"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

854

"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

"Radim na konačnom rešenju za KiM"
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&....._id=937740



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Feb 2012
  • Poruke: 351

Tajni rat na Kosovu: Englezi su ratovali za Albance, Francuzi za Srbe

Žak Ogar bio jedan od prvih zapadnih oficira koji je ušao na teritoriju Srbije posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma 1999. godine, i tamo je video da informacije kojima ih je NATO komanda pothranjivala ne odgovaraju istini. Shvatio je da se ne radi o humanitarnom ratu, na terenu je uvideo da su OVK vojnici sve vreme bili pod kontrolom nemačkih i britanskih vojnih službi, uključujući i napade na srpske crkve, manastire i izbegličke kolone nepsoredno po prestanku NATO bombardovanja.

Zato je u nekoliko navrata njegova jedinica ulazila u oružani sukob kako sa OVK, tako i sa britanskim vojnicima koji su bili sa njihovim jedinicima. Deceniju i po kasnije, pukovnik Ogar koji je nedavno objavio i knjigu "Evropa je skončala u Prištini", za novi broj Nedeljnika iznosi nepotnate detalje ovog tajnog rata koji se vodio na Kosovu.

"Britanci su bili u bliskoj vezi sa UČK. Vojnici iz 20. puka SAS su zapravo bili angažovani na strani UČK, oni su im davali logistiku, oni su ih obučavali. To sam otkrio u konkretnim situacijama na terenu", priča Žak Ogar.

"Kada su pripadnici OVK iz zasede napali konvoj srpskih izbeglica koji su se povlačili u traktorima - a taj napad je sproveden uz podršku Britanaca - pozvao sam jednu srpsku brigadu u povlačenju koju je predvodio pukovnik Serković, da se vrati i zaustavi albanske agresore, što su ovi i uradili. Kada su srpski civili bežali iz Peći, i njih su napali albanski vojnici. Podigao sam helikopter koji ih je rasterao rafalima iz vazduha. Nekoliko minuta po okončanju akcije pozvao me britanski general Mejson, i pitao me da li je moguće da se puca po njegovim ljudima. Odgovorio sam: 'Ne mogu da shvatim da su vaši specijalci zajedno s tim banditima koji pucaju po civilima'. Mejson je ćutao", prisetio se za Nedeljnik Ogar, koji će pored ostalog ostati upamćen kao oficir koji je iscrtao demarkacionu liniju na Ibru u Mitrovicu, što će kasnije postati granica Severnog Kosova.

Ogar je ispričao i da je kao dete iz oficirske porodice odrastao na herojskim pričama sa Solunskog fronta, gde mu je deda-ujak položio život, i da su ga uvek učili da je Srbija veliki prijatelj francuskog naroda. Zato je, kaže, uoči odlaska u NATO misiju 1998. imao dilemu da li da izbegne zadatak u kom bi se eventualno našao sa druge strane nišana u odnosu na srpsku vojsku.

"Otišao sam da o misiji na Kosovu razgovaram sa svojim ocem, jer je moj deda već bio mrtav. Otac mi je takođe bio general u penziji, i u to vreme je umirao od raka. On mi je rekao: 'Ako odeš tamo, ne budi preterano grub prema Srbima'. Rekao mi je i: 'Ne smemo da dovedemo u pitanje budućnost, tako što ćemo da zaboravimo našu prošlost'", kaže Ogar.

Ono što će obeležiti vojničku karijeru pukovnika Ogara, kako je rekao, je slučaj odbrane manastira Devič, zbog čega ga je godinama kasnije odlikovala SPC ordenom Svetog Save.

"Bio sam na čelu grupe specijalnih francuskih snaga. To nije bila brojna jedinica, bilo nas je samo 150, a radili smo po timovima od šest ljudi. Kada smo došli, dočekale su nas srpske vlasti, Albanaca nije bilo nigde, sakrili su se. Videli smo kako nam prilazi jedan mali auto, jugo, iz kog je izašla monahinja. Bila je to mati Makarija, igumanija manastira Sokolica. Vraćala se iz Prištine, gde je pokušala da razgovara sa pripadnicima britanskog štaba. Bila je zabrinuta za stanje u manastiru Devič. Pokušavala je nekoliko dana telefonom da dobije manastir. A pošto je Devič u Drenici, a znate da je tamo izuzetno nebezbedno, nije smela da ode sama. Tražila je pomoć od Britanaca, ali oni nisu reagovali", kaže Ogar.

