|
Poslao: 21 Mar 2026 00:10
|
offline
- Komanca
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 03 Jan 2026
- Poruke: 19
|
"Valjda je ovde stvar jasna oko Bibija, izbacili su 4 videa sa njim, 1 u kafiću, 1 u prirodi i 2 ovakva pored zastava i u svima kao dokazuju da je živ ili nepovredjen, šta god. Ali bez novinara oko njega."
Ima i video od pre dva dana gde cestita persijsku Novu godinu. U kadru su ministar odbrane i ostali zvanicnici, mislim da je bilo okaceno.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 00:17
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
- 59Ovo se svidja korisnicima: Povratak1912, vensla, PlayerOne, Ne doznajem se u oružje, Bobrock1, zlaya011, Diplomac, rednap, saputnik plavetnila, paja69, laurusri, nick79, Blogadan, Bubimir, Dolinc, Žoržo, trinitrotoluen, FileFinder, Panter, mat, samo_citam, t84dar, GrobarPovratak, pein, MiloradKomadic, |_MeD_|, Ray1973, ladro, kunktator, sluga, Misterrno, ceman, chichabg, bigfoot, Joco Skljoco, Mane88, zokizemun, neutrino, dragoljub11987, nextyamb, neko iz mase, luka35, kolle.the.kid, celt, StalniPromatrač, aleksandarbl, EXIT78, tecataki, sap, Pavel Medved, IvanM1984, Solunac na steroidima, Solunac na steroidima, Solunac na steroidima, Solunac na steroidima, BraneS, m0nstrum_, boromir, RED4G-304
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Žrnov ::
Очигледно је да ово мора да се настави и да се иде на светску кризу. Бич увек пуца највише на крају, тако ће и криза по нашој сиротињи. Како су се ствари убрзале, можда се и деси неко чудо па се дешавања откотрљају на бољу страну. Нада задња...
Ne slazem se. Ne radi se o promisljenoj strategiji Amerike, sa ovim dodatnim trupama. Radi se o vadjenju kestenja iz vatre. Jer da je u pitanju strategija trupe bi vec bile u Zalivu, odavno. Ovo je sad konjica koja ide da izbavi Kastera iz belaja.
O cemu se radi. Iran ih je maestralno nadigrao. Na strategijskom nivou. Tramp je jednostavno ostao bez validnih opcija.
Moze da nastavi najstrasniju i najuspjesniju kampanju bomardovanja u istoriji, i nece moci da makne dalje ni za inch. Sta drugo vojno moze da uradi? Nista. Zalivski sultanati su redom odbili da udju u otvoreni rat sa Iranom. Niko nece da dodje u pomoc da se probija blokada Ormuza. Ali bas niko.
A Iran odbija da se preda. I odbija da pregovara.
Iran nastavlja rat. I da se Tramp povuce, Iranski zahtjevi ostaju, i Iran ostaje u ratu sa USA. Ali ne vise kao svjetski sotona, izvor svega zla, nego kao drzava koja je krvnicki napadnuta u sred pregovora, kojoj su pobijene politicke vodje, plus 165 nesretnih djevojcica, i koja se bori za goli opstanak. A Iranski zahtjevi su potpuno neprihvatljivi za Trampa.
Trampovu pricu vise niko ne kupuje. Ni od najblizih saveznika. Danas je NATO saveznike otvoreno iznapushavao i nazvao kukavicama i zaprijetio da Amerika pamti.
To nije vokabular diplomate i stratega i pobjednika. To su rijeci ocajnika. Koji je svjestan da je izgubio rat.
Jer:
1. rezim nije srusen. Rezim je cini se cak i ojacao (bar na unutrasnjem planu)
2. Iran nije vojno porazen. Iran i dalje sistematski, i sa filigranskom preciznoscu, izvodi ogranicene udare na sirokom frontu. Po Izraelu, i po zalivskim sultanatima.
