Bliski istok

452

Bliski istok

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2269

kako katar stoji sa naoruzanjem?

jel mu je stiglo nesto od onog narucenog naoruzanja rafal, f15e patriot i sl?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

^Evo nesto o tome
Qatar Fighter Jet Sales Spotlighted Amid Gulf Crisis
Arrow http://www.weapons4trade.com/2017/06/qatar-fighter-jet-sales-spotlighted.html



offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1401

Ako je istina, onda je ovo vrlo ozbiljno

https://twitter.com/A_J_S_B/status/872528613136052224

#SaudiArabia s******g their collective pants:
Unscheduled plane incoming from #Latakia, #Syria, to #Doha, #Qatar. #Russia|n "Tourists" !


---------
https://twitter.com/ArabianObserver/status/872524571697700868

Breaking news : #Saudi forbid Syrian plane departing from #Latakia to #Qatar from crossing Saudi airspace.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2614
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 07 Jun 2017 22:00

Turska inace ima 150 vojnika u Kataru, a jos pre mesec dana je izglasano bilo da moze da posalje do 3000 vojnika tamo. Sire se pomalo nejasne price po RT, Al-Dzaziri i drugima da ''turska salje trupe u Katar'', ali sve sto pise u vestima je citiranje odluke turskog parlamenta jos iz maja.

Sire se i glasine da Pakistan namerava da uradi isto.

Dopuna: 07 Jun 2017 22:25

Protesti u Turskoj zbog Katara, malo se zeznuli pa masu zastavama Bahreina (koji je bas na drugoj strani u ovom slucaju Laughing ). Ljubicasta, crvena, ko ce da popamti, ionako je isti dizajn

offline
  • powSrb 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Mar 2015
  • Poruke: 9416

Добар текст, прочитајте цео на линку.
http://www.moonofalabama.org/2017/06/the-saudis-de.....-fold.html

The Saudis Demand Total Surrender But Qatar Will Not Fold
Citat:The Saudis currently lack money. Oil prices are too low to finance the needs of its 26 million people and the exorbitant expenditures of its ruling family. The Qatari gas fields would be a very profitable extension of their oil empire. The UAE would like to take over strategic Qatari islands in the Gulf (and the hydrocarbon fields around them). Taking over Qatar would bring both countries into a better position to fight their presumed enemy in Iran...

...Qatar is quite fast in getting its ducks into a row. It quickly solved the most immediate problems resulting from the Saudi border blockade. It called in Turkish military reinforcement to stave of a Saudi invasion. Iranian and Russian (military) supplies will be very valuable in any longer fight. Europe will not back the Saudis and will not support a Saudi annexation. It will press for solving the issue peacefully. Qatar has enough financial capabilities and reserves to withstand a longer crisis.

There is no reason for Qatar to give in soon to the overbearing Saudi demands. The ruling "young leader" - Deputy Clown Prince Mohammad bin-Salman - has (again) overestimated his capabilities. The Saudis were sure that Bashar Assad in Syria would leave in 2011 or 2012. The Houthis in Yemen would be defeated in a few days or weeks they thought. Years and billions of Saudi dollars later both are still in place.

Now the Qatari ruler Tamim bin Hamad is expected to fold in a day or two. Qatar may eventually have to submit to the Saudi demands and rule, but I sincerely doubt that this will happen anytime soon.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2614
  • Gde živiš: Beograd

Odlican tekst, a i veoma objektivan. Lepo su opisali Katar - samo drustvo je kosmopolitsko i uglavnom liberalno, zene imaju prava itd, ali sama vladajuca porodica je i dalje klasicna salafisticka, i igra svoje islamisticke igrarije po svetu. Takvi apsolutisticki rezimi (iako su zvanicno ustavna monarhija) znaju jako da lelujaju i imaju nestalnu spoljnu politiku, kako se porodici cefne.

Ipak, ukoliko zaista dodje do invazije (ovde se tvrdi da saudijci prete invazijom nakon sto isteknu ova 24 casa, to nigde drugde nisam video??) Katar nema nikakve sanse. Jesu Saudijci najnesposobnija govna na svetu, ali moze se reci da se i Katarska vojska ne kotira nista bolje. Samo sto ih je jedno 20 puta manje... Znajuci da je jedina efikasna stvar koju Saudijci imaju vazduhoplovstvo, mogli bi u roku od par sati da uniste kompletno vazduhoplovstvo Katara, a i dobar deo baza i kasarni, a zatim da se (nesposobna) kopnena vojska prosto useta u Dohu.