"Manastir je bio porušen, relikvije svetog Joanikija su takođe bile polomljene, bilo je ugravirano UČK na njima i slične stvari. Bilo je strašnih izveštaja kako su se banditi ophodili prema sestrinstvu manastira. Mi smo sestrinstvu manastira pružili svu potrebnu pomoć. Moj šef odeljenja koji je bio na licu mesta rekao mi je da će se oni sigurno vratiti. Naredio sam da ih sačekaju, pohvataju i razoružaju, pa da posle vidimo šta ćemo s njima. Naravno, ako budu pružali otpor, moji vojnici su dobili odobrenje da reaguju. Tako se i dogodilo. Oni su se vratili, imali su na sebi nemačke uniforme, verovatno im je to dao BND. Moji vojnici su im naredili da se zaustave i da odlože oružje. Albanci su počeli da pucaju. A onda su shvatili da je ozbiljna vojska ispred njih, i da moji vojnici imaju dozvolu da uzvrate. Banda se ubrzo povukla pod našom vatrom, noseći ranjene i mrtve", ispričao je Ogar.

Opširnije o akciji spasavanja manastira Devič, drugim akcijama spasavanja srpskih civila i sukobima sa nemačkim i britanskim vojnicima čitajte u novom broju magazina Nedeljnik.

Izvor: B92



offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Oko odluke ustavnog suda, ono što smo dobili je odluka koja de fakto kaže da je bilo kakva politička odluka iznad ustava i zakona. Time je ustavni sud sam sebe ugasio jer u takvom poretku nisu potrebni ni zakoni ni ustav. Jedino treba politička odluka. I to imamo sada na delu. Politička odluka o ukidanju nadležnosti, ustava i zakona republike Srbije na svojoj teritoriji i sprovođenje te političke odluke je danas iznad ustava i zakona koji to tretiraju kao krivično delo. Ustav i zakoni u kantu za đubre, sve sa ustavnim sudom koji je ovuime sam sebe ukinuo. Vrlo jedinstvena situacija u svetu. Moramo uvek d abudemo prvi po nečemu ako je to ordinarna glupost.

A Sandra greši./ Ima koem da se obrati, adresa je narod jer bez naroda nema ni države ni ustava ni zakona. Samo treba sići među narod pa objasniti ljudima suštinu, ne dati izjavu i reći to je to. Narod daje, narod brani i narod uzima. Prosto. To znali i Obrenovići a ovi izgleda da će morati da se na to podsete. A bome i narod na to da ima neke obaveze.

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

ТУЖИЛАЦ ПОРЕД КОГА ХАШИМ ТАЧИ МОЖЕ МИРНО ДА СПАВА
http://www.standard.rs/politika/30725-%D1%82%D1%83.....0%B2%D0%B0

СТЕФАН КАРГАНОВИЋ

Ко је главни тужилац у специјалном суду под окриљем ЕУ који ће се бавити наводима Дика Мартија о трговини органима на Косову

Чини се да именовање Дејвида Швендимена (David Schwendiman) на положај главног тужиоца у специјалном суду под окриљем Европске уније који ће се бавити наводима Дика Мартија о трговини људским органима на Косову није привукло довољно пажње јавности. У малобројним коментарима углавном се истицало да је нови тужилац Американац и да на тој функцији наслеђује другог Американца, као да је то битно. Скоро нико се није озбиљније бавио суштинским питањима која се односе на професионални профил Дејвида Швендимена, независно од националности, јер у Америци има напретек врсних и савесних правника као у већини других земаља. Нити се много залазило у његову донедавну делатност на положају руководиоца тужилаштва за ратне злочине Суда БиХ у Сарајеву, што је итекако важно јер може бити врло поуздана назнака о томе како ће се Швендимен понашати у предметима везаним за Косово.

Прва ствар која упада у очи када се разматра досадашња каријера Дејвида Швендимена [1] јесте то да се – са изузетком неколико година проведених на положају помоћника јавног тужиоца државе Јута – највећи део његове професионалне активности одвијао у оквиру разних савезних структура у САД. Низ година је служио у правном одељењу поморских снага САД, а између 1987. и 1998. у држави Јута био је помоћник савезног јавног тужиоца, што је строго политичка функција на коју се долази постављењем из Вашингтона. У наредним годинама је као функционер Министарства правде САД обављао разне задатке у Бангладешу, Тајланду и Вијетнаму. Како још стоји у његовој званичној биографији „имао је посебне безбедносне задатке у вези са Олимпијским играма у Атини 2004. и Зимским олимпијским играма у Солт Лејк Ситију 2002. године, као и Олимпијским играма у Сиднеју, Аустралији, 2000. године“.

На јесен 2013. године Швендимен је послат у Авганистан [2], где је био задужен да истражи волшебни нестанак неколико милијарди долара из буџета предвиђеног за вођење ратних операција. Једва да се латио посла у Авганистану, добио је нови распоред – као тужилац у специјалном суду ЕУ за Косово, са седиштем у Холандији.

