Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

637

Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3574
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

@vrabac
ajd da onda jos zakomplikujemo i mehanickim eksplozivima Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6929
  • Gde živiš: Srbija

dejan 90 ::koja je prednost aviona sa izmjenjivom geometrijom krila?
kakve osobine avion ima kada su mu krila maksimalno skupljena a kakve kada su mu maksimalno rasirena?



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3761
  • Gde živiš: Banat

A bre Jester baš si štur u odgovorima. Nikada ne bi dobio posao u "Politikinom Zabavniku". Very Happy
Pojasni malo na našem jeziku, i mene interesuje skraćena verzija.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4957

Na malim podzvučnim brzinama bolje je ravno krilo, na većim podzvučnim strela, na supersoničnim još oštrija strela koja teži ka delti ukupno...
Tri pozicije za tri brzine.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16327
  • Gde živiš: Lublana

Samo da nadopunim, kod delta krila zbog velike površine krila učinkovita su i kod podzvučnih brzina.
Kod kojih brzina je naopako okrenuta strela najučinkovitija (Su-47)?

offline
  • 13892 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1548

Zaboravili ste da spomenete kracu poletnu stazu.

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3574
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

i veću cijenu eksploatacije. koliko znam od aviona promjenjive geometrije na zapadu se koristi tornado i B1B, na istoku Su24 i Tu160, u iranu F14...imal još šta?

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4957

MiG-27 možda i MiG-23 BN Indija i možda još negde 23 BN.
Tu-22M je možda i najvažniji takav.
Razne druge još živeće verzije MiG-23 ako ih još ima.
Su-17,20,22 kako gde ih još ko koristi... ako ih koristi...

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2296
  • Gde živiš: Rijeka

da li netko zna nešto o ovome
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
ne mislim na optiku i internet nego na "neptun", iako tu pišu neke crtice o tome, mene zanima više Smile

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4957

EOD-e šta su to mehanički eksplozivi ? Vazduh pod pritiskom ili nešto hidro ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 697 korisnika na forumu :: 65 registrovanih, 1 sakriven i 631 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bankulen, batana, bojan313, bojank, Borkanović, brundo65, cenejac111, Centauro, DavidA, Djokislav, djonsule, Dragon Order, Duck of Death, EXIT78, gaga23, Goran_, Hans Gajger, HawX, iceburn, Inner-Cell, IvanMiletic, Jomini, KizJ, kljift, komenski, koom0001, kybonacci, Lazur_01, Linda, lukac, m0nstrum_, Magarac, Mane88, marko.markovic, MarkoW, Medojed, mercedesamg, Metanoja, miljannis, Milun24, Mitogna, narandzasti, nuke92, ostoja, pein, PlayerOne, prle122, probisic, Profesor_018, Raso75, Rogan33, simicnenadbg, Sin Boskic, Sir Budimir, Smiljkovich, starlights, Steeeefan, Stoilkovic, Tandrkalo, Tastatura ratnik, vaci, Vanderx, Vlado82, VPV, šumar bk2