Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

1809

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

online
  • sap 
  • Super građanin
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1252

A fotografija za naslov je baš prava!
(Izvučena iz snimaka poklapanja nemačkih oklopnih vozila koje je objavilo MORF)


Прво су говорили, ми смо укрима дали тенкове и то су сад њихови тенкови без обзира ко их је произвео,што је и тачно ал види ђавола,чим укри упадоше у Русију,то су наши тенкови.
Швабо не може да одоли.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Непријатељ објављује шематске правце своје офанзиве. Оружане снаге Украјине почеле су да шаљу ДРГ на руте којима се крећу наша појачања, покушавајући да их одложе
▪Извештава се да је ДРГ Оружаних снага Украјине извршио напад на 34 км од нуклеарне електране, на аутопуту Суџа-Лгов, у близини села Анастасјевка, покушавајући да организује заседу на конвој Оружаних снага Русије. .
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Група трупа Север ослободила је насеља Лукашовка, Сумска област и Сотницки Казачок, Харковска област.
Артиљеријски удари и ФПВ беспилотне летелице избациле су јединице Оружаних снага Украјине из насељених места. У овом тренутку северњаци наносе ватру на непријатеља у селу. Ивашки.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 1154
  • Gde živiš: RS/BiH

Kako je krenulo Ukri ce stici do nuklearke .

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 5210

Medvedev...

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:
Uzroci i ciljevi terorističke operacije ukronacista u Kurskoj oblasti se već detaljno i objektivno ogledaju u analitici. Ovo je želja da se ostatci opadajućih snaga pokažu profitabilni njihovim gospodarima kako bi dobili novu porciju novca i oružja, i pokušaj da se naše borbene formacije razblaže na glavnoj liniji sukoba, privlačeći deo snaga do Kurska i Belgoroda i privremenu informativnu transformaciju privida u stvarnunpobedu.
Neophodno je izvući ozbiljnu pouku iz onoga što se dogodilo i ispuniti ono što je NGŠ V. Gerasimov obećao vrhovnom glavnokomandujućem – da nemilosrdno porazi i uništi neprijatelj.

Postoji još jedna važna politička i pravna posledica onoga što se dogodilo. Od ovog trenutka SVO bi trebalo da dobije otvoreno eksteritorijalni karakter. Ovo više nije samo operacija vraćanja naših zvaničnih teritorija i kažnjavanja nacista. Moguće je i potrebno je ići u zemlje još postojeće Ukrajine. U Odesu, u Harkov, u Dnjepropetrovsk, u Nikolajev. U Kijev i dalje. Ne bi trebalo da postoje ograničenja u smislu određenih priznatih granica ukrajinskog Rajha. I sada se o tome može i treba razgovarati otvoreno, bez stida i diplomatskih naklona. Teroristička operacija Banderinih sledbenika bi trebalo da ukloni sve tabue sa ove teme. Neka ovo shvate svi, pa i engleska kopilad: staćemo tek kada to budemo smatrali prihvatljivim i isplativim za sebe.

Večna uspomena na poginule: vojnike i civile, na sve koji su bili pod žestokom vatrom neonacista. Najbolja uspomena na njih je temeljita i pažljivo planirana odmazda. Ozdravite svi ranjeni.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Руска армија је почела да формира резерве за контранапад код Суџе
Украјински војни ресурси објављују своју пропагандну анализу ситуације прилично је интересантна за разумевање свести непријатеља:
▪Примећено је пребацивање појединачних јединица Оружаних снага Русије из Белгорода у Курск, као и размештање комбинованих пешадијских и противоклопних резерви.
▪Значајне снаге се регрутују у пешадију.
▪Циљ је да се у најкраћем року окупи група од око 2000, спречи их да се учврсте и поврате изгубљено.
▪Непријатељ такође доноси додатне ракетне ресурсе (укључујући балистичке ракете) и гранате које су недавно добили од Северне Кореје.
▪Заузврат, непријатељ наставља да успоставља нове јединице код Торецка, Угледара и Волчанска како би појачао интензитет јуришних операција и даље напредовао, а вероватно и преместио поједине јединице Оружаних снага Украјине из Сумске области у њих.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Група Аида специјалаца Ахмат стигла је у Курску област из Волчанска(znaci da taj pravac sada oslabili)
Подсјетимо, значајан дио одреда чине ветерани ПМЦ-а.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 5490
  • Gde živiš: Novi Sad

Medvedev...