ЧОВЕК КОЈИ ЗНА ОДАКЛЕ ДОЛАЗИ ПУТЕР

Шта овај кратак преглед радних активности говори о Дејвиду Швендимену? Апсолутно ништа што би само по себи могло бити лоше. Али нас упозорава на то да у питању није било какав насумице изабран успешни правник из, рецимо, државе Јута кога шаљу на Балкан да помогне домороцима да ефикасније решавају своје правосудне проблеме. Ради се о особи која може да буде врло искусна и стручна, па чак у одређеној мери и савесна, али која, како би се у Америци то рекло, „добро зна одакле долази путер који се на његов хлеб маже“.

Трагови које је Швендимен оставио као тужилац у одељењу за ратне злочине Суда БиХ у Сарајеву између 2006. и 2009. снажно поткрепљују основану сумњу да, кад год би дошло до размимоилажења између професионалне коректности и државне политике, Дејвид Швендиман не колебајући се уступа предност овом другом.

Глобалне статистике везане за учинак тужилаштва у Сарајеву, којем је Швендимен био на челу, сликовито одражавају приврженост његове канцеларије политичком, за разлику од правног, концепта кривичног гоњења ратних злочинаца. Од укупно 240 оптужених лица, 142, или 59,17 одсто, су Срби. Од 1.469 година изречене казне, 1.142, или 76,53 одсто, отпада на Србе, по статистикама које је Републички центар за истраживање ратних злочина РС објавио 2012. године. Политика Швендименовог тужилаштва, чија се успешна примена огледа у овим цифрама, можда се не поклапа у длаку са чувеном изјавом Мадлен Олбрајт да је на основу сателитског осматрања босанскохерцеговачког простора утврђено да су Срби починили 90 одсто ратних злочина, док преостали део установљене одговорности сносе „други“. [3] Али делује веома сугестивно као да су се и она и Швендименово тужилаштво руководили сличним концептом.

У светлу наведене праксе, не звучи претерано приговор Републике Српске изнет у одговору на извештај Високог представника Савету безбедносту УН 14. децембра 2009. да се правосудним системом у БиХ манипулише тако што се селективно највише гоне грађани српске и у мањој мери хрватске националности:

tacikusner„Одлука коју је на самом крају свога мандата донео руководилац одељења за ратне злочине у Тужилаштву БиХ Дејвид Швендимен да се обустави истрага ратних злочина извршених против Срба на почетку рата – као Тузланска колона и предмет Брадина – коначно доказује да противуставне правосудне установе на нивоу БиХ не служе владавини права већ одређивању природе ратног сукоба тако што ће се оптуживати и кривично гонити Срби и Хрвати.“[4]

ЗАТАШКАО ЈЕ „ТУЗЛАНСКУ КОЛОНУ“

Ох, да. Ако се питате зашто нисте чули да је ико оптужен или осуђен за страдање скоро сто војника ЈНА који су 15. маја 1992. били мучки нападнути док су се мирно повлачили из Тузле и зашто одавно немате вести о том гнусном инциденту – то је заслуга тужиоца Дејвида Швендимена.

На конференцији за штампу 2008. године Швендимен је свечано најавио своју тужилачку философију која скоро да је искључивала сваку могућност да би тежак злочин као Тузланска колона могао бити хладно стављен ad acta:

„Све жртве рата, њихова родбина и шира јавност нека буду сигурни да Тужилаштво примењује једнаке критерије и по њима врши одабир предмета, без обзира на националност извршиоца, били они Бошњаци, Хрвати, Срби или неки други.“[5] Неки други? На пример, припадници оружаних снага НАТО?

Мајке побијених војника из колоне сигурно ће бити импресиониране овом храбром и племенитом изјавом. Међутим:

„Све док подизање оптужница за ратне злочине зависи од Дејвида Швендимена“, својевремено је устврдио Џевад Галијашевић, члан експертског тима за борбу против тероризма, „ниједан бошњачки генерал се неће наћи на оптуженичкој клупи, без обзира на доказе о његовој одговорности за ратне злочине бошњачких снага против српског становништва“. [6] Време Галијашевића није оповргло.

Додуше, Швендимен има објашњење зашто не стиже да на оптуженичку клупу постави све које би несумњиво желео: „Има пуно тога што није у нашим рукама“, он се вајка, „као што су смрт потенцијално оптужених и времешност и све горе памћење сведока... Међутим, очекивање да ће особа ипак одговарати на неки начин није неразумна... само можда не пред кривичним судом“. [7] Онда где? На оном свету?

Као што се могло очекивати, беспрекорна подударност Швендименовог професионалног ангажмана и државне политике дошла је до пуног изражаја у питању Сребренице: „Ако мислите да је једнак број жртава Срба и Бошњака, онда немамо о чему више да разговарамо.“ [8]

zutakuca000Не упуштајући се у упоредну анализу губитака сукобљених страна на подручју Сребренице између 1992. и 1995. године, овај дрски и професионално непримерен изазов српским жртвама Сребренице уједно одговара на питање, постављено на почетку, шта се од Дејвида Швендимана може реално очекивати са његове нове функције тужиоца у предмету трговине органима на Косову.

