|
Poslao: 30 Avg 2019 10:55
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6875
|
ltcolonel ::
Sirijski kaponiri čak i na pomoćnom aerodromu su odradili svoj posao. Na famoznom snimku aerodroma koji je gađan sa koliko se sećam nešto manje od 100 krstarećih raketa imaš samo jedan teško oštećen i jedan i lakše oštećen kaponir. To je bio prvi i poslednji napad na neki sirijski aerodorom. Na glavnim sirijskim aerodromima, nakon rata 1967. godine Sirijci su izradili kaponire koji štite od direktnog pogodka bombi (raket) od 1000 kg. Te kaponire ni 1973. ni 1982. godine a ni u ovom ratu Izraelci nisu ni pokušali da napadnu. Ni Ameri takođe. Pa šta misliš gde su sirijski Migovi-29 - što ih ni Izraelci a ni američka gamad ne napadoše.
A kako bi vi nazvali ove objekte koji su izgrađeni? Jesu li to hangari ili šta? Svakako nisu kaponiri....Deluje mi to kao neka laka konstrukcija (čak možda delimično montažno-demontažna), ali nije zatvorena sa prednje i zadnje strane....
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 10:57
|
offline
- ltcolonel

- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4063
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Ovo su obični hangari. Da su kaponiri ne bi avioni ovako bili poređani jedan pored drugog. Na primer.
PS Tastatura mi mozak pomeri.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 11:31
|
offline
- Pridružio: 21 Maj 2008
- Poruke: 16630
|
Код ових хангара се види да су зидови од бетона пристојне дебљине. Међутим скоро да немају заштиту одозго и од напред-назад.
То може да пружи заштиту једино да се пожар или експлозија са једног авиона не пренесе на друге.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 11:39
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6875
|
vathra ::Код ових хангара се види да су зидови од бетона пристојне дебљине. Међутим скоро да немају заштиту одозго и од напред-назад.
То може да пружи заштиту једино да се пожар или експлозија са једног авиона не пренесе на друге.
Ma meni ne deluje da su zidovi uopšte od betona....Ja bih rekao da su od nekih panel ploča sa nekom izolacijom između i verovatno čeličnim "x" ojačanjima po dijagonalama....Naravno, ovo tumačim samo na osnovu slika i to ne mora biti tako....
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 11:50
|
offline
- Pridružio: 21 Maj 2008
- Poruke: 16630
|
Имаш зид од скоро 200 квадрата, висок и раван, без дијагоналних ојачања, који је изложен јаком ветру или чак млазу мотора. Да нису јаки попадали би ко домине.
Уопште не мораш да гледаш сам зид да би схватио да конструкција мора да буде врло јака.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 12:28
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6875
|
vathra ::Имаш зид од скоро 200 квадрата, висок и раван, без дијагоналних ојачања, који је изложен јаком ветру или чак млазу мотора. Да нису јаки попадали би ко домине.
Уопште не мораш да гледаш сам зид да би схватио да конструкција мора да буде врло јака.
Dijagonalna čelična ojačanja su, ako je konstrukcija takva, postavljena unutra, između dve panel ploče, a unutra termo-izolacija tipa pur-pene, tvrdo presovana kamena vuna ili proizvodi slične namene. Naravno tih panel ploča ima veliki broj. Ako je zid 200 m2 x 2 (obostrano), ima najmanje 200 panela. Čelična dijagonalna ojačanja bi ojačavala kunstrukciju i njih takođe ima veliki broj.....
Ipak, da ne forsiram da je tako jer nisam siguran, može biti da je tako kako ti kažeš...meni je samo delovalo tako, jer je urađeno prilično brzo i bez "inside" informacija da su radovi u toku (ili je meni promaklo)....
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 12:47
|
offline
- Pridružio: 28 Mar 2015
- Poruke: 1134
|
Rusi najavljuju primirje u Idlibu koje pocinje 31. avgusta.
Dobro nisu i ranije, bar da se ovo stiglo osloboditi.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2019 13:35
|
offline
- dani.tomic

- Ugledni građanin
- Pridružio: 07 Apr 2015
- Poruke: 470
|
ltcolonel ::Pa šta misliš gde su sirijski Migovi-29 - što ih ni Izraelci a ni američka gamad ne napadoše.
Gde su? Objasni nam, molim te. Cuvaju ih za rat verovatno, ako ih Izrael napadne. Koliko vingova i skvadrona imaju?
|
|
|
|
|
|
|
|