Rat Rusija-Ukrajina 2023 - komentari

849

Rat Rusija-Ukrajina 2023 - komentari

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 1477

@Ikan

Ne navodim na nikakav zaključak. Navodim da se pokrene diskusija. Možda ima veze i sa tim što si napisao( i meni je izmedju ostalog to palo na pamet kao mogući razlog). Ali kao što si i sam primetio i napisao,valjda i druga strana ima nekog ko razmišlja glavom.

Hoću da pokušamo svi zajedno naći potencijalne moguće razloge zašto baš takav raspored. Zbog čega,jel u pitaju konfigracija terena,ili nešto drugo Zašto su neki delovi načičkani fortifikacijama jedne do druge a neki "šuplji".

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8471
  • Gde živiš: pecina stroga

@denaja, da bi se bilo sta komentarisalo o sistemu fortifikacija koje si postavio, treba prvo razluciti koji su sve vidovi i koncepcije odbrane, najprije na strateskom i operativnom nivou, i za koju su se koncepciju odbrane Rusi opredjelili, pa onda da diskutujemo mape.

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2022
  • Poruke: 276

Denaya, ovo je Vaša mapa preko DTM-a rezolucije 30 metara.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 1477

Arahne ::+ Denaya

Da li može link ponovo, da bismo mogli da uradimo prospekciju tog prostora?

Naravno da može.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1rRKs40IE.....72&z=8

Naprimer, linije od Kremene ka Svatovu i dalje su uslovljenje konfiguracijom terena. Napravljene su nekih 4-6km od grebena u dolini koji se proteže linijom Kremena - Svatovo i dalje na sever. Ne podrazumevaju zadržavanje Svatova po svaku cenu. Verovatna zamisao Rusa je iskoristiti taj greben, pošto nije pogodan za spuštanje na svakom mestu, već usmarava na tačno odredjene pravce.






offline
  • Pridružio: 11 Nov 2022
  • Poruke: 365

Fortifikacije su postavljene gdje je najveca mogucnost oklopno-mehanizovanog proboja.Desant preko rijeke u slucaju Ukrajinaca kao neprijatelja ne zahtjeva vece fortifikacije jer nisu Amerika da imaju velike amfibijske kapacitete.

offline
  • ds69  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2012
  • Poruke: 719

Јучерашња Страна.уа, од 24. марта у дугачком чланку пише на тему напада украјинаца са "ројем дронова", посети Сија и америчким погледима на битку за "Крим". Већи део текста сам превео. За оне који знају добро руски, може и оригинал испод.

https://strana.today/news/429205-itohi-394-dnja-vojny-v-ukraine.html

Поможет ли Китай России отразить атаку "роя дронов"

Да ли ће Кина помоћи Русији да одбије напада „ројева дронова“

Украина готовит мощное контрнаступление, которое шокирует весь мир. Такое заявление сделал вчера советник главкома ВСУ Залужного, американский военный отставник Дэн Райс.
Других деталей он не привел. Но о грядущем контрнаступлении украинской армии, с главным ударом в сторону Азовского моря и Крыма с целью перерезать сухопутный коридор на полуостров, говорят в последнее время все чаще.

Украјина припрема моћан контранапад, који ће шокирати цео свет. Такву изјаву је дао јуче саветник главног команданта ВСУ, Залужног, амерички војни пензионер Ден Рајс.
Друге детаље он није навео. Но о долазећем контранападу украјинске армије, са главним ударом на страну Азовског мора и Крима са циљем да се пререже копнени коридор на полуострво, говоре у последње време све чешће.


Мы эту тему детально разбирали во вчерашних итогах. И сообщали о том, что одной из "фишек" украинского контрнаступления может стать атака "роем дронов" - тысячами беспилотников, которые одномоментно выведут из строя часть российской обороны на целевых участках фронта, обеспечив условия для прорыва тяжелой техники.
В этих условиях для РФ одной из ключевых задач становится поиск стратегии противодействия, а также поиск путей закупки "армад дронов" для собственных атак.