ОРГАНИ НЕЋЕ БИТИ РЕШЕНИ

Посао тужиоца није да политички интонирано упоређује губитке етничких заједница које се још опорављају од последица деструктивног грађанског рата. Његова дужност је да на професионалан начин кривично гони починиоце ратних злочина и злочина против човечности. Оно прво је посао за демографе, политичке научнике, патологе и стручњаке разних других профила, али за тужиоца – не. Поготово када, упуштајући се у поређења и нагађања такве врсте, користи ауторитет свог утицајног положаја да имплицитно подржи наратив једне стране, док преко жртава друге стране и оправданих примедаба на мањкав рад његове установе – бахато прелази.

Са највишим степеном сигурности, на основу сагледавања досадашњег понашања, могуће је предвидети како ће Швендимен обављати своје тужилачке дужности у оквиру истраге и импутирања кривичне одговорности за трговину људским органима на Косову.

Све док је Дејвид Швендимен задужен за његов предмет, „доктор“ Тачи и његов in vivo хируршки конзилијум могу мирно да спавају.

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

Vreme je da Srbija misli srpski
http://www.svedok.rs/index.asp?show=95812
Piše: Dragoljub Gajević

Dr Dragan Petrović. Ekspert za geopolitiku. Doktorirao je na Geopolitici savremene Rusije (Politička geografija), a sada brani doktorat na međuratnim sovjetsko-jugoslovenskim odnosima u okviru istorijske nauke. Iako se, očigledno radi o vrsnom ekspertu i poznavaocu geostrateških prilika u svetu, ali i čoveku koji je zbog svog autentičnog slobodoumnog mišljenja , britkog uma i jezika, nekako, skrajnut sa liste onih, mahom vlastima podobnih kvazi analitičara, koji imaju šta da kažu i objasne pozadinu beznađa u kojoj se i mi, u Srbiji, ali i čitav svet nalazi. Shodno svojoj uređivačkoj politici, “Svedok” je ustupio prostor Draganu Petroviću, a naši čitaoci i javnost prosudiće koliko su bili dosad u mraku i zabiti, zaslepljeni svakodnevnim lažima koje seju kvazieksperti.
Dr Petrović se drži maksime - istina može da se skriva, ali - kratko. Istovremeno, kaže, da mu je žao što se od srpskog naroda i javnosti krije prava istina!
Uz to, dodaje, da je za “prezentiranje kvaziistine” zadužen relativno mali broj ljudi, nadrianalitičara i novinara, od kojih su neki, jednostavno, stavljeni u funkciju stranih mentora, posebno onih iz SAD i EU.
Knjige, medijske analize iz domena politike i ekonomije na Balkanu sa osvrtom na Srbiju su fah gospodina Petrovića koji u poslednje vreme, čini se, izaziva podozrenje političkih moćnika sadašnje vlasti.
- Izneću skrivenu istinu, jer smatram da je iznošenje istine obaveza srpskih intelektualnih krugova i u korist Srbije, ma kakva ta istina bila, ali i da građani ove naše napaćene zemlje počnu, napokon, da razmišljaju - srpski.
- Vrh današnje srpske vlasti je umislio ili svesno lažu sebe, pa onda narod, da su oni stvarno miljenici Zapada, i da SAD i vodeće članice EU žele iskreno da pomognu...!? U debeloj su zabludi, a seju lažne nade građanima, kaže u ekskluzivnom intervjuu za “Svedok”, bez dlaka na jeziku, dr Dragan Petrović.
- Cini mi se da srpska vlast to počinje da shvata, samo je pitanje ima li ova vlast dovoljno znanja i hrabrosti da se odupre pritiscima SAD i Zapada kad su interesi srpskog naroda i srpske države u pitanju. Više primera pokazuje - šta zapravo oni koji su bombardovali Srbiju žele:
??Uslovni prijem KIM u MOK;
??Utakmica Srbija - Albanija, kojom je Albanija pokazala svoje stvarne namere;
??Dolazak i javni nastup albanskog premijera Edija Rame koji je jednostavno imao zadatak svojih mentora da Srbima usred Beograda, a bogami i drugima poput Makedonije, Grčke i Crne Gore pošalje jasnu poruku, šta je “jedini ključ” rešenja mira na Balkanu - velika Albanija?!
Svedok: Ne čini li vam se da kriza raspada SFRJ još uvek traje, zahvaljujući SAD?
Dr Dragan Petrović: Posle raspada SSSR-a nastao je period američke dominacije svetom. Uz SAD, rame uz rame, svrstale su se Velika Britanija i Nemačka. Zahvaljujući pre svega ovim zemljama jugoslovenska kriza je permanentno rešavana, i danas se rešava - na srpsku štetu...
S: Zašto?
D.P: - Pre svega Amerikanci i Britanci identifikovali su srpski faktor kao proruski (Sloveni, pravoslavni, istorijski saveznici). Anglosaksonske sile apsolutno negativno i istorijski, a i sada, gledaju na ruski faktor u svojoj borbi za svetsku premoć. SAD i zapadne sile pritisnute ekonomskom krizom su sada najopasnije. Ove zemlje osećaju da Rusija, Kina i njihovi saveznici jačaju. To zapad i SAD nagoni ka izazivanju sukoba u svetu. Njihov opstanak zavisi od što većeg broja sukoba širim sveta.
