Civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije

Civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25759
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države



UVOD
O vazduhoplovstvu Kraljevine Jugoslavije pisano je povremeno, cesce i iscrpnije o vojnom nego o civilnom. O civilnoj avijaciji je najvise pisano u monografijama povodom raznih godisnjica Jata, vazduhoplovne industrije, vazduhoplovnih saveza i udruzenja, aeroklubova, ali do sada nije publikovana nijedna sveobuhvatna monografija jugoslovenskog civilnog vazduhoplovstva izmedju dva svetska rata.
Ova monografija je plod visegodisnjeg rada. U njoj je zastupljeno celokupno civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije, sa izuzetkom vazduhoplovne industrije koju iscrpno obraduju drugi autori. Zbog velikog obima materijala monografija je podeljena u dve knjige. Prva knjiga se odnosi na realne uslove za razvoj civilnog vazduhoplovstva, razvoj aerodromske infrastrukture, domaci i medjunarodni vazdusni saobracaj, a druga na zakonsko uredjivanje vazdusne plovidbe, sportsko vazduhoplovstvo, turisticku i privatnu avijaciju, vazduhoplovne skole, udruzenja, publikacije, vazduhoplovne izlozbe i druge manifestacije i vazduhoplovnu terminologiju..
U toku pisanja monografije koriscena je izvorna gradja Arhiva Jugoslavije, Vazduhoplovnog muzeja Beograd, lstorijskog arhiva Beograda, Centra za vojnonaucnu dokumentaciju, informacije i bibliotekarstvo, Biblioteke grada Beograda i vise domacih i stranih publikacija. Najvise je koriscena gradja Arhiva Jugoslavije i Vazduhoplovnog muzeja Beograd, dobrim delom i zbog predusretljivosti i strucne pomoci kustosa ove dve renomirane kulturne ustanove. Koriscena je i gradja Narodne biblioteke Srbije, ali samo u relativno kratkom periodu pre zatvaranja ove biblioteke radi renoviranja.
U toku rada na monografiji nisu istrazivani arhivi Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, koje su bile u sastavu Kraljevine Jugoslavije. Nisu istrazivani ni svi ostali relevantni domaci izvori, narocito lokalna periodika, vojni arhivi, arhiv Matice srpske u Novom Sadu, kao ni arhivi stranih avio-kompanija koje su obavljale vazdusni saobracaj u Kraljevini Jugoslaviji i arhivi uprava civilnog vazduhoplovstva maticnih drzava tih kompanija. Do vise podataka, narocito originalnih fotografija, moglo se doci i preko potomaka osoblja Aeroputa. lzvesni podaci su se mogli pronaci i u Narodnoj biblioteci Srbije, da je radila normalno, i licnoj arhivi Tadije Sondermajera, da je bila vise dostupna. Medjutim, ova monografija predstavlja dobru osnovu za dalja istrazivanja, pogotovo sto su korisceni izvorni podaci.
U monografiji su neka poglavlja obradjena detaljnije iz prostog razloga sto je o izvesnim dogadjajima sacuvano vise podataka. Detaljnije su obradjeni osnivanje i rad domaceg drustva za vazdusni saobracaj, narocito period rada ovog drustva u vreme politicke krize uoci Drugog svetskog rata. lscrpnije je pisano i o Francusko-rumunskom drustvu za vazdusni saobracaj, koje je u martu 1923, pet godina pre otvaranja prve domace vazdusne linije u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, ukljucilo Beograd u svoju interkontinentalnu vazdusnu liniju Pariz-Carigrad. O radu ovog francusko-rumunskog drustva dato je vise podataka koji ilustruju poteskoce na koje je nailazilo ovo drustvo da u vreme slabo razvijene vazduhoplovne tehnike i rovite politicke situacije u godinama posle jednog uzasnog i iscrpljujuceg rata uspostavi i odrzava vazdusni saobracaj na svojevremeno najduzoj vazdusnoj liniji na svetu.
