Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

104

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

online
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29151
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

babaroga ::Ovaj vandal je katastrofa. Moze da se provuce kroz iglene usi

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Jel to ovaj video? Neki ne mogu na VK



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Jun 2007
  • Poruke: 2573
  • Gde živiš: South of Heaven

^
Nije, ovaj video je svež , prikazuje drona kome gustiš od granja blokira put, pa menja pravac, ide okolo, provlači se uz tlo, da čovek ne veruje i pogadja kamion u šumarku sa suprotne strane (u kabinu)...



online
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10318
  • Gde živiš: pecina stroga

Ne pogadja kamion nego Oshkosh Mr. Green

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5722

Frunze ::DragoslavS ::Izgleda da još nismo sigurni zašto je došlo do rata.

U Ukrajini je došlo do zbacivanja vlade naklonjene Rusima i dolaska prozapadne vlade koja je htela u NATO i EU. Rusija nije mogla da dozvoli da Ukrajina bude u NATO, to nikako, valjda je svima jasno. Ali ni EU jer bi onda Rusi pohitali iz Rusije u Ukrajinu da rade u EU. Ko bi onda radio u Rusiji? Pa, teško bi bilo oligarsima da organizuju proizvodnju i ostanu tako bogati kada im radna snaga ode u susednu državu.


Јесте, сви би хрлили да раде у Украјини јер је у ЕУ. Као што хрле у Бугарску, Румунију и Хрватску које доживљавају демографску катастрофу. Добра фора, морам ти признати. Laughing


Mojih osam najmilijih je iz ove "lijepe naše rvatske "otišlo - trajno , dobili državljanstva studiraju i slično. Imao bih još toga da napišem Dragoslavu ali tu sam gost pa nebih.

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3599
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

^
Најужаснији су они снимци гдје их буквално завлаче кроз отворена врата оклопа и убијају несретнике унутра.

Плету браћа мреже, има да украјинци ломе ноге
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • Pridružio: 26 Okt 2021
  • Poruke: 632

babaroga ::Ovaj vandal je katastrofa. Moze da se provuce kroz iglene usi

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Bukvalno mu u gace uleteo, opasna napast

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 38631

Zapravo Aramisov snimak je kompilacija dejstva Vandala po ukro oklopu u Kurskoj obl.

Наш боец 21 день один держал блиндаж на передовой, помог уничтожить роту ВСУ и с обмороженными ногами вынес раненого сослуживца
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 2341

bellini ::

+ +

Мени се чини да Руси и нису себи зацртали неке краткорочне и средњорочне циљеве него нападају на тачкама на којима је одбрана најслабија. Зато и не можемо да говоримо о ослобађању овог или оног места и стратешки важним местима него о пузајућој офанзиви која чини да фронт поприма чудне облике.


Moje mišljenje jeste sasvim suprotno od tvoga a to jeste da Rusi itekako imaju kratkoročne, srednjoročne i dugoročne planove. Kako na taktičkom tako i na operativnom nivou. O strategijskom nivou, ne mogu govoriti jer i nije predmet ovog posta. Mislim da si ti ovde nešto pobrkao. Pogrešno interpretirao pisanja pojedinih članova koji spominju napade na slabe tačke, dalje napredovanje, prebacivanje težišta napada i tako dalje. Jer se sve ovo dešava u nekom dužem vremenskom periodu, tako da je teško sve to uklopiti u neku celinu koja ima smisla. I to te odvelo na pogrešan zaključak da Rusi napreduju tamo gde je meko, gde je Ukrajinska odbrana tanka/slaba. I da na osnovu toga, Rusi planiraju dalje poteze.

Trenutno u ovom rasporedu, teško je odrediti dalje Ruske operativne ciljeve. Jer ih ima više. Taktičke nije toliko teško. Moja malenkost i još neki smo pisali o nekim mogućim scenarijima na operativnom nivou, ali da li će tako biti ne znamo. Tako da ću probati objasniti zašto se ne slažem sa tobom, na osnovu dešavanja u poslednjih godinu i nešto više. Ako sam negde pogrešio ili izostavio, zamolio bih ostale članove da me isprave ili dopune. Jer se ne izražavam strogo vojničkim rečnikom, jer u suštini i ne poznajem toliko vojničke izraze, pravila i podele. Tako da negde ili nešto mogu pogrešiti ili se pogrešno izraziti.

Kao prvo, potrebno je odvojiti taktički od operativnog nivoa. Front je podeljen na nivoe operativnog značaja, koji je opet podeljen na sektore, koji su opet podeljeni na taktičke oblasti odgovornosti pojedinačnih jedinica. Pojedinačne sektore slagati kao lego kockice i tako složene posmatrati u globalu. Na kraju se dobija kompletna slika celog fronta.