Ми смо ту тему детаљно разматрали у јучерашњим извештајима са фронта. И саопштили о томе да ће један од „вицева“ украјинског контранапада можда бити „рој дронова“ – хиљаде беспилотних летелица, које у истом моменту могу извести из строја део руске одбране на циљаним деловима фронта, обезбеђујући услове за пробој тешке технике.
У таквим условима за РФ један од кључних задатака ће бити тражење стратегије противдејства, а такође и тражење путева за куповину „армаде дронова“ за сопствене нападе.


Тут стоит отметить, что крупнейшим производителем не только дронов, но и систем их нейтрализации является Китай. Китайские гражданские дроны и дронобойки, закупаемые на открытом рынке, активно используются сейчас на войне и украинскими, и российскими войсками. И если Пекин, по итогам недавних переговоров Си Цзиньпина и Путина, все же решит помочь Москве военным путем, то наиболее простое и очевидное решение - организация поставок в РФ огромных партий гражданских дронов и средств борьбы с ними.

Ту вреди приметити да крупнији произвођач не само дронова, него и система њихове неутрализације је Кина. Кинески цивилни дронови и системи одбране од дронова, купљени на отвореном тржишту, активно се користе сада у рату и код украјинских и код руских војски. И ако Пекинг, по резултатима недавних преговора Си Дзинпина и Путина, ипак реши да помогне Москви војном опремом, најпростије и очигледно решење је – организација снабдевања РФ огромним серијама цивилних дронова и средства за борбу са њима.

Тем более что их сравнительно легко замаскировать под коммерческие поставки через фирмы-прокладки в третьих странах. Не навлекая на себя обвинений в прямой военной помощи России.
О том, что Россия скупает китайские дроны, уже писали западные СМИ в разгар визита Си в Москву. И крайне негативная тональность относительно этой поездки в целом прослеживалась по американским публикациям. Поскольку, по ряду признаков, лидер Китая приехал в Россию не как равноудаленный от всех сторон посредник, а как фактически союзник России.

Посебно што је релативно лако замаскирати као комерцијално снабдевање кроз фиктивне фирме у трећим земљама. Не навлачећи на себе оптужбе за директну војну помоћ Русији.
О томе да Русија купујуе кинеске дронове, већ су писала западна средства масовних информација у јеку посете Сија Москви. И крајње негативни тоналитет према тој путовању у целни се видело по америчким публикацијама. Због, по бројним признацима, лидер Кине није допутовао у Русији као неутрални од свих зараћених страна посредник, а као фактички савезник Русије.


Об этом говорит и отсутствие звонка Зеленскому, которого пока нет в планах Си, как заявили сегодня в МИД Китая (а вчера советник главы Офиса президента Подоляк сказал, что с организацией этого звонка возникли "определенные сложности" из-за позиции Китая). И разговоры о том, что Китай и Россия - "силы добра" на планете, что вершат "перемены, которых не было сто лет" (как заявил Си Путину).
Еще один символически-характерный жест - проводы Си Цзиньпина из Москвы под песню китайской армии о грядущей неизбежной войне.

О томе говори и одстуство позива Зеленском, кога још увек нема у плановима Сија, како су изјавили данас у Министарству иностраних дела Кине (а јуче је саветник Офиса председника (Зеље), Подољак, рекао да су се око организација тог позива
Појавили „одређене сложности“, због позиције Кине). И разговори о томе, да су Кина и Русија – „силе добра“ на планети, које врше „промене, којих није било сто година“ (како је рекао Си Путину).
Још један симболички-карактерни гест – испраћај Си Дзинпина из Москве уз песму кинеске армије о предстојећем неизбежном рату.


