"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

282

"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Kibo potpuno je nevažno šta uvaženi gospodin radi u slobodno vreme, već kada se ubiraju jeftini politički poeni pri čemu se prelaze granice zdravog razuma. Očekivan potez, ali mi se i dalje gadi. Naravno uvek prolazi kod onih koji nemaju zaštitnički odnos prema svojoj otadžbini i kako da kažem nezadovoljnih svojim životom, a za to krive državu. Ne kažem da država u nekim slučajevima nije odgovorna, mada u dosta su sami ljudi krivi za svoje promašaje i neuspehe.

Inače što se tiče Kosova ono nikada neće biti u potpunosti izgubljeno i za očekivati je da će još dugo vremena biti vrlo bitno političko pitanje. Ovo je borba da se izvuče maksimu koliko sada možemo.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1285

Mislim da osim priznavanja Kosova EU ima još dug spisak pravno-ekonomsko-vojno-političkih zahteva za Srbiju da bi nas primili u EU. Treba se setiti Rumunije i Bugarske koje su grabile da uđu čim je pao berlinski zid i nisu ratovale, ali su primljene tek posle skoro 20 godina. Hrvatska je isto htela odmah, ali je poput nas imala rat, samo je za razliku od nas ratovala za njihov interes i još nije u EU. Ko zna kad ćemo mi ući. Dal za deceniju ili više.

Kada se to ovako kaže u Čerčilovom stilu ("obećavam vam krv znoj i suze") deluje porazno. Zato nam verovatno i pričaju licemerne bajke. Ali koja je alternativa? Ovako bar imamo nadu da će nam privreda postati konkurentna na evropskom tržištu za deceniju. Bescarinski režim sa Rusijom nam ne znači mnogo jer tranzit ide preko EU (da smo sačuvali zajednicu sa Crnom Gorom ili bar da smo dobri sa njima moglo bi pomorskim putem. Ovako...).

Jedina alternativa bi bila kada bi Rusija u skoroj budućnosti proširila svoju sferu interesa do nas u skoroj budućnosti i rešila da nam bude ekonomski oslonac iz recimo strateških razloga. Ali ja ne vidim da će se to desiti.



offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3674

Slovenija je 13 godina cekala na clanstvo i pored toga sto nije imala seriju ratova i opstu saglasnost svih politickih cinilaca da je clanstvo u EU apsolutni prioritet.Srbija do pre par godina nije nista radila u prilog clanstva osim neke deklarativne opredeljenosti za isto.Ne samo da ce biti novih zahteva nego ce ih biti jako puno ako ikada dodje do pregovora o clanstvu.Tek tu ce postati bitni detalji oko recimo poljoprivredne proizvodnje ili uskladjivanja lokalnog zakonodavstva sa onim u EU.Tacno je da je EU progledala Rumuniji i Bugarskoj kroz prste ali to ne znaci da ce se isto ponoviti kod prijema drugih clanica.Hrvatskoj recimo nisu preterano popustali oko zahteva.
Da se ne lazemo Srbija moze sutra da prizna Kosovo ali to ne znaci da ce odmah nakon toga postati clanica.Za takva nerealna ocekivanja su najveci krivci mediji koji kod naroda stvaraju krajnje nerealna ocekivanja ukljucujuci i ona o svedskom standardu cim udjemo u EU.
Clanstvo u EU nije nikakav zahtev koji se postavlja pred Srbiju vec je nesto sto njeni gradjani i politicka elita moraju sami da prelome.Da li ce ici putem clanstva i prihvatati zahteve koje im EU postavlja ili ce odluciti da idu drugim putem.Naravno da postoji i druga opcija samo sto je poredjenje Srbije sa Norveskom ili Svajcarskom krajnje infantilno.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Kfor se utvrđuje u Jagnjenici, Srbi dežuraju