Crvena linija na gornjoj mapi prikazuje više manje stanje linije fronta Oktobar-Novembar 2023. pre zauzimanja Avdejevke. Sve žuto obojeno levo od crvene linije je Rusko napredovanje od tad. Jasno se uočava da je ovo napredovanje dostiglo operativni nivo. A to nije zato što su Rusi napredovali tamo gde je meko, slabija odbrana, već planski. A sve je počelo sa Avdejevkom. Tako da ću se vratiti u taj vremenski period.

Donjom mapom sam prikazao podelu tog dela fronta na sektore. Naravno granice sektora ne verujem da su tačne, ali tu su negde. Uostalom to za ovo pisanje i nije toliko važno. Tako imamo podelu na sektore Gorlovka/Toreck, Avdejevka, Marinka/Krasnogorovka, Ugljedar i V.Novoselka.



Sad ne mogu tačno da se setim hronološkog redosleda ali ne mogu nešto mnogo i da omanem. Crvenim strelicama sam označio Ruske pritiske u odredjenim sektorima. Prvi Ruski pritisak na ovom delu je išao na tri osovine, Marinka-Kurahovo, Peski-Karlovka i Krasni Partizan-Novobahmutovka. Ovde sam napravio grešku na mapi i na ovoj osovini povukao liniju izmedju dva sektora. Iz poslednje osovine se "izrodila" severni klešta Avdejevke, selo Krasnogorovka. Iz osovine Peski-Karlovka se "izrodila" južna klešta Avdejevke, sela Vodjano i Opitne. Operacija Avdejevka može da udje u završnu fazu. I tu sad dolazimo do famozne rečenice "Мени се чини да Руси и нису себи зацртали неке краткорочне и средњорочне циљеве него нападају на тачкама на којима је одбрана најслабија." Rusi napadaju, bockaju kod Vodjana, Opitna, Spartaka, Krutaja Balke, Kamenke, Krasnogorovke. To je ono što se nalazi u ovoj rečenici. Traže slabu tačku. Ali to je na osnovnom taktičkom nivou. Šetkaju taktičke interventne jedinice tamo vamo. Zamaraju odbranu. Ovo sve se dešava na jednom sektoru-Avdejevka.

Za to vreme osovina Marinka-Kurahovo je aktivna. Ali Rusi aktiviraju i Krasnogorovku i Novomihajlovku. Ali i I tu bockaju na više strana. Tako primoravaju Ukrajince da aktiviraju taktičku rezervu, jer interventne jedinice odredjenih zona odgovornosti ne mogu samostalno da odgovore na novonastale okolnosti. Ostvarena su pomeranja i u Krasnogorovci i u Novomihajlovci, i na osovini Marinka-Kurahovo ali i na osovini Peski-Karlovka. To je dovelo do pomeranja i operativne rezerve i ostvarilo predispozicije da Rusi mogu agilnije krenuti na Avdejevku. I gde su udarili? Tamo gde je najtvrdje. Terikom i južni deo Avdejevke. To je zapečatilo sudbinu Avdejevke. Prvi taktički cilj je ispunjen. Zauzeta je Avdejevka. E ovde je već upotrebljena ozbiljnija rezerva, mislim čak i strateška. Naravno ne sva ali jedan deo sigurno.

To je uticalo na Krasnogorovku i tako dalje sve redom. Rusi su krenuli dalje na zapad iz Avdejevke. Istom taktikom. udari malo tamo, malo ovde, negde lakše prodju, negde teže a negde skoro i da ne mogu mrdnuti. Berdići. Znaju Ukrajinci šta im je znaćilo to selo i zato su se onako krvavo borili za njega. I šta mu je presudilo? Jedan mali klinčić uz prugu ka Očeretinu, na koga su svi zaboravili. Isti onaj na koji sam ukazivao više puta. Kojeg su Rusi mesecima mazili, pazili i govorili mu "jednog dana češ porasti i zvaćemo te Očeretino". Drugi taktički cilj je ispunjen. Situacija u Krasnogorovci i Novomihajlovci je takva da Ukrajinci gube i ta naselja, ali ne samo njih već i neka ostala. Sad već imamo pomeranja fronta u tri sektora.

Dolaze borbe za Sokil/Sokol. Krvave borbe. Rusi napadaju konstantno i ne možemo reći tamo gde je meko. Udaraju u najtvrdje jer moraju. Moraju probiti Sokil jel sve ono uradjeno pre toga, bez Sokila a kasnije i Progresa pada u vodu. Progres je, da se tako izrazim podoperativni cilj. Jer on otvara vrata operativnog cilja Pokrovsk i Kurahovo. Padom Progresa počinje agonija Ukrajinaca, zapečačena padom Ugljedara. Koji je opet posledica pada Avdejevke i naselja južno od nje sve do Ugljedara. Sve ovo je dovelo do pada Kurahova, operativnog cilja.