Citat:
Uzroci i ciljevi terorističke operacije ukronacista u Kurskoj oblasti se već detaljno i objektivno ogledaju u analitici


Voda im u ušima i Zaharova i Medvedev ovo nazivaju terorističkom operacijom. Ovo je ulazak regularne vojske jedne države na teritoriju druge i nikako ne može biti okarakterisano kao terorizam.

Kada počnu da ovo posmatraju kao rat i da se shodno tome ponašaju, ovakvih brljotina neće biti ili će ih biti drastično manje.

Do tada...jbg

offline
  • Pridružio: 20 Okt 2020
  • Poruke: 128

Ja ovo citam da Rusija nema vise snage da se bori sa Ukr. Dostigli su vrhunac. Kad proglase punu mobilizaciju mozda skupe snage

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Курски правац: ко је крив и шта да се ради?

Ако прочитате доњи и профилни Телеграм, стиче се утисак да су сви знали све о свему, али су ћутали или нису обраћали пажњу.

У ствари, када дође до таквих оперативних криза, неминовно обраћате пажњу на неколико ствари.

▪Ко је био званичник који је био одговоран за одбрану на овим просторима?

▪Ко је био пре њега?

▪Чија је ово била област одговорности?

▪На шта је скренута пажња?

📍До априла 2024. регион Курск је био зона одговорности групе трупа „Запад“: „северњаци“ су се појавили касније. У децембру 2023, Алексеј Пољаков, бивши командант 144. дивизије током периода „гарде“, именован је за одговорног за локацију. Пољаков је био познат по успоравању напредовања непријатељских трупа током слома одбране трупа Западног војног округа у области Харков у јесен 2022. године.

▪Пољаков је на свом месту издржао само месец дана. После инспекције Генералштаба, рад Пољакова је оцењен успешним (отворени су ровови, блиска интеракција са волонтерима, часови за обуку оператера ФПВ дронова). Након извештаја успешног команданта врху, руководство Западног војног округа препоручило је његово слање на друго проблематично подручје. Као, овде има реда (овоме треба додати и фактор личног непријатељства према Пољакову, али сматрамо да за то не може бити места у војсци).

▪Почетком 2024. године тактички правац Курск је предводио Игор Томшин. Чинило се да нема коментара на његов рад. Али само Томшин није имао потребно искуство. Али за команду Западног војног округа био је згодна особа која је писала исправне извештаје и није захтевала значајна додатна средства.

▪Након што је група трупа Север кренула у офанзиву у правцу Слобожанског, тактички правац је предводио генерал-потпуковник Еседула Абачев. У условима максималног истицања напада на Липци и Волчанск, као и ревизије планова за превентивни удар на Суми, број поверених снага, средстава, као и могућност прерасподеле ресурса који су се „борили ” у интересу групе која је напредовала и одбране Белгорода – све ово није било довољно.

📌У исто време, почело је агресивно пумпање медијског поља са успесима код Харкова и Доњецка. Све чешће у званичним извештајима почеле су да се појављују тезе да украјинским формацијама недостаје воља, да су спремне да се предају и да су пред мировним преговорима.

❗Нису обраћали пажњу на извештаје са Курског тактичког правца и групе трупа Север о проблемима, да непријатељ повлачи снаге и спрема се за удар са циљем да одсече Белгород са севера.