Vojnici Kfora dodatno su ojačali svoj logor u Jagnjenici velikim džakovima ispunjenim kamenom i peskom. Unutar logora, koji se prostire do susednog albanskog sela Čabra, nalazi se mnoštvo vojnih kamiona, oklopnih transportera i džipova.
Napeto na barikadama
Na uzvišenju iznad logora, u šumi, mogu se primetiti vojnici Kfora koji kamerom snimaju građane okupljene na barikadama u Jagnjenici.
Vojnici se takođe nalaze i na njihovim vozilima, kojima su u ponedeljak preprečili put koji vodi ka Zvečanu, prethodno probivši barikadu koju su Srbi postavili.
Kamioni i autobusi koji su tada uklonjeni i oštećeni u akciji i dalje se mogu videti u Jagnjenici a u krugu koji su vojnici Kfora opasali bodljikavom žicom nalazi se i par putničkih automobila koji su tu ostali nakon poslednje akcije Kfora.
U susednom Zupču otvorena je jedna saobraćajna traka, tako da su putnička vozila danas mogla po cik-cak liniji da saobraćaju na putu Kosovska Mitrovica–Ribariće.
Lokalni Srbi su i danas bili na barikadi u Jagnjenici, a među njima je bio najveći broj žena, koje dežuraju danju, a muškarci noću. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/184326/Kf.....i-dezuraju Moje licno misljenje da se sprema sira vojna akcija.Ne znam samo da li ce i siptari ucestvovati u njoj i sta bi bio njihov zadatak.

offline
  • pavlo  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2011
  • Poruke: 1080

Преговарачки тимови Београда и Приштине постигли су вечерас у Бриселу договор о заједничком управљању царинским прелазима, сазнаје агенција Бета из извора Савета министара Европске уније. Ускоро ће о томе бити издато саопштење.

Koliko je ovo moguca, a da nije priznanje Kosova?
Barikade moraju ostati!

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Napisano: 02 Dec 2011 23:44

Postignut sporazum,verovatno je Rambuje br.2.Pa kada ga saopste narode bice eto mi se lepo pogodili a oni nece da prihvate.

Dopuna: 02 Dec 2011 23:48

Pao dogovor o zajedničkom upravljanju prelazima?

Pregovarački timovi Beograda i Prištine postigli su večeras u Briselu dogovor o zajedničkom upravljanju carinskim prelazima, javila je agencija Beta iz izvora Saveta ministara Evropske unije. Šefica prištinske delegacije u razgovorima sa Beogradom Edita Tahiri izjavila je za Radioteleviziju Kosova da je "postignut načelan dogovor o integrisanom upravljanju granicom", ali je šef pregovaračkog tima Srbije Borko Stefanović to demantovao rekavši za B92 da su "dogovori i dalje u toku", da su teški i da" nikakavo rešenje nije postignuto''.

Edita Tahiri je za RTK iz Brisela izjavila kako su se "obe strane dogovorile u načelu o problemu upravljanja granicom" i da dogovor "treba da bude potpisan od strane predstavnika dve zemlje i posrednika u razgovorima Roberta Kupera kao garanta".

Tahiri je kazala da će Kuper "na osnovu dogovora pripremiti tekst sporazuma".

Prištinski mediji su javili da je saglasnost rezultat ogromnih pritisaka kojima je bio izložen zvanični Beograd od strane zemalja Evropske unije, kao preduslov za dobijanje kandidature za članstvo Srbije u EU.

Stefanović: Postignut ogroman napredak

Borislav Stefanović je izjavio da je večeras postignut ogroman napredak, ali da sporazum nije konačan i da zato ujutro dve delegacije treba da se sastanu da bi otklonile nedomice oko putnih dokumenata i carinskih tablica za slobodu putovanja preko administrativnih prelaza.

Najveći broj prepreka je uklonjen i pronađeno je puno zajedničkih tačaka, rekao je Stefanović posle razgovora.

Pitanje dokumenata i carinskih tablica se ne odnosi direktno na dve strane već na širi međunarodni format, dodao je on.

Prema tumačenjima koja su nezavisno dobijana, Evropska unija bi to trebalo izričito da zajamči.

EU: Dobar napredak, očekuje se primena

Delegacije Beograda i Prištine ostvarile su dobar nepredak ka dogovoru o zajedničkom upravljanju prelazima i očekuje se puna primena slobode kretanja na prelazima, saopštio je Savet ministara Evropske unije.

U skladu s dogovorom, primena bi trebalo da počne 26. decembra, navodi se u saopštenju.

Delegacije Beograda i Prištine, koje predvode Boislav Stefanović i Edita Tahiri sutra se ponovo sastaju.

Večeras je predstavnik EU u pregovorima Robert Kupet otišao da o postignutom dogovoru izvesti ambasadore stalne predstavnike zemalja članice Unije. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/184357/Pa.....-prelazima

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Priština sprema "Oluju 2"

Predsednik Srbije je pozvao Srbe sa severa da uklone barikade ne samo zbog 9. decembra i neizvesnosti oko kandidature, već i zbog obaveštajnih podataka da je Priština završila operativni plan akcije koji bi, po svim parametrima, bio sličan "Oluji" iz 1995. u Krajini.