Svedok: Vreme je pokazalo da su stari neprijatelji Srbije i dalje ostali neprijatelji, delom je Srbija dobila i nove neprijatelje?
D.P: To je evidentno. Nemačka i Turska, kao osvedočeni neprijatelji Srbije i dan danas nisu promenile svoj odnos prema Srbiji. SAD i Francuska su se u neku ruku, od saveznika Srbije u dva svetska rata, sada pretvorile u neprijatelje. Mnoge analize pokazuju da je Velika Britanija prema Srbiji gajila politiku shodno svojim interesima na Balkanu.
S: Na primer?
D.P: - Primera radi, u viševekovnom procesu rešavanja Istočnog pitanja, pa i pitanja Balkana, Britanija je tokom 19 veka kočila oslobađanje pravoslavnih i slovenskih naroda od Turaka, jer je u tome videla mogućnost produženja ruskog uticaja. Stoga smo mi u svim događanjima protekle dve decenije redovno izvlačili deblji kraj, pre svega zbog uticaja angloameričke, a delom i nemačke politike.
S: U svojoj poslednjoj knjizi Geopolitika Balkana, Vi nudite neka rešenja u samom balkanskom loncu?
D.P: Nama je potrebna ravnoteža na Balkanu, i stoga je poželjno povećati uticaj drugih, nama naklonjenijih sila, pre svega Rusije, drugih sila BRIK, Francuske...U svojoj Geopolitika Balkana, ukazujem na važnost saradnje Srbije sa Crnom Gorom, Makedonijom i Grčkom oko sprečavanja albanskog revizionizma, gde ove zemlje imaju zajednički problem sa Albanijom, i samo zajedno ga mogu lako neutralistati.
S: To je naš adut, a šta je albanski?
D.P: Jedini pravi adut albanskog revizionizma je američka podrška, ali ona slabi i slabiće sve više, zbog neumitnog procesa prelaska svetskog poretka ka multipolarizmu. Ali se pomenute balkanske zemlje ne smeju uspavati, trebalo bi da se istovremeno sačuvaju od povećanja uloge Turske.
S: Kako?
D.P: - Srbija bi morala da pomogne Rusiji da se ruski uticaj, kao nama najnaklonjeniji, poveća na Balkanu.
S: Dakle, Vi procenjujete da će nešto promeniti, za nas, na bolje?
D.P: Ruski uticaj u budućnosti će se povećati na Balkanu i iz najmanje dva regionalna faktora:
??Izgradnjom Južnog toka;
??I rešavnjem ukrajinske krize, gde će Rusija preko njenog Jugoistoka proširiti dodatno svoj uticaj.
S: U knjizi Geopolitika Balkana, koja je izašla iz štampe ove godine, u poglavlju o Briselskom sporazumu, ukazujete na njegovu neprihvatljivost po elementarne srpske državne interese, tačku po tačku. Koliko je Briselski sporazum stvarno velika opasnost?
D.P: Srpski narod mora da zna kolika je važnost severa KIM za Srbiju. Amerikanci, kao i uvek i ovde insistiraju da Srbi u potpunosti izgube i ovu oblast, po pelceru Erdutskog sporazuma za Istočnu Slavoniju i Baranju. Cetiri opštine, Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin potok i Leposavić koje su apsolutno etnički i istorijski srpske, čak i danas posle pogroma nad Srbima su ključ. Srbija mora da po svaku cenu da povrati ovaj deo Srbije. Za srpski faktor Kosovo i Metohija imaju ogroman značaj.
S: Pitanje je zašto je za SAD, kada su već prekršili postulat Badinterove komsije (granice nekadašnjih republika biće granice novih država) upravo na štetu Srbije, insistiraju da od Srbije otuđe, ili otmu, teritoriju bivše Autonomne pokrajine Kosovo i Metohije, čak i taj najseverniji deo koji je nakon svih etničkih čišćenja ostao etnički srpski?
D.P: Srpski narod mora da se upozna sa geografijim, da je o tome više znao ne bi nikako dozvolio bilo koji vid pregovora oko severa KIM. Tvrdim da je Briselski sporazum podvala zapada i SAD srpskom pregovaračkom timu koji očigledno nije shvatio šta ovaj deo Srbije znači za budućnost zemlje i srpskog naroda.
S: Evo prilike da srpski narod to i sazna?
D.P: Raška oblast koja se naslanja na sever KIM ima šest opština, a u tri zapadne opštine pravoslavni Srbi su većina (Nova Varoš, Priboj i Prijepolje), u ostale tri, istočne, muslimani čine većinu (Novi Pazar, Tutin, Sjenica). Međutim, geografski ove tri opštine tzv. Sandžaka, graniče se sa srpskim etničkim teritorijama (severna Crna Gora na jugu, na zapadu ove tri srpske većinski pravoslavne opštine Raške oblasti, plus Republika Srpska, pa Kraljevački region na severu, i što je posebno važno na istoku četiri opštine sa srpskom većinom severnog Kosova - Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić).
S: Tu je zamka briselskog sporazuma?