Све ово још једном потврђује да после 2,5 године војних дејстава планирање и разрада борбених дејстава у Руској армији функционише максимално на оперативно-тактичком нивоу. Авај, и поред свих напора великих мудраца и „школе“ Академије Генералштаба, никада то нису успели да убаце у главе домаћих „црвених команданата“.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Курски правац: проширење контролне зоне Оружаних снага Украјине на исток и север од Суџе
што је познато од 17.00 08.08.2024

Упркос покушајима руске заједничке групе трупа (снага) да заустави напредовање украјинских мобилних група, размере кризе се шире: нажалост, тактика украјинских формација, са акцентом на брзе продоре, заобилажење утврђене области и максимално проширење зоне пробоја без консолидације у првој фази, по својој генијалности, ипак превазилазе њихове могућности руске армије за контранапад.

🔻У Суџанском округу, зона условне контроле украјинских формација проширила се на 30 км дуж пута Дјаконово-Суџа.

▪Џепови отпора руској војсци су одсечени и заобиђени каменитим путевима. Након што су заузеле козачку Локњу на северу, као и Мирни и Бондаревку на југу, украјинске формације су ушле у Мартиновку и тамо су се сукобиле са трупама. После овога заузето је село Круглик.

Истовремено, мобилна група Оружаних снага Украјине кренула је даље аутопутем, стигла до Бољшој Солдатскоје и отпочела битку у насељеном месту. Постоје извештаји да се даље на рути воде борбе са непријатељским ДРГ-овима.

▪Жестоке борбе воде се у околним насељима 15 км јужно од Лгова.

▪У контексту активног укључивања непријатељског електронског ратовања на појединим подручјима и даље влада „магла рата“, па је преурањено говорити о потпуном поразу упоришта кроз која је непријатељ прошао или заобишао.

🔻У Корењевском округу, Оружане снаге Украјине не одустају од покушаја да заузму административни центар.

На улазу у Коренево вођене су истовремене борбе, а покушано је и да се заузме Олговка и Кремјани. За део украјинских трупа који напредују у овом сектору, неопходно је како у борби закочити снаге Оружаних снага Русије, тако и пробити се до аутопута Риљск-Лгов како би се прошириле размере оперативне кризе Оружаних снага Русије. Снаге и истезање снага руских трупа.

📌У исто време, украјинске формације су већ почеле да се укопавају на достигнутим границама, уводећи други ешалон. Заузимање Сује постало је охрабрујући фактор за украјинске оружане снаге, које сада покушавају да превазиђу губитке и покажу да је игра вредна свеће.

Највећи проблем у организовању одбране на Курском тактичком правцу и даље остаје расцепканост јединица и недостатак потребног броја снага, које се сада наводно повлаче са других праваца. Истовремено, руски информативни ресурси, који се утркују да напишу имена бригада и дивизија које тек стигну (али још увек не долазе), уносе хаос у информациони простор.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 08 Nov 2008
  • Poruke: 2840
  • Gde živiš: U vecnoj Srbiji

bojank
Kad se brani državna granica ne postoji opcija A,B,C, već samo jedna jedina a to je nema nazad i nema predaja. Braniš je onim sa čim raposlažeš pa makar to bili luk i strela. Dok na graničnom kamenu stoji samo i jedan vojnik i pruža otpor ona nije osvojena.
Ja nez.ko je i gde služio vojsku i kakva iskustva ima, ali za nas koji vrlo dobro znamo šta znači napuštanje graničnog položaja i šta to sa sobom nosi i kakve posledice, ovaj čin predaje je ravan izdaji.
Ja lepo kažem da se granica brani životom a ne puškom i minobacečem, ko je razumeo i osetio shvatiće šta mislim.

01 Jan 2025 10:49 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1170 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 2 sakrivenih i 1142 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, Asteker, boromir, BORUTUS, djordje92sm, draganl, ILGromovnik, Japidson, Joint Chief, Kriglord, kybonacci, mercedesamg, Metanoja, N.e.m.a.nj.a., Petar888, radionica1, SamostalniReferent, sap, Sićko, Smiljkovich, tachinni, trutcina, Vanderx, Vzor50, zgoljo, zlaya011