Priština čeka mig zvaničnika Evrope da počne novu Oluju:

Ovo za "Vesti" tvrdi nekadašnji komandant Združenih snaga na jugu Srbije i predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju Ninoslav Krstić.

- Ukoliko srpske službe bezbednosti rade svoj posao, onda je predsednik Tadić dobio informaciju da je plan Prištine za preuzimanje severa pokrajine gotov i da se bukvalno samo čeka mig zvaničnika Evrope da bi ta akcija počela. Otuda i promena stava države prema Kosovu za 180 stepeni - kaže general Krstić.

Odakle Vam te informacije?
- I dalje sam u kontaktu sa ljudima sa kojima sam sarađivao i tokom krize na jugu Srbije. Pri tome, nedavno su, u prisustvu zvaničnika Kfora i NATO-a promovisane Kosovske bezbednosne snage - kosovska vojska. Komandat Kfora je u pismu sedištu NATO-u u Briselu predložio da se ove snage stave u potpunu operativnu gotovost i da su sposobne da se upotrebe u kriznim situacijama.

To ne znači i da će doći do nove "Oluje"?
- Vlast u Prištini je mnogo nervozna i ukoliko se drama na severu nastavi, više neće biti nikoga ko bi mogao da predvidi razvoj događaja. Pri tom, Srbija je dala i stepen legitimiteta za takvu akciju prihvatanjem carinskih pečata. Neozbiljno je očekivati da niko u Beogradu nije znao šta se time postiže.

Šta stoji u tom planu za "Oluju 2"?
- Ne znam detalje, ali ne bih se iznenadio da Priština reaguje, a da prethodno ne proglasi vanredno stanje, mada je i ta opcija moguća.
Kfor kao Unprofor
Da li bi Kfor reagovao u slučaju akcije kosovskih snaga?
- Uveren sam da Priština čeka samo mig sa Zapada da bi krenula u akciju. Kada se to dogodi, Kfor se neće mešati u sukobe kao što se Unprofor nije mešao u "Oluji". Kfor se nije mešao ni tokom rušilačkog pohoda Albanaca 17. marta 2004. Uveren sam da su Tadić i Jeremić shvatili koliko je situacija opasna, zbog čega pozivaju na uklanjanje barikada da bi tako sprečili incidente koji bi proizveli egzodus Srba.

Teško da Albanci imaju kapaciteta da porobe sever Kosova?
- Pa Hrvati su napali Krajinu, mada su protiv sebe imali jedinice Vojske RSK. Ovde je mnogo lakše, jer je reč o golorukom narodu i lošem geografskom položaju svih većih srpskih mesta.

Kako bi se ta akcija odvijala?
- Na dva plana. Regularna policija i jedinice Rosa bi krenule na barikade, a Kosovske bezbednosne snage bi zauzele sve ključne tačke iznad Zvečana, Leposavića i Mitrovice i čekale da kod barikada dođe do sukoba ili razmene vatre. Potom bi se uključili u sukobe kako bi došlo do "kontrolisanog haosa" sa ciljem da se srpski živalj preplaši i napusti prostor severa Kosova.

Mnogima se čini da je Tadić pozivom da Srbi uklone barikade zapravo kapitulirao?
- Beograd ima drugu vrstu odgovornosti, ali ona datira od 2000. Svi funkcioneri su hrlili na Kosovo da se slikaju ispred manastira i govore narodu da će to uvek biti deo Srbije, ali suštinski su sve radili suprotno. Uostalom, zbog čega nijedna vlada do danas nije zatražila da se u UN do kraja ispoštuje rezolucija 1244, odnosno vrati suverenitet Srbije nad pokrajinom, na šta smo, kao država, imali prava. Umesto toga, tokom krize na jugu Srbije u pregovorima sa zvaničnicima Kfora doživeo sam da jedan ministar odbrane Srbije doslovce kaže: "Nas status Kosova ne zanima."

Ko je to rekao?
- Ne mogu to da kažem jer ću posle godinama da se povlačim po sudovima, ali postoje stenogrami sa tog sastanka. Svako ko želi može to da proveri.

