluzuje, zato sto se u tom periodu desavala velika evolucija u ratovodstvu I sto upravo od tog vremena pocinju da se nadziru zraci “savremenog” ratovanja .
Gonzalo de Kordoba,Georg Von Frundzberg, Mauris od Nasaua,Gustav Adolf I jos mnoge druge vojskovodje tog vremena uspele su udare temelje modernog organizovanja vojski, efikasne upotrebe barutnog naoruzanja, planske I organizovane logistike koja je neophodna za vojne operacije veceg obima, profesionalne vojske,organizovanje jasnog komandnog lanca u vidu oficira I podoficira,itd…
Dolazi konacno do jasnog razdvajanja u odnosu na vreme koje je trajalo u evropi jos od pada rimskog carstva (I njegovih profesionalnih armija), a koje je karakteristicno po tome da rat vode vojne skupine koje su organizovane po vazalnoj odanosti raznoraznim feudalnim magnatima, I po tome sto su feudalni vitezovi (konjanici) vazili za glavnu I odlucujucu udarnu borbenu snagu, dok se na pesadiju uglavnom gledalo kao na pomocne jedinice koje su tu da osiguraju uspehe vitezova.
Konjica svakako je I dalje bila na ceni I smatrana je za elitu, ali ono sto je vazno to je da dolazi do integrisanja pesadije na taj nacin da ona postaje dominantna I glavna “radna” snaga vojske. Takodje dolazi do omasovljenja vojski. Dok su u srednjem veku vojske veoma malobrojne I uglavnom broje nekoliko hiljada ljudi, vojske koje krecu u kampanju pocevsi od 16. veka redovno broje 25000+ vojnika.
Sto se tice 16. veka mozemo reci da su tri najpoznatije vojne formacije bile: Spanski Kvadrat (tj.Tercio), Nemacki Landskneht, I svajcarski kopljnici.
Za spanski tercio mozemo reci da je dominirao evropskim bojistima celog 16. veka pa sve do sredine 17. I do sudbonosne bitke kod Rokroa 1643. god. Najbolji link koji sam nasao I koji zaista ima more informacija, pocev od taktike, organizacije, naoruzanja pa cak do boje uniformi za svaku jedinicu tercija je [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] Tekst za link
Kada nadjem odgovarajuce kvalitetne stranice za druge vojne formacije tog vremena, ubacicu I njih.
Za sad toliko od mene, svako ko je raspolozen da ostavi neke svoje podatke koje ima na ovu temu I da diskutujemo o tome, samo napred.
|