3. dakle, Iran ima inicijativu, i ograniceno i promisljeno eskalira, u skladu sa situacijom
4. Iran kontrolise Ormuz. I tu Tramp ocigledno ne moze da uradi nista. I svi su izgledi da mu treba kompletna vojska i mornarica US of A da bi tu nesto stvarno uradio. Pa cak ni tad nije sigurno da bi rjesio Ormuz u potpunosti. Jer, jednostavno takva je geografija Irana. I ima ih jako puno, Iranaca. Dakle, nema od toga nista.
5. kroz ogranicene i dozirane udare po naftnoj infrastrukturi zalivskih sultanata Iran bukvalno diktira tempo i intenzitet stete po prevashodno ekonomiju zapada, a u krajnjoj liniji i po cijelu svjetsku ekonomiju
6. time Iran upravlja ovim sukobom. U smislu da ima presudni uticaj na berze, kamatne stope, inflcaciju, ekonomske rezultate i ekonomski razvoj mase zemalja koje su jednostavno kolateralna steta ovog rata, koje nikakve druge veze sa ovim ratom nemaju. Kao na primjer KIna, Indija, Brazil, Indonezija, cijela Afrika, skoro sav postsovjetski prostor, itd, itd. I koje ce definitivno reagovati snaznim pritiskom na Trampa da se ovo zavrsava. Koje vec, siguran sam, zestoko reaguju, tajnim kanalima.
Elem Tramp je u velikom problemu. I sad gleda na koji nacin da zavrsi ovo.
Posto Iranu trenutno ne moze bukvalno nista (osim da ga i dalje bjesomucno bombarduje, a to vidimo gore kako radi samo u Iransku korist), vjerovatno je trazio od vojske da mu daju opciju da prisili Iran na pregovore pod svojim uslovima, i da tako zavrsi ovo.
Plasim se da se ovdje o tome radi. Da je neko u Pentagonu skovao plan nekakve ogranicene akcije na neko od ostrva u Zalivu, koje bi posjeli, i onda se nadaju da ce moci da kazu, evo, vraticemo vam ostravo ako prestane rat i ako odblokiramo Ormuz. Znaci plan vadjenja iz coska u koji su se zafarbali.
Taj plan moze da radi samo ako su vojne efektive Irana ozbiljno narusene ovim bombardovanjem. Sto, gledajuci kako su pogubili, i kako jos uvijek gube kompletno rukovodstvo zermlje i vojske, uopste nije iskljuceno. U tom scenariju, ako Iran nema snage da se odbrani od te nazovimo je ogranicene kopnene pretnje, plus ako ne bude imao efektiva, ili mu je narusen taj sistem, da nastavi sa doziranim udarima po Zalivu i Izraelu, Iran mozda bude prisiljen da pristane na okoncanje sukoba.
Ostaje da se vidi o cemu se dakle tu radi. Ameri ne dovlace vojsku u Zaliv da bi je prosetali. Ja vjerujem da ce je upotrebiti. Pitanje ostaje gdje i kako. I drugo pitanje ostaje kako ce proci.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 01:28
|
online
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 7506
|
Napisano: 21 Mar 2026 0:20
Citat:велико: Саудијска Арабија и УАЕ се приближавају подршци ратним напорима САД и Израела проширивањем приступа базама и припремом за дужи сукоб.
Званичници кажу да су се ставови у Ријаду променили ка „подршци америчком рату као начину кажњавања Ирана“, али обе државе остају опрезне, упозоравајући да би директно офанзивно учешће могло „отворити кутију са црвима“.
