|
Poslao: 05 Feb 2023 19:10
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2018
- Poruke: 2332
|
187 ::Komsija ccoogg123 ,de bgt reci mi kako obican narod generalno vidi ovaj sukob u Ukrajini? Da li im je jasna situacija u kojoj se nalazi ukrajinski narod ,kako vide Rusiju u svemu ovome i td ili ih vecinu sukob uopstre ne interesuje sem kada su cijene hrane goriva i td u pitanju.
Вршити друштвена испитивања у току рата је веома сложен процес. Методологија научног истраживања нам практично не дозвољава да добијемо "реалне" резултате. То не значи да не треба покушавати, али не треба се ни надати резултатима који одговарају реалности.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:14
|
offline
- ArchaBasha
- Ugledni građanin
- Pridružio: 18 Nov 2022
- Poruke: 333
|
Naslovi bombastični
Estrada, crne hronike
Ko se ženi, kol'ko mrtvih
Teror i harmonike
Hiljadu zašto
Al' nijedno zato
Dal' će novi rat
Da počne Rusija il' NATO?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:19
|
offline
- flash12
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Dec 2016
- Poruke: 2814
- Gde živiš: Beograd
|
Citat:Svaka čast na trudu, koliko se sećam Denaya je procenio na još manje, ali ne vidim kako to trenutno stanje, čak i da je 100% tačno, može uticati na bilo kakvu realnu procenu ukrajinske moći? Ne znamo koliko se brzo jedinice troše, ne znamo koliko se često popunjavaju, koliko je dobra obuka, opremljenost...
Па може нам указати на то шта можемо да очекујемо даље у рату, и колико још војника Русија треба да нагомила да би нешто озбиљније постигла у Украјини.
Ако узмемо да је у Украјину дошло само 150.000 мобилисаних, како Путин рече, и да су се тамо придружили постојећим снагама сличне величине (али да као и Украјинцима, добар део тог броја отпада на неборбене јединице), као и да Украјинци не држе све људство на фронту, онда је реалан закључак да је тренутно на самом фронту однос људства 1:1.
Е сад, пошто је Украјина очигледно у сред једног од највећих мобилизационих таласа од почетка рата, логично је да ће се украјинске бројке у долазећим месецима повећати. Исто тако је логично рећи да ће квалитет сада мобилисаног људства, пре свега везано за мотивацију, бити доста мањи од оних који су униформу обукли пролетос.
Што се тиче мотивације руских мобилисаних, тешко је рећи јер скоро да их нисмо видели у неким озбиљнијим операцијама за сада. И даље не знамо која је њихова конкретна сврха на фронту - попуна постојећих јединица, формирање скроз нових борбених јединица, формирање јединица подршке које неће учествовати у најтежим борбама, формирање позадинских јединица...или мешавина свега наведеног.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:39
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2367
|
Bobrock1 ::https://mobile.twitter.com/narrative_hole/status/1622255576330674179
Marinci koji su prestali da se javljaju, su zarobljeni. Stavljam jer neko pitao se mi čini. Izgleda bio debakal kod Ugljedara.
GP":Ruski izvori potvrđuju da su ruski marinci iz 155. brigade zarobljeni u Ugledaru, ali kažu da je višestruko više Ukrajinaca iz 68. i 72. brigade zarobljeno tijekom ofenzive."
Ne možemo pričati o debaklu na osnovu jedne zarobljene grupe Rusa. Ovo potvrđuje moje pisanje da su Ukri odradili kontru sa rezervom na jugoistočne delove Ugledara i onu Daču ispod nje.
To su verovatno oni momci o kojima su išle informacije 3.-4. dan da su se zabarakadirali u nekom objektu čvrste gradnje.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:49
|
offline
- Frunze
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Mar 2022
- Poruke: 3056
- Gde živiš: Soncovka
|
flash12 ::Које информације, лапсус Урсулин?
Доста пре ње и то из саме Украјине. Али, као што рекох, нећу даље лицитирати бројкама.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:49
|
offline
- dragoljub11987
- Legendarni građanin
- Pridružio: 22 Jul 2018
- Poruke: 4522
|
flash12 ::
Е сад, по пети пут понављам пошто ме овде често погрешно схватају - то је број при максималној попуњености јединица. У оваквом рату тешко је очекивати да оне буду максимално попуњене. Колики је тај проценат, не можемо да знамо, али барем имамо неки оквир за претпоставке - тако да мислим да Украјина тешко да има више од 500-550 хиљада људи у униформи свеукупно у сваком датом моменту. А број у борбеним копненим јединицама је наравно још мањи, можда не преко 350-400 хиљада.
Мало је то ако су већ и инвалиде кренули да јуре (кажу за позадинску службу). Јесте да Украјина има вероватно најгору демографску ситуацију на свету и да су милиони мушкараца побегли али и даље ми је то премало. Па једна Војска Републике Српске (1,3 милиона становника) је имала 200.000 војника.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:50
|
offline
- Frunze
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Mar 2022
- Poruke: 3056
- Gde živiš: Soncovka
|
flash12 ::Ако узмемо да је у Украјину дошло само 150.000 мобилисаних, како Путин рече
Изгледа да си пропустио пар часова.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Feb 2023 19:52
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2367
|
Frunze ::+ Denaya Bojank je jednom napisao i lepo objasnio da se Ruski vojnik prvo oslanja na artiljeriju potom na oklop. I da je tu mana kada ostane bez podrške oklopa, Ruskom vojniku značajno opada borbena sposobnost. Posle DSR hteo je zaštiti što više pešadiju ali je tako napravio pešadinca koji se više oslanja na oklop nego na svoje sposobnosti.( Ispravi me ako sam pogrešno shvatio). Denaya ::
Dodao bih i ovo....
Po ovome se vidi da napredovanje magistralom Bahmut-Slavjansk ne bi išlo tako lako. Da se teren polako izdiže iznad okoline za čitavih 100m za 2km. Tako da se traži drugo rešenje kako bi se to moglo zaobići.[/citat]
На месту тог раскршћа које си ставио као старт успона су она два железничка надвожњака који су Украјинци срушили пре око 2 месеца и који су пали на магистралу ка Славјанску, тако да би Руси прво морали то да рашчисте.
Но, паде ми једна ствар на памет, можда Русима није ни план да иду правцом магистрале ка Славјанску, већ да крену одатле на југозапад, гребеном између Бахмута и железничке пруге Бахмут - Часов Јар која иде северозападним обронцима тог гребена. Могуће да је тај гребен са северозападне стране добро заштићен самим нагибом терена, железничком пругом као и Берховским језером и мочваром у долини са северозападне стране гребена. Треба наћи слике. Ово ми пада на памет, јер је успон доста мањи него магистралом ка Славјанску, а тим смером избијају право на споредни пут 506 Бахмут - Часов Јар, који остаје последњи проходан пут Украјинцима до Бахмута.
Tako nekako. Kao što Kunktator napisa pre izvesnog vremena, Jagodne je možda cilj te grupacije koja napada iz pravca Podgorodne.
U nekom prethodnom postu su napisao rešenje za tu magistralu Bahmut-Slavjansk. Vasjukovka, jeste da deluje udaljeno ali to je jedno od rešenja.
|
|
|
|
|
|