A zbog čega Srbiji nije odgovaralo da povrati suverenitet nad celim Kosovom?
- Kada me već vučete za jezik da kažem. Nijednoj vlasti u Srbiji ne odgovara da iznenada u parlamentu ima dovoljan broj albanskih poslanika koji mogu da utiču na to koje će stranke formirati Vladu ili ko će biti premijer. http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/184083/Pristina-sprema-Oluju-2

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2011
  • Poruke: 47

Ovaj Krstić lupeta.Klasični NVO.Americi nikako ne odgovara etnički čisto Kosovo,u vlasti muslimana.Zato drže i Bosnu zajedno.druga stvar mnogo puta su šiptari probali da osvoje sever od 1999 pa nešto nije išlo.I čisto sumnjam da su dole svi naši goloruki. I da iz centralne Srbije ne bi dodatno otišlo ljudi organizovano da pomognu.

Ne zboravite da Tačija brine podizanje optužnice koja čuči u nekoj fioci.Ne zaboravite da nisu svi priznali Kosovo na zapadu.Ima tu još mnogo ali..i ovaj Krstić j eizuzetno mutan,pročitajte njegove skorašnje izjave.Hoću da kažem da nema ništa od oluje2.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

ŽELJKO CVIJANOVIĆ: ZAŠTO SAM SIGURAN DA 9. DECEMBRA ODGOVOR EU NEĆE BITI „NE“

Zašto Brisel neće 9. decembra reći jasno i nedvosmisleno „ne“. Zato što nismo mi te sreće



Učen da između tvrdog i sumnjivog igram nasigurno, tako i – birajući između sopstvene paranoje i inteligencije – tipujem na ovo prvo. Dakle, neće ih Angela Merkel sa svojim briselskim gaulajterima otkačiti 9. decembra. Kako znam? Zar, dok pošten svet u Srbiji razbija glavu kako da zemlju oslobodi Brisela i domaćih briselskih klijenata, ispadne kako će je i od jednog i od drugog osloboditi sama Evropska unija? Ne biva toga, narode, zato će kandidature biti. Dobiće je, makar Boris ceo severni Kosmet morao da zalije betonom iz vazduha; ako mu to ne pođe za rukom, dobiće je makar uslovno, makar mu je odložili za tri meseca, makar mu glavu stavili na nju kao hipoteku, ali svakako će je dobiti pre izbora. Dobiće je, makar s njom samo izašao na izbore, makar mu je već sutradan oteli. Hajde da vidimo zašto.

Mediji su zatrpani informacijama kako je Nemačka – silno razočarana time što su neki Srbi na Jagnjenici podigli ruku na Bundeswehr – obnovila režim „sto za jednog“ i zaustavila kandidaturu taman za tri hiljade tadićevaca, koliko danas i ima Srba kojima kandidatura u životu radi posao. Čuj radi; pa Borisu, njegovim baronima i ostalim primercima iz tog lanca ishrane bolje je da ih Merkelova strelja nego da im kaže da za njih od EU definitivno i neopozivo nema ništa. A baš taj mali detalj u odnosu tadićevaca prema kandidaturi našoj nemačkoj braći otvara prostor za proverenu strategiju. Jer, da nije tako, da kandidature stvarno i definitivno nema, zar ne bi bilo dovoljno samo da neki deveti sekretar Merkelove preko patriotskog „Blica“ – mislim nemački patriotskog, poput Štrajherovog „Der Stürmera“ – kaže da je to s kandidaturom završena priča, i da priča i bude završena.

Ovako, od srede do petka od svih Nemaca za koje se u Srbiji zna o srpskoj kandidaturi jedino se nije oglasio Lotar Mateus. Angela Merkel rekla je da Srbija ne ispunjava uslove za kandidaturu; nemački ministar vojske De Mezijar javno je Borisu komandovao zurück; slično rapoloženje je u Bundestagu i CDU; stari srpski prijatelj Vestervele poručuje da krv sa Jagnjenice može da spere samo ako Srbija „prihvati teritorijalni integritet Kosova“. Anonimni diplomate u Briselu – valjda su i oni Nemci – u narečenom patriotischen zeitungu ispovedaju da se kandidatura više ne rimuje sa imidžom Srba posle Jagnjenice, koji je, kaže, „katastrofalan gotovo podjednako kao i kad je bilo reči o Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću”. Čak i zapadni diplomate po Beogradu koji lokalnim novinarima šapuću verodostojne informacije, čak i oni na pomen kandidature sumnjičavo vrte glavom, Boris je toliko zabrinut da već priča kako će pobediti na izborima; Boža Đelić više ne pominje da će podneti ostavku ako mu kandidatura pobegne – a sve to može da samo da znači da je stvar ozbiljna. Na kraju, autor Jugosfere – distancirani Britanac, nego šta – Tim Džuda kaže da su nam šanse pola-pola, dok – čudima nikad kraja – Jelko Kacin ostaje usamljen kao Srbin u svetu tvrdeći da je Beograd kandidaturu zaslužio.