Российские СМИ сообщают, что исполненная российским военным оркестром песня была согласована с китайской стороной. Композиция "Когда этот день настанет" написана Главным политическим управлением армии Китая в 2005 году.
В ней поется о том, что день войны приближается, война - неизбежна и к ней нужно готовиться.
"Вы готовы, братья-солдаты? Когда этот день настанет - не волнуйся Родина и родственники, чтобы победить, я буду атаковать. Смотрите на флаг армии - атакующие корабли, флоты и флотилии отражаются в нем, а молодые солдаты мечтают о медалях за великую победу", - поется в песне, под которую Си покидал Москву.

Руска средства масовних информација саопштавају да изведена од стране руског војног оркестра песма је била усаглашена са кинеском страном. Композиција, „Када тај дан постане“, написана од стране Главне политичке управе армије Кине, 2005. Године. У њој се пева о томе да се дан рата приближава, рат је неизбежан и и за њега се треба припремати.
„Ви сте спремни, браћо-војници? Када тај дан постане – не брините Отаџбино и рођаци, за победу, ја ћу нападати. Гледајте на заставу армије – нападајуће бродове, флоте и флотиле, одражавају се у њему, а млади војници маштају о медаљама за велику победу“, - пева се у песми, уз коју је Си напуштао Москву.


Впрочем, символы символами, а последует ли за этим какая-либо значимая военно-техническая поддержка от КНР - вопрос открытый. Хотя, судя по обеспокоенности Запада - не праздный.
Видимо, узнать на него ответ хотят и в Европе. Президент Франции Макрон сообщил, что планирует посетить КНР в сопровождении главы Еврокомиссии 4 апреля.
"Мы не можем потерять Китай, заявляют лидеры ЕС. Расцветающий роман Си Цзиньпина с Владимиром Путиным пугает лидеров ЕС. Сейчас они бронируют билеты в Пекин", - озаглавило издание Politico статью о визите европейских политиков в Китай.

Уосталом, симболи симболима, а да ли ће пратити све то било каква значајна војно-техничка подршка од стране НР Кине – питање је отворено. Иако, судећи по неспокојству Запада – није празно.
Видимо, да сазнају на њега одговор хоће у Европи. Председник Француске, Макрон, је саопштио да планира да посети НР Кину у пратњи председника Европске комисије, 4. Априла.
„Ми не можемо изгубити Кину, изјављују лидери Европске Уније. Процветала романса Си Дзинпина с Владимиром Путином плаши лидере Европске уније. Сада они резервишу карте за Пекинг“, - насловило је издање Politico чланак о посети европских политичара у Кину.


Также в Китай на следующей неделе отправится премьер-министр Испании Педро Санчес, который намерен обсудить с Си Цзиньпином возможные мирные переговоры Москвы и Киева. Санчес заявил, что мировые лидеры должны прислушаться к мнению Китая по этому вопросу.
Знакомый с процессом источник в Евросоюзе сообщил Politico, что цель этих поездок - "приложить все усилия, чтобы Китай не поддержал Россию и ее способность продолжать войну".

Исто тако у Кину, следеће недеље, одлази премијер Шпаније, Педро Санчез, који намерава да дебатује са Си Дзинпином могуће мировне преговоре Москве и Кијева. Санчез је изјавио да су светски лидери дужни да саслушају мишљење Кине по том питању.
Упознати са процесом извор у Евроској унији, саоптио је Politico, да је циљ тих посета – „уложити све напоре, да Кина не подржи Русију и њену способност да продужи рат“.


К слову, в Пекин едут не только европейские лидеры. В воскресенье, 26 марта, начнется пятидневный визит в Китай президента Бразилии Лула да Силвы.
Там он хочет предложить создание "мирного клуба" с участием Китая для прекращения войны в Украине. Эту идею он уже ранее высказывал, заявив, что готов стать посредником, чтобы усадить Киев и Москву за стол переговоров. Учитывая, что украинские власти заявляют о неготовности к переговорам до тех пор, пока российские войска не уйдут за пределы границ 1991 года (и в этом их в общем и целом поддерживают ведущие страны Запада), бразильская позиция ближе к китайской, чем к западной.
И если Лула в Китае поддержит инициативу Пекина о возобновлении переговоров по скорейшему прекращению огня в Украине, то можно будет говорить, что среди крупнейших незападных стран уже формируется определенный консенсус относительно путей прекращения войны. И консенсус этот не совпадает с позицией Украины и Запада.

