Rat Rusija-Ukrajina 2023 - komentari

822

Rat Rusija-Ukrajina 2023 - komentari

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10257
  • Gde živiš: pecina stroga

zlaya011 ::
A kako zvati nekoga ko zna da je na silaznoj putanji i ignorise razumne zahtevve druge sile koja je u usponu?
A poseban oblik ludila je istovremeno vrsiti pritisak i na Rusiju i na Kinu i to pritisak na tacke za koje i oni moraju biti svesni da su i za Kineze i za Ruse apsolutno neprihvatljive tacke popustanja. GUZ - Glavom U Zid


Pa o tome razmisljam vec par dana. Ocigledno, radilo se o pogresnoj procjeni. Prevashodno kineske reakcije. Ocekivali su da je Kini vazniji trgovacki bilans sa Zapadom od sudbine Putina. To je bila pogresna procjena.

Druga pogresna procjena je otpornost i stabilnost ruske ekonomije. Jos jedan epski zajeb.I to ne samo US, mislim da su i sami Rusi iznenadjeni koliko im je ekonomija stabilna nakon strasnih sankcija koje su im uvedene.

Mada na duzi rok, ovakve sankcije plus troskovi rata morali bi da imaju jak efekat. I opet se vracam na Kinu. Da je Kina podrzala sankcije, makar i precutno, sve bi bilo drukcije.

Ali nije. Naprotiv, dosli u Moskvu i potpisali planove da unaprijede ekonomsku saradnju sa Rusijom na najvisi moguci nivo.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Nov 2022
  • Poruke: 365

@raketas

Ne znam odakle ti takvi podatci , ali Javelin-ovo navodjenje ne radi na cisto IR sistemu nego na sistemu IR imaging, kompjuter u komandnoj jedinici na osnovu termalne "slike" mete zadaje cilj raketi.
Dalje posto se radi o thermal imaging navodjenu raketa ide na "sliku" onoga sto je nisanjeno - dakle ne na bilo kakav izvor toplote (da se razumijemo isti sistem ne radi uopste prema izvorima toplote nego prema razlici ir-zracenja/temperaturi mete i njene okoline, sto kaze da moze se nisaniti i tenk recimo koji je parkiran preko noci jer je hladniji od svoje okoline).

PS: Sa obzirom na dva moda leta - raketa ne mora uopste da gubi metu iz "vida" ,ja sam gledao pogodak javelinom u vozilo koje se kretalo bar 50 km/h.



offline
  • Pridružio: 18 Nov 2012
  • Poruke: 415

Još jedan snimak rada Lanceta, operater je pogodio gornji deo kupole tenka i uništio ga.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10257
  • Gde živiš: pecina stroga

vathra ::
Нисам успео да видим неку анализу која је навела да је скок цене енергената учинио европску привреду мање конкурентнијом. И раније је била мање конкурентна због већих плата и трошкова, али се вадила технолошком предношћу. Која се све више смањује...
Инфлација на Западу је довела до повећања каматних стопа, што прави огроман проблем у банкарском сектору. Сад смо видели да су неке велике банке почеле серијски да банротирају. То су оне које нису рачунале да ће доћи до скока каматних стопа. Али тек ће доћи до проблема у привреди и код становништва јер ће се и зајмодавци наћи у проблему због повећаних рата.

И код Ковида су направили јако лоше процене. Подсетимо се да је пре епидемије сматрано да је САД најбоље припремљена држава за епидемију.

Тако да сам збуњен извештавањем са Запада. Да ли је могуће да су направили толике грешке у проценама? И извештавање и резултати показују да јесу.
Састанак Ксија и Путина, и претходни споразум између Ирана и Сауда којим су посредовали Кинези је просто незамислив за оног ко је пратио Западне медије претходних годину дана.


Ne pratim toliko detaljno ekonomsku situaciju na zapadu, ali da, u pravu si, drma im se kolijevka. Problem ovog novog neoliberalnog zapadnog ekonomskog sistema je da je neotporan na strukturne poremecaje. Vidjeli smo kod kovida, vidimo i sad sa ovim ratom i ekonomskim posljedicama.

Ej, zamisli, eurozona sa inflaicjom od preko 10%. Da mi je to neko pricao prije par godina proglasio bi ga ludim.

Elem, sustina je da im je sistem jako ranjiv, i stoga su im glavni napori usmjereni da odrze status quo, po svaku cijenu. Status ekonomske dominacije, u kojoj oni vuku poteze, i prebacuju troskove na sve druge.

Sada, i ne samo sada, vec duze vremena, vidimo da sve cesce drzave moraju da intervenisu i da placaju troskove pucanja, da bi ocuvale sistem. Po svaku cijenu jer druge opcije realno nemaju.

Drugi problem njihovog sistema je sto je kako da kazem mirnodopski po prirodi, zahtjeva da svi trguju sa svima, da se uzimaju krediti, da se krediti vracaju i placaju na vrijeme, da nema poremecaja u svjetskim trgovackim tokovima.

Kad se sve to poremeti, pokazuje se da im je sistem ranjiv. Nije otporan na strukturne poremecaje u sistemu. Zato moraju da odrze postojece stanje ekonomskih odnosa u svjetskoj ekonomiji, jer u svakom drugom scenariju oni pucaju.