NIŠTA ZA MNOGO Treba li još ovoga ili je već svima jasno koliko sam paranoičan kad kažem da ih neće sasvim ispaliti i da će im nešto od kandidature dati, makar odloženo? Prvo, hajde da vidimo ko šta tu dobija, a ko šta i čime plaća. Kandidatura Brisel ne košta ništa – ne postoje ni te pare ni te političke obaveze koje EU kandidaturom preuzima prema Srbiji. Inače bi Turska do danas postala najveći i finansijski i politički poverilac Brisela, a ne bi loše prošla ni Makedonija. Izgleda li vam Merkelova kao neko ko nešto duguje Turskoj? A Makedonija kao neko ko je prošao dobro? U redu, idemo dalje.

Ako kandidaturom datom Srbiji Brisel ne gubi ništa, hajde da vidimo šta dobija. Kandidaturom – a pod tim podrazumevam sve što nije briselsko rezolutno ne, dakle i uslovnu i odloženu – srpski som i dalje ostaje zakačen za udicu. Bez nje mora da pronađe drugo hranilište. Kako u Briselu kao to drugo hranilište, s pravom, ne vide nikog do Rusije, ne verujem da im se to mnogo dopada. Možda bi oni i ostali hladni na taj jedan korak Srbije prema Rusiji samo da nisu prethodnih nedelja videli dva politička koraka Rusije prema Beogradu, ako ćemo pošteno, najveća u ovom veku. Neko će reći kako je EU za poslednjih deset godina toliko investirala i izgradila takvu mrežu u Srbiji da nikakva Rusija ne može da ugrozi njenu poziciju. Možda, ali liči li vam ovo na vreme kad će se iz Brisela razmetati samopouzdanjem, kad su spremni da izazivaju sudbinu? Meni ne, mada, naravno, tu čistih formi tipa da je Srbija sasvim otkačila EU, pa se sasvim okrenula Rusiji – neće biti.

Brisel se dakle neće igrati, utoliko pre što, pored svojih, prepoznaje i srpske trendove. A oni kazuju da u Srbiji broj ljubitelja EU strmoglavo pada. Za to vreme, sa srpskim parlamentarnim strankama stvar po Brisel, na prvi pogled, stoji veoma dobro. Naime, samo dve među njima su u korpusu evroskeptika, čime, računajući prema aktuelnim rejtinzima, ne prebacuju više od desetine registrovanih glasača. E sad, taj raskorak, naravno, nije prirodan i, uprkos tome što Brisel kontroliše javni prostor u Srbiji, na duži rok je neodrživ. A to znači da - ili će se broj birača zagrejanih za EU povećavati (malo teže) ili će sve više stranaka postajati, ako već ne protiv EU, a ono bar indiferentne prema njoj (malo lakše). I zar da takvim ludacima poput Srba ne daš nešto što bi im bar mirisalo na kandidaturu? Utoliko pre što, ako je Borisu čak i daju, teško je reći hoće li se poljuljani evroentuzijazam među strankama stabilizovati i u narodu oporavljati, ali, ako mu je ne daju, od tog entuzijazma neće ostati ni Čede na Vuku.

Ako mu je ne daju ni toliko da njegovi spin majstori ne mogu da to predstave kao da su mu je dali, to će toliko duboko potresti i političku i društvenu scenu da će i mnogi ovdašnji evropski klijent početi da razmišlja o sopstvenoj budućnosti. A čovek zabrinut za budućnost spreman je na svakojake preokrete i alternative. Dakle, ako u petak 9. decembra nikakve kandidature ne bude, ako to bude samo jedno ledeno nemačko „ne“, već 10. će naglo oživeti ikonostas u Mrkonjićevom kabinetu, već 11. Sloba će sa tog ikonostasa sići, a do 12. u podne zaposešće krhko telo Ivice Dačića. I eto ti pada vlade, eto izbora kad im vreme nije. Istog dana čak će i Jelena Trivan ostati bez glasa – a vi računajte da žutima pada rejting čak i kad ona uzima vazduh dok govori – i da ih danas na drugom mestu održava jedino to što je Jelena u svojim nastupima savladala tehniku gajdi. I ja tada ne vidim kako će žuti da prebace deset odsto računajući i krvne srodnike njihovih funkcionera.