Између осталог, у Пекинг путују не само европски лидери. У недељу, 26. Марта почиње петодневна посета у Кину, председника Бразила, Лула да Силве.
Тамо он хоће да предложи оснивање „мировног клуба“ са учешћем Кине за заустављање рата у Украјини. Ту идеју он је већ раније изговарао, изјавивши, да је спреман да буде посредник, да доведе Кијев и Москву за преговарачки сто. С обзиром да украјинске власти изјављују о неспремности за преговоре до тога, док руска војска не оде иза граница 1991. Године (и у том их у свему и целини подржавају водеће земље Запада), бразилска позиција је ближе кинеској, него западној.
И ако Лула у Кини подржи иницијативу Пекинга о обнови преговора по брзом прекиду ватре у Украјини, то ће бити могуће говорити да међу крупним незападним земљама се већ формирао одређени консензус о начинима завршетка рата. И консензус се не пдоудара са позицијом Украјине и Запада.


Ядерные угрозы и мирные переговоры

Атомске претње и мировни преговори

В России, как уже говорилось, видят одну из главных угроз украинского контрнаступления в изоляции Крыма, который сложно оборонять без сухопутного моста.
Видимо, поэтому зампред Совбеза Дмитрий Медведев снова пригрозил ядерным ударом за попытку отбить полуостров.
"Это станет основанием для применения всех средств защиты, включая те, которые предусмотрены Основами доктрины ядерного сдерживания", - заявил Медведев, отвечая на вопросы российских журналистов.

У Русији, како се већ говорило, виде једну од главних претњи украјинског контранапада и изолацију Крима, који је тешко бранити без копненог моста.
Видимо, зато је заменик председседавајућег Савета безбедности, Дмитриј Медведјев, поново претио атомским ударом за покушај да се освоји полуострво. „То ће постати основа за примену свих средстава заштите, укључујући те, који су предвиђени Основима доктрине атомског задржавања“, - изјавио је Медведјев, одговарајући на питања руских новинара.


Он назвал "попытку отколоть часть государства" посягательством на существование самого государства. "Поэтому делайте выводы сами: здесь совершенно очевидно есть основания для применения любого оружия. Абсолютно любого. И, я надеюсь, это понимают наши "друзья" за океаном", - сказал он.
Интересно, что заокеанские "друзья" при этом вчера сделали заявления, которые допускают, что за Крым воевать не придется. Они прозвучали на слушаниях в Конгрессе США, где выступали военные и дипломаты.

Он је навао „покушај отцепити део државе“ посезањем на постојање саме државе. „Зато правите закључке сами: овде савршено очигледно има основа за примену сваког оружја. Апсолутно сваког. И, ја се надам, да то разумеју наши „другари“ иза океана, - рекао је он.
Интересантно је да су прекокеански "другари" при том јуче давали изјаве које допуштају, да за Крим ратовати неће бити потребно. Они су се чули на расправама у Конгресу САД, где су иступали генерали и дипломате.


Председатель Объединенного комитета начальников штабов США Марк Милли заявил, что возвращение всех украинских территорий, включая Крым, труднодостижимо. "Вероятно, эта цель, действительно максималистская цель, поставленная президентом Зеленским, чрезвычайно труднодостижима военным путем", - сказал Милли.
На том же заседании Конгресса заявления о переговорах и невоенном пути сделал и госсекретарь Блинкен. По его словам, Украина может попытаться вернуть некоторые территории не на поле боя, а иными путями.
"Я думаю, будут территории в Украине, за которые украинцы твердо намерены биться на поле боя, а могут быть такие, которые им придется попытаться вернуть другими путями", - сказал он, отвечая на вопрос республиканца Криса Стюарта о том, поддерживают ли США стремление Владимира Зеленского вернуть Крым.
При этом Блинкен уточнил, что "это должно быть решение украинцев". "Мы точно не хотим остановиться в такой момент, который даст россиянам возможность перевооружиться и потом атаковать заново".