Tako da, vojni sukob ne dolazi u obzir, i Katar mora sto hitnije da nabavi neciju zastitu, i cini se da Turci to sada u praksi rade. Mada, kakav je ovaj mladi princ sto ustvari vodi celu pricu (ministar odbrane), ne bi me cudilo i da grune i na Turke. On je tvorac 90% sranja koje je SA napravila poslednjih godina.
U komentarima u pow-ovom tekstu jedan lik poredi tog mladog princa sa Huseinom, a Katar sa Kuvajtom...ko zna Wink

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2014
  • Poruke: 612
  • Gde živiš: U zemlji čuda-Srbiji i u svom svetu

AL DZazira , tekst o sukobu na arabijskom poluostrvu, dobar prilicno.Nece da se ukljuci link,nmg to staviti sad, ali sam naveo ciji je ,sa kog medija i sajta pod nazivom ,,Zasto se velika Saudija boji malog Katara,,.. Jedan dobar komad o desavanjima od pre 2.dana i vise.
Otvoreni rat

Za razliku od Saudijske Arabije Katar je zauzeo suprotan stav i zajedno s Turskom osudio državni udar u Kairu te pružio gostoprimstvo članovima Muslimanske braće. U vezi sa Sirijom, iako obje zemlje podržavaju rušenje Assadovog režima, među njima postoje ozbiljne razlike u pogledu njene političke budućnosti.

Osim toga, u nastojanjima da ojača dominaciju monarhističke vlasti u arapskom svijetu nad revolucionarnim i demokratskim pokretima, Saudijska Arabija je nedavno ponudila specijalni status u članstvu Vijeća za zaljevsku saradnju kraljevinama Maroko i Jordan. Ovakav prijedlog najbolje ilustrira ne samo licemjerstvo već i svojevrstan očaj saudijske politike.

Maroko, koji se nalazi na sjeverozapadu Afrike, osim što je monarhija ni po kojoj drugoj osnovi ne ispunjava uvjete za članstvo u regionalnoj organizaciji za saradnju u Zaljevu, koja je prvenstveno uslovljena geografskim faktorima, s obzirom na to da se tiče specifične sigurnosne saradnje u regiji Arapskog zaljeva. Iako se nalazi bliže Zaljevu, to isto važi i za Jordan.

Zato što Doha pruža utočište arapskim demokratskim snagama, saudijske vlasti Katar doživljavaju kao platformu za destabilizaciju zaljevskih susjeda. S obzirom na to da u Saudijskoj Arabiji i Emiratima živi veliki broj simpatizera Muslimanske braće, vlade ove dvije zemlje boje se da bi oni mogli naći utočište u Kataru i odatle vršiti destabilizaciju ovih zemalja.

Katar kao stvarnu prijetnju svojoj sigurnosti vidi više u Rijadu s kojim je u formalnom savezu, a manje u Teheranu protiv čije prijetnje je osnovano Vijeće za zaljevsku saradnju.
Saudijska Arabija ne uspijeva prikriti nezadovoljstvo i ljubomoru zbog činjenice da joj je Katar uspio preuzeti mjesto sponzora islamskih pokreta u regiji. Iako je prije nekoliko decenija i sam pružao utočište islamistima, kada je to bilo oportuno za porodicu Saud, režim u Rijadu im je danas objavio otvoreni rat, proglasivši ih teroristima, pri tome zaboravljajući da je preko svoje obavještajne službe te u saradnji s američkom Centralnom obavještajnom agencijom i pakistanskom vojnom obavještajnom službom (ISI) direktno kumovao u stvaranju jedne od najvećih terorističkih pošasti modernog svijeta: Al-Kaide.

Osim toga, režim u Rijadu je pružio sigurno utočište nekim od najvećih ratnih zločinaca u novijoj historiji čovječanstva, kao što je bio diktator Idi Amin Dada iz Ugande, u vrijeme kada još nije bio uspostavljen Međunarodni sud za ratne zločine koji bi ga vjerovatno osudio za genocid.

Da se radi o konzistentnoj praksi dinastije Saud potvrđuje i novi primjer pružanja utočišta tuniskom diktatoru Zini al-Abidinu Ben Aliju čiji je represivni režim, jedan od najokrutnijih u novijoj historiji, brutalno postupao s političkim neistomišljenicima i disidentima. Režim u Rijadu ovom je svrgnutom diktatoru ne samo pružio azil već je prihvatio i milione dolara u zlatu i novcu, koje je iz državnog trezora opljačkao ovaj despot prije nego što je uspio pobjeći iz zemlje.