Ne treba zaboraviti ni Novgorod ni Toreck. A ni V.Novoselku. Tako da sad imamo pomeranja u 5 povezanih sektora. Plus presecanje Oskol grupacije ali i solidna pomeranja kod jezera reke Žerebec.

Ja lično iz svega ovoga zaključujem da su Rusi delovali planski. I da i dalje deluju planski. Imali su cilj i ciljeve pred sobom, kao što imaju i sad i imaće i ubuduće. S tim što operativne ciljeve u ovom trenutku teško možemo odgonetnuti. Nameću se neki logični ali, da li će tako biti videćemo. Posle Avdejevke je bilo lako odgonetnuri, jer su postojala dva. Treći preko Vozviždenka nisam ni uzimao u obzir, jer sam smatrao da je prerano, nepotrebno zavlaćiti se tamo. Takodje već sam pisao o tome, da je primetno da Rusi dozirano otvaraju nove pravce, nove pupoljke koji će posle da se rascvetaju. Tako je Ugljedar poslednji aktiviran. Posle više neuspešnih pokušaja, okrenuli su se drugoj taktici. Taktici gde su strpljivo gradili pozicije pre nego su konačno napali na utvrdjenje. To je ono o čemu ti pišeš "нападају на тачкама на којима је одбрана најслабија." Ali konačan cilj taktičkog nivoa je ostvaren, utvrdjenje je zauzeto i otvorilo vrata za dalje napredovanje. Tako je i Vozviždenko ćutalo mesecima, iako su mnogi mislili još pre mnogo meseci da će Rusi tuda. Ali nisu, jer nije bilo vreme, imali su drugačije planove a ne zato što nisu mogli. Sad je došlo njegovo vreme, da i ono bude uključeno u širi plan daljeg Ruskog napredovanja. I šta se dešava, Rusi polako ali sigurno šire pupoljak Vozviždenko severoistočno od Pokrovska, isto kao i pupoljak Ševčenko jugozapadno od Pokrovska.

Ako ovo usporedimo sa Ukrajinskom ofanzivom, možemo primetiti dijametralno delovanje Ukrajinske strane. U svojoj ofanzivi su udarili na tri skoncentrisane tačke. Rabotino, vremjevsku izbočinu i Kliščovku. Gde su imali najviše uspeha? Tamo gde su delovali nešto slično kao i Rusi. Na Vremjevskoj izbočini. Tu su svoje napadne akcije razvodnili na više lokalnih pravaca. Tako su imali osovine novodarovka-Prijutne, Ravnopolj-Staromajorsk, Neskučne-Staromajorsk i V.Novoselka-Novodonjeck. Ovaj poslednji najmanje uspeha. Kleščejevka manje dobiti i pola od toga teško branjivo za Ruse. O Rabotinu ne treba govoriti. Svi znamo kako se završilo uporno guranje u jednu te istu tačku.

offline
  • Webb 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Mar 2006
  • Poruke: 785

^ kakav doktorat. profesora Denaya.


Obrini okreni kako je marinka pala sve jkrenulo nizbrdo za ukre

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 5228

+ 1918

Post je odličan, analogija sa vremenom prošlim je ispravna. Međutim da bi došlo do 1918. morala se dogoditi 1917. i to prvo Kerenski pa potom Lenjin. Dva ogromna unutrašnja loma. U vremenu današnjem moram da se zapitam da li u ruskom društvu i elitama postoji realni potencijal za novu 1917. koja bi rezultovala analognim događajima iz 1918. Nešto što se obično zvalo petom kolonom. Koliko mogu da sagledam glasove sa ruske strane za sad niko se ne nada kopernikanskim obrtima nakon 20. I a sa druge strane imamo današnji ugovor sa Iranom koji kao nuz efekat ima zadržavanje Azerbejđžana u Rusko-Iranskoj orbiti (gasovod koji ide preko njegove teritorije) praktično stvaranje jednog sanitatnog koridora prema Kazahstanu i dalje prema istoku. No videćemo, u UKR izgleda ima da se ratuje brat-bratu još par godina, guraće je do krajnjih granica.