Председник Обједињеног комитетеа начелника штабова САД, Марк Мили, изјавио је да је повратак свих украјинских територија, укључујући Крим, тешко достижно војним путем“, - рекао је Мили.
На том истом заседању Конгреса изјаве о преговорима и неовјном путу је дао и државни секретар Блинкен. По његовим речима, Украјина може покушати да врати неке територије не на пољу боја, него другачијим путевима.
„Ја мислим да постоје територије у Украјини, за које су украјинци тврдо намерени да се бију на пољу боја, а могу бити и такве које ће покушати да врате другим путевима“, - рекао је он, одговорајући на питање републиканца Криса Стјуарта о том, подржавају ли САД, стремљење Владимира Зеленског да врати Крим.
При том Блинкен је разјаснио, да „то ће бити одлука украјинаца“. „Ми тачно нећемо да се зауставимо на таквом моменту, који ће дати русима могућност да се доружају и потом нападну поново“.


В то же время США готовы к "конструктивной дипломатии с Россией" для прекращения украинского конфликта, однако Москва должна "проявить признаки готовности к ней".
"Мы отчаянно хотим видеть мир. Но это должен быть прочный и справедливый мир. Если бы мы увидели какие-либо признаки того, что Россия настроена и готова к значимому дипломатическому взаимодействию для прекращения этой агрессии, мы бы ухватились за это. К сожалению, к настоящему времени мы не увидели таких признаков", - сказал глава Госдепа.

У исто време САД су спремне на „конструктивну дипломатију са Русијом“ за престанак украјинског конфликта, али је Москва дужна „да покаже знаке спремности за њу“.
„Ми очајнички хоћемо да видимо мир. Али то мора бити трајан и праведан мир. Ако би ми видели било какве признаке тог да је Русија настројена и спремна ка значајнним дипломатским узајамним дејствима за предкид те агресије, ми бисе ухватили за то. На жалост, сада ми не видимо те признаке“, рекао је шеф Државног секретаријата.


Отметим, что заявления о мирном пути возвращения Крыма и готовности к переговорам прозвучали в довольно специфической обстановке. А именно - в Конгрессе, где большинство у республиканцев, которые скептически относятся к политике Байдена по Украине.
Одной из тем, которые продвигают в Республиканской партии, является избегание эскалации конфликта и прямой войны с Россией. В провоцировании такого сценария нынешнюю администрацию активно критикует Трамп.

Приметићемо, да су изајве о мирним путевима повратка Крима и спремности за преговоре звучали у довољно специфичној ситуацији. А баш – у Конгресу, где је већина код републиканаца, који се скептички односе према политици Бајдена у Украјини.
Једна од тема, које покрећу у Републиканској партији, је избегавање ескалације конфликта и директног рата са Русијом. За провоцирање текавог сценарија садашње администрације активно критикује Трамп.


Поэтому заявления Милли и Блинкена нужно рассматривать с поправкой на политический контекст - чиновники пытались успокоить отдельных конгрессменов.
При этом, как уже писала "Страна", далеко не факт, что США на самом деле будут удерживать ВСУ от попыток наступать на Крым, если удастся прорвать российскую оборону на юге. Разве что только, если в Белом доме действительно придут к выводу, что в таком случае появится реальная угроза ядерной войны.

Зато изјаве Мили и Блинкена треба посматрати са изменама политичког контекста – чиновници покушавају да умире неке конгресмене.
При том, како је већ писала „Страна“, далеко је од чињенице да ће САД у реалности задржавати ВСУ од покушаја да нападају на Крим, ако би успело да пробију руску одбрану на југу. Само у случају, ако у Белој кући стварно дођу до закључка, да у том случају може да се појави реална претња атомског рата.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 1477

To za forsiranje Dnjepra je jasno.