D.P: - Potpadanjem severa KIM pod centralnu vlast Prištine nastaviće se dalje slamanje Srbije. Jer bez obzira na novokomponovanu ideologiju Crne Gore koju sprovodi Đukanovićev režim tamo, koga u ovim nedemokratskim poduhvatima podržava u kontinuitetu američka politika, i koji predstavlja svojevrsno nasilje nad vekovnim srpskim većinskim bićem na tlu Crne Gore, njen severni deo je apsolutno prosrpski i takav će i ostati. Zatim, još uvek Raška oblast (Sandžak) predstavlja u geopolitičkom smislu oblast koja spaja Srbiju, Crnu Goru i Republiku Srpsku, i baš tu je jedino moguće izgraditi tzv. transverzalu povezivanja islamskog faktora na Balkanu sa muslimanskim delom Bosne. U svakom slučaju, čak i samo ove četiri kompaktne srpske opštine na severu Kosova imaju neprocenjiv značaj za geopolitičku bezbednost i budućnost Srbije i srpskog faktora u celini. Sad je, nadam se, jasnije zašto su ovoliko žestoki napori američke politike da sever Kosova i Metohije gde su Srbi većina i koji ne kontroliše faktički albanska vlast u Prištini, padne pod jurisdikciju Prištine, a samim tim i pod NATO kontrolom.
S: Koliko znamo sever KIM nikad nije pripadao Kosmetu?
D.P: Naravno da je i taj detalj jako bitan, veći deo, opštine Leposavić i Zubin potok, bio je u sastavu tzv. „uže Srbije“ dakle van Autonomne oblasti Kosova i Metohije sve do 1959. kada se jednoglasnim rešenjem Petra Stambolića, taj prostor poklanja Autonomnoj Oblasti Kosmeta, što je činjenica koji srpski pregovarači i srpska javnost nisu dovoljno koristili.
S: Srbija, po vama, nije nikako smela da otvori proces pregovora oko KIM, a po najmanje proces pripajanja četiri opštine ostatku Kosmeta?
D.P: Zašto se otvaralo ono što je već zatvoreno. Primera radi: Onaj koji je priznao nezavisnost bivših jugoslovenskih republika kao država rekao je da je KIM sastavni deo Srbije i to je prošlo kroz UN. Kako to da se priznaje nezavisnost bivših jugoslovenskih republika, i to se uvažava, a ne priznaje da je KIM sastavni deo Srbije?!
S: Ko je za to kriv?
D.P: Što se tiče naše strane, oni koji su posle 5. oktobra preuzeli vlast u Srbiji, oni su i otvorili taj proces i doveli u pitanje rezoluciju 1244, koju je Savet Bezbednosti usvoijo, i u kojoj se nedvosmisleno kaže - da je KIM sastavni deo Srbije. Ustav Srbije je takođe jasan. I umesto da se sve na tome završi, nekome je bilo stalo da se otvore nekakvi pregovori, koji navodno trebaju da pomognu srpskom narodu da na KIM živi bolje. Vrlo interesantno sve što je urađeno, urađeno je nasiljem ne samo pravnim, i to je Srbima sa KIM učinio delom i zvanični Beograd, ako ostavimo po strani međunarodni faktor. Očigledno, rekao bih blago, neznanje učinilo svoje. Srbija i srpski narod su dovedeni u neviđenu opasnost. Te gluposti se vide iz aviona. Oko KIM se nije smelo pregovarati na način kako je to urađeno, a ponajmanje oko četiri opštine severa. Sever KIM je geopolitički značajan, jer se kao špic zariva u ostatak teritorije „Srbije van Kosova“. Briselski sporazum je poguban po Srpsku državu i njen narod.
S: Kako vidite pravac vođenja spoljnopolitičke politike Srbije u budućnosti?
D.P: Srbija svoju dodatnu šansu u međunarodnim odnosima može tražiti u budućem periodu u mogućnosti da se više oslanja na različite centre moći pokušavajući da maksimizira svoj nacionalni interes. Ipak, jasno je da su joj najviše naklonjeni dugoročno gledano, Rusija, a potom i ostale sile BRIKS, potom na zapadu može obnavljati svoje tradicionalno prijateljstvo sa Francuskom, kao i sa drugim mediteranskim zemljama, poput Italije i Španije. Sa Nemačkom može razviti interesnu saradnju računajuć i povezivanje sa Moskvom, a u perspektivi i sa Parizom u pokušaju traženja prihvatljivih rešenja u relaciji sa Berlinom, što neće biti lako, imajući u obzir izvesnu nenaklonost nemačke politike prema srpskom faktoru. Sa druge strane, u odnosu na anglosaksonske sile, treba smanjiti intenzitet saradnje, koji je ionako na ekonomskom spoljnotrgovinskom planu skroman, a sa druge strane Vašington i London su pokazali veliku nenaklonost i čak neprijateljstvo poslednjih godina u odnosu na egzistencijalne srpske interese.
Svedok: Odnos prema EU?
D.P: Kada je u pitanju odnos prema EU on se mora postaviti na čisto intersnoj osnovi imajući u vidu sledeće činjenice:
??EU je u unutrašnjoj i višedimenzionalnoj krizi, postoji realna perspektiva njenog institucionalnog ili vaninstitucionalnog (prećutnog, ali realnog) raslojavanja na više prstenova („klubova“) gde bi Srbija čak i da uđe jednog dana u članstvo, sigurno pripadala najnižem nivou zemalja članica.
??EU je zasićena proširivanjem, očekuje se makar izvestan zastoj u tom pravcu. Posebno, u odnosu na Srbiju, postoji nespremnost Nemačke i nekih drugih članica da se zvanični Beograd primi u puno članstvo.