AKO BUDE „NE“ Naravno, ne mislim ja da je Brisel zabrinut za Borisov rejting i da će pokazati milost prema njemu, ali znam da oni ne vole da Srbija ispadne iz ravnoteže, odnosno da tu neka politička snaga vidljivo prevagne, da Toma i Voja, recimo, na izborima pobede toliko ubedljivo da ne možeš da im za vratom držiš žute. Na kraju krajeva, ako Srbija ispadne iz takve ravnoteže, ceo sistem javnog prostora počinje da razmišlja, pa samim tim i da posustaje, kontrola toga Briselu postaje teža i komplikovanija, a briselski klijenti u javnom prostoru počinje da gube i na samopouzdanju i na snazi – uverljivost odavno nemaju – tako da njihova ucenjivačka moć opada. Ne sumnjam ja da bi EU svakakvo nepočinstvo uradila Srbiji, ali zašto bi to uradila sebi u Srbiji? Pa da dođe neko ko će reći na RTS kako je, na primer, carinski sistem između EU i Srbije – svojevremeni poklon Briselu od Mlađe i Borisa pod devizom „Volimo EU više nego što je ona volela nas“ – nepravedniji nego da metalostrugar iz Rakovice izvede Dežera na ručak. Pa da Žarko Korać pomisli kako EU ipak ima alternativu. Da se Borko pomiri s Vukom i da Editi Tahiri kaže sve što misli o njoj. Da Boris u Jarinje dovede neku kinesku kinesku građevinsku firmu, pa da se Jarinje vidi s meseca. 'Ajte, molim vas, zašto bi to Brisel sebi radio!?

Naravno, pitanje je onda a zašto sve ovo Borisu rade? Zašto mu toliko prete? Zašto su se na njemu za tri dana izredali svi Nemci sveta? Prosto: blefiraju ga. Oni znaju da igra može da traje do 9. decembra, da – ako Borisu daju jasno „da“ ili jasno „ne“ – već sutradan u Srbiji izborna kampanja ulazi u punu brzinu i da od tog dana od Borisove vlade neće dobiti ništa makar ga bombardovali. Ali do tada mogu da dobiju još mnogo. A, budući da se radi o starim bundesligašima, naviklim da najviše trče u poslednjih deset minuta i da utakmice rešavaju baš tad, oni danas od Borisa na Kosovu traže sve.

Pitate se sad kako ja znam da Nemci blefiraju, a Boris ne zna, nego se blamira pozivajući Srbe da se maknu sa barikada, istih onih koje je sam letos postavio rekavši Srbima da sede tamo dok ne povećaju njegov, kako voli da kaže, pregovarački kapacitet. I sad ih tera zato što je ostao sasvim bez pregovaračkog kapaciteta. Dakle, pitanje je kako Boris ne zna da Nemci blefiraju? Zna. Ali – ako ste nekad igrali poker – zamislite dvojicu igrača: jedan igra u život (čuvena Borisova sposobnost da postavi stvari), a drugi u jedan sjebani evro. I sada ovaj koji igra u evro blefira. Kako igra ovaj koji je uložio život? Nikako, igra tako što sve veruje, čak i ako je siguran da dripac blefira. Tako izgleda Borisova igra.

A to znači da se do 9. decembra svakojake svinjarije mogu dogoditi, što na prelazima, što u Beogradu. I da izvršitelj tih svinjarija može da bude svako – od Kfora do bogtepita koga – ali će u svakom slučaju poluga za ta nepočinstva biti Boris. Utoliko pre što je naš junak već neki put bio pod sličnim pritiscima i svaki put su mu slomili kičmu. Tako da mu je sad više i ne lome jer nema slobodnog mesta, sad mu je krckaju.

DVA NAJJAČA ARGUMENTA Postoje još dva argumenta – jača od svih – zašto će Srbija dobiti kandidaturu. Prvo, zato što bi za Srbiju najbolje bilo da je ne dobije, jednako kao što bi za Borisa bilo najbolje da je dobije, ali već smo utvrdili, ima tome neko vreme, kako je postalo pravilo bez izuzetka da je ono što je dobro za Borisa i žute redovno loše za Srbiju, i obratno.