Ali u čemu je razlika sektora 3 i 4 i severno od njih u odnosu na sektore 5 i 6 koji imaju drastično manje fortifikacija. Ja iskren da budem ne vidim. Konfiguracija terena je manje više identična.

To je ono što me kopka.

offline
  • Pridružio: 11 Mar 2018
  • Poruke: 395

ZetaMan ::Покрене се расправа о тактици и 150.000 дронова камиказа као и 1000 оператера - испише се 3 поста на ту тему и терај.

Медведев трола - 10 страница.


Evo zašto je po meni veoma mala verovatnoća da ćemo u nekoj neposrednoj budućnosti (par meseci) videti scenario sa 100 000 dronova.

Prvo, tom tehnologijom trenutno raspolaže Izrael (prvi je upotrebio roj dronova 2021. u napadu na pojas Gaze), US, Kina i verovatno Turska. Ali jedno je raspolagati tehnologijom, a drugo imati kapacitete za proizvodnju 100 000 jedinica. To verovatno može samo kineski DJI koji drži više od 75% globalnog tržišta dronova.

Drugo, ne možeš da kupiš 100 000 komercijalnih dronova i od njih napraviš rojeve, moraš da ih modifikuješ u manjoj ili većoj meri.
Da se podsetimo, najbitnije karakteristike rojeva je da su autonomni, tj da ne postoji centralizovano upravljanje, da je svaki član roja sposoban da percipira lokalno okruženje, da može da locira najbliže članove roja, da može lokalno da komunicira sa ostalim članovima roja, i da su svi članovi roja sposobni da sarađuju da bi ostvarili postavljeni zadatak. Tj. svaki član roja mora da ima specifičan set senzora I sredstava komunikacije koje komercijalni dronovi uglavnom nemaju. I naravno, odgovarajuće algoritme.

Tako da ne sumnjam da ćemo videti rojeve veoma brzo, ali ne u toj količini. Tim pre što su ukrajinci pokazali da se ne plaše da improvizuju, da se brzo adaptiraju I da razmišljaju kreativno.

offline
  • Nemanja
  • Gradjevinski Inženjer
  • Pridružio: 27 Maj 2022
  • Poruke: 98
  • Gde živiš: Beograd

Jel rade Rusi išta? Bukvalno od Novembra slušam o Ukrajinskim ovanzivama, kako vrše regrutacije itd. Jel moguće da zemlja od 140 000 000 ne može da ima brojčanu prednost u odnosu na zemlju od 30 000 000 (s obzirom da je 8 000 000) napustilo Ukrajinu? Uz to ono što me više čudi je to što su Rusi skratili front. Razumem napuštanje Kijeva , ali da sene ratuje u Simiju i Harkovskoj oblasti, to već ne razumem, naročito ako uzmemo u obzir da Ukrajinci non-stop granatiraju Belgorod i okolinu

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2014
  • Poruke: 7982
  • Gde živiš: Zagreb

Jučer je britanski špijunski avion letio nad Crnim morem u pratnji dva Eurofighter Typhoona u velikoj pobjedi Britanije kojom su pokazali svima da se ne boje Rusa.

Međutim, letjeli su rutom kojom sada lete i američki avioni, od Konstante prema turskoj obali, zaobilazeći Krim na udaljenosti od 300 km, tako da su očito Eurofighteri bili suvišni, samo samo za predstavu, kao i cijela ova akcija.



https://apa.az/en/europe/british-fighter-jets-and-.....sea-399356



02 Jan 2024 01:06 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 842 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 3 sakrivenih i 823 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: havoc995, hyla, ILGromovnik, Ivica1102, kjkszpj, Krvava Devetka, mačković, milenko crazy north, Parker, royst33, Sićko, Srle993, stalja, Stoilkovic, wizzardone, šumar bk2