Извор: MEE
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Interaktivna karta je na linku:
Citat:Најмање 39 рафинерија нафте, поља природног гаса и других енергетских објеката у 9 земаља је оштећено откако су САД и Израел почели да бомбардују Иран, показала је анализа @nytimes-а. Неки су погођени дроновима. Неколико је погођено више пута.
nytimes.com/interactive/20…
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 21 Mar 2026 0:29
Snimak eksplozije podmunicije
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Rezultat iste samo na drugom mjestu
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 21 Mar 2026 1:28
WSJ kaže da je Iran gađao Dijego Garsiju balističkim raketama. A to je na 4000km od Irana. Raketu tolikog dometa nikad nisu pokazali, do sad je bilo poznato da im je raketa sa najvećim dometom 2000-2500km.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 01:53
|
offline
- Georgius
- Moderator foruma
- Pridružio: 06 Jul 2009
- Poruke: 5550
- Gde živiš: Novi Sad
|
Otvorena je tema pod nazivom "Ekonomski i ostali aspekti (posledice) rata SAD-Izrael-Iran"
Ekonomski i ostali aspekti (posledice) rata SAD-Izrael-Iran
U ovoj temi možete pisati i stvari koje su vezane za ekonomske posledice i druge ne direktno vojne stvari koje se dešavaju trenutno na relaciji Amerika - Iran-Izrael.
Potrudite se da bude kvalitetna diskusija i tema će biti prebačena u odgovarajući podforum tj. ovde.
Poruke koje su ovde offtopic, biće prebačene tamo.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 05:04
|
offline
- hyla

- Zaslužni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 569
|
Da citiram DežurnogOperativnog:
"A sa brodova nece desantirati sigurno , jer ako pridju obali onda su na nisanu , jedino helikopterski iz Dubajia i ukrcaj na desantne lebdelice u Dubajiu ili Kataru (posto sumnjam da ce im Oman dati dopustenje za to)."
Poslednji veliki desant (Gostomelj) je uspeo u najvećoj meri jer je bio nešto nezamislivo po dubini i obimu i potpuno iznenadjenje. Ovaj potencijalni USA desant na iranska ostrva i/ili obalu sada svi iškekujemo kao moguću opciju.
Kolika je mogućnost da Ameri okupe 500 ili 1000 marinaca u dve ili tri baze, navuku logistiku za desant, okupe desantne i prateće borbene helikoptere... a da to ne primete kineski i ruski sateliti ili iranske krtice na lokalu? Koliko realno te pripreme mogu da traju? Nekoliko dana u najboljem slučaju ili kraće? Za očekivati je da to Iranci polupaju na zemlji čim počnu da se okupljaju.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 07:27
|
offline
- Pridružio: 13 Jun 2024
- Poruke: 51
|
Iranci gađali s dve rakete ostrvo Dijego Garsija udaljeno od Irana 3.800 km. Nijedna nije pogodila ostrvo. Jednu gađao razarač ali je nije oborio.
Pretpostavljaju da je u pitanju Koramšar-4s.
Izgleda da krili stvarni domet ove rakete.
Ranije se mislilo da joj je domet samo 2.000 km.
Izvukli Iranci keca iz rukava.
Fali im samo još rojal fleš u vidu nuklearke da budu 100% sigurni sa se ovakav napad nikad više neće ponoviti.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Sada ne zvuče tako daleko one pretnje Rumuniji, verovatno su se i Grci prilično uplašili.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 07:27
|
online
- Komentator
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 22 Okt 2016
- Poruke: 632
|
proljece ::Koliko je vjerovatno da će Iran u nekoj fazi eskalacije pokušati uništiti azerbejdžanske ili možda čak i kazahstanske naftne bušotine ili infrastrukturu i time bar na neko vrijeme prekinuti Izraelu bitan izvor nafte? Da li bi Iran time narušio odnose sa Rusijom i Turskom do nedopustive granice?
Ja se pitam, kolko ce sve ovo narusiti odnose u samom BRICS-u.
Nije bez razloga prvih dana rata predstavnik UAE otisao u RU, kad isti bili napadnuti.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 07:55
|
offline
- Pridružio: 11 Nov 2024
- Poruke: 125
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: vladivostok, sluga, Joco Skljoco, paja69, paja69, paja69, Alen-Delon-u-boji, celt, Prašinar, stemark, Žrnov, Otto Grunf, Milan A. Nikolic, amaterSRB
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Perudin_92 ::Profesor Milinović o aktuelnom ratu. Upravo objavljeno. Slijedi lajk unaprijed, kava i pozorno slušanje.