Preustroj Vijeća za zaljevsku saradnju

Zbog ove, ali i mnogih drugih karakteristika, saudijski režim nema pravo držati pridike Kataru čiji se emir dobrovoljno odrekao vlasti u korist svog mlađeg nasljednika. Bivši emir Hamad Bin Khalifa al-Thani time je dao primjer drugim vladarima da sukcesija ne mora čekati na smrt ili, pak, ubistvo prethodnog vladara kako bi do nje došlo. Ovo je posebno dobra lekcija za arapski svijet s obzirom na to da se trenutno u Alžiru tamošnji autokratski lider namjerava četvrti put kandidirati za predsjednika države, uprkos dubokoj starosti i lošem zdravlju.

Katar je zemlja koja je otvoreno podržala demokratske promjene u Egiptu i koja je hrabro stala u odbranu prava palestinskog naroda, pruživši mu moralnu, diplomatsku, ali i materijalnu podršku, uključujući i podršku Hamasu kao demokratski izabranoj vlasti naroda Gaze. Svojom principijelnom vanjskom politikom Katar se pojavljuje kao saveznik revolucionarnih snaga u sjevernoj Africi, a time i kao smetnja na putu ostvarivanja antidemokratskih ciljeva saudijske politike na Bliskom istoku.

Zato što Doha pruža utočište arapskim demokratskim snagama, saudijske vlasti Katar doživljavaju kao platformu za destabilizaciju zaljevskih susjeda.
Želja režima u Rijadu da u potpunosti zagospodari manjim zemljama regije primjećuje se naročito u ponuđenim saudijskim arhitektonskim rješenjima za budući preustroj Vijeća za zaljevsku saradnju. Režim u Rijadu, također, iritra činjenica da ga druge članice nisu podržale u nastojanjima da Vijeće za zaljevsku saradnju transformira u unitarnu organizaciju, kojom će moći potpuno dominirati. Preustroj Vijeća za zaljevsku saradnju, koji je inicirao Rijad, predviđa zajedničku valutu s centralnom bankom u Rijadu, ali i inkorporaciju Maroka i Jordana u Uniju, kao specijalne partnere.

Ovoj hegemonističkoj saudijskoj politici suprotstavilo se nekoliko članica, svaka iz svojih specifičnih razloga. Oman je čak bio zaprijetio da će se potpuno povući iz Vijeća za zaljevsku saradnju ako saudijski prijedlog bude usvojen. Katar je izrazio neslaganje s politikom Rijada koji svim sredstvima nastoji eliminirati Muslimansku braću u Egiptu, Hamas u Palestini i njihove istomišljenike u Siriji i, umjesto njih, u tim zemljama kao protutežu nametnuti svoje vehabističke snage poslušne režimu u Rijadu.

U strahu da bi vjetrovi 'Arapskog proljeća' mogli zapuhnuti i Kraljevstvo despotski režim u Rijadu, u savezu s poslušnim Emiratima i Bahreinom, investirao je 32 milijarde dolara kao pomoć kontrarevolucionarnim snagama Egipta.
Jedan od uzroka neslaganja Saudijske Arabije sa njenim manjim susjedima svakako je i percepcija iranske prijetnje i odnos prema ovoj značajnoj regionalnoj sili, barem kada je riječ o budućnosti zaljevske regije, ali i Bliskog istoka u širem smislu.

Saudijska Arabija vidi Iran kao najveću prijetnju svojoj sigurnosti i hegemonističkoj poziciji u regiji Arapskog zaljeva. Zbog straha od iranskog uplitanja režim u Rijadu je nedavno tenkovima ugušio demokratsku pobunu u Bahreinu, iako ovom zemljom vlada manjinski sunitski režim porodice Halifa, dok tamošnje šiije čine većinu stanovništva. Bilo je to direktno uplitanje u unutrašnje poslove druge suverene zemlje, od kojeg Saudija sama strahuje.

Saudijska Arabija, također, strahuje od šiitske pobune u istočnim provincijama Kraljevstva, u kojima se nalaze najveća nalazišta nafte, a čiji stanovnici su u nepovoljnoj socio-ekonomskoj poziciji i protiv kojih saudijski režim vrši diskriminaciju. Uloga koju je u procesu približavanja Washingtona i Teherana odigrao omanski sultan Qaboos, tajno posredujući u dijalogu između SAD-a i Irana, posebno je problematična sa stanovišta Rijada, jer bi režim u Saudiji, u slučaju približavanja Irana i SAD-a, mogao izgubiti dosadašnji privilegirani položaj američkog saveznika u regiji.

Strah od iranske hegemonije

Najnoviji razvoj dijaloga Irana i SAD-a daje nadu da bi uskoro moglo doći do normalizacije njihovih odnosa. Saudijskoj Arabiji to nimalo ne odgovara. Henry Kissinger je često tvrdio da su strateški interesi Irana i SAD-a u principu komplementarni, budući da se američka strategija na Bliskom istoku te u centralnoj i južnoj Aziji prije revolucije 1979. godine prvenstveno oslanjala na Iran. Saudija se boji ponavljanja takve historije, u kojem bi ona pala u drugi plan.

