У овдашњим медијима нисам нашао да је објављена вест о писму патријарха Иринеја, у име Синода СПЦ, патријарху Васељенском, Вартоломеју. РИА Новости за 31. август 2018. године доносе такву вест.
Патриарх Сербский Ириней в письме Константинопольскому патриарху Варфоломею выразил обеспокоенность возможностью раскола православия в случае предоставления автокефалий организациям схизматиков на Украине, в "Северной Македонии" и в Черногории (Патријарх Српски Иринеј у писму Константинопољском патријарху Вартоломеју је изразио забринутост од могућег раскола православља у случају да се одобри аутокефалност организацијама шизматика у Украјини, у "Северној Македонији" и у Црној гори).
Патријарх Иринеј је у име синода на 15 страна написао писмо на тему етнофилетизма који означава подчињавање Цркве национално-политичким интересима и идеологијама. 1872. године је на Константинопољском сабору, етнофилетизам, осуђен као јерес.
Ересь этнофилетизма представляет собой одно из самых серьезных зол современного православия
(Јерес етнофилетизма представља по себи једно и најозбиљнијих зала саверемног православља).
Сербский патриарх подчеркивает, что современные светские государства пытаются использовать церковь для обслуживания их идеологии и власти, и для достижения этой цели прибегают к нездоровому этнофилетизму и разрушают единство Церкви.
(Српски патријарх подвлачи да савремене грађанске државе покушавају да искористе цркву за потребе своје идеологије и власти и да би остварили своје циљеве прибегавају ка нездравом етнофилетизму и руше јединство Цркве).
Коснувшись Украины, Сербский патриарх описывает как "очень опасный — или катастрофический и, возможно, даже фатальный – для единства Святого Православия" шаг по "оправданию и восстановлению раскольников в сане епископов, в особенности архисхизматика "патриарха" Киевского Филарета Денисенко"
(Дотакавши се Украјине, српски патријарх описује као "врло опасан - или катастрофалан и могуће чак фаталан - за јединство Светог Православља" корак ка рехабилитацији и обнови расколника у чину епископа, а посебно архишизматика "патријарха" Кијевског Филарета Денисенко").
Патриарх Ириней напомнил, что Собор на Крите подтвердил существование четырнадцати поместных Православных Церквей в их нынешних канонических границах.
(Патријарх Иринеј је напоменуо да је Сабор на Криту потврдио постојање четрнаест помесних Православних Цркава у њиховим садашњим канонским границама).
РИА Новости https://ria.ru/religion/20180831/1527572015.html
Истог дана, тј. данас, су се у Истанбулу срели патријарх Московски Кирил и патријарх константинопољски Вартоломеј.
"Мы обсуждали все вопросы, которые нас волнуют. Но еще раз хочу сказать, что это была братская беседа, и я без согласования с его святейшеством (патриархом Варфоломеем) не хотел бы посвящать вас в детали. Хотя ничего секретного там не было. И ничего такого, что произвело бы какой-то взрыв в сознании,… ничего этого не было. Разговор был очень правильный", — сказал патриарх, отвечая на вопрос, обсуждалась ли на встрече тема "украинской автокефалии"
("Ми смо дискутовали о свим питањима које нас брину. Али још једном хоћу да кажем, да је ово била братска беседа, и ја без сагласности са његовом светошћу (патријархом Вартоломејем) нећу да вам објашњавам детаље. Иако ништа тајно тамо није било. И ништа тквог да би довело до неке експлозије у свести,... ништа таквог није било. разговор је био врло правилан". Рекао је патријарх одговарајући на питање, да ли се дискутовало при сусрету на тему "украјинске аутокефалије").
https://ria.ru/religion/20180831/1527589592.html?r.....ab_title=a
Време ће показати да ли се Вартоломеј и врх Константинопољске патријаршије налазе под утицајем тако моћних организација као што је рецимо циа.
|