INTERVJU: Momčilo Milinović – Iran shvata Trampovu pretnju odmazdom i zato se uzdržava! (19.3.2026)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ako piješ kavu onda ćeš možda pokušati gledati video iz Hrvaske ili BiH.
Nažalost video je pretplatnički i ne može se niko pretplatiti ko nije iz Srbije i još nekih zemalja, jer "join" dugme za pretplatu postaje vidljivo samo pod srpskom IP adresom, i još sam provjeravao par njih, mađarska, njemačka i SAD rade. BiH i Hrvatska IP adresa ne rade.
Cijena osnovne mjesečne pretplate je samo 200 dinara između ostalih paketa od kojih 5000 najskuplji...ako je tih 200 uslov da se video pogleda, nije mnogo cijena jedne kafe.
Ipak principijelno se ne bih ovdje prijavio jer u pretplatnički sadržaj stavljaju i Nestorovića koga bi mozda gledao jedino da mi se za to plati, kao nakanada za mučninu koju bih dozivio.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 08:13
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 27196
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: zivojin32, GrobarPovratak, nebidrag, ladro, Povratak1912, kybonacci, zlaya011, chichabg, vazduh, Koce, Komentator, celt, branko7, Otto Grunf
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Komanca ::"Valjda je ovde stvar jasna oko Bibija, izbacili su 4 videa sa njim, 1 u kafiću, 1 u prirodi i 2 ovakva pored zastava i u svima kao dokazuju da je živ ili nepovredjen, šta god. Ali bez novinara oko njega."
Ima i video od pre dva dana gde cestita persijsku Novu godinu. U kadru su ministar odbrane i ostali zvanicnici, mislim da je bilo okaceno.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Tehnički gledano - svejedno je ko vodi Izrael (isto važi za Teheran). Ne bih da razvodnjavam priču, ali ima tu još slojeva. Možda je ovo deo odvraćanja pažnje i zamajavanje javnosti jer je o pikanteriji reč. Znate koliko su novinari krvoločni - idu samo tamo gde ima leševa i krvi. Onda će se on pojaviti, pa će priča okrenuti na drugu stranu. Koliko vidim, Iranci se ne lože mnogo na tu priču o njemu. Eto, naglas razmišljam. Kad mogu drugi, može valjda i smod...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2026 08:27
|
offline
- novator

- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Dec 2011
- Poruke: 2601
- Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo
|
Nisam siguran u tvrdnju da Iran ima inicijativu. Ovo je trenutno mnogo više pat pozicija koja nigdje ne naginje.
S jedne strane je Iran, koji je odgovorio napadaču, koji je pogodio i djelomično uništio američke baze u svojoj zoni, koji trenutno drži prolaz u "svojim" rukama, te koji se ne predaje (slažem se).
S druge strane, taj isti Iran je napadnut jako i napada se i dalje. Svakim danom ih ovi vraćaju unatrag. Štete su ogromne. Šta će biti u skoroj budućnosti teško je reći. Možda zbog ekonomije, nafte itd u sukob uđe netko tko to nije planirao. Neki su rekli da ovo nije njihov sukob, međutim ako se produbi naftna kriza, pitanje je kako će tada reagirati.
Također, primjetne su sve više razlike u razmišljanjima saveznika unutar NATO pakta. Bit će interesantno vidjeti kuda sve vodi.
Za kraj, Ukrajina je gurnula OMJ na margine postojanja i imamo nove koncepte rata. Ovdje je mornarica na testu i to najveća na svijetu (veliki nedostatak Irana je nedostatak modernih aviona sa PB projektilima). Mogli bi skoro saznati kud vodi i taj koncept, te nakon sukoba konstatirati da ono što kinezi rade možda i nije pametno. Prvih nekoliko nosača koje su napravili, još posebno sa klasičnim pogonom je sada pod ogromnim upitnikom. Nije ni čudno što prve klasificiraju kao trenažne.
Svijet se mijenja rapidnom brzinom.
|
|
|
|
|
|