Katar je uspostavio odlične trgovinske i poslovne veze s Iranom, iako se u Siriji drastično razilaze u pogledu političke budućnosti te zemlje, jer podržavaju suprotne strane u tamošnjem sukobu. Iako možda zvuči paradoksalno, ali Katar kao stvarnu prijetnju svojoj sigurnosti vidi više u Rijadu, s kojim je u formalnom u savezu, a manje u Teheranu protiv čije prijetnje je osnovano Vijeće za zaljevsku saradnju. Zato postoje opravdani razlozi. Rijad je prošlosti u više navrata raznim manipulacijama pokušao u Dohi instalirati režim koji će biti potčinjen i poslušan politici porodice Saud. Takva nastojanja Rijada su se do danas pokazala neuspješnim, a mali Katar se, zahvaljujući enormnom bogatstvu od nafte i plina, moćnoj medijskoj korporaciji Al Jazeera, pragmatičnom vodstvu te principijelnoj i progresivnoj aktivističkoj vanjskoj politici, uspio nametnuti kao respektabilan faktor i lider u regiji.

O tome kako će se riješiti novonastala kriza unutar Vijeća za zaljevsku saradnju ovisit će i buduće geopolitičko ustrojstvo u ovom kritičnom kutku svijeta. Iran već duže vrijeme zagovara jedinstven sigurnosni sistem u Arapskom zaljevu, bez prisustva i aktivne uloge SAD-a. Saudijska Arabija se tome žestoko suprotstavlja, upravo iz straha od iranske hegemonije. Sjedinjene Američke Države, pak, koje imaju dobre odnose sa svim članicama Vijeća za zaljevsku saradnju, uporno inisistiraju na nužnosti njihovog zajedničkog stajališta.

Nova kriza potvrđuje da do tog zajedničkog stajališta neće lahko doći te da jedinstvena sigurnosna platforma u regiji zapravo i ne postoji, izuzev formalno te da je Vijeće za zaljevsku saradnju tek "tigar od papira". Možda je to upravo odličan povod SAD-u da svoje najavljeno povlačenje iz Arapskog zaljeva, ipak, odgodi za neka druga vremena.

Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

offline
  • su27 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2012
  • Poruke: 2492

saudijci operišu iz turskih baza po Siriji, djeluje mi prebrz preokret da se sad međusobno sukobe u Kataru ali to je bliski istok pa ko zna

smutio je Tramp nešto kad je bio tamo, ko zna šta je rekao onog saudijskom kralju a možda ga je ovaj i preozbiljno shvatio Very Happy

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2614
  • Gde živiš: Beograd

Pa, otisao je kuci sa 500 milijardi dolara u (drzavnom) dzepu, tako da je vise nego jasno Very Happy
Saudijska Arabija je platila reket, Katar nije, sad ide zavrtanje ruke. Samo je pitanje dokle, i dal ce se Katar snaci u situaciji.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

^^^

Brat od strica moje zene radi u Kataru.
Ima dosta nasih iz energoprojekta i sl.

Koliko sam shvatio iz njegove price, Katar je preslikana Libija. Imaju jaku policijsku drzavu. Kontrola je vise u sekularnom smislu, ne neka verska policija. Postoje gomile nekih vaucera i propusnica za nabavku "zabranjenih" stvari. U sutini ima svega, ali ima i jake kontrole.

Tu Arapi ne rade nista, samo gospodare. Ko god pomislja da ce neko od njih da poturi guzicu za neki sukob - nema od toga nista. Ovo moze da se osvoji kao Grenada. Jes', sad ce neki srbenda keramicar ili hindu-paki da zalegne tu. To ce da se rastoci, k'o ovi marketi za dvadeset minuta.

Salili smo se pre jedno godiinu dana, ako izbije sranje, mora da ima neki gliser, neku rezervnu varijantu.
Kaze ne brini, ima nas jedan tamo, znamo se. Bice ili UAE il Iran.
Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 953 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 8 sakrivenih i 913 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, amaterSRB, Apok, aramis s, bojank, Bokiboks, bokisha253, cinoeye, crnitrn, dankisha, darkojbn, Denaya, Dimitrise93, dule10savic, Fog of War, ivica976, Još malo pa deda, krkalon, Kubovac, maiden6657, Mi lao shu, mikrimaus, raptorsi, RJ, robertino, ruma, samsung, shone34, SlaKoj, Srle993, VP6919, šumar bk2