Da ne govorimo o parcijalnim interesima srpskih suseda (Hrvatska, pa možda i neke druge) da dodatno postave (ne)prihvatljive zahteve po pitanju učlanjavanja Srbije u EU.
S: Cini se da se lagano, ali sigurno, menjaju i odnosi snaga u svetu?
D.P: Odnos snaga u svetu se menja, pa su posebno nakon Svetske ekonomske krize koja je i sa aspekta tvrde i posebno meke moći pogodila najviše SAD i zapadne zemlje, raste još brže značaj zemalja BRIKS. Upravo Rusija i integracioni procesi koje ona predvodi daju određenu alternativu. Izgradnjom Južnog toka, i realnom naklonjenošću koju srpska strana ima od Rusije, u odnosu na daleko manju naklonjenost zapadnih sila, uključujući i izrazitu nenaklonjenost politike SAD, daje se određena alternativa srpskim interesima.
S: Kako gledate na koncept - EU nema alternative ?
D.P: Javnost mora da shvati da je ulazak Srbije u EU teško izvodljiv, nezavisno od pritisaka da se uđe i u NATO, za šta ne postoji podrška javnog mnjenja u Srbiji (po većini istraživanja, oko 17 odsto građana je za priključivanje NATO). Ovde se najbolje vidi realan sukob intersa širokih slojeva stanovništva u Srbiji i jednog dela otuđene i korumpirane političke i društvene elite u zemlji. Ne postoji ravnomeran interes stanovništva u Srbiji ka ulasku i daljem ispunjavanju uslova u pravcu pridruživanja EU. Subvencije preko različitih fondova (koji su sa krizom u EU sve tanji), pre svega predpristupnih, neselektivno dolaze do dela društvene i političke elite, dok široki slojevi stanovništva nemaju od toga neposredne koristi. Naprotiv, oni imaju više štete po pitanju ispunjavanja brojnih uslova, ali i gubitaka.
S: Da li po vama Srbija, ipak, treba da uđe u EU?
D.P: Srbija ima dodatan interes da ne uđe u EU, a to je unikatan trgovinski sporazum koji ima sa Rusijom već praktično deceniju i po, i koji je nedovoljno iskorišćen, a koji nudi veliku perspektivu, imajući u obzir zainteresovanost velikog ruskog tržišta za poljoprivredne proizvode našeg klimatskog područja.
Sa druge strane rasprodaja i iznajmljivanje najkvalitetnijeg zemljišta u Srbiji i velika nezaposlenost, su u kontra odnosu sa mogućnostima koja se nudi u trgovinskoj saradnji sa Rusijom. Treba napomenuti da bi Srbija izgubila ovu trgovinsku povlasticu ukoliko bi ušla u EU. Pored toga Francuska, recimo, zbog svog interesa da zadrži svoje malobrojno poljoprivredno stanovništvo na selu, daje enormne subvencije njima, pa otuda francuski subvencionirani i dampinški proizvodi prosto zbrišu druge poljoprivrede u okviru EU, poput rumunske i bugarske. Da ne spominjemo pitanje KiM koga bi smo se morali odreći i de jure u sledećim fazama pristupanja.
S: Vlast non stop trubi o ulasku u EU, da li srpska vlast može sa sigurnošću da tvrdi - da nas EU hoće?
D.P: Sa sigurnošću mogu da kažem da Srbija uopšte nema siguran benefit u okviru garantovanog ulaska u EU nakon iscrpljujućih procesa ispunjavanja daljih uslova ka EU (koja je i sama u višestrukoj koncepcijskoj i ekonomskoj krizi, i nema spremnost daljeg širenja, posebno ne prema nama), pa se možemo naći u tragikomičnoj ulozi da na kraju, ako nastavimo ovaj put, ostanemo i bez članstva i sa nesagledivim gubicima. Već sad, jednostranom primenom SSP, imamo velike gubitke u privredi, a kada stupi uskoro na snagu pravilo da se može prodavati zemlja strancima, i bez preostalih resursa najkvalitetnije zemlje za obradu.
S: Mnogi tvrde da se u smeru ka EU otišlo predaleko i da sad nema nazad?
D.P: Naravno da se neko potrudio da to tako izgleda. Tačno da mnogi tvrde da je interes Srbije da uđe u EU sa druge strane, on nije sporan, ali ne pod ovakvim ponižavajućim i višestruko štetnijim gubicima u odnosu na potencijalnu dobit. Uostalom među tim potencijalnim, zapravo svakodnevnim i stvarnim gubicima, su pored teritorijalnog gubitka, i poniženja koje svaki građanin doživljava u ovom pravcu, kao i realno poniženje same države, njene tradicije što višestruko prevazilazi i stvarne gubitke u drugim sferama. Dakle, mišljenja sam da načelno treba zadržati kurs ka EU, ali ne ispunjavati više postavljene ulitmatume, i čekati da se situacija oko mnogih stvari i geopolitičkih promena razbistri sledećih godina, a posvetiti se razvoju i radu u saradnji sa svim međunarodnim subjektima koji u tom pravcu mogu biti od koristi, a posebno voditi računa o prijateljskim zemljama i nacionalnim interesima.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32564

