Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

1828

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Курски правац: битке у Суџи
шта је познато у 18:00 09.08.2024

Иако се активни сукоби настављају у пограничној области Курске области, линија фронта се донекле смирила доласком појачања из Оружаних снага Русије. Истовремено, преурањено је говорити о стабилизацији ситуације.

🔻Први пут у Суџанском округу, на интернету су се појавиле чињенице о присуству (хттпс://т.ме/бордер_дозор/2710) украјинских формација на западној периферији Суџе у Заолешенку, о чему смо писали неколико дана пре. Руске трупе држе источну половину дуж реке Псел, тамо нема непријатеља.

▪Према извештајима становника Другог Књажина, пешадија Оружаних снага Украјине ушла је у село под оклопом оклопних возила, а део становништва успео је да напусти село.

▪Према неким извештајима, непријатељ је покушао да пробије државну границу у области фарме Кучеров, 22 километра југоисточно од Суџе. Тренутно пуцају на прилазе, нема информација о директном уласку у насељено место.

▪На интернету се појављују и оквири који потврђују напредовање непријатеља према фарми Јужни: северно од козачке Локње, посада беспилотне летелице „Ланцет“ погодила је (хттпс://т.ме/мод_руссиа/41939) хаубицу 2С1 „Гвоздика“ која стоји у шумском појасу. Поред тога, западно од Викторовке, на раскрсници путева, испаљена је ватра на непријатељско упориште (хттпс://т.ме/два_мајорс/49245).

Занимљива ствар: судећи по снимцима, напади често падају (хттпс://т.ме/лост_армоур/3185) на оклопна возила која су већ напуштена. Посредно, ово може указивати на то да непријатељ на појединим местима има проблема са организацијом и управљањем, као и са снабдевањем својих трупа у зони борбених дејстава.

🔻У округу Кореневски, руске трупе држе Коренево под стабилном контролом. Испоставило се да су изјаве о борбама на периферији иу самом селу, као и о наводним нападима пешадије са тенковском подршком, радио игрица (хттпс://т.ме/два_мајорс/49259) Оружаних снага Украјине. Касније је старешина села Роман Пугачов рекао да у селу није било сукоба, иако је потврдио гранатирање (хттпс://т.ме/курск_типицх/15967) од стране непријатеља.

▪Војни дописник Александар Коц напомиње (хттпс://т.ме/сасхакотс/48287) да на аутопуту од Лгова и даље раде спољне камере за надзор, које непријатељ користи за своје потребе за утврђивање кретања Оружаних снага Русије.

Тренутно, борбе се настављају у целој области пробоја. Могуће је да ће у наредних неколико дана непријатељ увести други ешалон како би проширио зону контроле и напредовао даље на исток. Дакле, главне битке тек предстоје.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 21717

flash12 ::
Znao sam da je granica slabo pokrivena, ali majku mu Rusi imaju 200 hiljada sročnika koji nisu angažovani u Ukrajini. Imaju 300 hiljada Rosgvardejaca.

Veliko je pitanje koliko su te jedinice opustosene za komandni kadar i tehniku da bi se jedinice na frontu odrzale u borbenoj sposobnosti.
Ako jesu (a ima indicija da jesu) protiv odlucnog prodora OMJ nemaju sta da traze. A da rade kontranapade jos manje.



offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2345
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Uvek se setim pesadijske obuke na jednom od poligona kada su nam prvi put dali trcanje sto metara artiljerija kao tuce i onda da se razidjemo kud koji mili moji. Mi smo bili toliko rastrkani jedan do drugog da je potporucnik hteo da nas gadja pravom granatom, tada i nikada vise.
Tako i ovi nesrecnici sto su preziveli nece vise nigde da se grupisu iskustvo se najbolje ovako stice ako prezivis naravno.
Takodje treba da se zna da nisi ne dodirljiv nigde a posebno ne u pozadini gde su svi opusteni a koliko je boraca platilo glavama neodgovornim ponasanjem.
I jedni i drugi suludo gube glave,ima barem 1000 snimaka s obe strane pogotovu kasetne kad udare

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

У атару села Оружане снаге РФ Северск уништиле су самоходни топ калибра 155 мм АС-90 Оружаних снага Украјине са високопрецизном муницијом „Краснопољ“
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

У Константиновки (ДНР), окупираној од стране непријатеља, руске оружане снаге уништиле су супермаркет који је коришћен за складиштење муниције и муниције за украјинске оружане снаге.

Непријатељ је однео 10 погинулих и 35 рањених.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Nastavak

Цивилна нацистичка возила са станицама за електронско ратовање поред уништеног супермаркета у Константиновки.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2011
  • Poruke: 1313


Хохлы оперативно запилили ОК результатов атаки аэродрома в Липецкой области.
Ну т.е. как и говорилось, самолёты целы, личный состав жив, аэродром функционирует штатно.
А бомбосклад на любом военном аэродроме специально строится в таком месте, где в случае пожара на нем или там детонации ущерб был минимальным. Да. Боеприпасы разлетаются при детонации. Да это неприятно.
Бомбосклад это полянка обнесенная колючей проволокой на которой штабелями сложены АСП. Ну и техпомещения для различных хознужд. Или без оных. Просто куча бомб в одном месте.
Бомбы это расходник. Край завтра на аэродроме возникнет новая полянка с такой-же горой бомб. Уверен хохлы не заметили уменьшения ударов авиации после этого, а скорее наоборот.
Это не значит, что это прям херня и пренебречь. Но весь этот склад намного дешевле стоимости самого дешманского боевого самолета. Или человеческой жизни.
Так что норм. Легко отделались.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Sve kul.