Kada bi Brisel rekao da nema kandidature, tada bi Srbija voljom EU, a ne svojom – a to nije nevažno – izašla iz mašine u kojoj je već jedanaest godina, a poslednje tri toliko intenzivno da joj više nije dobro. Bez kandidature, odnosno sa jasnim nemačkim „ne“, ucenjivački kapacitet EU ne bi sasvim nestao, ali bi se prilično smanjio i Srbija bi tada mogla da strahuje od realne (mada opadajuće) snage Nemaca, Francuza ili Britanaca, a ne od izmišljenje snage trećerazrednih briselskih birokrata, koji na uvažavanje nailaze još samo u Beogradu i Skoplju. Bila bi to prilika dakle gde bi se Srbija rešila jedne rđave inercije koja traje, gde bi sledeća vlada dobila vazduha da razmisli o tome da li su zaista njena rešenja u Briselu, da razmotri kako je 11 godina u jednu geopolitičku paradigmu investirala sve, na kraju čak i sopstvenu teritoriju, a da nije dobila ništa. Rečju, silazeći sa te pokretne trake, koja joj, osim iluzije kretanja i osećanja strašnog umora ne daje ništa više, Srbija bi bila prisiljena da razmišlja o sebi i sopstvenom opstanku uoči velikih svetskih geopolitičkih potresa i da rešenja traži postavljajući sebe u centar bilo kakvog razmišljanja o tome.

Naravno, sve to ona bi – ako je još nešto nagona za samoodržanje ostalo u njoj – morala da uradi čak i kada bi kandidaturu dobila. Ali jednostavno ima takvih ljudi koji se u nevolju zaljube i ostanu s njom sve dok ih iz nje ne izbaciš. Bez kandidature Srbija bi bila izbačena iz tog voza koji je gubitnički, a, čak i ako se pokaže da nije, pozicija srpskog kupea jamačno nije pored vagon restorana, već pored klozeta. Samo takva, izbačena, Srbija može da počne da razmišlja o sebi, da pravi planove, gde će joj snagu za optimizam dati činjenica da je jedino što do sada nije pokušala istovremeno i najbolje. Zašto bi joj EU to dala? Zato ne verujem da se to može dogoditi: suviše je lako, suviše dobro, suviše srpski.

I otuda, drugo, sledi argument nad argumentima zašto Brisel neće 9. decembra reći jasno i nedvosmisleno „ne“. Evo ga: nismo mi te sreće.

P. S. Ako se pak pokaže da nisam bio u pravu i ako Boris u Briselu dobije „ne“ kao vrata, biće to verovatno moja najlepša greška koju sam napravio u ovom poslu. Tako da se unapred dobrovoljno prijavljujem za komentatorskog toplog zeca, uz obećanje da mi za sve vreme osmeh optimizma neće sići s lica. http://www.standard.rs/zeljko-cvijanovic-zasto-sam.....ti-ne.html

offline
  • Pridružio: 06 Maj 2007
  • Poruke: 887

Kao netko tko je sličnu stvar već gledao sa druge strane ne mogu ne primijetiti da se ništa nije promijenilo.
Prvo se dobro nahuška ljude (iako je ovdje razlog čisto unutarnje raskusuravanje)- svi na barikade, nećemo nedamo itd, puna podrška i sl. onda se vidi da je računica-kriva pa se pravi englez. i lakonski zaključi da su si oni na barikadama sami krivi za sve što im slijedi..Obeća se sve i svašta, u startu bez ikakve namjere da se učini išta više od koje izjave na tv. Blef koji su odavno svi pročitali.

Nevjerojatno je kako sve što se radi iz Beograda ide isključivo u korit maksimalne štete Srbima, ma gdje bili. A za uzvrat par ljudi uživa igrajući se pregovaranja s eu iz koje su jasno rekli da nema srbiji u eu, a razlozi se mijenjaju svakih 5 dana. Imaju nevjerojatno kratko pamćenje, jer su baš oni jednog "pregovarača" s moćnicima ispratili u kavez i gledali kako drugi dobiva još goru kaznu, jer je htio s lanca. Valjda su naivni pa misle da su "partneri" i da je gazda postao mekši...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 542 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 534 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bigfoot, Boris90, goxin, pein, sasa76, Shilok, Sumadija34