Тачи: Убрзо оснивање оружаних снага Косова
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/П&.....1072;.html

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

Чланови “Дреничке групе” пуштени да се бране са слободе
http://srbin.info/2014/12/19/%D1%87%D0%BB%D0%B0%D0.....%81%D0%B5/

offline
  • sezan  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2008
  • Poruke: 3132
  • Gde živiš: Kragujevac

Samo naslove pročitam (ne otvaram linkove ,to mi je previše..)...sve bolje od boljeg ....ma lepota jedna...
Teško da postoji stvar koji nam nisu uradili , i iživljavanje i poniženje koje nismo doživeli, a jedino što možemo je da gledamo i kukamo , jer ne postoje u ovoj državi ni ljudi, ni vlast ,ni ideja , ni bilo kakav izlaz ,očigledno....apsolutno neverovatno...
Osećaj nemoći ubija polako ali sigurno..... Bebee Dol

Izvinjavam se za defetizam , nije mi bio cilj ,kao takav , već je prirodna reakcija na vesti... Confused

offline
  • Pridružio: 19 Sep 2013
  • Poruke: 3373

Надам се да и ово спада у оквир теме, ако није по правилима форума нека модератори обришу.
"Чему и коме служи СПЦ данас и како је патријарх Иринеј са бираним сарадницима стао у службу издајничких послова
ДАНА 20/12/2014 У 21:46 ЧАСОВА /"
http://srbinaokup.info/?p=53137

online
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

http://www.nspm.rs/hronika/nemacki-novinar-po-povr.....misli.html
Reportaza o Drzavi IDIL.Ne znam zasto bas ovde,ali smatram da /ako gledamo svoja posla/nije na odmet imati realan uvid u nesto sto nam se sutra moze dogoditi.Vec sam pisao da je svako potcenjivanje ratnika i ideologije IDILA-velika greska.Oni su vec sad jaci od mnogih armija Sveta...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 778 korisnika na forumu :: 51 registrovanih, 10 sakrivenih i 717 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, anbeast, Apok, Belac91, Ben Roj, bojcistv, BORUTUS, brundo65, bufanje, dankisha, darkojbn, djboj, djo97, DonRumataEstorski, dragoljub11987, flash12, Georgius, hatman, ILGromovnik, ivicasimo, Joja, Klecaviks, Kriglord, Kubovac, kunktator, kybonacci, Lazarus, loon123, Lord Nem, MB120mm, mgolub, mikrimaus, Nemanja.M, nemkea71, nextyamb, NoOneEver Dreams, nuke92, opt1, pacika, panzerwaffe, Sićko, slonic_tonic, Srle993, theNedjeljko, Tvrtko I, vaso1, vlad4, Vlada1389, Vlajman1957, vrag81, zixmix