Ono što je interesantno u celonedeljnoj zajebanciji je da nikada više običan svet nije uplatio donacija za opremanje vojnika.

offline
  • Pridružio: 20 Okt 2020
  • Poruke: 128

juce se neko sprdao sa mojom konstatacijom da Rusija nema vise snage danas izgleda da sam ipak u pravu. Kako pise Yura situacija je losa jer Ukri uvode znacajne snage. Rusi nemaju rezervi dovoljno da im se suprotstave…pa vi sada sami iznosite zakljucke

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Milos
  • Pridružio: 13 Jun 2022
  • Poruke: 88

Pa tu pise da su ukrajinske rezerve blize i da ”brze pobede nece biti” , ali svako vidi i cita sta zeli.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1526

Kурск регион #Резиме за вече 09. августа 2024

▪Током дана, непријатељ је наставио да врши притисак око створеног мостобрана у региону, слажемо се са оценама Романа Аљехина (хттпс://т.ме/Алекхин_Телега/11182) да је изузетно далеко од „одбацивања“ непријатеља, упркос увођењу наших јединица које су се приближавале. Непријатељ повлачи резерве (нису све доведене у зону борбених дејстава), а наши УАВ оператери, pакетчиков и авијатичари их лове. Резерве су озбиљне – јављају другу резервну бригаду. Ипак, могуће је локализовати кретање борбених извиђачких патрола Оружаних снага Украјине: првих дана су непријатељске колоне деловале у саставу пунокрвних моторизованих пешадијских и тенковских чета. Сада су бројни непријатељски напади на исто Кореново били неуспешни.

▪Кијев планира да постигне озбиљније резултате у овом правцу. Ракетно оружје се користи до 7 пута дневно у позадинским областима Курског региона, непријатељ не штеди реч о противваздушним ракетама, иако их је раније сачувао чак и током удара руских оружаних снага на главни град непријатеља.

▪Фотографије и видео снимци који се дистрибуирају из Оружаних снага Украјине у насељима Курског региона често се снимају јуче, неки су лажни. У Суџи су увече поново избиле борбе, а маринци 810. Гвајданске армије се храбро боре. На територијама које је окупирао непријатељ, украјинске оружане снаге врше репресалије, пуцајући на аутомобиле са цивилима који покушавају да се пробију.

▪Важан елемент ситуације су дејства Оружаних снага Украјине на линији Горнал – Гуево – Плехово, непријатељ појачава притисак много јужно од Суџе. Односно, Оружане снаге Украјине не настављају са директним ударима када постоји отпор, већ спроводе офанзивну операцију која се може маневрисати.

▪Регионалне власти у региону имају озбиљан проблем са извођачима средњег нивоа. Наредба шефа региона да се људи евакуишу свим расположивим средствима уз ангажовање добровољаца разбијена је непробојном глупошћу и инерцијом „посланика“. Ипак, народна подршка становницима и браниоцима Курске области расте. Непријатељ још није схватио да је својим деловањем извео „успавани” део земље из телевизијског сна. Али не све.

▪Наредних дана биће тешко, у току је распоређивање пристигле резерве, Оружане снаге Украјине ће наставити активна дејства на другим правцима, без обзира на губитке територија на другим секторима фронта.

Резиме су саставили: Два майора
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • S2M  Male
  • Legendarni građanin
  • No pasarán – Sie kommen nicht durch
  • Pridružio: 21 Nov 2009
  • Poruke: 6699

Citat:Patriot vs SU-34, autentični i dramatični audio zapis.

Bilo već, dosta stranica u rikverc .

Citat:juce se neko sprdao sa mojom konstatacijom

Mislim da ti je konstatacija bez veze.

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 3079

Kako prebaciti bataljon od tačke A do tačke B, gde bi trebalo da zauzmu položaj.

Ovo je sve ofrlje brojevi, ali bi trebalo da malo približi i razjasni problem transporta.

Kombat dobije zadatak da zauzme položaj u reonu B. Vrši izviđanje i definiše gde će koja četa biti razmeštena, čak u ovom slučaju i vodovi. Proračunava brzinu vozila i rastojanje. Šalje vojnu policiju da kontroliše trasu.
Za prebacivanje nekog bataljona pešadije je potrebno oko 70 vozila što pri brzini od 30km/h i rastojanjem između vozila od 30m daje dužinu kolone od oko 3km. Da bi razbio kolonu praviće veće razmake između vodova i četa, te se ta, sada ne više kolona, može razvući i 2x ili 3x više.
Po prispeću vozila vrši se iskrcavanje vojnika i opreme i vozila se bez zadržavanja vraćaju.

Na snimcima se vidi da vozila sa vojskom i opremom stoje u koloni, što implicira da neznaju gde da idu i čekaju na naređenje. Dokle god se kreću predstavljaju tešku metu za artiljeriju, dok naprotiv kada stoje, pa vidimo šta biva.

Ja mogu da zaključim da šalju vojsku, a nemaju pojma gde će sa njima.

01 Jan 2025 10:49 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1350 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 0 sakrivenih i 1335 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleph_one, babaroga, bbrasnjo3, draganl, Gerila015, goxin, komsija1, Kototamopeva, N.e.m.a.nj.a., panonski mornar, PlayerOne, proka89, Sin Boskic, SlaKoj, Zastava