Rakete za Emirate za godinu, dve.
Beograd -- Serijska proizvodnja visokosofisticiranih protivoklopnih raketa ALAS za Ujedinjene Arapske Emirate trebalo bi da počne za jednu i po do dve godine.
"Prema ugovoru koji imamo, prvo ide faza razvoja, nakon koje idemo u fazu proizvodnje i zatim isporuku. Imamo dosta tesne rokove, a očekujemo da se faza razvoja završi za godinu i po do dve godine, a onda da se započne serijska proizvodnja i isporuka", rekao je pomoćnik generalnig direktora Jugoimport SDPR - a Nenad Miloradović.
On je kazao da Jugoimport SDPR ne može da iznosi podatke o tome koliko raketa će biti isporučivano Emiratima.
"Ali mogu da kažem da su u pitanju značajne količine, što samih raketa što ostatka sistema: lansera, komandnih mesta...", naveo je Miloradović dodajući da će Emirati biti prvi kupac.
On je kazao da je u planu i zajednički razvoj i ostalih izvedenih verzija raketa ALAS, raketa manjeg dometa - Lorana od devet kilometara i raketa većeg dometa, koje su kompatibilne sa arhitekturom sistema, kao i da se planira zajednički razvoj druge vrste 'vođenog' naoružanja.
"Tako da dosta očekujemo od saradnje sa Emiratima i oni dosta očekuju od nas", istakao je Miloradović.
Miloradović je kazao da trenutno postoji samo jedan ovakav sistem u svetu, izraelski "Spajk N-los", koji se uvodi u operativnu upotrebu, a koji ima vrlo sličnu koncepciju kao ALAS. Koristi se optički kabal za navođenje projektila prenošenjem slike sa senzora u nosu rakete i dometa je 25 kilometara.
Prema njegovim rečima, ranije su postojala dva poznata projekta slične koncepcije, francuski "Polifrem" i američki "Fog-M".
"Mi smo sa Emiraćanima napravili pravi partnerski odnos i prema njima nemamo tajni. Oni će biti uključeni u sve faze razvoja i njima će biti dostupna sva naša znanja i sve naše tehnologije", rekao je Miloradović odgovarajući na pitanje novinara - zašto su se UAE opredelili da baš kod nas ulažu u razvoj takvog raketnog sistema.
"Misilim da su oni prepoznali potencijal svog našeg kadra i znaju kakvim tehnologijama raspolažemo", naveo je Miloradović
U razvoju i proizvodnji raketnog sistema ALAS učestvovaće sve naše firme iz raketne i vazduhoplovne industrije sa svojim kooperantima.
Na primer, letelice će praviti pančevačka Utva, glave za navođenje i blokove upravljanja zemunski Teleoptik, kazao je Miloradović dodajući da će Krušik iz Valjeva praviti bojeve delove - bojevu glavu i upaljač i obavljati završnu montazu rakete.
Ostatak sistema - lansere, komandna mesta, elektronske i druge senzore - proizvodiće Jugoimport sa svojim kooperantima.
On je dodao da će najmanje pet značajnih softverskih firmi biti uključeno u projekte za razvoj ALAS - a, kao i da će u razvoju biti uključeno i Ministarstvo odbrane, VTI i Generalštab Vojske Srbije, koji će takođe biti korisnik ALAS - a, pomoci da se rafiniraju njegove upotrebne karakteristike.
Raketa je manjih dimenzija, ali ima veliku bojevu glavu koja može da uništi svaki savremeni tenk i buduće tenkove, ali i utvrđena mesta.
Lansirna rakete je dugačka oko 2,3 metra, kalibra 175 milimetara i imaće domet od 25 kilometara, kazao je Miloradović.
Raketa je teška u letu oko 60 kilograma, a maksimalna njena brzina u letu je oko 180 metara u sekundi, zahvaljujući turbomlaznom motoru.
U Jugoimportu nisu želeli da preciziraju vrednost celog projekta sa UAE, ali će, prema nekim ranijim najavama državnih zvaničnika, vrednost projekta dostici oko 220 miliona dolara, tokom naredne četiri godine.
b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&....._id=690603
|