Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

1804

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 4103
  • Gde živiš: Beograd

🔹 Ministarstvo odbrane Rusije:

Citat:

Jedinice vojne grupe Sever, zajedno sa ruskim FSB, nastavljaju da uništavaju oružane formacije Oružanih snaga Ukrajine u Sudženskom i Korenjevskom okrugu Kurske oblasti, neposredno uz rusko-ukrajinsku granicu.

Tokom dana, aktivnim dejstvima jedinica koje pokrivaju državnu granicu zajedno sa graničnom stražom, jedinicama pojačanja i pristiglom rezervom, vazdušnim udarima, raketnim snagama i artiljerijskom vatrom onemogućeno je napredovanje neprijatelja. Vatreni udari se izvode na identifikovane koncentracije ljudstva i opreme Oružanih snaga Ukrajine. Obustavljaju se pokušaji pojedinačnih jedinica da probiju teritoriju u pravcu Kurska.

Izvode se vazdušni udari po napredujućim rezervama Oružanih snaga Ukrajine u Sumskoj oblasti.

Neprijatelj je tokom dana izgubio do 400 vojnih lica i 32 jedinice oklopnih vozila, uklj. tenk, četiri oklopna transportera, tri borbena vozila pešadije i 24 borbena oklopna vozila Kozak.

Ukupno, od početka neprijateljstava na Kurskom pravcu, gubici neprijatelja iznosili su 660 vojnih lica i 82 oklopna vozila, uklj. osam tenkova, 12 oklopnih transportera, šest borbenih vozila pešadije, 55 borbenih oklopnih vozila i jedno inženjersko vozilo za barijeru.

Operacija uništavanja jedinica Oružanih snaga Ukrajine se nastavlja.

( [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] )



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Dec 2011
  • Poruke: 2621
  • Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo

Vagner dolazi, Ahmat dolazi, šalju se ovi i oni...

Mene ovo totalno podsjeća na slom izjumskog fronta kada su svi pisali o pojačanjima i prikazivali dva mi-26 na polju, a na kraju je bilo što je bilo.

Postavlja se pitanje: Ako su ukrajinci godinu dana mogli držati onakav klimav mostobran na Dnjepru, u močvari, bez kopnene komunikacije, sa strašno teškom logistikom potporom, na strašno uskom prostoru ne vidim niti jedan razlog zašto bi sad trebali biti optimisti i misliti da će ih Rusi brzo istjerati odavde.

Imaju puteve, asfaltirane ceste, naseljena mjesta, punu logistiku....

Ovo ako se ne sredi u narednih 10 dana, neće onda brzo sigurno.



offline
  • Pridružio: 24 Nov 2021
  • Poruke: 3572

Da dodam mozda jos jedan najbitniji razlog ovog upada,a to je da se poboljsa pozicija za pregovore.

offline
  • Pridružio: 13 Apr 2022
  • Poruke: 1207

Ukrajinci eksploatisu rusku tromost na nekom sektoru koji vojno nema nikakve vrijednosti za ukrajinsku stranu. Nisu ni ukrajinci budale pa da prodiru sta znam 50-100km jer su svjesni da ce Rusi ipak zatvoriti "kotao" ako se to desi.
Za ukrajinsku vlast ovaj suludi upad ima prakticnu svrhu, vracanje medijskog i svakog drugog fokusa na "ukrajinsku stvar", prezentacija ukrajinske sposobnosti . . . i slicne budalastine.
Izginuce, Rusi ce im popaliti tu tehniku i to je to.
Za koliko vremena - sedmicu ili mjesec, uopste nije vazno.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16600

novator ::Postavlja se pitanje: Ako su ukrajinci godinu dana mogli držati onakav klimav mostobran na Dnjepru, u močvari, bez kopnene komunikacije, sa strašno teškom logistikom potporom, na strašno uskom prostoru ne vidim niti jedan razlog zašto bi sad trebali biti optimisti i misliti da će ih Rusi brzo istjerati odavde.
Има једна пословица која каже "Не прекидај противника кад крене да прави грешку."
О последицама тог десанта смо писали скоро. Цена коју су платили Украјинци је огромна (холандски извор наводи преко 1000 погинулих), а добитак никакав.

novator ::Imaju puteve, asfaltirane ceste, naseljena mjesta, punu logistiku....