lzvori podataka su navodjeni u fusnotama. Jedino nisu navodeni podaci o ustanovama u kojima se nalaze godisnji izvestaji o radu Aeroputa i Aerokluba, casopisi "Nasa krila", "Vazduhoplovni glasnik", "Godisnjak jugoslovenskog vazduhoplovstva", "Aero", "Sluzbene novine", "Sluzbeni vojni list" i novine "Politika", "Vreme", "Pravda", "Trgovinski glasnik" i druga relevantna periodika, jer ove publikacije nisu kompletne ni u jednoj navedenoj ustanovi. Nije takodje navodeno ni poreklo literature u biblioteci autora.
U monografiji su objavljene fotografije iz vise izvora. Za fotografije preuzete iz godisnjih izvestaja Aeroputa i Aerokluba i vazduhoplovnih casopisa "Nasa krila", "Vazduhoplovni glasnik" i "Aero" i godisnjaka jugoslovenskog vazduhoplovstva nisu navodeni podaci o poreklu tih fotografija. Za sve ostale fotografije, dobijene od Muzeja vazduhoplovstva Beograd, gospodje Mirjane Krstulovic i privatnih kolekcionara Sime Ostrica, Ognjana Petrovica, Milana Micevskog, Predraga Miladinovica i Zorana Zecevica, navedeni su podaci o vlasnicima kolekcija fotografija. Navedeni su izvori i za ostale fotografije, preuzete iz razne literature.
U toku pisanja monografije nisu menjani izvorni podaci iako su se ponekad razlikovali u istim i, daleko vise, u razlicitim izvorima relevantnih podataka. To se najvise odnosi na podatke o obimu vazdusnog saobracaja Aeroputa jer su se ponegde podaci o casovima leta, preletenim kilometrima i prevezenim putnicma odnosili samo na redovni, subvencionisani vazdusni saobracaj, ponegde na redovni i neredovni, a ponekad i na ukupan saobracaj, racunajuci i aviotaksi. U raznim izvorima razlikuju se i tehnicki podaci o avionima u floti Aeroputa i, svuda gde su bili dostupni, korisceni su podaci proizvodjaca relevantnih aviona.
Ova monografija ne bi bila toliko iscrpna i sveobuhvatna bez strucne pomoci i korisnih sugestija Cedomira Janica, Sime Ostrica i, narocito, Predraga Miladinovica, korektora prve knjige, na cemu sam im mnogo zahvalan.
U monografiju je po prvi put uneta dokumentacija o likvidaciji Aeroputa u decembru 1948, do koje je dosla gospodja Mirjana Krstulovic, unuka Miodraga Paunovica, osnivaca, clana uprave i visokog funkcionera Aeroputa kroz sve godine postojanja ovog drustva, osim u vreme nemacke uprave, na cemu sam joj zahvalan. Gospodji Krstulovic sam zahvalan i za ustupljene fotografije iz arhiva svoga dede, kao i za ulozeni trud oko objavljivanja ave monografije.
Zahvalan sam naravno i Simi Ostricu, Ognjanu Petrovicu, Predragu Miladinovicu i Zoranu Zecevicu za vise unetih fotografija i pomoci u identifikovanju tih fotografija.
Za objavljivanje ave monografije najvise je zasluzan gospodin Vuk Djurovic i firma ConCEP, na cemu sam mnogo zahvalan.

Beograd, 15. mart 2010
Autor



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Jan 2019
  • Poruke: 2

Gde mogu da kupim ovu knjigi? Lep pozdrav



offline
  • Pridružio: 16 Jan 2012
  • Poruke: 26

Prvu knjigu ako je ima jos, u MJV na Surcinu, ili po aukcijskim sajtovima.
Druga knjiga bi trebalo da je jos u ponudi u M-Hobby shopu na NBG.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 686 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 8 sakrivenih i 629 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., AK - 230, AleksandarV, Apok, ArchaBasha, Ben Roj, Boris90, cavatina, cikadeda, croato, darkangel, Dimitrije Paunovic, draganca, Excalibur13, FOX, gomago, havoc995, jeen yuhs, Jeremiah, Karla, kybonacci, Leklerk, Miki 84, milenko crazy north, naki011, nemkea71, operniki, opt1, Panter, perko91, proka89, Rema000, repac, Rocky I, ruma, S-lash, shone34, TangoSix, trutcina, Tvrtko I, VJ, Vlada78, voja64, Volkhov-M, vukovi, YugoSlav, zziko, šumar bk2, 125