Par banaka je puklo. To nema toliko veze sa ratom u Ukrajini, osim posredne, jer banke pucaju zbog rasta kamatnih stopa (i naravno idiotskog upavljanja unutar samih tih banaka). Ali ima veze sa sustinskim problemom liberalnog kapitalizma, a to je da vise nema regulativa, da je sve prepusteno trzistu, a na trzistu pohlepa je car, pohlepa je jedini motiv spekulanata. Itd.

offline
  • Pridružio: 15 Mar 2022
  • Poruke: 1783

Opet ukri točkom po civilima. Ne pišu o žrtvama još. Donjeck

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:Today, March 22, at 4 o'clock in the morning, the Petrovsky district of Donetsk came under fire again. A shell from the Tochka TV and Radio Company flew into the building of the Vodokanal: the building was completely destroyed, the glass was broken in the neighboring school.

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2021
  • Poruke: 3552

Napisano: 22 Mar 2023 10:10

🆘🆘🆘Latest from the front :The defense of the Armed Forces of Ukraine at the Azom plant in Artemovsk has fallen! They have retired🆘🆘🆘

Kazu da je Azom u Bahmutu osvojen, tj pala odbrana Ukra tu. Moguce da je taj objekat kriv za usporenja oko Bahmuta

Dopuna: 22 Mar 2023 10:18

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Aktivira se i ofanziva na Seversk po svemu sudeci, juce je Prigozin pohvalio Ahmat i drugi korpus iz LNR za osvajanje nekog bitnog mesta/pozicije, verovatno neko uzvisenje ili postrojenje tamo

Dopuna: 22 Mar 2023 10:20

🔥🔥🔥White House spokesman John Kirby said the coming weeks would be "critical" in Ukraine
Russia will try to launch another offensive soon🔥🔥🔥

Kirbi kaze da Rusi pokrecu novu ofanzivu uskoro i da ulazimo u kritican period u narednim nedeljama

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29125
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

raketaš ::Zanimljiva je ta opsesija Jevelinom, a ja ga smatram najvećim promašajem i podvalom . Da li vi znate da je on slijep na početnom dijelu putanje ...
Mislim da grešiš raketaš. Kao i kod svih samonavođenih raketa GSN prati zaključani cilj sve do susreta. Javelin ima matricu koja je u početku bila 64x64 na bazi HTC mikro bolometra(ne znam dokle su sada stigli), koja je podržana Kasegrinovim ogledalom na kardanskom žiroskopu. Nešto iz malog mozga vadim da je vidno polje preko 120º. Znači da nije slep u prvom delu putanje i da ga ne možeš zavarati zapaljenom gumom, ali dimno-iskričavom zavesom mamca možeš ako ga ispališ u pravom trenutku.
Da je svemoguć, stoji da nije. Da je preskup za ono šta nudi, stoji da jeste, jer raketa od 250.000$ osim F&F ne pruža ništa više od Bill-a koga pominješ. Šveđani su odmah provalili problem ERO, aktivira ga mlaz, ali ne i municija ispod 30mm pa su pribegli graničnom kumulativnom efektu ili Misznay–Schardin. Na optimalnoj visini, ne probija samo krov već i pod. Zato su to iskoristili i na NLAW.

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2016
  • Poruke: 615

babaroga ::
Ali zvati clanove NSC PR licnostima i suditi o njima na osnovu toga da su u centru paznje medija je zamjena teza. Oni su u centru paznje medija ne kao PR nego kao kreatori americke spoljne politike.

Izguglaj malo NSC, ulogu i ovlasti koje ima.

I direktor firme je ovlascen , da donosi odluke u ime firme , al za interes akcionara.
Kad jednog dana direktor pogresi ili nije vise po volji akcionara , isti ode , dodje drugi.
Kad firma propadne (npr. USA), akcionari prebace svoj kapital u drugu ili otvore novu.

Otisli smo u OT.

Da prekomentarisem i Kinesku posetu,
stali uz RU, tako i treba, ne zbog ljubavi, kao i (svako) uvek, iz interesa.
Naoruzavace RU, ako isti traze, al verujem, da se zbog svojih ekonomskih interesa nadaju da ne dodje do toga ili barem ne u bliskoj buducnosti.

Bez obzira na podrsku, RU ostaje i dalje da rese UA vojno.

Moje misljenje ..

offline
  • vobo 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 25 Apr 2011
  • Poruke: 1690

Kazu da u tek juce Kamenka i Krasnogorovka kod Avdejevke oslobodjeni. Ide to tamo, ali opet neki tg kanali zure i objavljuju unapred vesti.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2006
  • Poruke: 1051
  • Gde živiš: Adelaide, Australia

vobo ::Kazu da u tek juce Kamenka i Krasnogorovka kod Avdejevke oslobodjeni. Ide to tamo, ali opet neki tg kanali zure i objavljuju unapred vesti.
Sta ti mislis, da je lako privuci 5 novih potpisnika? Smile

02 Jan 2024 01:06 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1113 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 1 sakriven i 1101 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: BZ, havoc995, jaka013, kolle.the.kid, komsija1, Makky, neko iz mase, Paklenica, Saša31LPB, superwhy, Szigetwar