01 Jan 2026 22:55 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1214 korisnika na forumu :: 333 registrovanih, 23 sakrivenih i 858 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, 04bokibole, 100jan, A.R.Chafee.Jr., AC-DC, Agape, Aleksa 3215, aleksandarbl, aleksjevt, AleksSE, aleph_one, alex71, ALEXV, Alojzije, Andrija357, Antoni S, aramis s, arezina, ArmFPGA, asdfjklc, Aska, Asteker, B61, babaroga, Badja, BAKI89, Bane san, BaneM75, bankulen, Batinas, bavar357, Bbbggg1979, Belisarius, bigbear, Blizzard035, Bobrock1, Bodin86, bojank, bojanM84, Bole72, Bombona, Boris.A, Boris90, boxbole, BOXRR, bpop, bpredic, BrcakRS, brufen, Buzdovan, BWG, BZ, CCCP, cebam, cekic, celt, ceman, Chainsaw, CHARLIE JA., Cicumile, cifra, CikaKURE, Coabelgrade, comi991, Cp6uH, crnogorac, cyprus, d.arsenal321, dane007, darionis, darkkran, Darko8, Dejan_vw, deki1001, dekiz, delboy, DENIRO, deri3891, Dimitrije Paunovic, djboj, Djolek, Djota1, djukapfc, Djuza, dnr, Dogma21, Dolinc, Draganeli, DragoslavS, dukikan, dule10savic, dushan, Dzigy, Dzumanga, Džekson, eagle.rs, ElGenius, ElvisP, eulereix, FGR, Gall, gasha, Georgius, Gforce_6, GH69, gobrad, Gogi_avio, GrammaticalAnalysis, GrobarPovratak, Grochow, Hans Gajger, Heavy Jerk, hellenic, Hitri, HogarStrashni, Homislav, hyper1, Igritelj, istokzapad, ivan1973, ivan_8282, ivanhoe31, Jakonjveliki, jalos, Jan, jimi_agf, JimmyNapoli, JK, jodzula, Jozo74, Još malo pa deda, jugoslav.70, Kajzer Soze, Kalem, Kazablankasrb, kib, Kichma, kinez88, KizJ, kljajajunior, kobaja77, kondenzator, Koser, Kružić, kuntakinte, kybonacci, lacko, Laluvr, laurusri, Levi, littlebunny, ljubsz, Lobo, lord sir giga, LUDI, M1los, M74AB3, magyar, mainstream, Makarid, mane123, Manjane, marki231, Marko Marković, marko308, Markobreee, mat, maxim_von_burdengate, mercedesamg, Mi lao shu, Might is Right, Mihajlo, Miki 84, Miki281, Milan 84, Milan A. Nikolic, milan124, milenko crazy north, Miler88, milimoj, Milos1987, milos97, Milun24, mir juzni, MiroslavD, Mis uz pusku, Mitogna, Miškić, Mićko, momcilob55, MP Rail, Mrav Obrad, Naturelo, Natuzzi, Nebojsa Georgijev, neko iz mase, nelezele, Nemanja Opalić, Nemanja.M, Nemanja94, nenorodjo, neutrino, nevjerna beba, nick79, niki-mini_maki, nikoladim, nixos, nizam, NklJov123, nnovakis, novator, Ns1975, obsidian, Ognjen D., ognjentrm, OnforSadunac, opt1, Orlova, OtacMakarije, ozzy, paja69, Panter, Papadubi, Patent, pein, Pekman, PenzosGSP, Pero, Pero Petković, petar0301, Petarvu, pisac12, Plavi Jadran, Povratak1912, precan, proka89, proljece, Promising0, Pururin, rachmoff, radovanstojkov023, raf87, rambod, raster12, razumihin, Rebel Frank, Reddot, repac, rikirubio, Robin, ruma, sabros, samo_citam, samocitam, sap, sasa87, sasovsky, savuni, sekula80, Shajlok, shlauf, shota91, sickmouse, Simon simonović, singa, Sioux7674, Sirius, sisi, Siti2, smes_no, Smiljkovich, Smor, Sone0883, sova72, sovanova95, SOVO515, Speer, Srki98, Srle993, srđan, ssekir75, Stanlio, strn, suponik, synergia, Tandrčak, Tas011, Tastatura ratnik, Tetejac82, tomo2, Tribal, tuja, Tunguska55, Ujka, Underdog9, urosbg, US_Rank_0, Utd4ce, v82, VanZan, Vatreni Zmaj, Veless, veljko82, vensla, Vlada1389, vladaa012, vladao75, vladas87, vladetije, VojaeZ, Vojvoda81, Volfero, Volkhov-M, VOŽD, Wehicle, wize, wizzardone, Wrangler, x011, yorov, yrraf, Zastava, zdrebac, zexon, zil10, zivojin32, zmajbre, zombicar153, zoran-ruma, Zrcalo, Zvrk, Žrnov, 1107