Ovo ako se ne sredi u narednih 10 dana, neće onda brzo sigurno.

Немају нити заклоне за пешадију нити уређене артиљеријске положаје.
Ово друго се посебно одразило лоше по Украјинце током руског напредовања у харковској области.
Мислим да ће у овом случају Руси због јавности ићи да што пре реше овај продор. Украјинци ће моћи да се задрже дуго само по цену већих жртава.

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 3107

Off

Kod nas bilo, a kako mi nismo izmislili granicu nit granične jedinice, valjda je tako svuda u svetu.

Granični bataljon brani određeni reon sa 8 karaula (razmaka od 5-15km) sa po vod vojske. U slučaju napada se karaula napušta i zaposedaju pripremljeni položaji koji se nalaze, kao i sama karaula na pravcima potencijalnog napada.
Komanda bataljona: komanda, vod pešadije, odeljenje veze i odeljenje pozadine. Zauzima pripremljene položaje, tj. napušta mesto stanovanja.
Znači da bataljon ima 9 vodova pešadije rasutih na prevelikom prostoru, ali na dobrim pravcima.

Zadatak u slučaju napada nadmoćnih snaga je usporiti, tj. dati vremena regularnim jedinicama da stignu, razviju se i zajedno sa njima izvršiti protivnapad na agresora, a ne odbiti neprijatelja (što bi bilo idealno), jer za tako nešto jednostavno nemaju snage ni potrebno naoružanje.

Obaveštajni rad ima ogromnog uticaja zbog sprečavanja iznaneđenja i zauzimanju pripremljenih položaja, kao i očekivanju pojačanja.

Tako se čuva granica, pa sami izvucite zaključke šta je gde zatijilo u ovom slučaju.

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3799
  • Gde živiš: Makedonija

Ево и Разлога за офанзиву
идеја Шефа Кабинета Зелнског и Буданова??/

наравно Због преговора?


offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 4103
  • Gde živiš: Beograd

Pa ako su planirali da izbiju na Ural, možda...

offline
  • Pridružio: 02 Mar 2022
  • Poruke: 96

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Kanda ode i Sudža, bar privremeno, ali ovi se opet ušetaše.

offline
  • Pridružio: 08 Dec 2011
  • Poruke: 2621
  • Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo

Citat:Немају нити заклоне за пешадију нити уређене артиљеријске положаје.
Ово друго се посебно одразило лоше по Украјинце током руског напредовања у харковској области.
Мислим да ће у овом случају Руси због јавности ићи да што пре реше овај продор. Украјинци ће моћи да се задрже дуго само по цену већих жртава


Ovo sam gledao recipročno sa Rusima u harkovskoj oblasti. Ni Rusi nemaju mnogo više od Ukrajinaca, ovo kako ide veću širinu će imati Ukrajinci. Ne vidim veliku razliku.

Istina, razlika bi trebala biti u tome kolike snage Rusija ima da udari na ovaj klin. Te snage bi morale biti veće nego su ukrajinske u harkovskoj oblasti.

Kako sam rekao, sad je svaki dan bitan. Rusi moraju ovo čim prije riješiti.

01 Jan 2025 10:49 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 680 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 2 sakrivenih i 659 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9191vs, A.R.Chafee.Jr., Bo96, bobomicek, Bosnjo, Comyymoc, darionis, duro1990duro, Gogi_avio, Jozo74, MikeHammer, Milan1996, Milos ZA, mnn2, Pero, Saša31LPB, suton, tomigun, zziko